Myślenice

Stacja Opieki Caritas pod nowym adresem

Stacja Opieki Caritas pod nowym adresem

Dobiegła końca budowy Stacji Opieki Caritas, która swoją nową siedzibę od września ma przy ul. Średniawskiego 35

Stacja stanęła na terenie byłego placu opałowego i w miejscu, gdzie w ostatnich latach znajdowały się mieszkania socjalne. Na mającej 20 arów działce, którą Caritas kupił od Gminy Myślenice niespełna 6 lat temu za 1 procent wartości, od sierpnia 2017 roku  powstawał budynek o powierzchni 1660 m.kw.

Siedzibę znalazła tutaj Stacja Opieki Caritas, działająca do tej pory na Osiedlu Tysiąclecia i korzystająca z dwóch pomieszczeń należących do parafii Św. Brata Alberta. Od marca 2002 r. w tym miejscu pomagała ludziom samotnym, starszym, chorym i niepełnosprawnym świadcząc bezpłatną opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną zarówno na miejscu w stacji jak i w domach podopiecznych i pacjentów. Tylko w ubiegłym roku z rehabilitacji skorzystało 700 pacjentów. Domową opieką pielęgniarską objętych jest 44 stałych pacjentów.

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Jesteśmy w takiej sytuacji kulturowej, w której liczą się tylko ci zdrowi, wydajni, przedsiębiorczy, ludzie sukcesu. (…) To dzieło pokazuje, jak wiele można zrobić, działając wspólnie. Chciałbym za to podziękować i pogratulować. To wielkie wydarzenie dla wspólnoty myślenickiej, ale i dla działalności Caritas, która jest wyraźnym znakiem tego, czym jest zatroskanie Kościoła o ludzi potrzebujących.

Dzisiaj stacja ma do dyspozycji siedem sal, dzięki czemu poszerzy swoją działalność o hydroterapię. Jej pomieszczenia znajdują się na parterze nowego budynku. Tutaj znalazł się również sklep i wypożyczalnia sprzętu medycznego, natomiast piętro zarezerwowane jest dla prowadzonych przez powiat Warsztatów Terapii Zajęciowej, które przeniosą się tutaj z ul. Kazimierza Wielkiego. Na kolejnym poziomie od nowego roku będzie funkcjonować Dzienny Dom Seniora finansowany przez gminę Myślenice.

Wartość inwestycji w 2017 roku szacowana była na ok. 6 mln zł. Początkowo budowę planowano zakończyć w listopadzie 2018 roku, następnie jej oddanie przeniesiono na lipiec 2019, a ostatecznie otwarto ją we wrześniu. Całość kosztowała ponad 9 milionów złotych.

Podobne ośrodki wsparcia dla seniorów Caritas prowadzi m.in. w Krakowie, Wieliczce oraz w Brzegach. W myślenickim centrum pomoc znajdzie około 40 seniorów.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej