Kultura

Ziemia Myślenicka Stanisława Jawora

Ziemia Myślenicka Stanisława Jawora
W czerwcu odbyła się premiera albumu fotograficznego „Ziemia Myślenicka wielką jest artystką” autorstwa Stanisława Jawora. Dzisiaj zdjęcia i prezentacje tego albumu możecie obejrzeć u nas

To pierwsze tego typu wydawnictwo prezentujące Myślenice i okolice. Fotografie wykonane są w sposób mistrzowski, dopracowane są w każdym calu. Widać na nich wielkie uczucie i pietyzm z jakim autor podchodzi do miejsc nam znanych. Ale czy my je aż tak znamy? Patrząc na te fotografie dostrzegamy to, czego nie widzimy na co dzień bywając w miejscach, które przedstawiają.

W słowie wstępnym do albumu, Emil Biela napisał: Idziemy z jego obiektywem przez Myślenice, Dobczyce, Wierzbanową, Borzętę, Tokarnię, Łętownię, wychodzimy na Suchą Polanę, Kudłacze, Koskową Górę, Zębalową. Bierzemy pod rękę Beskid Myślenicki. Widzimy teraźniejszość, dumni jesteśmy z historii wskrzeszanej na dobczyckim zamku.

- Prace nad albumem trwały cztery lata i muszę przyznać, że dzięki poszukiwaniom ciekawych ujęć, udało mi się lepiej poznać okolice Myślenic, choć wydawało mi się, że mieszkając tu od urodzenia znam każdy kamień. To jedna z wielu miłych rzeczy, jakie mi się przytrafiły  dzięki pracy nad zdjęciami. Jednak z tej przygody  najbardziej cenie sobie kontakt z dr Emilem Bielą, który swoim "słowem" opatrzył moje zdjęcia. Spotkania i dyskusje nad fotografiami w domu  profesora w niezwykle ciepłej atmosferze przy zielonej herbatce pani Teresy pozostawiły wyjątkowo przyjemne wspomnienia – o pracy nad albumem mówi Stanisław Jawor.

Do Państwa rąk oddaje zbiór 120 fotografii przedstawiających Ziemię Myślenicką, chciałem nimi pokazać  zmiany  jakie zachodzą w krajobrazie oraz naszą obecność  w  ich kontekście. Wiele z tych ujęć niestety  nie da się już odtworzyć. Mam nadzieję, że prezentowane fotografie pozwolą zauważyć  to, co bezpowrotnie  umyka i powtórnie odkryć  miejsca, które
dobrze znamy.

Stanisław Jawor jest współzałożycielem Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej MGFoto i organizatorem warsztatów fotograficznych. Jego zdjęcia publikowano w wydawnictwach: Poznaj Świat, PWN, PWF w książkach i gazetach a także na łamach National Geographic (wydanie czerwcowe z tego roku). Jego zdjęcia zdobią stacje warszawskiego metra, restauracje i prywatne wnętrza. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych.

Powiązane tematy

Komentarze (23)

 • Brak zdjęcia
  30 gru 2010

  mam pytanie odnosnie zdjęcia... grobu z białą tabliczką... zimowe zdjęcie.. co to za grób i gdzie on jest?

  1 Odpowiedz
 • 18 wrz 2009

  niesamowite! jestem pod wielkim wrażeniem!

  1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 wrz 2009

  Cudowne zdjęcia.. za to kocham moją okolicę..

  1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 wrz 2009

  Bardzo ładne te zdjęcia Panie Stanisławie. Czeba przyznać rze ta Ziemia Myslenicka ma taki urok.
  Nic dodać nic ująć.
  pozdrawiam
  Zdzichu
  Ps. Jaka szkoda tylko rze Pan nie zrobił ujęcia nowej hali albo orliku, na pewno ładnie by wyszło.

  1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 wrz 2010

  sory w 0:49 :D

  Odpowiedz

Zobacz więcej