Myślenice

Remont Rynku potrwa kilkanaście miesięcy. Wiemy, kiedy ruszą prace

To już pewne. Płyta Rynku i przyległe do niej ulice zostaną odnowione, a prace ruszą po sierpniowych uroczystościach związanych z 50-leciem koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Dzisiaj burmistrz podpisał umowę na wykonanie rewitalizacji

Dzisiaj burmistrz Jarosław Szlachetka podpisał umowę z przedstawicielami krakowskiej firmy AG SYSTEM Sp. z o. o., obejmującą wykonanie drugiego i zarazem ostatniego etapu przebudowy myślenickiego Rynku wraz z otoczeniem starówki w ramach rewitalizacji centrum.

Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 milionów. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.

Inwestycja była podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę. W jednym z naszych sondaży, 80% ankietowanych odniosło się do niego pozytywnie, 14% negatywnie, natomiast 7% nie widziało różnicy.

Jak oceniasz teren wokół kościoła po rewitalizacji?

 • wygląda świetnie
 • wygląda poprawnie
 • nie widzę różnicy
 • nie podoba mi się
 • wygląda koszmarnie
 • Zobacz wyniki
 • wygląda świetnie wygląda świetnie 47%
 • wygląda poprawnie wygląda poprawnie 33%
 • nie widzę różnicy nie widzę różnicy 7%
 • nie podoba mi się nie podoba mi się 8%
 • wygląda koszmarnie wygląda koszmarnie 6%
 • Głosów: 830

Drugi etap będzie obejmował przede wszystkim wymianę nawierzchni Rynku, a także prowadzących do niego ulic i traktów.

Burmistrz Jarosław Szlachetka: - Po długich namysłach podjąłem decyzję, że dokończymy projekt rewitalizacji. Trudno byłoby rezygnować z przyznanego dofinansowania i ponosić koszty 16 mln zł w związku z budową Muzeum i obejścia Sanktuarium. To była jedna z najtrudniejszych decyzji, która czekała na mnie w tej kadencji, ale wybieram najkorzystniejszy wariant dla gminy Myślenice. Trzeba pamiętać, że inwestycja rozłożona na dwa lata blokuje możliwość realizacji innych inwestycji w gminie - po podpisaniu umowy mówił obecny burmistrz 

Wykonanie drugiego etapu rewitalizacji Rynku wraz z otoczeniem Starówki wyniesie 21 865 710 zł. To o milion więcej niż planowany przez poprzednią ekipę koszt. Gdyby obecny burmistrz nie zdecydował się na kontynuację projektu rozpoczętego przez Macieja Ostrowskiego, gmina musiałaby oddać ponad 16 mln zł, bowiem tyle kosztowała budowa Muzeum Niepodległości i ścieżek wokół kościoła.

- Gmina Myślenice te inwestycje pokryła z własnych środków i rezygnacja z drugiego etapu obejmującego remont płyty Rynku spowodowałby, że nie otrzymalibyśmy zwrotu w wysokości 25 milionów przyznanego z Regionalnego Programu Operacyjnego – tłumaczy Jarosław Szlachetka.

 

Prace ruszą po jubileuszu koronacji obrazu

Prace związane z rewitalizacją centrum obejmą wymianę nawierzchni i elementów płyty Rynku oraz prowadzących do niego ulic, tj. ciągów pieszych i drogowych, posadzki, oświetlenia, elementów małej architektury, z aranżacją i uzupełnieniem zieleni oraz przebudową sieci kanalizacji opadowej, sanitarnej i wodociągowej.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostanie także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona zostanie nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacje magistratu.

Michał Chojnacki, firma AG SYSTEM: Szczegółowy harmonogram prac przedstawimy w ciągu siedmiu dni. Prace mamy zamiar rozpocząć po obchodach 50-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Jako pierwsze przebudowane zostaną ulice Gałczyńskiego i Jordana. Po zakończeniu prac w tym miejscu, przeniesiemy się na płytę Rynku, gdzie remont trwać będzie do końca 2020 roku.

Przebudowie ma ulec także podziemna infrastruktura; sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna oraz opadowa. Z płyty Rynku zniknie drewniany sklep i kiosk, a ich miejsce zajmą kawiarniane ogródki. Po rewitalizacji nadal będzie odbywał się handel na placu Kilińskiego, nie zmieni się także lokalizacja postoju taksówek.

