Kultura

Ziemia Myślenicka Stanisława Jawora

W czerwcu odbyła się premiera albumu fotograficznego „Ziemia Myślenicka wielką jest artystką” autorstwa Stanisława Jawora. Dzisiaj zdjęcia i prezentacje tego albumu możecie obejrzeć u nas

To pierwsze tego typu wydawnictwo prezentujące Myślenice i okolice. Fotografie wykonane są w sposób mistrzowski, dopracowane są w każdym calu. Widać na nich wielkie uczucie i pietyzm z jakim autor podchodzi do miejsc nam znanych. Ale czy my je aż tak znamy? Patrząc na te fotografie dostrzegamy to, czego nie widzimy na co dzień bywając w miejscach, które przedstawiają.

W słowie wstępnym do albumu, Emil Biela napisał: Idziemy z jego obiektywem przez Myślenice, Dobczyce, Wierzbanową, Borzętę, Tokarnię, Łętownię, wychodzimy na Suchą Polanę, Kudłacze, Koskową Górę, Zębalową. Bierzemy pod rękę Beskid Myślenicki. Widzimy teraźniejszość, dumni jesteśmy z historii wskrzeszanej na dobczyckim zamku.

- Prace nad albumem trwały cztery lata i muszę przyznać, że dzięki poszukiwaniom ciekawych ujęć, udało mi się lepiej poznać okolice Myślenic, choć wydawało mi się, że mieszkając tu od urodzenia znam każdy kamień. To jedna z wielu miłych rzeczy, jakie mi się przytrafiły  dzięki pracy nad zdjęciami. Jednak z tej przygody  najbardziej cenie sobie kontakt z dr Emilem Bielą, który swoim "słowem" opatrzył moje zdjęcia. Spotkania i dyskusje nad fotografiami w domu  profesora w niezwykle ciepłej atmosferze przy zielonej herbatce pani Teresy pozostawiły wyjątkowo przyjemne wspomnienia – o pracy nad albumem mówi Stanisław Jawor.

Do Państwa rąk oddaje zbiór 120 fotografii przedstawiających Ziemię Myślenicką, chciałem nimi pokazać  zmiany  jakie zachodzą w krajobrazie oraz naszą obecność  w  ich kontekście. Wiele z tych ujęć niestety  nie da się już odtworzyć. Mam nadzieję, że prezentowane fotografie pozwolą zauważyć  to, co bezpowrotnie  umyka i powtórnie odkryć  miejsca, które
dobrze znamy.

Stanisław Jawor jest współzałożycielem Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej MGFoto i organizatorem warsztatów fotograficznych. Jego zdjęcia publikowano w wydawnictwach: Poznaj Świat, PWN, PWF w książkach i gazetach a także na łamach National Geographic (wydanie czerwcowe z tego roku). Jego zdjęcia zdobią stacje warszawskiego metra, restauracje i prywatne wnętrza. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Paweł Mierzejewski 18 wrz 2009

  Zachwycają te zdjęcia. Jeszcze tych znajomych miejsc nie widziałem z takiej malowniczej perspektywy.

  Odpowiedz
 • 18 wrz 2009

  Rewelacyjne te zdjęcia,można sie przy nich rozmarzyć.

  Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 18 wrz 2009

  swietne zdjecia takie bajkowe i swietny pomysl na prezentacje albumu, pisalem to juz kiedys, ale jescze raz gratuluje

  Odpowiedz
 • Mariusz Drzyzga 18 wrz 2009

  Piękne zdjęcia...
  wielki szacunek...

  Odpowiedz
 • 18 wrz 2009

  Bardzo ładne te zdjęcia Panie Stanisławie. Czeba przyznać rze ta Ziemia Myslenicka ma taki urok.
  Nic dodać nic ująć.
  pozdrawiam
  Zdzichu
  Ps. Jaka szkoda tylko rze Pan nie zrobił ujęcia nowej hali albo orliku, na pewno ładnie by wyszło.

  1 Odpowiedz
 • 18 wrz 2009

  Cudowne zdjęcia.. za to kocham moją okolicę..

  1 Odpowiedz
 • 18 wrz 2009

  niesamowite! jestem pod wielkim wrażeniem!

