Drogi

Pod prąd korytarzem życia. Ten film pokazuje gdzie mamy przepisy i dobro innych

Pod prąd korytarzem życia. Ten film pokazuje gdzie mamy przepisy i dobro innych

Z założenia ma usprawniać akcję ratunkową i skracać czas dotarcia do poszkodowanych. W praktyce kierowcy wciąż wykorzystują go dla własnej wygody. Czym jest korytarz życia i dlaczego jest taki ważny?

Obowiązkowa jazda na suwak w przepisach znajdzie się najprawdopodobniej 1 listopada, a tworzenia korytarza życia najprawdopodobniej będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Patrząc na zachowanie kierowców na Zakopiance w Stróży, trudno nie odnieść wrażenia, że jako kierowców czeka nas sporo pracy zanim poruszając się po drogach zaczniemy widzieć więcej niż koniec maski swojego samochodu.

Film nakręcony przez jednego z kierowców na Zakopiance w Stróży trafił na ogólnopolski kanał „Stop chamstwu na drodze”, który pokazuje nietypowe i samolubne zachowania uczestników ruchu.

W materiale wideo widać w jaki sposób spora liczba kierowców traktuje „korytarz życia”, a mówiąc wprost – ma go sobie za nic. Na nagraniu trwającym niespełna półtorej minuty widać korek spowodowany najprawdopodobniej jakąś stłuczką. Większość kierowców zachowała się poprawnie zjeżdżając na bok i zostawiając w środku miejsce dla służb takich jak straż pożarna, pogotowie, policja itp.

Niestety kilkudziesięciu kierowców postanowiło wykorzystać przestrzeń do tego, aby zawrócić i ominąć korek jadąc pod prąd.

Od kiedy stanie się obowiązkiem?

Przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz obowiązkowej jazdy na suwak wkrótce pojawią się w Prawie o ruchu drogowym. Minister infrastruktury skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy. Jeśli przepisy wejdą w życie od pierwszego listopada obowiązkowa będzie jazda na suwak, natomiast tworzenie korytarza życia pojawi się w przepisach od 1 stycznia 2020 r.

Spowodowane jest to wyborami parlamentarnymi, które zaplanowano na 13 października. Ostatniej posiedzenie Sejmu kadencji 2015-2019 odbędzie się w dniach 15 i 16 października. Opisywane zmiany formalnie wciąż są projektem ustawy. Jeśli przepisy miałyby wejść w życie we wspomnianych terminach, w dwóch ostatnich dniach pracy obecnego Sejmu musiałyby odbyć się trzy czytania projektu, następnie uchwalenie, przesłanie do Senatu, procedowanie bez uwag, uchwalenie, podpis prezydenta i publikacja. Tylko przy zachowaniu wszystkich procedur od 1 listopada obowiązkowo będziemy jeździć na suwak.

Czym jest jazda na suwak?

To zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dziś samochody, które zajmują kończący się pas, muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, samochody będą jeździły na przemian.

Czym jest korytarz życia?

W przypadku zatoru na drodze lub słysząc samochód zbliżający się na sygnale, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić mu miejsca - poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo.

Dzięki temu w środku tworzy się dodatkowy pas, tzw. „korytarz życia”, który pozwala służbom ratunkowym na szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia. Im sprawniej dotrą na miejsce i udzielą pomocy, tym szybciej rozładuje się powstały zator.

Powiązane tematy

Radni chcą, aby tunel na Zakopiance nosił imię Generała Maczka
Lubień 15

Radni chcą, aby tunel na Zakopiance nosił imię Generała Maczka

Radni gminy Lubień opowiedzieli się za podjęciem działań zmierzających do nadania tunelowi pod Luboniem Małym imienia generała Stanisława Maczka W treści stosownej uchwały, którą przyjęli czytamy, że takie działanie ma na uwadze m.in.; "rolę, jaką podczas kampanii wrześniowej 1939 roku odegrał późniejszy generał Stanisław Maczek w walkach wokół gó...

Osuwisko na zboczu góry Zembalowej pod obserwacją. Czy zagrozi jadącym przez Lubień?
Lubień 3

Osuwisko na zboczu góry Zembalowej pod obserwacją. Czy zagrozi jadącym przez Lubień?

Obserwacja osuwiska na zboczu góry Zembalowej oraz badania sejsmiczne spowalniały ruch na Zakopiance. Eksperci badają czy osuwisko może zagrozić jadącym nową częścią Zakopianki w Tatry Jak podaje GDDKiA w Krakowie, badania były konieczne, by przystąpić do budowy ostatniego filara estakady na prawej jezdni.  Co było przyczyną badań z ostatnich dni?...

Przewiercili się! Tunelem pod Luboniem Małym pojedziemy w 2021 roku
Drogi 5

Przewiercili się! Tunelem pod Luboniem Małym pojedziemy w 2021 roku

Wydrążono jeden z dwóch tuneli pod Luboniem Małym, na odcinku nowej trasy S7 Naprawa – Skomielna Biała. Prace rozpoczęto 6 marca 2017 roku i były prowadzone równocześnie od strony północnej i południowej. Ekipy budowlane stanęły naprzeciwko siebie w środę, 23 października. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, pod górą Luboń M...

Komentarze

 • 8 paź 2019

  Uczyć ludzi myślenia przez bezwzględne egzekwowanie prawa.

  25 Odpowiedz
  • 26 paź 2019

   Trzeba być kompletnym idiotą, aby nie usunąć się przed służbami. Tego powinno uczyć się w szkole i na religii. Każdy z nas może być ofiarą wypadku. Czego nikomu nie życzę.

