Kultura

Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019: Trwa drugi dzień festiwalu [WIDEO]

Przez najbliższe 10 dni Myślenice staną się światową stolicą muzyki, tańca i zwyczajów ludowych. Przed nami 45 wydarzeń z udziałem zespołów m.in. z Botswany, Nowej Zelandii, Meksyku czy Portoryko

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są organizowane od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Ideą festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Botswany, Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Chińskiego Tajpej (Tajwan), Rumunii, Serbii i oczywiście z Polski.

Piotr Szewczyk, dyrektor MMSzF: Ideą festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych częściach świata. Kluczowe jest jednak prezentowanie własnych elementów tradycji małopolskiej poprzez udział artystów amatorów i profesjonalistów, rzemieślników i twórców rękodzieła, którzy przekazują uczestnikom Festiwalu żywy obraz polskiej kultury i tradycji.

Program wydarzenia zakłada realizację przedsięwzięć, które kompleksowo integrują zarówno nadawców, jak i twórców różnych treści kultury zwracając uwagę na umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością oraz szczególne akcentowanie niematerialnego dziedzictwa kultury - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu. 

 

Co nas czeka przez 10 dni? 

Program Festiwalu można podzielić na wydarzenia muzyczno-taneczne i nie-muzyczne.

W części muzyczno-tanecznej już od 8 lipca w Café Festiwalowym (rynek w Myślenicach) będzie można posłuchać muzyki etnicznej w wykonaniu niemalże wszystkich zespołów zaproszonych na festiwal.

Od 11 lipca (czwartek) na specjalnej scenie na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przed Galerią Krakowską) zagrają, zaśpiewają i zatańczą wszystkie grupy. Będzie to preludium tego, co od 12 lipca (piątek) czekać będzie na widzó w Myślenicach. Tam – na głównej scenie festiwalowej organizatorzy zadbali o szereg atrakcji. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 18 (oficjalna inauguracja festiwalu). Tuż po nim, jeszcze tego samego dnia, w wir tańca porywać będzie Dj Kuba Kozak na Myślenickim Balu Tropikalnym.

W sobotę 13 lipca w programie m.in. degustacja kuchni świata w Małopolskiej Szkole Gościnności, etno parada, koncerty festiwalowe na rynku oraz show w wykonaniu grupy Psio Crew. Niedziela 14 lipca wygląda równie interesująco – zagra m.in. warszawska formacja Bum Bum ORKeSTAR. Choć to ostatni dzień koncertów na scenie głównej, to nie koniec festiwalu. Wydarzenia trwać będą jeszcze do 17 lipca – w tym m.in. warsztaty etno tańca prowadzone przez tancerzy i choreografów z zagranicznych grup festiwalowych. 

W części nie-muzycznej odbędą się m.in. warsztaty etno kids dla dzieci i rodzin, warsztaty rękodzieła dla młodzieży i dorosłych, spotkania autorskie i podróżnicze. Dwa wernisaże: wystawy fotografii Jakuba Stoszka oraz twórczości ludowej członków stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział Kraków. W Galerii Krakowskiej od 5 do 17 lipca można oglądać wystawę fotografii autorstwa Magdaleny i Michała Turczyków pn. Twarze folkloru. Metamorfoza. Ponadto od 20.30 każdego dnia w Myślenicach plenerowe etno kino, a w nim filmy o szeroko rozumianej tematyce etnicznej.

 

Sceny wielu kultur

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to nie tylko Myślenice, ale także sceny towarzyszące. Od sześciu już lat Festiwal przyjmuje formułę wędrownego wydarzenia i odwiedza różne małopolskie miejscowości. W tym roku będzie to Kraków (11 lipca), Pcim (13-14 lipca) i Tarnowiec (14 lipca). W wolnych chwilach ponad 300 artystów z 5 kontynentów wyruszy na zwiedzanie Małopolski. Poznają m.in. Kraków, Wieliczkę, Wadowice i Auschwitz.

 

poniedziałek, 8 lipca

Cafe Festivalove wystartowało 

fot. turczyki.pl

Po konferencji prasowej oficjalnie otwierającej tegoroczny festiwal, spotkanie autorskie z Andrzejem Oskwarkiem autorem publikacji "Muzyka Ludowa w Trzebuni. Śpiewnik" połączona została z koncertem Trzebuńskich Kliszczaków – zespołu ludowego wykonującą tradycyjną muzykę Kliszczaków.

