Myślenice

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie

Internetowy apel o ocalenie drzew przed wycinką w myślenickim Rynku w przeciągu kilku dni podpisało prawie 600 osób. Jak mówią autorzy petycji; drzewa i krzewy mają być usunięte w związku z rewitalizacją centrum

Mieszkańcy postanowili zwrócić się do burmistrza m.in. za pośrednictwem internetowego apelu,  w którym wyrażają swój niepokój związany z planowanym usunięciem drzew znajdujących się na płycie Rynku.

"Usunięcie połowy roślinności - zniszczy obecną od wielu lat biologiczną różnorodność, zmniejszy efektywność oczyszczania powietrza, zniszczy piękny krajobraz Naszego Rynku. Usunięcie większych roślin zmniejszy ilość dającego przez nie cienia, co sprawi, że myślenicki Rynek będzie odstraszał mieszkańców w ciepłe i słoneczne dni. Nawet duża ilość nasadzeń nowej roślinności nie zrekompensuje strat spowodowanych zniszczeniami. (…) Nawet jeśli nowe drzewa przeżyją, to miną dziesiątki lat zanim dadzą cień i znacząco zaczną dawać nam życiodajny tlen. Tyle mówi się o smogu, zapominając, że to drzewa właśnie filtrują powietrze pochłaniając dwutlenek węgla i oddając tlen"

- argumentują autorzy apelu.

 

 

Jak informują; plan rewitalizacji Rynku obejmuje wycięcie 29 drzew, wśród których znajduje się m.in. jarzębina, kasztanowce, świerki, sosny, jałowce i klony.

„Wierzymy, że uzna Pan nasze prośby i zrealizuje je, bo wszystkim nam zależy na tym by na myślenickim rynku znów zatętniło życie. Prosimy wziąć pod uwagę głosy mieszkańców, którzy wyrażają swój sprzeciw wobec polityki usuwania istniejącej roślinności” – kończą w swoim liście do władz, który kilka dni po zamieszczeniu w sieci podpisało prawie 600 mieszkańców.

 

Jarosław Szlachetka: Czas na konsultacje w sprawie wycinki minął. Drzewa zostaną przeniesione

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy bezpośrednio do burmistrza Jarosława Szlachetki oraz do gminy, pytając o liczbę drzew zaplanowanych do wycinki, możliwość ich pozostawienia i nasadzenia nowych, jednocześnie czekając na głos magistratu w tej sprawie.

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy bezpośrednio do Jarosława Szlachetki oraz do gminy, pytając o liczbę drzew zaplanowanych do wycinki, możliwość ich pozostawienia i nasadzenia nowych, jednocześnie czekając na głos magistratu w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie burmistrza w którym czytamy m.in. o tym, że czas na konsultacje bezpowrotnie minął, a te nie były odpowiednio przeprowadzone przez jego poprzednika oraz, że obecny włodarz Myślenic podjął decyzję o przeniesieniu drzew w inne miejsce. 

Tymczasem we wtorek, 13 sierpnia o godz. 15, mieszkańcy planują spotkać się na płycie Rynku organizując protest przeciwko wycince pod nazwą „STOP wycince drzew na myślenickim Rynku”.

Czy w ramach rewitalizacji Rynku powinno wycinać się stare drzewa?

 • TAK TAK 21%
 • NIE NIE 73%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 6%
 • Głosów: 1495

 

Co obejmuje rewitalizacja?

Rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją Rynku zaplanowano na wrzesień – po uroczystościach związanych z jubileuszem koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Mają potrwać do końca 2020 roku.

Jak podczas lipcowej konferencji prasowej informował burmistrz wraz z wykonawcą, prace związane z rewitalizacją centrum obejmą wymianę nawierzchni i elementów płyty Rynku oraz prowadzących do niego ulic, tj. ciągów pieszych i drogowych, posadzki, oświetlenia, elementów małej architektury, z aranżacją i uzupełnieniem zieleni oraz przebudową sieci kanalizacji opadowej, sanitarnej i wodociągowej.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostanie także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona zostanie nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacje magistratu.

