Ziemia Myślenicka Stanisława Jawora
- 18 września 2009
To pierwsze tego typu wydawnictwo prezentujące Myślenice i okolice. Fotografie wykonane są w sposób mistrzowski, dopracowane są w każdym calu. Widać na nich wielkie uczucie i pietyzm z jakim autor podchodzi do miejsc nam znanych. Ale czy my je aż tak znamy? Patrząc na te fotografie dostrzegamy to, czego nie widzimy na co dzień bywając w miejscach, które przedstawiają.
W słowie wstępnym do albumu, Emil Biela napisał: Idziemy z jego obiektywem przez Myślenice, Dobczyce, Wierzbanową, Borzętę, Tokarnię, Łętownię, wychodzimy na Suchą Polanę, Kudłacze, Koskową Górę, Zębalową. Bierzemy pod rękę Beskid Myślenicki. Widzimy teraźniejszość, dumni jesteśmy z historii wskrzeszanej na dobczyckim zamku.
- Prace nad albumem trwały cztery lata i muszę przyznać, że dzięki poszukiwaniom ciekawych ujęć, udało mi się lepiej poznać okolice Myślenic, choć wydawało mi się, że mieszkając tu od urodzenia znam każdy kamień. To jedna z wielu miłych rzeczy, jakie mi się przytrafiły dzięki pracy nad zdjęciami. Jednak z tej przygody najbardziej cenie sobie kontakt z dr Emilem Bielą, który swoim "słowem" opatrzył moje zdjęcia. Spotkania i dyskusje nad fotografiami w domu profesora w niezwykle ciepłej atmosferze przy zielonej herbatce pani Teresy pozostawiły wyjątkowo przyjemne wspomnienia – o pracy nad albumem mówi Stanisław Jawor.
Do Państwa rąk oddaje zbiór 120 fotografii przedstawiających Ziemię Myślenicką, chciałem nimi pokazać zmiany jakie zachodzą w krajobrazie oraz naszą obecność w ich kontekście. Wiele z tych ujęć niestety nie da się już odtworzyć. Mam nadzieję, że prezentowane fotografie pozwolą zauważyć to, co bezpowrotnie umyka i powtórnie odkryć miejsca, które
dobrze znamy.
Stanisław Jawor jest współzałożycielem Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej MGFoto i organizatorem warsztatów fotograficznych. Jego zdjęcia publikowano w wydawnictwach: Poznaj Świat, PWN, PWF w książkach i gazetach a także na łamach National Geographic (wydanie czerwcowe z tego roku). Jego zdjęcia zdobią stacje warszawskiego metra, restauracje i prywatne wnętrza. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
mam pytanie odnosnie zdjęcia... grobu z białą tabliczką... zimowe zdjęcie.. co to za grób i gdzie on jest?
niesamowite! jestem pod wielkim wrażeniem!
Cudowne zdjęcia.. za to kocham moją okolicę..
Bardzo ładne te zdjęcia Panie Stanisławie. Czeba przyznać rze ta Ziemia Myslenicka ma taki urok.
Nic dodać nic ująć.
pozdrawiam
Zdzichu
Ps. Jaka szkoda tylko rze Pan nie zrobił ujęcia nowej hali albo orliku, na pewno ładnie by wyszło.
sory w 0:49 :D