Miasto

Wybory 2010: Debata kandydatów na burmistrza odwołana

Wybory 2010: Debata kandydatów na burmistrza odwołana
Trzej kandydaci na stanowisko burmistrza Myślenic : Maciej Ostrowski, Leszek Gowin i Wiktor Kielan nie potrafili dojść do porozumienia w kwestii debaty, którą obiecywali od kilku tygodni. Zapowiadana na 13 listopada konfrontacja została odwołana

Po poniedziałkowym spotkaniu, sztaby wyborcze kandydatów ustaliły, że debata odbędzie się w sobotę 13 listopada, między godz. 13.30 a 16. Od tego też dnia (poniedziałku 8 listopada) sztabom i ich kandydatom nie udało się dojść do porozumienia w kwestii warunków na jakich miałaby odbyć się konfrontacja kandydatów. Jak pisaliśmy kilka dni wcześniej kandydaci nie potrafili dojść do porozumienia w kwestii doboru mediów, których przedstawiciele mieliby zadawać pytania kandydatom.

Komitet obecnego burmistrza Macieja Ostrowskiego postulował, aby pytania zadawali przedstawiciele wszystkich mediów obecnych na rynku medialnym Myślenic. Komitet Wiktora Kielana był temu przeciwny twierdząc, że Głos Myślenicki, Goniec Myślenicki, Gazeta Krakowska i Gazeta Myślenicka, miały lub mają podpisane umowy o charakterze komercyjnym z gminą Myślenice w zakresie promocji, które mogłyby wpłynąć na obiektywizm ich redaktorów w debacie.

Poprosiliśmy sztaby o potwierdzenie miejsca, terminu oraz uczestnictwa kandydatów w debacie. Do tej pory otrzymaliśmy odpowiedź od sztaby Macieja Ostrowskiego – pomysłodawcy debaty.

W oświadczeniu sztabu czytamy: Z przykrością informujemy, iż planowana na 13 listopada 2010 roku debata kandydatów na burmistrza Miasta i Gminy Myślenice nie odbędzie się. Powodem rezygnacji Panów Wiktora Kielana i Leszka Gowina z udziału w debacie jest brak zgody na uczestnictwo w debacie przedstawicieli wszystkich lokalnych mediów. (..) Jedyną kwestią, na którą sztab Macieja Ostrowskiego nie mógł wyrazić zgody, było ograniczenie liczby mediów biorących czynny udział w debacie. Biorąc pod uwagę wolność prasy i przepisy prawa prasowego, a także zwykłą uczciwość chcieliśmy umożliwić udział w debacie wszystkim zainteresowanym mediom (także gazecie Sedno, której wydawcą jest kandydat na burmistrza – Wiktor Kielan).

- Na dzień dzisiejszy nie możemy się pogodzić z warunkami, które KWW Macieja Ostrowskiego próbuje arbitralnie narzucić pozostałym sztabom wbrew wcześniejszym ustaleniom. W związku z tym, że przez ostatnie dni nie doszło ze strony KWW Macieja Ostrowskiego do potwierdzenia ustaleń wypracowanych na poniedziałkowym spotkaniu, Wiktor Kielan odbywa wcześniej zaplanowane spotkanie z wyborcami. W dniu dzisiejszym poinformowaliśmy o tym sztab Pana Ostrowskiego jednocześnie podkreślając, że jeżeli sztabowcy Pana Ostrowskiego byliby skłonni niezwłocznie potwierdzić przyjęcie poniedziałkowych ustaleń to zrobimy wszystko, aby pomóc w przygotowaniach debaty, która powinna się odbyć w ciągu 3 najbliższych dni. Oczywiście będziemy w niej wtedy uczestniczyć – pisze Mateusz Suder, rzecznik prasowy KWW Wiktora Kielana.

Dziennik Polski zaprasza do dyskusji


Własną debatę po raz kolejny stara się zorganizować Dziennik Polski. Zasady miałyby być podobne jak podczas spotkania kandydatów z Wieliczki, Miechowa i Skawiny. Proponowane przez Dziennik terminy to 15 listopada (poniedziałek) lub 16 listopada (wtorek) w godz. 17–18 w Sali konferencyjnej w siedzibie redakcji Dziennika Polskiego (Kraków, ul. Wielopole 1) lub w sali, która byłaby możliwa do wynajęcia na terenie Myślenic.

