Myślenice

Wisła Kraków chce budować bazę w Skawinie. Czy wyprowadzka z Myślenic jest przesądzona?

Wisła Kraków chce budować bazę w Skawinie. Czy wyprowadzka z Myślenic jest przesądzona?

Radni gminy Skawina zaakceptowali plan powstania centrum treningowego Wisły Kraków na terenie swojego miasta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Biała Gwiazda od 6 lat trenuje... w Myślenicach

Temat budowy ośrodka sportowego na terenie Skawiny był procedowany na sesji rady, po tym jak TS Wisła Kraków zwróciła się do samorządowców z propozycją budowy takiego obiektu.

- Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków zwróciło się z propozycją współpracy polegająca na budowie kompleksu sportowego na terenie miasta i gminy Skawina. Obiekt ma powstać z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, a kompleks ma składać się z naturalnych i sztucznych boisk piłkarskich, szatni, centrum terapeutycznego, badawczo-rozwojowego, a także z zaplecza fizjoterapeutycznego wraz z odnową biologiczną. Gmina ma udostępnić tereny pod bazę na okres 30 lat w formie dzierżawy - wyjaśnia Grzegorz Stachura, kierownik wydziału mienia i geodezji UMiG w Skawinie.

Obiekt ma zająć ponad 10 hektarów i znaleźć się na granicy Skawiny i Kopanki. Dzisiaj w tym miejscu jest las. Budowa ośrodka wymaga wprowadzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania, a taka procedura może potrwać do 3 lat.

Norbert Rzepisko (PiS), burmistrz Skawiny: Ta uchwała daje mi możliwość prowadzenia dalszych rozmów z prezesem Wisły. Obiekt, który w tej chwili znajduje się w Myślenicach, jest na tyle daleko od Krakowa, że stanowi dla klubu pewne utrudnienie w dowożeniu młodzieży, dlatego klub szuka terenu bliżej Krakowa, który jest dobrze skomunikowany. Wisłę obowiązują umowy, na mocy których pozostaje w Myślenicach przez najbliższe 4 lata, ale chciałoby przygotować obiekt w taki sposób, aby po jej wygaśnięciu przenieść się do Skawiny. Z punktu widzenia gminy to szansa na rozwój sportu na naszym terenie, to również możliwości promocyjne. Już teraz około 25 procent terenu ma przeznaczenie pod usługi sportowe, natomiast pozostałe działki są przeznaczone pod usługi publiczne i będzie to musiało zostać zmienione.

Czy taki ruch ze strony Wisły Kraków i Skawiny oznacza wyprowadzkę pierwszej drużyny Białej Gwiazdy z Myślenic? - Zespół ekstraklasowy również może znaleźć tu miejsce, ale podstawowa idea jest taka, by ten ośrodek był skierowany do młodzieży i osób niepełnosprawnych - podczas sesji mówił burmistrz Skawiny.

Rafał Wisłocki, prezes Wisły Kraków: Naszą podstawową ideą jest stworzenie centrum treningowego dla młodzieży i osób niepełnosprawnych. Chcielibyśmy do Państwa przyjść z drużynami młodzieżowymi, jednak zespół Ekstraklasowy, który dzisiaj trenuje w Myślenicach, również mógłby znaleźć w Skawinie swoje miejsce.  Centrum miałoby dawać możliwość uprawiania sportu przez cały rok, również w zimie.

Dzisiaj wiślacka baza treningowa znajduje się w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej na Zarabiu, w sąsiedztwie hali sportowej. To właśnie w niej w 2013 roku zawarto umowę pomiędzy właścicielem krakowskiego klubu; Tele-Foniką reprezentowaną przez Ryszarda Pilcha a Spółką Sport Myślenice i jej prezesem, Józefem Moskalem. Mówi o najmie na Zarabiu na okres 20 lat, a jako kluczowe zabezpieczenie interesów spółki wskazuje gwarantowany okres 10 lat najmu. Dzisiaj Tele-Fonika opłaca raty dzierżawy za ośrodek, a następnie odzyskuje te pieniądze od klubu. Zgodnie z zawartą umową taki układ powinien potrwać do 2024 roku.

- TS Wisła Kraków nie jest stroną umowy zawartej pomiędzy Sport Myślenice a Tele-Foniką (...) jest jedynie użytkownikiem obiektów. Stroną zawartej umowy jest firma Tele-Fonika, w związku z czym sytuacja klubu nie wpływa na terminowość regulowania należności przypadających spółce Sport Myślenice -  kiedy w styczniu Wisła straciła licencję na grę w Ekstraklasie zapewniał burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka (PiS).

O to, czy Wisła Kraków wyprowadzi się z Myślenic i co zrobić, aby do tego nie doszło, zapytaliśmy burmistrza Jarosława Szlachetkę. Wciąż czekamy na jego głos w tej sprawie.