  1 Odpowiedz
 • 18 wrz 2009

  Cieszę się że moje fotografie choć w maleńkim stopniu nastrajają pozytywnie. Bardzo miło jest zobaczyć czasem delikatny uśmiech na twarzy oglądających, wtedy wiem że warto było:) Jak pisałem w komentarzu do albumu, niektóre z miejsc wyglądają już nieco inaczej, chociażby nasza lipka już nie jest tą ze zdjęcia. Zauważam niestety że estetyka nie jest naszą mocną stroną, owszem zdarzają się perełki jednak nie stają się powszechne.My sami wolimy zauważać brzydkie gdzieś, niż poprawiać swoje. Należy sobie życzyć więcej piękna w sobie, wtedy na pewno piękniej będzie wokół :)
  Pozdrawiam
  SJ

  Odpowiedz
 • 18 wrz 2009

  magia fotografi. Piękno naszych nieraz szarych miejsc uchwycone wrażliwością autora. Pełen podziw.

  Odpowiedz
 • 19 wrz 2009

  Znamy te miejsca, patrzymy na nie , ale ich nie widzimy, dopiero te zdjecia uzmysławiają nam jakie piękno nas otacza.

  Odpowiedz
 • 19 wrz 2009

  cudo.. gratuluje :)

  Odpowiedz
 • 19 wrz 2009

  Staszku, gratulacje, album genialny, zdjęcia genialne, ale mnie miażdży coś zupełnie innego... Ileż to trzeba było samozaparcia i konsekwencji żeby te zdjęcia pozyskać. Przed świtem, po świcie, po zmroku, przed zmrokiem, w zimie w plusze w chłodzie i w spiekocie...
  Ktoś powie: "hobby" - pewnie też, ale jednak kawał naprawdę ciężkiej, dobrej i konsekwentnej roboty!!!

  FULL SZACUN!!!

  PS:
  Mam nadzieję, że pierwszy ale nie ostatni!
  Bo mimo iż - nawet tu na tym forum - mnóstwo jest narzekaczy na tę naszą myślenicką ziemię i zmiany na niej zachodzące - to jednak "wielką jest artystką" i trzeba chwalić oraz promować jej piękno!

  Odpowiedz
 • 20 wrz 2009

  zdjęcia są kapitalne !!

  Odpowiedz
 • 20 wrz 2009

  no nic tylko byc dumnym ze mamy tak zdolnych fotografów:)

  Odpowiedz
 • 23 wrz 2009

  Ma ktoś zdjęcie nr. 15 w większej rozdzielczości?

  I skąd jest taki widok?

  Odpowiedz
 • 24 wrz 2009

  F15H - No ja ma jakby co ? poza tym ciągle jeszcze można nabyć wszystkie zdjęcia w albumie. Choćby w Księgarni pod Arkadami. Fotka robiona jest z Koskowej Góry.
  SJ

  Odpowiedz
 • G@ME ZONE 27 lis 2009

  autor rowniez jest mysleniczaninem :)

  Odpowiedz
 • 31 mar 2010

  Chociaż mieszkam nad morzem to kocham Myślenice bo tam mieszkają moje dzieci. Gratulacje dla Pana fotografa- tę galerię nazwałabym "cukiereczki z Myślenic". Pozdrawiam Myśleniczan!

  Odpowiedz
 • 26 cze 2010

  genialne zdjecia!:)

  Odpowiedz
 • 26 cze 2010

  perfekcja w każdym calu...

  Odpowiedz
 • 24 wrz 2010

  Super zdjęcia, po oglądnięciu musiałem szczękę z ziemi z zachwytu podnosić :D. Jakby ktoś zrobił coś takiego w naszym miasteczku - super.

  Ale pytanko małe z mojej strony, zdjęcie z filmiku 0:59 ta butelka po absolwencie w lewym dolnym rogu, to poszło tak bez retuszu?

  Odpowiedz
 • 24 wrz 2010

  sory w 0:49 :D

  Odpowiedz
 • 30 gru 2010

  mam pytanie odnosnie zdjęcia... grobu z białą tabliczką... zimowe zdjęcie.. co to za grób i gdzie on jest?

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...