Drogi

Pod prąd korytarzem życia. Ten film pokazuje gdzie mamy przepisy i dobro innych

Z założenia ma usprawniać akcję ratunkową i skracać czas dotarcia do poszkodowanych. W praktyce kierowcy wciąż wykorzystują go dla własnej wygody. Czym jest korytarz życia i dlaczego jest taki ważny?

Obowiązkowa jazda na suwak w przepisach znajdzie się najprawdopodobniej 1 listopada, a tworzenia korytarza życia najprawdopodobniej będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Patrząc na zachowanie kierowców na Zakopiance w Stróży, trudno nie odnieść wrażenia, że jako kierowców czeka nas sporo pracy zanim poruszając się po drogach zaczniemy widzieć więcej niż koniec maski swojego samochodu.

Film nakręcony przez jednego z kierowców na Zakopiance w Stróży trafił na ogólnopolski kanał „Stop chamstwu na drodze”, który pokazuje nietypowe i samolubne zachowania uczestników ruchu.

W materiale wideo widać w jaki sposób spora liczba kierowców traktuje „korytarz życia”, a mówiąc wprost – ma go sobie za nic. Na nagraniu trwającym niespełna półtorej minuty widać korek spowodowany najprawdopodobniej jakąś stłuczką. Większość kierowców zachowała się poprawnie zjeżdżając na bok i zostawiając w środku miejsce dla służb takich jak straż pożarna, pogotowie, policja itp.

Niestety kilkudziesięciu kierowców postanowiło wykorzystać przestrzeń do tego, aby zawrócić i ominąć korek jadąc pod prąd.

Od kiedy stanie się obowiązkiem?

Przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz obowiązkowej jazdy na suwak wkrótce pojawią się w Prawie o ruchu drogowym. Minister infrastruktury skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy. Jeśli przepisy wejdą w życie od pierwszego listopada obowiązkowa będzie jazda na suwak, natomiast tworzenie korytarza życia pojawi się w przepisach od 1 stycznia 2020 r.

Spowodowane jest to wyborami parlamentarnymi, które zaplanowano na 13 października. Ostatniej posiedzenie Sejmu kadencji 2015-2019 odbędzie się w dniach 15 i 16 października. Opisywane zmiany formalnie wciąż są projektem ustawy. Jeśli przepisy miałyby wejść w życie we wspomnianych terminach, w dwóch ostatnich dniach pracy obecnego Sejmu musiałyby odbyć się trzy czytania projektu, następnie uchwalenie, przesłanie do Senatu, procedowanie bez uwag, uchwalenie, podpis prezydenta i publikacja. Tylko przy zachowaniu wszystkich procedur od 1 listopada obowiązkowo będziemy jeździć na suwak.

Czym jest jazda na suwak?

To zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dziś samochody, które zajmują kończący się pas, muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, samochody będą jeździły na przemian.

Czym jest korytarz życia?

W przypadku zatoru na drodze lub słysząc samochód zbliżający się na sygnale, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić mu miejsca - poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo.

Dzięki temu w środku tworzy się dodatkowy pas, tzw. „korytarz życia”, który pozwala służbom ratunkowym na szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia. Im sprawniej dotrą na miejsce i udzielą pomocy, tym szybciej rozładuje się powstały zator.

Powiązane tematy

Przewiercili się! Tunelem pod Luboniem Małym pojedziemy w 2021 roku
Drogi 5

Przewiercili się! Tunelem pod Luboniem Małym pojedziemy w 2021 roku

Wydrążono jeden z dwóch tuneli pod Luboniem Małym, na odcinku nowej trasy S7 Naprawa – Skomielna Biała. Prace rozpoczęto 6 marca 2017 roku i były prowadzone równocześnie od strony północnej i południowej. Ekipy budowlane stanęły naprzeciwko siebie w środę, 23 października. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, pod górą Luboń M...

To koniec korków na nowej Zakopiance? Zmiana ruchu na węźle Skomielna
Drogi 5

To koniec korków na nowej Zakopiance? Zmiana ruchu na węźle Skomielna

Zmieniona została organizacja ruchu na węźle Skomielna S7. To przez wąskie gardło na rondzie tworzyły się korki na nowym odcinku Zakopianki Od piątku, 11 października, ruch pojazdów wjeżdżających na rondo w ciągu DK28 od strony Krakowa i kierujących się na południe, nie przecina się z ruchem pojazdów jadących od strony Nowego Targu i Zakopanego w...

Korek na nowym odcinku Zakopianki na odcinku Skomielna-Rabka. Tak będzie przez 2 lata?
Drogi 2

Korek na nowym odcinku Zakopianki na odcinku Skomielna-Rabka. Tak będzie przez 2 lata?

W sobotę odbyło się uroczyste otwarcie ponad sześciokilometrowego odcinka ekspresowej Zakopianki łączącej Skomielną Białką z Rabką Zdrój. Kilkadziesiąt minut po przecięciu wstęgi, samochody stanęły w korku Nowy odcinek Zakopianki został oddany w sobotę 28 września. To ponad 6 km trasy ze Skomielnej Białej do Chabówki. - Głównym zadaniem drogi jest...

Komentarze

 • 8 paź 2019

  Uczyć ludzi myślenia przez bezwzględne egzekwowanie prawa.

  25 Odpowiedz
  • 26 paź 2019

   Trzeba być kompletnym idiotą, aby nie usunąć się przed służbami. Tego powinno uczyć się w szkole i na religii. Każdy z nas może być ofiarą wypadku. Czego nikomu nie życzę.