1 października 2019

Do tej pory burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) nie udzielił nam odpowiedzi w sprawie Wisły Kraków, jednak zabrał głos w tym temacie w rozmowie na łamach Gazety Myślenickiej. "Umowa między Wisłą i spółką Myślenice Sport obowiązuje do 2024 roku. Współpraca między kierownictwem Wisły Kraków SA i naszym samorządem, a także nowym prezesem Michałem Funkiem jest na dobrym poziomie" - odpowiada na pytanie dotyczące pogłosek o wyprowadzce Wisły z Myślenic. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • Jacek Karwatowski 26 wrz 2019

  jak sie wisla wyprowadzi z myslenic to bedzie promocyjna porazka

  22 21 Odpowiedz
 • mirek@ 26 wrz 2019

  Myślenice zawsze z Wisłą, ale najwidoczniej Wisła nie na zawsze z Myślenicami ;) utrzymanie tego klubu u nas to kwestia honoru!!!

  12 40 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 26 wrz 2019

  Czemu się wyprowadzają ?

  11 13 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Ciekawe co na to nasi Radni ?

  12 16 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 26 wrz 2019

   Zorientują się za 3 lata tak jak z tym ze mamy smog ;)

   16 14 Odpowiedz
  • 26 wrz 2019

   Telefonika jest formalnym najemcą który sprzedał klub sportowy Wisła w 2016 roku. Kontrakt najmu z Telefoniką kończy się w 2024 roku, więc na jakiej podstawie Telefonika ma przedłużać leasing??!
   A nowi właściciele Wisły mają zupełnie inne plany dotyczące bazy klubu z Ul. Reymonta. Myślenice "zawsze z Wisłą" ale Wisła zawsze dba o własny interes.
   Jedyne co mogą zrobić teraz radni to pomyśleć na co można zamienić ten kompleks w ciągu kolejnych 3 lat bo czas ucieka nieubłaganie.

   16 2 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Ogłoszenie parafialne :) Dla osób, które nie zdążyły kupić biletu na niedzielne Derby Krakowa na których będzie 33 tysiące widzów trafiła do sprzedaży ostatnia pula biletów!

  5 29 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Co zrobi miasto jak Wisła się wyprowadzi- kto i za co będzie utrzymywał te boiska i budynek?

  17 20 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Wisła Kraków płaci miastu około miliona złotych rocznie za wynajem, trzeba obniżyć im czynsz żeby zostali, bo tak żaden klub tego nie wynajmie bo każdy ma swoją bazę, np. Cracovia buduje swój ośrodek w podkrakowskiej Rącznej i Myślenice zostaną z niczym!

  19 28 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   26 wrz 2019

   Może jeszcze im ma miasto dopłacić?

   33 9 Odpowiedz
   • 26 wrz 2019

    Miasto będzie dopłacać do utrzymania tego wszystkiego jeżeli Wisła się wyniesie z Myślenic to zostaniemy na minusie. Lepiej obniżyć i mieć z tego jakiś zysk niż żeby boiska zarosły chwastami, a budynek niszczał. Żaden inny klub w miejsce Wisły tak tu nie przyjdzie, bo nikogo na to po prostu nie stać. Każdy ma swoją bazę treningową tam gdzie rozgrywa swoje mecze.

    16 24 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     26 wrz 2019

     A czyli iść śladem Krakowa i dotowac bankruta? Spoko. Można i tak.

     37 9 Odpowiedz
     • 26 wrz 2019

      Widać, że nie masz bladego pojęcia o prowadzeniu biznesu, a tym bardziej o ekonomii jak rozróżniasz tych pojęć. Myślenice nie dotują Wisły tylko zarabiają na tym, że mają tu swoją bazę treningową.

      14 13 Odpowiedz
      • Brak zdjęcia
       26 wrz 2019

       Widać ze w szkole nie byłeś bystrym uczniem, bo nie czytasz ze zrozumieniem tego co pisze. Nie znam się na stadionowej ekonomi - mnie do szturmu nie brali :). Proponuje wrócić i przeczytać moje wypowiedzi ze zrozumieniem z uwzględnieniem trybów w jakim występują czasowniki :).

       W Myślenicach nie ma kasy na remonty, na komunikacji czy na linie MPK do Krakowa ale na Wiselke ma być. Lol. Ekonomia wedle sebiksow w starych TDI po ZSZ. :)

       17 14 Odpowiedz
       • 26 wrz 2019

        Nie rozumiesz, że Myślenice nie dokładają do Wisły ani złotówki czy nie chcesz tego zrozumieć?

        14 11 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         26 wrz 2019

         Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, rozumiesz pojęcie trybu przypuszczającego? Wskaż w którym miejscu napisałem, że Myślenice obecnie dokładają do Wisły.

         13 12 Odpowiedz
        • 26 wrz 2019

         A możesz udowodnić, że na tym NIE zarabiają ?

         6 3 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 26 wrz 2019

  W końcu burmistrz ma okazję zeby sie wykazac a przede wszystkim obowiązek jako gosodarz aby razem z prezesem spolki sportowej zatrzymac wisle w myslenicach. bylby wstyd gdyby sie wyprowadzili

  23 23 Odpowiedz
  • 26 wrz 2019

   Mi tram by nie było wstyd.