   3 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  Mam nadzieję, że każdy z tych "cwaniaków" dostanie wezwanie na komendę w celu pouczenia :)

  26 Odpowiedz
  • 26 paź 2019

   Przyjacielu, karanie nic nie da. Każdy kierowca powinien mieć to we krwi. Myśl o bezpieczeństwie innych i swoim.Ale jest to marzenie ściętej głowy.

   1 1 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  I pomyśleć że ktoś mógłby umrzeć bo takie dupki zablokują drogę karetce, wszystko w imię egoizmu i byciu dupkiem, niektórzy ludzie to jednak straszne ...

  31 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 paź 2019

  zabrać kwity a po tablicach widać ze to warszawskie niełopy

  8 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  Karać i to bardzo surowo nawet zatrzymaniem prawa jazdy Są dowody są nagrania Ciekawe czy nasza wspaniała policja tym się zainteresuje czy mandaty ma przeznaczone dla ludzi co np nie przechodzą po pasach bo sam byłem świadkiem jak 2 radiowozy trzymały dwie osoby za takie przejście ŻENADA! !!!!!!

  8 Odpowiedz
 • 9 paź 2019

  No dziś bus z Myślenic do Krakowa jechał środkiem korytarza życia w Jaworniku, się popisał. Brak słów normalnie.

  6 Odpowiedz
 • 9 paź 2019

  Bardzo się cieszę, że w miasto-info poruszono ten temat. W poniedziałek osobiście wysłałem do KPP Myślenice dwa filmy z tego zajścia z prośbą o ukaranie kierowców jadących pod prąd. Dotyczyły wypadku na S7 w Stróży w dniu 5.10.19 miedzy 16 a 17. Najciekawsze, że pojazdy szły na czołówkę z policją.... która nic im nie zrobiła, bo śpieszyła do zdarzenia....

  9 Odpowiedz
  • 26 paź 2019

   Jeżdżę parę lat. To, co się na drogach dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. Bartku G. jeżeli kierowcy nie zmądrzeją, to my, też kierowcy mamy przechlapane. Pozostaje siedzieć w chałupie, aby ocalić własne życie.

   1 Odpowiedz
 • Marta 13 paź 2019

  Każdy myśli tylko o sobie taki mamy dzisiaj kraj takie społeczeństwo

  1 Odpowiedz
 • 26 paź 2019

  Brak zdjęcia
  Lula 0 sek.

  Jeżdżę parę lat. To, co się na drogach dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. Bartku G. jeżeli kierowcy nie zmądrzeją, to my, też kierowcy mamy przechlapane. Pozostaje siedzieć w chałupie, aby ocalić własne życie.
  Odpowiedz

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Mniejszy ruch na drogach. Kierowców kusi prędkość, więc pędzą. Tak tracą prawa jazdy
Drogi 4

Mniejszy ruch na drogach. Kierowców kusi prędkość, więc pędzą. Tak tracą prawa jazdy

Ponad 100 km/h przez Dobczyce i 119 w Raciechowicach, to prędkość z jaką poruszali się kierowcy w terenie zabudowanym. Mniejszy ruch na drodze sprawia, że jeździmy szybciej Mija drugi tydzień, kiedy jesteśmy objęci społeczną kwarantanną, co sprawia, że ruch na drogach maleje. Wielu kierowców wykorzystuje to do szybkiej jazdy, która często kończy s...

Karambol w Skomielnej. Trzy auta zablokowały Zakopiankę
Drogi 6

Karambol w Skomielnej. Trzy auta zablokowały Zakopiankę

W wyniku karambolu dziesięciolatek trafił do szpitala. Zderzenie trzech samochodów w Skomielnej Białej doprowadziło do zablokowania Zakopianki Do zdarzenia doszło w niedzielę 9 lutego przy słonecznej pogodzie. Kilka minut po godzinie 12 w Skomielnej Białej zderzyły się trzy samochody osobowe. Droga została całkowicie zablokowana w kierunku Krakowa...

Płoną trawy w regionie. Mężczyzna z poparzonymi nogami trafił do szpitala
Droginia 3

Płoną trawy w regionie. Mężczyzna z poparzonymi nogami trafił do szpitala

Kiedy strażacy zjawili się na wskazanym miejscu, czekała na nich nie tylko płonąca łąka, ale również mężczyzna z poparzonymi nogami Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w cieniu walki z epidemią koronawirusa na terenie powiatu myślenickiego płoną łąki. Gospodarze za nic mają przepisy, wydane komunikaty rządowe i apele strażaków. Ci ostatni tylko w o...

Płoną trawy w regionie. Gospodarze nie respektują żadnych zakazów
Okolice 1

Płoną trawy w regionie. Gospodarze nie respektują żadnych zakazów

W cieniu walki z epidemią koronawirusa na terenie powiatu myślenickiego płoną łąki. Gospodarze za nic mają przepisy i wydane ostatnio komunikaty rządowe Tylko w ciągu ostatniego (16-23 marca) strażacy wyjeżdżali do pożarów traw 21 razy. Do tej pory nieużytki najczęściej płonęły na terenie gminy Sułkowice (9 pożarów), Myślenice (3), Siepraw (2), Do...

Po dachowaniu auto utknęło w potoku
Lubień 0

Po dachowaniu auto utknęło w potoku

Po dachowaniu w Lubniu samochód utknął w potoku. Kierowca trafił do szpitala  W sobotnie popołudnie 21 marca o godzinie 14.46 dyżurny operacyjny SKKP PSP otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze wojewódzkiej nr 968 w miejscowości Lubień. Zadysponował zastępy JRG i OSP Lubień, które po przybyciu na miejsce zdarzenia natknęły się na zni...