   3 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  Mam nadzieję, że każdy z tych "cwaniaków" dostanie wezwanie na komendę w celu pouczenia :)

  26 Odpowiedz
  • 26 paź 2019

   Przyjacielu, karanie nic nie da. Każdy kierowca powinien mieć to we krwi. Myśl o bezpieczeństwie innych i swoim.Ale jest to marzenie ściętej głowy.

   1 1 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  I pomyśleć że ktoś mógłby umrzeć bo takie dupki zablokują drogę karetce, wszystko w imię egoizmu i byciu dupkiem, niektórzy ludzie to jednak straszne ...

  31 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 paź 2019

  zabrać kwity a po tablicach widać ze to warszawskie niełopy

  8 Odpowiedz
 • 8 paź 2019

  Karać i to bardzo surowo nawet zatrzymaniem prawa jazdy Są dowody są nagrania Ciekawe czy nasza wspaniała policja tym się zainteresuje czy mandaty ma przeznaczone dla ludzi co np nie przechodzą po pasach bo sam byłem świadkiem jak 2 radiowozy trzymały dwie osoby za takie przejście ŻENADA! !!!!!!

  8 Odpowiedz
 • 9 paź 2019

  No dziś bus z Myślenic do Krakowa jechał środkiem korytarza życia w Jaworniku, się popisał. Brak słów normalnie.

  6 Odpowiedz
 • 9 paź 2019

  Bardzo się cieszę, że w miasto-info poruszono ten temat. W poniedziałek osobiście wysłałem do KPP Myślenice dwa filmy z tego zajścia z prośbą o ukaranie kierowców jadących pod prąd. Dotyczyły wypadku na S7 w Stróży w dniu 5.10.19 miedzy 16 a 17. Najciekawsze, że pojazdy szły na czołówkę z policją.... która nic im nie zrobiła, bo śpieszyła do zdarzenia....

  9 Odpowiedz
  • 26 paź 2019

   Jeżdżę parę lat. To, co się na drogach dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. Bartku G. jeżeli kierowcy nie zmądrzeją, to my, też kierowcy mamy przechlapane. Pozostaje siedzieć w chałupie, aby ocalić własne życie.

   1 Odpowiedz
 • Marta 13 paź 2019

  Każdy myśli tylko o sobie taki mamy dzisiaj kraj takie społeczeństwo

  1 Odpowiedz
 • 26 paź 2019

  Brak zdjęcia
  Lula 0 sek.

  Jeżdżę parę lat. To, co się na drogach dzieje przechodzi ludzkie pojęcie. Bartku G. jeżeli kierowcy nie zmądrzeją, to my, też kierowcy mamy przechlapane. Pozostaje siedzieć w chałupie, aby ocalić własne życie.
  Odpowiedz

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Przekroczył prędkość o 28 km/h, ale problemem stał się przekręcony licznik
Drogi 17

Przekroczył prędkość o 28 km/h, ale problemem stał się przekręcony licznik

Kierowca dostawczaka został zatrzymany za przekroczenie prędkości na Zakopiance, jednak problemy zaczęły się, kiedy policjanci zauważyli, że jego samochód ma przekręcony licznik Od sierpnia policjanci z Małopolski działają w ramach nowo utworzonej grupy „speed”, której głównym zadaniem jest wyłapywanie kierowców przekraczających prędkość i sprawdz...

Wjechał samochodem prosto w drzewo. Zginął na miejscu
Drogi 3

Wjechał samochodem prosto w drzewo. Zginął na miejscu

Kierowca osobowego auta zginął na miejscu po tym jak uderzył w przydrożne drzewo Do zdarzenia doszło w sobotę 28 grudnia. Tego dnia dyżurny operacyjny SKKP PSP otrzymał zgłoszenie o uderzeniu samochodu osobowego w drzewo w miejscowości Nowa Wieś. W środku miał znajdować się kierowca. Na miejscu pojawili się strażacy z JRG i OSP Nowa Wieś, a także...

Gmina ostrzega przed oblodzeniem. My przypominamy kto odpowiada za odśnieżanie dróg
Drogi 3

Gmina ostrzega przed oblodzeniem. My przypominamy kto odpowiada za odśnieżanie dróg

Na oficjalnej stronie miasta i gminy Myślenice pojawiło się ostrzeżenie o występującym na drogach oblodzeniu. Przypominamy kto odpowiada za utrzymanie dróg Po świętach spadł śnieg i wciąż zalega nie tylko na drogach, ale i chodnikach. Na oficjalnej stronie miasta i gminy Myślenice zamieszczono komunikat ostrzegający o możliwości występowania oblod...

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd
Krzyszkowice 2

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd

Na najbliższą sobotę, 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Protest ma odbywać się w godzinach od 8 do 11.  Policja na wypadek utrudnień i dużych korków przygotowana jest na wytyczenie objazdu. Będą też na miejscu protestu, aby dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego Ruch samochodów będzie można przeki...

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową
Okolice 7

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową

Jak podaje małopolski urząd marszałkowski, wprowadzenie zmian i dbanie o powietrze w kilku gminach, gdy sąsiednie ich nie wprowadzają, nie zmieni wiele. Dlatego rozpoczęły się prace nad nowym programem ochrony powietrza Jak czytamy w komunikacie UMWM, nie wszystkie gminy realizują obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej w wystarczającym stopni...

Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta
Społeczeństwo 2

Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta

Borzęta, Trzemeśnia, Polanka i Myślenice - między innymi z tych miejscowości wpłynęły dzisiaj do policji zgłoszenia o próbie oszustwa na wnuczka i policjanta Jak w mediach społecznościowych informuje myślenicka policja, funkcjonariusze odebrali dzisiaj kilkanaście zgłoszeń. Osoby starsze chciano oszukać metodą na wnuczka oraz policjanta. - Apeluje...