Czy rewitalizacja myślenickiego Rynku ożywi tę część miasta?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 46%
 • Raczej tak Raczej tak 14%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 12%
 • Raczej nie Raczej nie 15%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 5537

O to, w jaki sposób planowane w centrum prace wpłyną na prowadzony tam handel i usługi, burmistrza pytano podczas konferencji prasowej. - Front robót będzie postępował kaskadowo, postaramy się, aby uciążliwość przede wszystkim związana z wymianą płyty Rynku była jak najmniej odczuwalna przez przedsiębiorców – wyjaśniał.

Prace związane z rewitalizacją Rynku rozpoczną się we wrześniu 2019 i potrwają do końca 2020 roku.

Powiązane tematy

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic
Myślenice 28

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic

W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, z których zdzierany jest asfalt. Odcinek od skrzyżowania z ul. Jordana i Reja jest wyłączony z ruchu. Piesi mogą przechodzić wzdłuż bloku na ul. Gałczyńskiego oraz budynków przy ul. Bema To na ul. Gałczyńskiego i Bema, które jako pierwsze przechodzą remont, utrudnienia potrwa...

Lada dzień ruszą prace przy rewitalizacji Rynku. Te ulice rozkopią w pierwszej kolejności
Myślenice 11

Lada dzień ruszą prace przy rewitalizacji Rynku. Te ulice rozkopią w pierwszej kolejności

Od środy 4 września ruszają prace związane z rewitalizacją myślenickiego Rynku. W pierwszej kolejności drogowcy wejdą na ulice Gałczyńskiego, Bema i Jordana Jak informuje UMiG Myślenice. ulice Gałczyńskiego, Bema i Jordana jako pierwsze przejdą remont. We wrześniu i październiku będzie się na nich odbywał frezowanie asfaltu. Trzeba liczyć się z ut...

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”
Myślenice 32

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Przez kilka dni pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką planowaną w ramach rewitalizacji centrum podpisało się ponad 700 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach” Przypomnijmy; we wrześniu mają ruszyć prace związane z rewitalizacją myślenickiego...

Komentarze

 • Włodek 4 lip

  Drzewa i cień ożywią tę cześć miasta. Nikt nie lubi betonowych patelni

  42 Odpowiedz
 • 4 lip

  I jeszcze zawody sprinterów będzie można organizować, bieżnia ideał

  15 6 Odpowiedz
 • OKOKI 4 lip

  A co z ruchem samochodowym ?,powinien przez rynek być zamknięty.

  25 10 Odpowiedz
 • 4 lip

  ładny beton nie ma co potem PISzczom ze smoga we wiosce jezd

  15 11 Odpowiedz
 • 4 lip

  Nie chcem ale muszem:)

  11 9 Odpowiedz
 • 5 lip

  a kto bedzie nadzorował łapówki zaznaxzam czy to jest burmistrz z po pis czy po i czy bedzie mozliwośc przesledzenia wydatkow

  14 6 Odpowiedz
 • Gosiaa 5 lip

  Boże przecież rynek jest dobry . po co robić ten remont ? Nie mają co z kasą robić ? Niech zrobią pasy , chodniki i lampy oświetlające drogę !!!

  35 10 Odpowiedz
  • 5 lip

   Dokładnie na wsiach jest wiele, rzeczy do roboty !oświetlania drogi fosy a co najważniejsze w wielu miejscach brak balustrad ochronnych co bardzo zagraża bezpieczeństwu.Wiele by mówić czego brak ale niezrozumiałym jest, że we wsiach robi się kolejne boiska a w innych nie ma nic. Nie trudno zauważyć, że teraz wszystko jest robione w Jaworniku i Krzyszkowicach ,nawet sam premier RP dal kasę na drogę w Krzyszkowicach.

   9 6 Odpowiedz
 • 5 lip

  To teraz zadłużenia Myślenic nie pobije chyba żadne miasto w Polsce , do tego niekończący się remont placu zabaw na osiedlu i przestawianie słynnej na całą gminę kurtyny tak jakby od razu nie można by zrobić poprawnie , ale cóż panowie wydają nie swoje pieniądze , brawo .