Mała monografia Andrzeja Oskwarka, napisana przez rodowitego mieszkańca Trzebuni, znacząco poszerza wiedzę na temat zarówno najważniejszych obrzędów rodzinnych i dorocznych obchodzonych w tej miejscowości oraz towarzyszącej im muzyce, jak również na temat repertuaru religijnego.

 

Twórczość ludowa i rękodzieło Polski południowej

fot. turczyki.pl

W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się wernisaż wystawy Stowarzyszenia Twórców Ludowych odział w Krakowie, na której można zobaczyć twórczość ludową i rękodzieło typowe dla południowej części Polski. Wystawa połącza z wernisażem zainaugurowana została w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 8 lip 2019

  Festiwal próżności za grubą kasę na który przychodzi w porywach 500 osób. Wszystko by wypromować P. Szewczyka z rodziną i znajomymi.

  13 28 Odpowiedz
 • 8 lip 2019

  Myślenice światową stolicą ha ha jak bym pis słyszał.

  10 12 Odpowiedz
 • 12 lip 2019

  Trzebunioki se chyba te kiyrpce na podeszwach zakopianom zakosili.Chłopy dbajcie se o orginalnoś kliscoków, a nie małpujcie innych.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tadek. Epizody "wyzwolenia"
Historia Lekkostrawna 0

Tadek. Epizody "wyzwolenia"

Jeśli spojrzymy na Myślenice z góry, dostrzeżemy anatomię miasta. Rynek to serce tłoczące ludzi i pojazdy tętnicami dróg. Ulica Kazimierza Wielkiego to aorta, połączone z nią asfaltowe żyłki prowadzą do domków o krwiście czerwonych dachach. To tkanka miasta. Dolne Przedmieście tętni życiem Cofnijmy się w czasie i odwiedźmy Myślenice o czterokrotni...

Ziemia nie leżała odłogiem
Archiwalne Myślenice 5

Ziemia nie leżała odłogiem

Panorama miasta na pocztówce będącej w obiegu w latach 50. ubiegłego wieku. Widoczne na pierwszym planie drzewo to jabłoń, która rosła pomiędzy "studzienką" a "lipką" posadowioną w najwyższym, środkowym wzniesieniu Góry Plebańskiej Przed zabudowaniami Śródmieścia widoczne są rozległe pola uprawne, w miejscu których w latach późniejszych wybudowano...

Piotr Szewczyk poprowadzi MOKiS do 2024 roku
Myślenice 14

Piotr Szewczyk poprowadzi MOKiS do 2024 roku

Po roku pełnienia funkcji dyrektora MOKiS, Piotr Szewczyk został powołany na to stanowisko do 2024 roku. Jakie cele stawia się przed nowym dyrektorem? Burmistrz Jarosław Szlachetka wydał zarządzenie w sprawie powołania dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach. Na tym stanowisku do 26 kwietnia 2024 roku obsadził Piotra Szewczy...

Reaktywują teatr, a mieszkańcy wybierają jego nazwę
Dobczyce 5

Reaktywują teatr, a mieszkańcy wybierają jego nazwę

Po kilkudziesięciu latach przerwy Dobczyce reaktywują teatr. Ten jako premierowy spektakl wystawi „Zemstę” Aleksandra Fredry. Ale pod jaką nazwą? W gminnej ankiecie mieszkańcy stawiają na „Teatr pod Zamkiem” Po kilkudziesięciu latach niebytu gmina z pomocą Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej reaktywuje amatorski teatr w Dobczycach. Obecnie reżyserk...

Dzieje przodków wydane w formie albumu
Sułkowice 0

Dzieje przodków wydane w formie albumu

Za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic „Kowadło” wydano książkę zawierającą sylwetki mieszkańców, którzy walczyli o wolną Polskę „Tam gdzie cisy i jarzębina. Drogi do wolności – dzieje przodków walczących o wolność Polski we wspomnieniach i archiwaliach” to tytuł najnowszej publikacji, którą zaprezentowano podczas spotkania organizowanego przez...