Powiązane tematy

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic
Myślenice 28

Zaczęło się! Ruszyła rewitalizacja Rynku. Drogowcy zdzierają asfalt z otaczających go ulic

W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, z których zdzierany jest asfalt. Odcinek od skrzyżowania z ul. Jordana i Reja jest wyłączony z ruchu. Piesi mogą przechodzić wzdłuż bloku na ul. Gałczyńskiego oraz budynków przy ul. Bema To na ul. Gałczyńskiego i Bema, które jako pierwsze przechodzą remont, utrudnienia potrwa...

Lada dzień ruszą prace przy rewitalizacji Rynku. Te ulice rozkopią w pierwszej kolejności
Myślenice 11

Lada dzień ruszą prace przy rewitalizacji Rynku. Te ulice rozkopią w pierwszej kolejności

Od środy 4 września ruszają prace związane z rewitalizacją myślenickiego Rynku. W pierwszej kolejności drogowcy wejdą na ulice Gałczyńskiego, Bema i Jordana Jak informuje UMiG Myślenice. ulice Gałczyńskiego, Bema i Jordana jako pierwsze przejdą remont. We wrześniu i październiku będzie się na nich odbywał frezowanie asfaltu. Trzeba liczyć się z ut...

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”
Myślenice 32

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Przez kilka dni pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką planowaną w ramach rewitalizacji centrum podpisało się ponad 700 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach” Przypomnijmy; we wrześniu mają ruszyć prace związane z rewitalizacją myślenickiego...

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 12 sie

  to jest jakis absurd! jak mozna wycinac tak wiekowe drzewa a w ich miejsca sadzic cos na ksztalt krzakow? minister od ciecia juz byl ale nie powielajmy wszystkiego w myslenicach! czekam na glos burmistrza w tej sprawie

  38 7 Odpowiedz
  • 12 sie

   Jak wycieli pomniki przyrody na cmentarzu obok kościółka to nikt nie protestował .... prawda taka że bez drzew nie ma życia mamy beznadziejne powietrze A bez drzew w rynku będzie jeszcze gorsze

   24 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 sie

  https://www.wykop.pl/wpis/41952681/takaprawda-drzewa-miasto/

  http://repozytorium.put.poznan.pl/Content/325145/Karolina_Urszula_Sobczynska_Zielen_jako_element_wspolczesnego_miasta_i_jej_rola_w_przestrzeniach_publicznych_Poznania.pdf

  https://innpoland.pl/153203,betonoza-betonowanie-miejskich-placow-i-wycinanie-zieleni-skad-sie-wziela

  Wycinanie zieleni jest złe. ZIeleń, pochłania dużo więcej promieniowania słonecznego niż nam się wydaje. Przez co nie tworzy tzw. miejskiej wyspy ciepła oraz nie tworzy "ukropu". Drzewa też rosną długo.

  Ja wiem, że miasta przy okazji "pseudo-rewitalizacji" wycinają drzewa, bo jednak taniej w utrzymaniu jest mieć beton, asfalt, kostkę niż przestrzeń zieloną, ale gwarantuje wam, że pozbawiony drzew rynek Myślenicki nie będzie atrakcyjny dla ludzi w porze wiosenno-letniej ponieważ będzie na nim ZA GORĄCO.

  To jest w ogóle jakiś skandal, że ktoś chce wycinać drzewa. Liczę, że odpowienie osoby zachowuja się tutaj należycie i nie dopuszczą do wycinki.

