Myślenice

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie

Internetowy apel o ocalenie drzew przed wycinką w myślenickim Rynku w przeciągu kilku dni podpisało prawie 600 osób. Jak mówią autorzy petycji; drzewa i krzewy mają być usunięte w związku z rewitalizacją centrum

Mieszkańcy postanowili zwrócić się do burmistrza m.in. za pośrednictwem internetowego apelu,  w którym wyrażają swój niepokój związany z planowanym usunięciem drzew znajdujących się na płycie Rynku.

"Usunięcie połowy roślinności - zniszczy obecną od wielu lat biologiczną różnorodność, zmniejszy efektywność oczyszczania powietrza, zniszczy piękny krajobraz Naszego Rynku. Usunięcie większych roślin zmniejszy ilość dającego przez nie cienia, co sprawi, że myślenicki Rynek będzie odstraszał mieszkańców w ciepłe i słoneczne dni. Nawet duża ilość nasadzeń nowej roślinności nie zrekompensuje strat spowodowanych zniszczeniami. (…) Nawet jeśli nowe drzewa przeżyją, to miną dziesiątki lat zanim dadzą cień i znacząco zaczną dawać nam życiodajny tlen. Tyle mówi się o smogu, zapominając, że to drzewa właśnie filtrują powietrze pochłaniając dwutlenek węgla i oddając tlen"

- argumentują autorzy apelu.

 

 

Jak informują; plan rewitalizacji Rynku obejmuje wycięcie 29 drzew, wśród których znajduje się m.in. jarzębina, kasztanowce, świerki, sosny, jałowce i klony.

„Wierzymy, że uzna Pan nasze prośby i zrealizuje je, bo wszystkim nam zależy na tym by na myślenickim rynku znów zatętniło życie. Prosimy wziąć pod uwagę głosy mieszkańców, którzy wyrażają swój sprzeciw wobec polityki usuwania istniejącej roślinności” – kończą w swoim liście do władz, który kilka dni po zamieszczeniu w sieci podpisało prawie 600 mieszkańców.

 

Jarosław Szlachetka: Czas na konsultacje w sprawie wycinki minął. Drzewa zostaną przeniesione

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy bezpośrednio do burmistrza Jarosława Szlachetki oraz do gminy, pytając o liczbę drzew zaplanowanych do wycinki, możliwość ich pozostawienia i nasadzenia nowych, jednocześnie czekając na głos magistratu w tej sprawie.

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy bezpośrednio do Jarosława Szlachetki oraz do gminy, pytając o liczbę drzew zaplanowanych do wycinki, możliwość ich pozostawienia i nasadzenia nowych, jednocześnie czekając na głos magistratu w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie burmistrza w którym czytamy m.in. o tym, że czas na konsultacje bezpowrotnie minął, a te nie były odpowiednio przeprowadzone przez jego poprzednika oraz, że obecny włodarz Myślenic podjął decyzję o przeniesieniu drzew w inne miejsce. 

Tymczasem we wtorek, 13 sierpnia o godz. 15, mieszkańcy planują spotkać się na płycie Rynku organizując protest przeciwko wycince pod nazwą „STOP wycince drzew na myślenickim Rynku”.

Czy w ramach rewitalizacji Rynku powinno wycinać się stare drzewa?

 • TAK TAK 21%
 • NIE NIE 73%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 6%
 • Głosów: 1495

 

Co obejmuje rewitalizacja?

Rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją Rynku zaplanowano na wrzesień – po uroczystościach związanych z jubileuszem koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Mają potrwać do końca 2020 roku.

Jak podczas lipcowej konferencji prasowej informował burmistrz wraz z wykonawcą, prace związane z rewitalizacją centrum obejmą wymianę nawierzchni i elementów płyty Rynku oraz prowadzących do niego ulic, tj. ciągów pieszych i drogowych, posadzki, oświetlenia, elementów małej architektury, z aranżacją i uzupełnieniem zieleni oraz przebudową sieci kanalizacji opadowej, sanitarnej i wodociągowej.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostanie także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona zostanie nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacje magistratu.