Dziennik proponuje cztery bloki tematyczne (1. Podsumowanie minionej kadencji, 2. Rozwój gospodarczy Myślenic, w tym polityka inwestycyjna, 3. Ochrona środowiska naturalnego, 4. Komunikacja ze społeczeństwem, w tym polityka promocyjna), 3 min. na odpowiedź i zaproszenie dwóch mediów: portalu Miasto-info.pl, Gazety Myślenickiej.

Leszek Gowin zażenowany

- Otrzymaliśmy propozycję wzięcia udziału w debacie organizowanej przez Dziennik Polski. Skoro w ramach sztabów nie potrafimy dojść do konsensusu, a Pan Maciej Ostrowski nie chce nawet usiąść do stołu i wrócić do negocjacji najzdrowszym rozwiązaniem byłoby naszym zdaniem oddanie inicjatywy podmiotowi zewnętrznemu. Sztab Leszka Gowina przyjmie tę propozycję pod warunkiem, że debata odbędzie się z udziałem wszystkich kandydatów. Jesteśmy zażenowani sytuacją, która powstała wokół debaty - ważny element demokracji przeradza się w niezrozumiałą dla nas walkę. Niestety tracą na tym mieszkańcy Myślenic... Mamy ogromną nadzieję, że pozostałe sztaby przyjmą propozycję Dziennika i debata dojdzie do skutku – informuje Łukasz Tabaszewski reprezentujący Leszka Gowina.

Wybory samorządowe 2010 odbędą się 21 listopada. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 8 do godz. 22.

Powiązane tematy

Wiktor Kielan: Rację mają zawsze wyborcy
Miasto 58

Wiktor Kielan: Rację mają zawsze wyborcy

Przegrałem w wyborach na stanowisko burmistrza. Jednocześnie odnieśliśmy sukces w wyborach do rady miasta i gminy. KWW Wiktora Kielana uzyskał 4 mandaty. Ja również zostałem radnym, więc to polityczny początek Kielana niż jego koniec - mówi Wiktor Kielan

Komentarze (80)

 • PatrycjA 20 lis 2010

  Cisza wyborcza
  Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza aż do zakończenia głosowania. Prosimy o dostosowanie się do obowiązującego prawa i przepisów.

  Szczegółowe informacje: www.pkw.gov.pl

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 lis 2010

  fakt i mit- Co ty ciągle z tym Maciejem. Odwracasz uwagę i przeinaczasz to co piszę. Piszę nie w imieniu Maćka lecz w imieniu wyborców wszystkich kandydatów i nie wiem dlaczego uważasz,że tylko twojego. Ja swojego nie mam. Cztery lata temu nie pytałem, bo nie miałem świadomości o jakie pieniądze idzie. A te pieniądze doszły do absurdu stąd taka ilość chętnych na stanowiska np.radnych i nikt nie chce złożyć deklaracji,że na pienądzach mu nie zależy. Zaś co mojego nicka wolę taki z wiedzą którą mam niż twój z twoją nie umiejetnoscią czytania ze zrozumieniem.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 lis 2010

  [quote]taki tam matołek napisa���: [br]007- Ja pytam wszystkich łącznie z obecnym. Niech grają w otwarte karty. Co? i Za ile?[/quote]
  Pytałeś o tę kwestię Macieja 4 lata temu ????
  A 8 lat wstecz ???

  P.S.
  Jak Cię proszę, przestań już zdrabniać tego swojego nicka bo naprawdę nie pasuje do Twoich wypowiedzi..

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 lis 2010

  Nie ma co się oszukiwać, zawsze chodzi o pieniądze, więc stawiam na tańszego ale równie efektywnego! UMiG to firma zarabiająca na podatkach. Efektywność gospodarowania to podstawa każdej firmy. Dlaczego nikt nie chce otwarcie mówić o pieniądzach?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 lis 2010

  007- Ja pytam wszystkich łącznie z obecnym. Niech grają w otwarte karty. Co? i Za ile?

  Odpowiedz

Zobacz więcej