   17 5 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   26 wrz 2019

   ...dokładnie, jak nie zadek, to głowę ruszy. Nie zatrzymanie pieniędzy w KMYce będzie porażką urzędu, bo w to że Telefonika bd regulować nie uwierzę póki nie zobaczę umowy i rachunków. Wiadomo ze Skawina zyskuje ze względu na bliskość. Co mogą dać KMYce w atucie?

   8 9 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  "Obiekt, który w tej chwili znajduje się w Myślenicach, jest na tyle daleko od Krakowa, że stanowi dla klubu pewne utrudnienie w dowożeniu młodzieży, dlatego klub szuka terenu bliżej Krakowa, który jest dobrze skomunikowany. " wszyscy widzą problem braku komunikacji między Krakowem A Myślenicami tylko nie władze Myślenic niech dalej problem nie będzie zauważany to wszyscy się z Myślenic wyniosą bo w 21 wieku komunikacja to podstawa.

  21 2 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   26 wrz 2019

   Głos trybun tego nie widzi, on widzi peta, piwo i swojego golfa tdi.

   12 7 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Mariaż Wisły z Myślenicami skończył się w 2016 roku. Leasing logistyczny bazy treningowej skończy się w 2024, nic i nikt tego nie zmieni nawet jak Gmina odda Wiśle bazę za darmo. Pora przebranżowić bazę na profesjonalny tor do dryftu to będzie można jeszcze na tym zarobić.

  15 6 Odpowiedz
  • 26 wrz 2019

   Prawdopodobnie, funkcjonuje to tylko dla tego że, Telefonika za wszystko płaci i to w terminie. Wisła to ekonomiczny "trup" a to wygląda na szukanie kolejnego frajera do wyssania i trafiło na Skawinę.

   23 1 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Uprzedzając włodarzy miasta Myślenice, przed pomysłem wspierania wisły jakimi kol wiek ulgami nawet typu pokrycie kosztu bazy treningowej lub jakie kol wiek wsparcie dla tego "trupa" Ja obywatel miasta Myślenice NIE WYRAŻAM!! zgody by nawet jedna złotówka z podatku jaki odprowadzam do miasta była przeznaczona na pomoc temu towarzystwu. Jeżeli wam takie coś przyjdzie do głowy od razu proponuję wydać te pieniądze choćby na obniżkę cen ścieków w Gminie czy inną aktywność, która ulży Nam mieszkańcom. To co ten artykuł chce narzucić to, że wisła niby jest czymś prestiżowym dla Miasta ... BZDURA ... teraz kojarzy się jedynie z narkotykami, bandytami, przekrętami, wyzyskiem i wielomilionowymi stratami. Długi z każdej strony plus szukanie kolejnych frajerów jak wymieniona tutaj Skawina, by wydzierżawić na 30 lat tereny !! buhahaha w imię czego ? BANKRUTA, OSZUSTA i CHON SZTAPLERA. W życiu ... Moje podatki nie będą sponsorem prywatnej spółki, chcą prowadzić klub niech zaczną płacić swoje zobowiązania.

  31 8 Odpowiedz
 • 27 wrz 2019

  Bez cywilizowanej komunikacji z Krakowem mam tu na myśli MPK ,a nie lokalne śmierdzące , przeładowane i rozlatujące się busy Myślenice są " wiochą zabitą dechami ", nie rozumiem tego ,że do wiosek wokół Kalwarii Zebrzydowskiej MPK dojeżdża , a władze Myślenic opowiadają bajki o pociągu zamiast ruszyć , " cztery litery " z wygodnych stołków i zorganizować cywilizowaną komunikację i może wtedy nikt nie będzie stąd uciekał .

  20 2 Odpowiedz
 • 27 wrz 2019

  Dalin nie ma gdzie trenować to wpuścić ich tam

  10 1 Odpowiedz
 • 28 wrz 2019

  Dokładnie! Przywrócić "Zieloną linię"!
  Kto za?

  6 Odpowiedz
 • Zofia 29 wrz 2019

  Cos długo pan burmistrz się zbiera żeby zabrać głos w sprawie... czyżby brakowało pomysłu na rozwiązanie tego kryzysu?

  6 4 Odpowiedz
  • 30 wrz 2019

   Pan burmistrz z tego co wiem rozmawiał z władzami Wisły - o czym strona "wiślacka" informowała. Zresztą o tym jak ciężko konsultuje się cokolwiek z Wisłą chyba najlepiej świadczą przygody z ich stadionem i kwestia dogadania się z miastem Kraków... a to czasem nie Telefonice powinno zależeć na tym, żeby coś tam się działo? w końcu to oni za to płacą (a później rozliczają się z Wisłą) ? Prawda jest taka, że od początku pomysł tej bazy był bez sensu, nie widzę też powodu dlaczego miasto Myślenice miałoby biegać i błagać Wisłę aby została w Myślenicach.

   4 2 Odpowiedz
 • 29 wrz 2019

  Narazie Pan Burmistrz postarał się (z sukcesem) o dofinansowanie dla szpitala (ponad 1.2mln zł), dla 5 jednostek OSP oraz na remont Orlika przy SP3 o czym jakoś dziwnie Redakcja miasto-info milczy (!)

  9 3 Odpowiedz

Zobacz więcej