  27 5 Odpowiedz
 • 5 lip

  Moja skromna opinia: szczerze - obecna nawierzchnia z wyższej półki to nie jest. Z drugiej strony - kwoty i świadomość że zmiana kostki calej roboty nie zrobi, bo rzeczy tj. wszędobylskie śmieci będą przemawiać najdosadniej. Dotacja jest i trzeba wykorzystać, jednakże w kwestii zadbania o istniejącą infrastrukturę robi się nie za wiele. I to widać. Co to za gospodarz, który domu nie sprząta?

  Jeszcze jedno spostrzeżenie - na Zachodzie jakoś za często nie zmieniają nawierzchni i wyglądają schludnie i czysto. Ich stać na codziennie sprzątające miejskie zakamarki służby, nas na wymianę kostki co 20 - 30 lat. Ktoś przekalkuluje?

  12 5 Odpowiedz
 • wojtek 5 lip

  szkoda kasy,tam sie nic nie dzieje jest betonka i jak widac betonka bedzie,pare malych drzewek i krzewy nie zalatwią sprawy.Lepiej pomyslec o skrecie na Sulkowice,wyjazd z Krzyszkowic ,

  21 7 Odpowiedz
 • 5 lip

  A może po prostu nie jestem tak długo na tym forum?
  W każdym bądź razie, dziadkiem to jeszcze nie zostałem -.-

  4 4 Odpowiedz
 • 5 lip

  Po uroczystościach 50 lecia obrazu będą imieniny proboszcza, później kolejne imprezy religijne, pewnie znów się odwlecze. Tylko w krajach muzułmańskich święto religijne może wstrzymać remont. W normalnych cywilizowanych krajach te dwie sprawy mogą biec równolegle. Ale my jesteśmy 100 lat za Arabami.

  11 16 Odpowiedz
  • 5 lip

   Jak nie jesteś religijni to się nie interesuj obrzedami religijnymi! Gdzie twoja tolerancja??

   14 12 Odpowiedz
   • 8 lip

    Mnie te uroczystości nie przeszkadzają, wszak jest sporo ciemnego ludu, który potrzebuje tego typu wysoko płatnych rozrywek. Mnie przeszkadza, że taka impreza blokuje miejskie inwestycje.

    2 3 Odpowiedz
 • 6 lip

  Szczerze? Nie wiem czy ktoś się zgodzi, ale za muzeum 12 mln powinien zapłacić Ostry i jego duży przyboczny radny, bo to ich pomnik z wbudowanymi tablicami na ich cześć ich niepotrzebna fanaberia, a za obejście koło kościoła 6-7 mln powinna zapłacić bogata kuria, to jeszcze bardziej oczywiste.

  9 11 Odpowiedz
 • 6 lip

  Szczerze? Nie wiem czy ktoś się zgodzi, ale za muzeum 12 mln powinien zapłacić Ostry i jego duży przyboczny radny, bo to ich pomnik z wbudowanymi tablicami na ich cześć ich niepotrzebna fanaberia, a za obejście koło kościoła 6-7 mln powinna zapłacić bogata kuria, to tak samo oczywiste. Tak samo oczywiste jest to, że Płyta rynku jest jeszcze dobra do małych poprawek, instalacje dobre, nic się nie psuje, wiec kolejne 22 mln niepotrzebnie będą wydane. W taki to matriks, wpędził swoimi rządami Ostry, nasze zadłużone Myślenice. Trzeba myśleć przy wrzucaniu karty wyborczej, oj trzeba.

  2 8 Odpowiedz
 • 7 lip

  Poprzedni burmistrz na koniec rządzenia podpisał umowy zmuszające Myślenice do realizacji niepotrzebnych inwestycji (muzeum. rynek i obejście kościoła). Dobrze wiedział o problemach wynikających z tych decyzji. 40 melonów musi zostać niepotrzebnie wydane przez fanaberie i złośliwość księcia Macieja. Teraz Myślenice dumają ile za te 40 mln złotych powstałoby ścieżek rowerowych, chodników dróg, przedszkoli i innej niezbędnej na już infrastruktury, a NIE POWSTANIE, bo komuś podobał się OSTROWSKI.

  4 8 Odpowiedz
 • 7 lip

  Obecny by na pewno takich zbytecznych inwestycji nie robił, jakby poprzedni podstępem, go do tego nie zmusił i nie podpisał bardzo złych umów na dofinansowanie niepotrzebnych inwestycji i pomników dla siebie na koniec "mądrego" rządzenia.