  27 3 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 12 sie

  domagam sie jak najszybszego wyjasnienia tej kwestii przez wladze i zajecia stanowiska - beda ciac czy nie beda, bez politycznego lawirowania jak to czesto bywa

  18 3 Odpowiedz
 • 12 sie

  Decyzja o rewitalizacji Rynku została podjęta przez poprzednie władze. Uważam ją za jedną z głupszych. Wiem, że może poprzednikom Rynek przypominał czasy PRL -u z tą nieszczęsną, położoną w tamtych czasach porządną granitową kostką. Najbardziej przeszkadza ona paniusiom w szpilkach, jakby samo założenie tego obuwia nie było nie lada wyzwaniem… Wiem, że przeszkadza też biegającym po niej maluchom, ale środkiem mogą biegać bezpiecznie.
  Fundusze na ten pomysł pochodzą z Unii, ale przecież Gmina musi przeznaczyć na to wkład własny. Czuję się teraz tak, jakbym żyła w tak bogatym państwie/mieście, które nie ma co z pieniędzmi zrobić. Natomiast poza Rynkiem nadal będziemy slalomem omijać dziury w niektórych chodnikach i kląć na brak łagodnych wjazdów na nie dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. To tylko odrobina z pilniejszych potrzeb.
  Komuś Rynek chce przypominać tamten z lat trzydziestych ? No to niech się przejdzie jezdnią po kocich łbach wzdłuż zachodniej pierzei lub ul. Klakurki, Wygodnie ? Rewitalizacja, to przywracanie do życia. Jak to się ma do planowanego barbarzyńskiego wyrżnięcia tylu drzew ? Jednym z mankamentów naszego Rynku jest brak cienia. Rosnące obecnie drzewa trochę go dają. Po ich wycięciu Rynek będzie zrewitalizowaną patelnią z tłumem chowających się w cieniu wzdłuż jego południowej pierzei.
  Na koniec; rewitalizacja to jest już jakaś mania najnowszych czasów, bo w wydanym przez PWN w 1980 r. „Słowniku wyrazów obcych” takie słowo nie istnieje.

  22 4 Odpowiedz
 • 12 sie

  Goraco popieram wypowiedz wyzej.
  Rynek dla wszystkich..............popatrzcie ze wszystkich stron wjazdu do rynku-kazda uliczka,kazdy chodnik to jedne,dziury,wertepy i krawezniki.Na wozku inwalidzkim nie ma szans sie tam dostac,wozkiem z dzieckim tez tragicznie dla matki i dziecka.Kto z projektantow sie nad tym zastanawia.Moze warto sie nad tym pochylic i spojrzec nie tylko swoimi zdrowymi oczami,ale z perspektywy innych.
  Czy nie mozna z tej decyzji sie wycofac na rzecz wielu innych bardziej potrzebnych remontow chodnikow i uliczek.To tak jakby w calym domu byl brud i balagan ,ale nowy stol z obrusem.
  Co do drzew to brak slow.
  WYCINANIE,WYCINANIE,WYCINANIE.
  Na to miejsce wsadzenie pseudo krzewow,nieprzystosowanych do warunkow,ktre jesli wgole przetrwaja to urosna raczej mizernej wielkosci.
  Wszyscy mowia o smogu a skad powietrze ma czerpac tlen skoro praktycznie cale miasto powycinane ze starych drzew.
  wszechobecna kostka i beton
  niedlugo bedziemy jak w grobowcach
  Lepiej by bylo powierzyc wladze prostym ludziom bo podejmowali by lepsze decyzje..

  14 1 Odpowiedz
 • 12 sie

  Owszem jakby były brzydkie, przysuszone, chore, z robakami to OKi ale o ile się na drzewach nie znam to mam wrażenie, że obecnym drzewom nic nie dolega. Jakieś uzasadnienie tej wycinki?
  Ogólnie w temacie rewitalizacji czy jest szansa porzucić ten pomysł? Może nie poszedł za głęboko? Może można go chociaż opóźnić. W mojej ocenie pięknie i wygodnie z tymi kocimi łbami na płycie nie jest ale też nie jest na tyle paskudnie aby akurat przy tak dużym długu miejskim uruchamiać się z remontami. Może najpierw wyjdźmy "na prostą" bo są ważniejsze tematy. Owszem stracimy zapewne jakąś część dotacji ale nie wydamy tzn nie zadłużymy się w drugiej części. Myślę, że rewitalizację należy przełożyć w czasie. Zamknąć rynek dla ruchu kołowego to i drzewa i nawierzchnia "odpocznie". Remont teraz to nadużycie finanoswe.
  Wracając do drzew, temat poza dyskusją. Jeśli zdrowe to nie ma o czym nawet rozmawiać one od zawsze były, są i muszą zostać.
  Jak to jest, że suchą lipę (już tylko pień) na rogu Senatorskiej wyciąć nie ma komu i nie można z obawy przed karami a tu chcą w hurcie wyrwać. Za sam plan i pomysł wycięcia powinna być kara XD

  11 Odpowiedz
 • 12 sie

  Ocalić drzewa na Rynku !!!