Powiązane tematy

Komentarze (15)

 • mysleniczaninzdziada 12 sie 2019

  to jest jakis absurd! jak mozna wycinac tak wiekowe drzewa a w ich miejsca sadzic cos na ksztalt krzakow? minister od ciecia juz byl ale nie powielajmy wszystkiego w myslenicach! czekam na glos burmistrza w tej sprawie

  38 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 sie 2019

  https://www.wykop.pl/wpis/41952681/takaprawda-drzewa-miasto/

  http://repozytorium.put.poznan.pl/Content/325145/Karolina_Urszula_Sobczynska_Zielen_jako_element_wspolczesnego_miasta_i_jej_rola_w_przestrzeniach_publicznych_Poznania.pdf

  https://innpoland.pl/153203,betonoza-betonowanie-miejskich-placow-i-wycinanie-zieleni-skad-sie-wziela

  Wycinanie zieleni jest złe. ZIeleń, pochłania dużo więcej promieniowania słonecznego niż nam się wydaje. Przez co nie tworzy tzw. miejskiej wyspy ciepła oraz nie tworzy "ukropu". Drzewa też rosną długo.

  Ja wiem, że miasta przy okazji "pseudo-rewitalizacji" wycinają drzewa, bo jednak taniej w utrzymaniu jest mieć beton, asfalt, kostkę niż przestrzeń zieloną, ale gwarantuje wam, że pozbawiony drzew rynek Myślenicki nie będzie atrakcyjny dla ludzi w porze wiosenno-letniej ponieważ będzie na nim ZA GORĄCO.

  To jest w ogóle jakiś skandal, że ktoś chce wycinać drzewa. Liczę, że odpowienie osoby zachowuja się tutaj należycie i nie dopuszczą do wycinki.

  27 3 Odpowiedz
 • 12 sie 2019

  Jak wycieli pomniki przyrody na cmentarzu obok kościółka to nikt nie protestował .... prawda taka że bez drzew nie ma życia mamy beznadziejne powietrze A bez drzew w rynku będzie jeszcze gorsze

  24 1 Odpowiedz
 • 12 sie 2019

  Decyzja o rewitalizacji Rynku została podjęta przez poprzednie władze. Uważam ją za jedną z głupszych. Wiem, że może poprzednikom Rynek przypominał czasy PRL -u z tą nieszczęsną, położoną w tamtych czasach porządną granitową kostką. Najbardziej przeszkadza ona paniusiom w szpilkach, jakby samo założenie tego obuwia nie było nie lada wyzwaniem… Wiem, że przeszkadza też biegającym po niej maluchom, ale środkiem mogą biegać bezpiecznie.
  Fundusze na ten pomysł pochodzą z Unii, ale przecież Gmina musi przeznaczyć na to wkład własny. Czuję się teraz tak, jakbym żyła w tak bogatym państwie/mieście, które nie ma co z pieniędzmi zrobić. Natomiast poza Rynkiem nadal będziemy slalomem omijać dziury w niektórych chodnikach i kląć na brak łagodnych wjazdów na nie dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. To tylko odrobina z pilniejszych potrzeb.
  Komuś Rynek chce przypominać tamten z lat trzydziestych ? No to niech się przejdzie jezdnią po kocich łbach wzdłuż zachodniej pierzei lub ul. Klakurki, Wygodnie ? Rewitalizacja, to przywracanie do życia. Jak to się ma do planowanego barbarzyńskiego wyrżnięcia tylu drzew ? Jednym z mankamentów naszego Rynku jest brak cienia. Rosnące obecnie drzewa trochę go dają. Po ich wycięciu Rynek będzie zrewitalizowaną patelnią z tłumem chowających się w cieniu wzdłuż jego południowej pierzei.
  Na koniec; rewitalizacja to jest już jakaś mania najnowszych czasów, bo w wydanym przez PWN w 1980 r. „Słowniku wyrazów obcych” takie słowo nie istnieje.

  22 4 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 12 sie 2019

  domagam sie jak najszybszego wyjasnienia tej kwestii przez wladze i zajecia stanowiska - beda ciac czy nie beda, bez politycznego lawirowania jak to czesto bywa

  18 3 Odpowiedz

Zobacz więcej