Myślenice

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie

Internetowy apel o ocalenie drzew przed wycinką w myślenickim Rynku w przeciągu kilku dni podpisało prawie 600 osób. Jak mówią autorzy petycji; drzewa i krzewy mają być usunięte w związku z rewitalizacją centrum

Mieszkańcy postanowili zwrócić się do burmistrza m.in. za pośrednictwem internetowego apelu,  w którym wyrażają swój niepokój związany z planowanym usunięciem drzew znajdujących się na płycie Rynku.

"Usunięcie połowy roślinności - zniszczy obecną od wielu lat biologiczną różnorodność, zmniejszy efektywność oczyszczania powietrza, zniszczy piękny krajobraz Naszego Rynku. Usunięcie większych roślin zmniejszy ilość dającego przez nie cienia, co sprawi, że myślenicki Rynek będzie odstraszał mieszkańców w ciepłe i słoneczne dni. Nawet duża ilość nasadzeń nowej roślinności nie zrekompensuje strat spowodowanych zniszczeniami. (…) Nawet jeśli nowe drzewa przeżyją, to miną dziesiątki lat zanim dadzą cień i znacząco zaczną dawać nam życiodajny tlen. Tyle mówi się o smogu, zapominając, że to drzewa właśnie filtrują powietrze pochłaniając dwutlenek węgla i oddając tlen"

- argumentują autorzy apelu.

 

 

Jak informują; plan rewitalizacji Rynku obejmuje wycięcie 29 drzew, wśród których znajduje się m.in. jarzębina, kasztanowce, świerki, sosny, jałowce i klony.

„Wierzymy, że uzna Pan nasze prośby i zrealizuje je, bo wszystkim nam zależy na tym by na myślenickim rynku znów zatętniło życie. Prosimy wziąć pod uwagę głosy mieszkańców, którzy wyrażają swój sprzeciw wobec polityki usuwania istniejącej roślinności” – kończą w swoim liście do władz, który kilka dni po zamieszczeniu w sieci podpisało prawie 600 mieszkańców.

 

Jarosław Szlachetka: Czas na konsultacje w sprawie wycinki minął. Drzewa zostaną przeniesione

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy bezpośrednio do burmistrza Jarosława Szlachetki oraz do gminy, pytając o liczbę drzew zaplanowanych do wycinki, możliwość ich pozostawienia i nasadzenia nowych, jednocześnie czekając na głos magistratu w tej sprawie.

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy bezpośrednio do Jarosława Szlachetki oraz do gminy, pytając o liczbę drzew zaplanowanych do wycinki, możliwość ich pozostawienia i nasadzenia nowych, jednocześnie czekając na głos magistratu w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie burmistrza w którym czytamy m.in. o tym, że czas na konsultacje bezpowrotnie minął, a te nie były odpowiednio przeprowadzone przez jego poprzednika oraz, że obecny włodarz Myślenic podjął decyzję o przeniesieniu drzew w inne miejsce. 

Tymczasem we wtorek, 13 sierpnia o godz. 15, mieszkańcy planują spotkać się na płycie Rynku organizując protest przeciwko wycince pod nazwą „STOP wycince drzew na myślenickim Rynku”.

Czy w ramach rewitalizacji Rynku powinno wycinać się stare drzewa?

 • TAK TAK 21%
 • NIE NIE 73%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 6%
 • Głosów: 1495

 

Co obejmuje rewitalizacja?

Rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją Rynku zaplanowano na wrzesień – po uroczystościach związanych z jubileuszem koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Mają potrwać do końca 2020 roku.

Jak podczas lipcowej konferencji prasowej informował burmistrz wraz z wykonawcą, prace związane z rewitalizacją centrum obejmą wymianę nawierzchni i elementów płyty Rynku oraz prowadzących do niego ulic, tj. ciągów pieszych i drogowych, posadzki, oświetlenia, elementów małej architektury, z aranżacją i uzupełnieniem zieleni oraz przebudową sieci kanalizacji opadowej, sanitarnej i wodociągowej.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostanie także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona zostanie nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacje magistratu.

