Kultura

Myślenickie Cmentarze Pawła Lemaniaka

Myślenickie Cmentarze Pawła Lemaniaka

W Muzeum Regionalnym Dom Grecki w ramach świąt Wszystkich Świętych odbyło się spotkanie promujące książkę pt. „Myślenickie cmentarze” autorstwa Pawła LemaniakaKsiążka jest efektem badań Pawła Lemaniaka, absolwenta historii UJ i studium pedagogicznego UJ, który od 2004 roku bada historię myślenickich cmentarzy.

- Mieliśmy podczas studiów zinwentaryzować dziesięć obiektów  historycznych. Ja wybrałem zespół cmentarny przy kościele pod wezwaniem Św. Jakuba na Stradomiu i to niezwykłe  miejsce mnie urzekło. Ta książka jest kompilacją tego, co wyryte w kamieniu i materiału znajdującego się w archiwach – mówi autor publikacji.

W trakcie autorskiego spotkania zaprezentowano z 2004 roku przedstawiający kościół św.  Jakuba i cmentarz, zrealizowany przez Pawła Lemaniaka wspólnie z Sebastianem Dzienyńskim, który jest jednocześnie projektantem okładki książki.

Praca powstała pod kierunkiem prof. dr hab. Tomasza Gąsowskiego z Instytutu Historii UJ, a sfinansowana została przez  Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach. Wydawcą jest Muzeum Regionalne Dom Grecki w Myślenicach. Kupić ją można siedzibie muzeum i myślenickich księgarniach.

Powiązane tematy

Paweł Lemaniak: Okruchy myślenickiego archiwum
Miasto 10

Paweł Lemaniak: Okruchy myślenickiego archiwum

Zabytkowy budynek myślenickiego magistratu to miejsce posiadające własną historię i co bardzo ważne miejsce, w którym do czasu II wojny światowej znajdowało się archiwum miejskie

Komentarze (2)

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...