Okolice

Dobczyce: Tak dla Zalewu Dobczyckiego

Dobczyce: Tak dla Zalewu Dobczyckiego
Od wielu lat mówi się o udostępnieniu zalewu Dobczyckiego dla celów rekreacyjnych, jednak nic z tego nie wynika. Mamy już dość czekania domagamy się działania – zapowiadają przedstawiciele myślenickiego oddziału Platformy Obywatelskiej


Myślenicka PO stworzyła stronę internetową Tak dla Zalewu Dobczyckiego na której umieściła apel do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o udostępnienie zalewu dla celów rekreacyjnych. Wypełniając kilka rubryk, można wyrazić swoje poparcie dla tego pomysłu.

"Otwarcie zalewu Dobczyckiego dla celów rekreacyjnych jest kwestią dobrej woli urzędników, którzy Panu podlegają. Przy odrobinie chęci są Państwo w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi i załatwić tą sprawę raz na zawsze. Proszę powiedzieć TAK dla zalewu" – czytamy w apelu.

Decyzja o budowie zbiornika zapadła w 1970 roku, w latach 1972-1974 wykonano projekt techniczny zbiornika i w roku 1974 rozpoczęto budowę. Ostatecznie zalew został oddany do użytku w 1986 roku. Powierzchnia zalewu to 1065 ha, zapora na zalewie mierzy 617 m długości, 30 m wysokości i 8,5 m szerokości. Zbiornik gromadzi około 127 mln m/3 wody o głębokości do 30 m.

Na terenach wokół jeziora zamieszkują np.: zające, łasice, gronostaje, lisy, jenoty, sarny, dziki, jelenie, i wiele innych. We wrześniu 2006 roku, w Dobczycach, odbyła się międzynarodowa konferencja, na której przedstawiono argumenty przemawiające za otwarciem jeziora dla turystyki. Przygotowano i zgłoszono także projekt „Zainicjowanie nowych kierunków rozwoju gospodarczego gmin leżących nad Zbiornikiem Dobczyckim przez rozszerzenie jego funkcji o eko-turystykę” do programu SMART. Zalew nadal jest niedostępny dla turystów.

Powiązane tematy

Komentarze (93)

 • Brak zdjęcia
  5 wrz 2011

  Bez sensu - najedzie się rzesza turystów, będzie tysiąc obskurnych fastfoodów, rowerków wodnych, butelek i innych śmieci. Nie mówię już o hałasie i zanieczyszczeniu wody. A tak to jest cisza, spokój i super woda! Kto chce, ten da sobie radę.

  3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 lip 2011

  a gdzie można się wypowiedzieć na nie (tak tylko pytam z ciekawości). Skoro ktoś robi akcję ba tak to czemu boi się głosów na nie, to tak jak ogłosić wybory i wystawić jednego kandydata.

  2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 wrz 2010

  Zdecydowanie NIE! To jedyny w Polsce zbiornik, który żyje swoim naturalnym rytmem, cisza, spokój, bez turystów, bez śmieci, hałasu i zadeptywania okolic..

  2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 wrz 2010

  dość juz niszczenia przyrody w naszym mieście, gminie i powiecie. sprzeciwiam się otwarciu zalewu. POwcy niech zaczną rozwiązywać palące problemy wyborców, a nie sięgają po marketingowe chwyty. trzeba działać przez całą kadencję, a nie tylko tuż przed wyborami. wasza postawa jest żałośna

  2 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  1 sie 2012

  zdecydowanie NIE. Ten kto nie spędził choć chwilę nad tym jeziorem nie zrozumie. Cisza, spokój, piękne widoki nieskażone cywilizacją...Nic więcej nie trzeba do odpoczynku...

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej