Kultura

Monografia Myślenic: Prezentacja książki i spotkanie z autorami

Monografia Myślenic: Prezentacja książki i spotkanie z autorami

Prezentacja monografii Myślenic oraz zespołu jej twórców odbyła się w niedzielę 14 października w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. To pierwsza publikacja ujmująca przekrojowo dzieje miasta

fot. archiwum UMiG Myślenice

Podczas prezentacji, która odbędzie się w MOKiS w niedzielę o godz. 15:30 będzie można spotkać się z zespołem autorów. Każdy z uczestników będzie mógł kupić na miejscu monografię w cenie 50 zł i zebrać podpisy jej autorów. Po prezentacji trafi do sprzedaży w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki" oraz do Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

MACIEJ OSTROWSKI, burmistrz Myślenic: - Myślenice nigdy wcześniej nie miały swojej monografii, a przecież jesteśmy miastem o pięknej i bogatej historii i tradycji. Przez wszystkie lata posługiwaliśmy się monografią Powiatu Myślenickiego, a nie Myślenic, dlatego postanowiłem, że nakładem pracy wielu osób przygotujemy stosowne opracowanie. Przez te kilkanaście lat udało się zebrać nieznane dotychczas fakty historyczne, które z całą pewnością będzie można odnaleźć w nowym wydaniu. Miastu należy się taka księga. To nasza spuścizna, która wzbogaci kolejne pokolenia myśleniczan o świadomość tego kim są i w jakim mieście żyją.

Zawierająca się w dziewięciuset stronach monografia opracowana została w pełnym zakresie chronologicznym począwszy od pradziejowego osadnictwa po zapisy dotyczące wydarzeń ze stycznia 2012 roku. Ich dopełnienie stanowi opis środowiska naturalnego. Całość wydawnictwa zawiera się w dziewięciu rozdziałach.

Książka powstawała przez trzy lata, składa się z dziewięciu rozdziałów opracowywanych przez ośmiu autorów. Redaktorem monografii jest prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, a jej recenzentem dr hab. Marek Ferenc. Wydawcą zaś Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica” działające przy Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikacja w całości finansowana jest przez gminę Myślenice.

 

Rozdziały i ich autorzy:

Rozdział 1. „Przyroda i geografia Myślenic” - mgr Stanisław Cichoń
Rozdział 2. „Archeologia miasta Myślenic” prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak
Rozdział 3. „Historia miasta od momentu pojawienia się pierwszych źródeł pisanych do roku 1772” ks. dr Michał Piela
Rozdział 4. „Myślenice pod austriackim zaborem 1772 – 1918” mgr Magdalena Wróblewska
Rozdział 5. „Miasto Myślenice w dobie dwudziestolecia międzywojennego 1918 – 1939”
mgr Dariusz Zdziech
Rozdział 6. „Myślenice w latach II wojny światowej 1939 – 1945” mgr Paweł Lemaniak
Rozdział 7 i 8: „Miasto Myślenice w latach 1945 – 1989”, „Myślenice – historia najnowsza 1989 – 2010” mgr Robert Murzyn.

Powiązane tematy

Paweł Lemaniak: Okruchy myślenickiego archiwum
Miasto 10

Paweł Lemaniak: Okruchy myślenickiego archiwum

Zabytkowy budynek myślenickiego magistratu to miejsce posiadające własną historię i co bardzo ważne miejsce, w którym do czasu II wojny światowej znajdowało się archiwum miejskie

Nowa monografia Myślenic: Rozdziały i ich autorzy
Kultura 10

Nowa monografia Myślenic: Rozdziały i ich autorzy

Od kilku miesięcy trwają przygotowania do napisania monografii historycznej Myślenic. Projekt realizowany będzie przez UMiG Myślenice. Udało się zebrać zespół naukowców, którzy podjęli się zrealizowania przedsięwzięcia

Komentarze (25)

 • 13 paź 2012

  Nie przeczytasz, nie ocenisz,
  ale historia Myślenic do tej pory była mało odkryta i nawet nazwiska przy pomnikach nagrobnych na małym cmentarzu, czy na tablicach na ścianach w kościółku, niewiele mówią.
  Nazwiska z Myślenic znikły a wraz z nimi ich historia.

  15 1 Odpowiedz
 • 13 paź 2012

  Monografia to nie książka kucharska. Nie trzeba do niej zaglądać co chwile. To trochę tak jak gdyby wyrzucić z domu gaśnicę bo przecież się jej nie używa.

  15 4 Odpowiedz
 • mirek@ 13 paź 2012

  według mnie to książka która wypada przynajmniej przejrzeć w bibliotece i zastanowić się czy jest warta swojej ceny, ale nie oszukujmy się 50 zł za taką publikację to dobra cena. Pamietam ze monografia parafii kosztowala chyba 100 zl, a to znacząca różnica. Na pewno przejrzę

  14 6 Odpowiedz
 • 14 paź 2012

  895 stron historii naszego miasta, trochę waży i po pierwszym przewertowaniu zapowiada się zdecydowanie ciekawie :)

  12 4 Odpowiedz
 • 13 paź 2012

  Tu się z Tobą zgodzę, w promocji Pan Tadeusz już od 23zł!
  zdjecie

  15 9 Odpowiedz

Zobacz więcej