Powiązane tematy

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji
Myślenice 15

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji

Dzisiaj został zamknięty wjazd do Rynku w Myślenicach. To wynik remontu prowadzonego w centrum w ramach rewitalizacji. Z utrudnieniami w tym miejscu trzeba się liczyć do końca września Dzisiaj od rana zamknięta jest ul. Kościuszki będąca jedyną drogą dojazdową do Rynku w Myślenicach. Jak informuje gmina; zakaz wjazdu jest spowodowany pracami związ...

Przenoszą handlarzy z „Końskiego Rynku” na wyremontowaną ulicę Bema
Myślenice 31

Przenoszą handlarzy z „Końskiego Rynku” na wyremontowaną ulicę Bema

Na razie tymczasowo, a przenosiny związane są z rewitalizacją Rynku i pracami jakie mają rozpocząć się na ul. Jana Kilińskiego. Magistrat postanowił przenieść handlujących w tym miejscu na ul. Bema Prace związane z rewitalizacją płyty Rynku i jego okolic ruszyły we wrześniu 2019. W pierwszej kolejności robotnicy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i...

Ulice Bema i Jordana znowu przejezdne. Trwa rewitalizacja centrum
Myślenice 0

Ulice Bema i Jordana znowu przejezdne. Trwa rewitalizacja centrum

Ponownie można jeździć ulicą Jordana od parkingu przy plantach do skrzyżowania z ul. Reja. W tym miejscu drogowcy położyli m.in. nowy asfalt i chodniki Ponownie można skręcać w prawo z ul. Reja w kierunku ul. Jordana. Wspomniany odcinek drogi był zamknięty od połowy kwietnia, a przedostać się tędy można było wyłącznie pieszo. Przez ten czas wymien...

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 12 sie 2019

  to jest jakis absurd! jak mozna wycinac tak wiekowe drzewa a w ich miejsca sadzic cos na ksztalt krzakow? minister od ciecia juz byl ale nie powielajmy wszystkiego w myslenicach! czekam na glos burmistrza w tej sprawie

  38 7 Odpowiedz
  • 12 sie 2019

   Jak wycieli pomniki przyrody na cmentarzu obok kościółka to nikt nie protestował .... prawda taka że bez drzew nie ma życia mamy beznadziejne powietrze A bez drzew w rynku będzie jeszcze gorsze

   24 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 sie 2019

  https://www.wykop.pl/wpis/41952681/takaprawda-drzewa-miasto/

  http://repozytorium.put.poznan.pl/Content/325145/Karolina_Urszula_Sobczynska_Zielen_jako_element_wspolczesnego_miasta_i_jej_rola_w_przestrzeniach_publicznych_Poznania.pdf

  https://innpoland.pl/153203,betonoza-betonowanie-miejskich-placow-i-wycinanie-zieleni-skad-sie-wziela

  Wycinanie zieleni jest złe. ZIeleń, pochłania dużo więcej promieniowania słonecznego niż nam się wydaje. Przez co nie tworzy tzw. miejskiej wyspy ciepła oraz nie tworzy "ukropu". Drzewa też rosną długo.

  Ja wiem, że miasta przy okazji "pseudo-rewitalizacji" wycinają drzewa, bo jednak taniej w utrzymaniu jest mieć beton, asfalt, kostkę niż przestrzeń zieloną, ale gwarantuje wam, że pozbawiony drzew rynek Myślenicki nie będzie atrakcyjny dla ludzi w porze wiosenno-letniej ponieważ będzie na nim ZA GORĄCO.

  To jest w ogóle jakiś skandal, że ktoś chce wycinać drzewa. Liczę, że odpowienie osoby zachowuja się tutaj należycie i nie dopuszczą do wycinki.

