Drogi

Pod prąd korytarzem życia. Ten film pokazuje gdzie mamy przepisy i dobro innych

Pod prąd korytarzem życia. Ten film pokazuje gdzie mamy przepisy i dobro innych

Z założenia ma usprawniać akcję ratunkową i skracać czas dotarcia do poszkodowanych. W praktyce kierowcy wciąż wykorzystują go dla własnej wygody. Czym jest korytarz życia i dlaczego jest taki ważny?

Obowiązkowa jazda na suwak w przepisach znajdzie się najprawdopodobniej 1 listopada, a tworzenia korytarza życia najprawdopodobniej będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Patrząc na zachowanie kierowców na Zakopiance w Stróży, trudno nie odnieść wrażenia, że jako kierowców czeka nas sporo pracy zanim poruszając się po drogach zaczniemy widzieć więcej niż koniec maski swojego samochodu.

Film nakręcony przez jednego z kierowców na Zakopiance w Stróży trafił na ogólnopolski kanał „Stop chamstwu na drodze”, który pokazuje nietypowe i samolubne zachowania uczestników ruchu.

W materiale wideo widać w jaki sposób spora liczba kierowców traktuje „korytarz życia”, a mówiąc wprost – ma go sobie za nic. Na nagraniu trwającym niespełna półtorej minuty widać korek spowodowany najprawdopodobniej jakąś stłuczką. Większość kierowców zachowała się poprawnie zjeżdżając na bok i zostawiając w środku miejsce dla służb takich jak straż pożarna, pogotowie, policja itp.

Niestety kilkudziesięciu kierowców postanowiło wykorzystać przestrzeń do tego, aby zawrócić i ominąć korek jadąc pod prąd.

Od kiedy stanie się obowiązkiem?

Przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz obowiązkowej jazdy na suwak wkrótce pojawią się w Prawie o ruchu drogowym. Minister infrastruktury skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy. Jeśli przepisy wejdą w życie od pierwszego listopada obowiązkowa będzie jazda na suwak, natomiast tworzenie korytarza życia pojawi się w przepisach od 1 stycznia 2020 r.

Spowodowane jest to wyborami parlamentarnymi, które zaplanowano na 13 października. Ostatniej posiedzenie Sejmu kadencji 2015-2019 odbędzie się w dniach 15 i 16 października. Opisywane zmiany formalnie wciąż są projektem ustawy. Jeśli przepisy miałyby wejść w życie we wspomnianych terminach, w dwóch ostatnich dniach pracy obecnego Sejmu musiałyby odbyć się trzy czytania projektu, następnie uchwalenie, przesłanie do Senatu, procedowanie bez uwag, uchwalenie, podpis prezydenta i publikacja. Tylko przy zachowaniu wszystkich procedur od 1 listopada obowiązkowo będziemy jeździć na suwak.

Czym jest jazda na suwak?

To zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dziś samochody, które zajmują kończący się pas, muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, samochody będą jeździły na przemian.

Czym jest korytarz życia?

W przypadku zatoru na drodze lub słysząc samochód zbliżający się na sygnale, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić mu miejsca - poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo.

Dzięki temu w środku tworzy się dodatkowy pas, tzw. „korytarz życia”, który pozwala służbom ratunkowym na szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia. Im sprawniej dotrą na miejsce i udzielą pomocy, tym szybciej rozładuje się powstały zator.

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • 8 paź 2019

  I pomyśleć że ktoś mógłby umrzeć bo takie dupki zablokują drogę karetce, wszystko w imię egoizmu i byciu dupkiem, niektórzy ludzie to jednak straszne ...

  31 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  Mam nadzieję, że każdy z tych "cwaniaków" dostanie wezwanie na komendę w celu pouczenia :)

  26 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  Uczyć ludzi myślenia przez bezwzględne egzekwowanie prawa.

  25 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  Niekoniecznie Warszawa. Jest również KMY, KLI, KNT.

  12 1 Odpowiedz
 • 9 paź 2019

  Bardzo się cieszę, że w miasto-info poruszono ten temat. W poniedziałek osobiście wysłałem do KPP Myślenice dwa filmy z tego zajścia z prośbą o ukaranie kierowców jadących pod prąd. Dotyczyły wypadku na S7 w Stróży w dniu 5.10.19 miedzy 16 a 17. Najciekawsze, że pojazdy szły na czołówkę z policją.... która nic im nie zrobiła, bo śpieszyła do zdarzenia....

  9 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tunel pod Luboniem Małym zamknięty
Drogi 0

Tunel pod Luboniem Małym zamknięty

We wtorek 12 grudnia na cztery godziny zostanie zamknięty tunel pod Luboniem Małym na Zakopiance. Przez ten czas służby przeprowadzą ćwiczenia ratownicze  ...