Myślenice

Wisła Kraków chce budować bazę w Skawinie. Czy wyprowadzka z Myślenic jest przesądzona?

Wisła Kraków chce budować bazę w Skawinie. Czy wyprowadzka z Myślenic jest przesądzona?

Radni gminy Skawina zaakceptowali plan powstania centrum treningowego Wisły Kraków na terenie swojego miasta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że Biała Gwiazda od 6 lat trenuje... w Myślenicach

Temat budowy ośrodka sportowego na terenie Skawiny był procedowany na sesji rady, po tym jak TS Wisła Kraków zwróciła się do samorządowców z propozycją budowy takiego obiektu.

- Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków zwróciło się z propozycją współpracy polegająca na budowie kompleksu sportowego na terenie miasta i gminy Skawina. Obiekt ma powstać z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, a kompleks ma składać się z naturalnych i sztucznych boisk piłkarskich, szatni, centrum terapeutycznego, badawczo-rozwojowego, a także z zaplecza fizjoterapeutycznego wraz z odnową biologiczną. Gmina ma udostępnić tereny pod bazę na okres 30 lat w formie dzierżawy - wyjaśnia Grzegorz Stachura, kierownik wydziału mienia i geodezji UMiG w Skawinie.

Obiekt ma zająć ponad 10 hektarów i znaleźć się na granicy Skawiny i Kopanki. Dzisiaj w tym miejscu jest las. Budowa ośrodka wymaga wprowadzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania, a taka procedura może potrwać do 3 lat.

Norbert Rzepisko (PiS), burmistrz Skawiny: Ta uchwała daje mi możliwość prowadzenia dalszych rozmów z prezesem Wisły. Obiekt, który w tej chwili znajduje się w Myślenicach, jest na tyle daleko od Krakowa, że stanowi dla klubu pewne utrudnienie w dowożeniu młodzieży, dlatego klub szuka terenu bliżej Krakowa, który jest dobrze skomunikowany. Wisłę obowiązują umowy, na mocy których pozostaje w Myślenicach przez najbliższe 4 lata, ale chciałoby przygotować obiekt w taki sposób, aby po jej wygaśnięciu przenieść się do Skawiny. Z punktu widzenia gminy to szansa na rozwój sportu na naszym terenie, to również możliwości promocyjne. Już teraz około 25 procent terenu ma przeznaczenie pod usługi sportowe, natomiast pozostałe działki są przeznaczone pod usługi publiczne i będzie to musiało zostać zmienione.

Czy taki ruch ze strony Wisły Kraków i Skawiny oznacza wyprowadzkę pierwszej drużyny Białej Gwiazdy z Myślenic? - Zespół ekstraklasowy również może znaleźć tu miejsce, ale podstawowa idea jest taka, by ten ośrodek był skierowany do młodzieży i osób niepełnosprawnych - podczas sesji mówił burmistrz Skawiny.

Rafał Wisłocki, prezes Wisły Kraków: Naszą podstawową ideą jest stworzenie centrum treningowego dla młodzieży i osób niepełnosprawnych. Chcielibyśmy do Państwa przyjść z drużynami młodzieżowymi, jednak zespół Ekstraklasowy, który dzisiaj trenuje w Myślenicach, również mógłby znaleźć w Skawinie swoje miejsce.  Centrum miałoby dawać możliwość uprawiania sportu przez cały rok, również w zimie.

Dzisiaj wiślacka baza treningowa znajduje się w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej na Zarabiu, w sąsiedztwie hali sportowej. To właśnie w niej w 2013 roku zawarto umowę pomiędzy właścicielem krakowskiego klubu; Tele-Foniką reprezentowaną przez Ryszarda Pilcha a Spółką Sport Myślenice i jej prezesem, Józefem Moskalem. Mówi o najmie na Zarabiu na okres 20 lat, a jako kluczowe zabezpieczenie interesów spółki wskazuje gwarantowany okres 10 lat najmu. Dzisiaj Tele-Fonika opłaca raty dzierżawy za ośrodek, a następnie odzyskuje te pieniądze od klubu. Zgodnie z zawartą umową taki układ powinien potrwać do 2024 roku.

- TS Wisła Kraków nie jest stroną umowy zawartej pomiędzy Sport Myślenice a Tele-Foniką (...) jest jedynie użytkownikiem obiektów. Stroną zawartej umowy jest firma Tele-Fonika, w związku z czym sytuacja klubu nie wpływa na terminowość regulowania należności przypadających spółce Sport Myślenice -  kiedy w styczniu Wisła straciła licencję na grę w Ekstraklasie zapewniał burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka (PiS).

O to, czy Wisła Kraków wyprowadzi się z Myślenic i co zrobić, aby do tego nie doszło, zapytaliśmy burmistrza Jarosława Szlachetkę. Wciąż czekamy na jego głos w tej sprawie.

1 października 2019

Do tej pory burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) nie udzielił nam odpowiedzi w sprawie Wisły Kraków, jednak zabrał głos w tym temacie w rozmowie na łamach Gazety Myślenickiej. "Umowa między Wisłą i spółką Myślenice Sport obowiązuje do 2024 roku. Współpraca między kierownictwem Wisły Kraków SA i naszym samorządem, a także nowym prezesem Michałem Funkiem jest na dobrym poziomie" - odpowiada na pytanie dotyczące pogłosek o wyprowadzce Wisły z Myślenic. 

Powiązane tematy

Komentarze (33)

 • Brak zdjęcia
  26 wrz 2019

  A czyli iść śladem Krakowa i dotowac bankruta? Spoko. Można i tak.

  37 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 wrz 2019

  Może jeszcze im ma miasto dopłacić?

  33 9 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Uprzedzając włodarzy miasta Myślenice, przed pomysłem wspierania wisły jakimi kol wiek ulgami nawet typu pokrycie kosztu bazy treningowej lub jakie kol wiek wsparcie dla tego "trupa" Ja obywatel miasta Myślenice NIE WYRAŻAM!! zgody by nawet jedna złotówka z podatku jaki odprowadzam do miasta była przeznaczona na pomoc temu towarzystwu. Jeżeli wam takie coś przyjdzie do głowy od razu proponuję wydać te pieniądze choćby na obniżkę cen ścieków w Gminie czy inną aktywność, która ulży Nam mieszkańcom. To co ten artykuł chce narzucić to, że wisła niby jest czymś prestiżowym dla Miasta ... BZDURA ... teraz kojarzy się jedynie z narkotykami, bandytami, przekrętami, wyzyskiem i wielomilionowymi stratami. Długi z każdej strony plus szukanie kolejnych frajerów jak wymieniona tutaj Skawina, by wydzierżawić na 30 lat tereny !! buhahaha w imię czego ? BANKRUTA, OSZUSTA i CHON SZTAPLERA. W życiu ... Moje podatki nie będą sponsorem prywatnej spółki, chcą prowadzić klub niech zaczną płacić swoje zobowiązania.

  31 8 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  Prawdopodobnie, funkcjonuje to tylko dla tego że, Telefonika za wszystko płaci i to w terminie. Wisła to ekonomiczny "trup" a to wygląda na szukanie kolejnego frajera do wyssania i trafiło na Skawinę.

  23 1 Odpowiedz
 • 26 wrz 2019

  "Obiekt, który w tej chwili znajduje się w Myślenicach, jest na tyle daleko od Krakowa, że stanowi dla klubu pewne utrudnienie w dowożeniu młodzieży, dlatego klub szuka terenu bliżej Krakowa, który jest dobrze skomunikowany. " wszyscy widzą problem braku komunikacji między Krakowem A Myślenicami tylko nie władze Myślenic niech dalej problem nie będzie zauważany to wszyscy się z Myślenic wyniosą bo w 21 wieku komunikacja to podstawa.

  21 2 Odpowiedz

Zobacz więcej