  27 3 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 12 sie 2019

  domagam sie jak najszybszego wyjasnienia tej kwestii przez wladze i zajecia stanowiska - beda ciac czy nie beda, bez politycznego lawirowania jak to czesto bywa

  18 3 Odpowiedz
 • 12 sie 2019

  Decyzja o rewitalizacji Rynku została podjęta przez poprzednie władze. Uważam ją za jedną z głupszych. Wiem, że może poprzednikom Rynek przypominał czasy PRL -u z tą nieszczęsną, położoną w tamtych czasach porządną granitową kostką. Najbardziej przeszkadza ona paniusiom w szpilkach, jakby samo założenie tego obuwia nie było nie lada wyzwaniem… Wiem, że przeszkadza też biegającym po niej maluchom, ale środkiem mogą biegać bezpiecznie.
  Fundusze na ten pomysł pochodzą z Unii, ale przecież Gmina musi przeznaczyć na to wkład własny. Czuję się teraz tak, jakbym żyła w tak bogatym państwie/mieście, które nie ma co z pieniędzmi zrobić. Natomiast poza Rynkiem nadal będziemy slalomem omijać dziury w niektórych chodnikach i kląć na brak łagodnych wjazdów na nie dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. To tylko odrobina z pilniejszych potrzeb.
  Komuś Rynek chce przypominać tamten z lat trzydziestych ? No to niech się przejdzie jezdnią po kocich łbach wzdłuż zachodniej pierzei lub ul. Klakurki, Wygodnie ? Rewitalizacja, to przywracanie do życia. Jak to się ma do planowanego barbarzyńskiego wyrżnięcia tylu drzew ? Jednym z mankamentów naszego Rynku jest brak cienia. Rosnące obecnie drzewa trochę go dają. Po ich wycięciu Rynek będzie zrewitalizowaną patelnią z tłumem chowających się w cieniu wzdłuż jego południowej pierzei.
  Na koniec; rewitalizacja to jest już jakaś mania najnowszych czasów, bo w wydanym przez PWN w 1980 r. „Słowniku wyrazów obcych” takie słowo nie istnieje.

  22 4 Odpowiedz
 • 12 sie 2019

  Goraco popieram wypowiedz wyzej.
  Rynek dla wszystkich..............popatrzcie ze wszystkich stron wjazdu do rynku-kazda uliczka,kazdy chodnik to jedne,dziury,wertepy i krawezniki.Na wozku inwalidzkim nie ma szans sie tam dostac,wozkiem z dzieckim tez tragicznie dla matki i dziecka.Kto z projektantow sie nad tym zastanawia.Moze warto sie nad tym pochylic i spojrzec nie tylko swoimi zdrowymi oczami,ale z perspektywy innych.
  Czy nie mozna z tej decyzji sie wycofac na rzecz wielu innych bardziej potrzebnych remontow chodnikow i uliczek.To tak jakby w calym domu byl brud i balagan ,ale nowy stol z obrusem.
  Co do drzew to brak slow.
  WYCINANIE,WYCINANIE,WYCINANIE.
  Na to miejsce wsadzenie pseudo krzewow,nieprzystosowanych do warunkow,ktre jesli wgole przetrwaja to urosna raczej mizernej wielkosci.
  Wszyscy mowia o smogu a skad powietrze ma czerpac tlen skoro praktycznie cale miasto powycinane ze starych drzew.
  wszechobecna kostka i beton
  niedlugo bedziemy jak w grobowcach
  Lepiej by bylo powierzyc wladze prostym ludziom bo podejmowali by lepsze decyzje..

  14 1 Odpowiedz
 • 12 sie 2019

  Owszem jakby były brzydkie, przysuszone, chore, z robakami to OKi ale o ile się na drzewach nie znam to mam wrażenie, że obecnym drzewom nic nie dolega. Jakieś uzasadnienie tej wycinki?
  Ogólnie w temacie rewitalizacji czy jest szansa porzucić ten pomysł? Może nie poszedł za głęboko? Może można go chociaż opóźnić. W mojej ocenie pięknie i wygodnie z tymi kocimi łbami na płycie nie jest ale też nie jest na tyle paskudnie aby akurat przy tak dużym długu miejskim uruchamiać się z remontami. Może najpierw wyjdźmy "na prostą" bo są ważniejsze tematy. Owszem stracimy zapewne jakąś część dotacji ale nie wydamy tzn nie zadłużymy się w drugiej części. Myślę, że rewitalizację należy przełożyć w czasie. Zamknąć rynek dla ruchu kołowego to i drzewa i nawierzchnia "odpocznie". Remont teraz to nadużycie finanoswe.
  Wracając do drzew, temat poza dyskusją. Jeśli zdrowe to nie ma o czym nawet rozmawiać one od zawsze były, są i muszą zostać.
  Jak to jest, że suchą lipę (już tylko pień) na rogu Senatorskiej wyciąć nie ma komu i nie można z obawy przed karami a tu chcą w hurcie wyrwać. Za sam plan i pomysł wycięcia powinna być kara XD

  11 Odpowiedz
 • 12 sie 2019

  Ocalić drzewa na Rynku !!!