  3 4 Odpowiedz
 • 12 lip

  Na ten odnowiony rynek można by z krakowskich plant przenieść odżywianie dla bezdomnych. A swoją drogą nie lepiej byłoby wybudować jakieś slamsy by w XXI wieku ludzie mieli dach nad głową . Może UE na to by wyraziła zgodę i nie odbierała tych funduszy.Oj nie po katolicku myślimy towarzysze , nie po katolicku. Może dlatego Pan Bóg karze nas powodziami i suszami a my myślimy ,że to skutek palenia węglem i chrustem z lasów.A jak tam ceny owoców , warzyw oraz wstrętnego mięsa z chlewni wielkoprzemysłowych ,czy 500 plus równoważy jeszcze podwyżki cen czy już nie ? No i trzeba by się zastanowić aby mniej zadłużać nasz nieszczęśliwy kraj .Długu 1 bln złotych to chyba nawet Gierek nie pozostawił zważywszy ,że wówczas przynajmniej społeczeństwo nie było obarczone indywidualnymi kredytami hipotetycznymi .

  1 2 Odpowiedz
 • 17 lip

  Szkoda, czyli ścieżek spacerowo/rowerowych wzdłuż Raby nie będzie przez kolejne lata... Ale co tam, lepiej było wydać 16 mln zł na Muzeum, do którego nikt nie będzie chodził i plac kościelny, który może i nie był piękny, ale to chyba parafia powinna finansować a nie cała gmina. Ten remont to takie trochę kukułcze jajo podrzucone przez ekipę Ostrowskiego.

  1 2 Odpowiedz
 • Ania 17 lip

  Jak dla mnie to powinni na rynku niemal w całości park zrobić. Handel ucieka z rynku bo nie ma gdzie wygodnie zaparkować. Imprez czy uroczystości niemalże się nie organizuje i tak na rynku, A trzymać tyle betonu bo kiedyś był tam targ bez sensu.

  2 Odpowiedz
 • 23 sie

  Sądzę, że ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za zerwanie nie dla wszystkich wygodnej kostki w Rynku. Do władzy doszli ludzie, którzy prawdopodobnie nigdy nie prowadzili nawet własnego gospodarstwa domowego. Zaznaczę; mówię o poprzedniej władzy i o obecnej.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu
Myślenice 0

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu

Rozpoczęły się prace nad remontem poręczy mostu nad Bysinką, znajdującego się na Górnym Przedmieściu w Myślenicach. Apelował o to radny Jan Bylica (PiS) Niedawno pisaliśmy o interpelacji radnego Bylicy, reprezentującego tę dzielnicę miasta. Apelował do starosty o konieczność naprawy poręczy przy moście nad Bysinką. - Mogą stanowić zagrożenie dla...

Ireneusz Krzykawski odnaleziony
Alarmujecie 0

Ireneusz Krzykawski odnaleziony

Rano został przewieziony do szpitala w Myślenicach. Pod nieuwagą sanitariuszy udało mu się uciec z SORu. Porusza się o lasce. Jest chory na raka kości i potrzebuje leków. Udało się go odnaleźć po kilku godzinach  Mężczyzna został przewieziony na SOR około godziny 10. Wystarczył moment, aby zniknął. Najprawdopodobniej wyszedł z budynku. „Porusza si...

Radny apeluje o kosz przy kapliczce. Burmistrz obawia się kradzieży
Myślenice 21

Radny apeluje o kosz przy kapliczce. Burmistrz obawia się kradzieży

Wojciech Gablankowski (PiS) apelował o ustawienie kosza na śmieci na niebieskim szlaku turystycznym, łączącym Polankę i Borzętę. Kosza nie będzie m.in. "ze względu na możliwość kradzieży" Radny apelował w imieniu mieszkańców o ustawienie kosza na śmieci na niebieskim szlaku turystycznym, łączącym miejscowości Polanka i Borzęta. W odpowiedzi na jeg...

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku
Myślenice 24

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myś...

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?
Myślenice 86

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "Lipka" przez wielu kojarzona z tą w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytacie  Na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących budowli na Plebańskiej Górze. "Podczas spaceru pod Lipke natknąłem się na takie coś...  Bylem załam...

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń
Społeczeństwo 29

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń

Władze lokalne z całego kraju naciskają na Ministerstwo Zdrowia, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu w małych butelkach. "Małpki" stają się coraz bardziej popularne, a Polacy sięgają po nie coraz częściej Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, aby zająć się problmemem w sposób sys...