  12 Odpowiedz
 • 12 sie

  Jutro ma być pikieta przeciwko "wycince drzew" przed Urzędem Miejskim. Ja myślę że powinno się pikietować przed Starostwem gdzie urzeduje obecnie pomyslodawca-zleceniodawca tej "rewitalizacji". Jedna z większych "świń" pozostawionych w magistrackim "chlewie".
  I proszę nie zapomnieć o Wielkim Architekcie który to zaprojektował i Arcy-Specjaliście ds. "Wizerunku przestrzeni miejskiej" który ten projekt zatwierdził.

  10 6 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   12 sie

   Dokładnie! Od obecnej ekipy należy oczekiwać próby zatrzymania tego bubla!
   PS. Gdzie są radni bez układów? Nagle cisza? Kolejna betonowa pustynia się szykuje i nagle nabrali wody w usta

   8 1 Odpowiedz
  • Pietja 12 sie

   Mam rozumieć, że Ostrowski teraz psuje wizerunek tego miasta w Starostwie?
   Przepraszam, być może moje pytanie jest dziwne ale nie śledziłem losów tego pana. Nie uważałem, po prostu by był on kimś, kogo losy warto śledzić.

   3 5 Odpowiedz
 • Pietja 12 sie

  Co najciekawsze, to że drzewa w wyniku fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla zamieniając go na budulec i oddając tlen, nie zostało uwzględnione w Europie w czasie rozmów o pakiety emisji dwutlenku węgla. Zapewne dlatego, że Polska to największe obszary leśne w Europie.
  Ot taka hipokryzja unijna.

  3 2 Odpowiedz
 • 13 sie

  Mohikanin co do Twojego wątku drzew vs UE to niestety ta cudowna unia drenowała i w tym temacie na swój sposób. Kiedyś był zakaz eksportu drzew i pochodnych jak deski itp, na wyroby gotowe szło spore cło ale nie na ......opakowania. UE nic nie widząc i nic nie słysząc wprowadziła taki zakaz w obrocie drzewem. A wiesz jak to objeżdżali : export palet. Okazało się, że paleta (nawet nie EUR) to wyrób gotowy z zezwoleniem na obrót jako opakowanie a nie wyrób. Okazało się, że wyjeżdżały w setkach ciężarówek miesięcznie palety pozbijane "jednym" gwoździem: ledwo się to kupy trzymało a część z nich to były palety .....tyle, że np. dębowe. Oczywiście w UE nikt problemu nie widział w takim "opakowaniu" i nikt nie słyszał o wycinaniu drzew w Polsce na potrzeby eksportu np do Niemiec XD ...... fajnie nie? Wtedy szefowałem w jednej z firm transportowych ale byłem za młody i za głupi aby zrozumieć po co Niemcowi tak "źle" pozbijane opakowania, na pewno będą się z nas śmiać -nawet palety zrobić nie potrafią- oczywiście uważałem wtedy, że jako to może nas nasza UE oszukiwać :-))) toż to my jak unijna rodzina XD

  1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy
Myślenice 0

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy

Mikołaj w OSP Dolne Przedmieście odwiedził najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy Do jednostki OSP Myślenice Dolne Przedmieście przybył święty Mikołaj. Na gościa czekały niecierpliwie dzieci. Rozmawiał z nimi, zachęcał, aby były grzeczne i słuchały rodziców.  Jak co roku, wręczył prezenty każdemu dzieciakowi. Kiedy nadeszła chwila rozstania, bo go...

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 76

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 43

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 55

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 8

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...