Kultura

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019: Czym będą różnić się od poprzednich?

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019: Czym będą różnić się od poprzednich?

 

„Przekrocz z nami swoje granice i udaj się w kulturową podróż życia” zachęcają organizatorzy. Szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem ruszają 8 lipca. Co czeka na nas w tym roku?

W Krakowie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to coroczne wydarzenie.

Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego: Warsztaty rękodzieła, kiermasze, koncerty, prezentacje czy interesujące spotkania – to wszystko czeka na uczestników Międzynarodowego Małopolskiego Spotkania z Folklorem w Myślenicach. W tym roku już po raz szósty artyści z całego świata spotkają się w Małopolsce, by wspólnie świętować, prezentować elementy swojej tradycji i dzielić się tym co w kulturze ludowej i zwyczajach danego kraju najpiękniejsze. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan oraz turystów do wspólnej, kulturowej podróży

Tradycyjnie do Myślenic, a także do innych małopolskich miejscowości przyjadą
zagraniczne zespoły pieśni i tańca z najdalszych zakątków świata. Przez dziesięć dni artyści prezentować będą własną kulturę ludową, poznając jednocześnie małopolskie zwyczaje i tradycje.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego oraz gminy Myślenice. Od samego początku organizuje go Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wraz z wolontariuszami z całego regionu.

Ideą festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych częściach świata. Kluczowe jest jednak prezentowanie własnych elementów tradycji małopolskiej poprzez udział artystów amatorów i profesjonalistów, rzemieślników i twórców rękodzieła, którzy przekazują uczestnikom Festiwalu żywy obraz polskiej kultury i tradycji.

Program wydarzenia zakłada realizację przedsięwzięć, które kompleksowo integrują zarówno nadawców, jak i twórców różnych treści kultury zwracając uwagę na umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością oraz szczególne akcentowanie niematerialnego dziedzictwa kultury - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor festiwalu. 

Główna scena festiwalu stanie w Myślenicach

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do środy 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i Polski.

Główna scena koncertowa zostanie ustawiona w Rynku w Myślenicach. W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rękodzieła dla dzieci i dorosłych, warsztatach tanecznych, koncertach muzyki etnicznej, pokazach kinowych, wystawach i spotkaniach autorskich.

Piotr Szewczyk, dyrektor MMSzF: Każda kolejna edycja festiwalu jest różna od poprzedniej. Gwarantują to nasi zagraniczni i krajowi goście. Zespoły bowiem się nie powtarzają. Nowością będzie na pewno Myślenicki Bal Tropikalny, czyli egzotyczna potańcówka w rytmach wprost z amazońskiej puszczy. W tym roku wzbogaciliśmy program m.in. o dwie wystawy, które będą nam towarzyszyć. Odwiedzimy po raz pierwszy Tarnowiec i Pcim. Nasi goście zatańczą ponadto w samym sercu Krakowa na pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej.

Dla miłośników kulinariów przewidziano w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach happening, podczas którego serwowane będą regionalne przekąski typowe dla kuchni goszczących krajów. Dla tych, którzy chcieliby doświadczyć bezpośrednio twórczości zagranicznych zespołów pieśni i tańca przewidziano EtNO korowód, który przejdzie m.in. ulicami Myślenic i Krakowa.

Na scenie w Myślenicach podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego będzie można usłyszeć DJ Jakuba Kozaka, dzień później zagra Psio Crew, a w niedzielę do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który zapowiedział objęcie wydarzenia patronatem podczas wizyty w Myślenicach. Wydarzenie jest wpisane na międzynarodową listę International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts (CIOFF).

Powiązane tematy

Komentarze (8)

  • 11 cze 2019

    Dziś burmistrz dodał zdjęcie na fb na którym są radni sejmiku Bylica, Pieczarka i Bisztyga, dyrektor Szewczyk oraz Ziemia Myślenicka. Burmistrz zaprosił na wydarzenie w imieniu wszystkich :) No prawie wszystkich bo pominął senatora z PO :)

    20 5 Odpowiedz
  • 12 cze 2019

    A do Krakowa artyści pojadą naszymi myślenickimi busami, żeby zasmakować wrażeń miasta? :)

    16 2 Odpowiedz
  • 12 cze 2019

    No i widzisz Piotrek, pasja i dbanie o rozwój kultury jest wtedy dobre jak trzymasz "z nami". Bo jak przeciwko nam to jest lizanie czterech liter. Witaj w klubie!

    8 4 Odpowiedz
  • 12 cze 2019

    A senator niezmiennie:

    "Stoję przy mikrofonie,
    niech mnie który przegoni,
    różne sceny, brygady,
    już nie dadzą mi rady,
    bo ja się wcale nie chwalę
    ja po prostu niestety mam talent. "

    10 8 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    12 cze 2019

    Nojlepi to sumuje nas burmiś. Alleluja i do przodu. Po bożemu. A kiedy Rydzyk w KMYce przybędzie?

    8 6 Odpowiedz

Zobacz więcej