  12 Odpowiedz
 • 12 sie 2019

  Jutro ma być pikieta przeciwko "wycince drzew" przed Urzędem Miejskim. Ja myślę że powinno się pikietować przed Starostwem gdzie urzeduje obecnie pomyslodawca-zleceniodawca tej "rewitalizacji". Jedna z większych "świń" pozostawionych w magistrackim "chlewie".
  I proszę nie zapomnieć o Wielkim Architekcie który to zaprojektował i Arcy-Specjaliście ds. "Wizerunku przestrzeni miejskiej" który ten projekt zatwierdził.

  10 6 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   12 sie 2019

   Dokładnie! Od obecnej ekipy należy oczekiwać próby zatrzymania tego bubla!
   PS. Gdzie są radni bez układów? Nagle cisza? Kolejna betonowa pustynia się szykuje i nagle nabrali wody w usta

   8 1 Odpowiedz
  • Pietja 12 sie 2019

   Mam rozumieć, że Ostrowski teraz psuje wizerunek tego miasta w Starostwie?
   Przepraszam, być może moje pytanie jest dziwne ale nie śledziłem losów tego pana. Nie uważałem, po prostu by był on kimś, kogo losy warto śledzić.

   3 5 Odpowiedz
   • Beata 16 sie 2019

    On był i jest. Szkodniki mają to do siebie, że są trudne do wyplenienia.

    1 3 Odpowiedz
 • Pietja 12 sie 2019

  Co najciekawsze, to że drzewa w wyniku fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla zamieniając go na budulec i oddając tlen, nie zostało uwzględnione w Europie w czasie rozmów o pakiety emisji dwutlenku węgla. Zapewne dlatego, że Polska to największe obszary leśne w Europie.
  Ot taka hipokryzja unijna.

  3 2 Odpowiedz
 • 13 sie 2019

  Mohikanin co do Twojego wątku drzew vs UE to niestety ta cudowna unia drenowała i w tym temacie na swój sposób. Kiedyś był zakaz eksportu drzew i pochodnych jak deski itp, na wyroby gotowe szło spore cło ale nie na ......opakowania. UE nic nie widząc i nic nie słysząc wprowadziła taki zakaz w obrocie drzewem. A wiesz jak to objeżdżali : export palet. Okazało się, że paleta (nawet nie EUR) to wyrób gotowy z zezwoleniem na obrót jako opakowanie a nie wyrób. Okazało się, że wyjeżdżały w setkach ciężarówek miesięcznie palety pozbijane "jednym" gwoździem: ledwo się to kupy trzymało a część z nich to były palety .....tyle, że np. dębowe. Oczywiście w UE nikt problemu nie widział w takim "opakowaniu" i nikt nie słyszał o wycinaniu drzew w Polsce na potrzeby eksportu np do Niemiec XD ...... fajnie nie? Wtedy szefowałem w jednej z firm transportowych ale byłem za młody i za głupi aby zrozumieć po co Niemcowi tak "źle" pozbijane opakowania, na pewno będą się z nas śmiać -nawet palety zrobić nie potrafią- oczywiście uważałem wtedy, że jako to może nas nasza UE oszukiwać :-))) toż to my jak unijna rodzina XD

  1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 3

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 29

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 143

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi
Wybory Prezydenckie 2020 29

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi

„Pan Trzaskowski i Marek Sowa oraz były senator Stanisław Bisztyga zapytali mnie, czy taką wizytę może złożyć w budynku starostwa prezydent Warszawy. Wyraziłem zgodę ze względu na powinowactwo przodków i pełnienia przez praprzodka pana Trzaskowskiego Ludźmiła Trzaskowskiego zaszczytnej funkcji starosty myślenickiego" - na pytania radnych Prawa i...