Turystyka

Kubańska Hawana - co warto zobaczyć?

Kubańska Hawana - co warto zobaczyć?

Kuba – wyspa na Morzu Karaibskim owiana licznymi legendami. Lata rządów braci Castro sprawiły, że czas stanął w miejscu, zwłaszcza w Hawanie. Tu można poczuć się jak w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zapraszamy na wycieczkę po stolicy Kuby.

Sentymentalna podróż w czasie

Stara Hawana to miasto wyjątkowe, nawet na skalę światową. Tu czas dosłownie stanął w miejscu i ani myśli biec do przodu. Wielkie samochody z połowy ubiegłego wieku? Bardzo proszę. Stare kamienice pamiętające okres kolonialny? Ależ oczywiście! Pranie suszące się na balkonach? A niby czemu nie? Krzykliwe Kubanki i młodzież tańcząca salsę na ulicach? Tak, właśnie tak! Panuje tu atmosfera powolnej beztroski, radości pomimo skromnego otoczenia (stare kamienice nie prezentują się najlepiej), i wielkiej życzliwości do świata. Warto udać się na taki spacer bez celu i po prostu chłonąć tę niezwykłą atmosferę, której nie jest w stanie oddać żaden film. Na pewno znajdzie się choć jedna sympatyczna Kubanka, która zaprosi na prawdziwą kawę.

Hawana – co zobaczyć

Lokalny folklor i życie „od kuchni” to niejedyne atrakcje, jakie czekają na turystów odwiedzających starą Hawanę. Nie brak tu ważnych miejsc, stanowiących o historii miasta, albo po prostu ciekawych z punktu widzenia turystyki.

Malecon – czyli słynny deptak ciągnący się wzdłuż wybrzeża. Z jednej strony Morze Karaibskie, z drugiej – stara Hawana. Może nie ma tu wielu kafejek, pubów czy kawiarni, za to jest bardzo wakacyjna atmosfera.

El Morro – szesnastowieczny zamek, z którego rozciąga się niezapomniany widok na starą Hawanę. Zbudowano go nad samym morzem, co tylko dodaje smaczku zwiedzaniu. El Morro w Kubie to jak Big Ben w Londynie, po prostu trzeba go zobaczyć.

Hotel Nacional de Cuba – niebawem skończy sto lat, jest najpopularniejszym hotelem w Hawanie, zatrzymują się tu wszystkie gwiazdy światowego formatu. W holu znajduje się specjalna pamiątkowa tablica.

Muzeum Rumu Havana Club – tak, to nie żart. Rum jest najpopularniejszym trunkiem na Kubie i doczekał się nawet swojego muzeum.

Fabryka Cygar – czyli drugiej wizytówki Kuby. Można zobaczyć, jak produkuje się takie cudeńka i zaopatrzyć się w prawdziwe, niemal legendarne, kubańskie cygara.

Buena Vista Social Club – słynny klub muzyczny, gdzie odbywają się koncerty muzyki lokalnej i nie tylko.

Stara Hawana to także liczne place, którymi warto się przespacerować, by jak najpełniej nacieszyć oczy architekturą starego miasta. Plaza Vieja to najsłynniejszy i obowiązkowy punkt wycieczki, ale są jeszcze inne: Plaza de San Francisco, Plaza de Armas, Plaza de Catedral z katedrą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Hawana – co jeszcze warto wiedzieć

Jeśli zgłodniejemy podczas zwiedzania Kuby, najlepiej udać się na posiłek do małej, rodzinnej restauracji. W starej Hawanie jest ich mnóstwo. Tu serwowane jest prawdziwie „domowe” jedzenie, a więc można posmakować prawdziwie kubańskich potraw. W renomowanych restauracjach tez można smacznie i niekoniecznie drogo zjeść, ale posiłki nie będą się różniły od europejskich.

Hotel Ambos Mundos, to miejsce, w którym Ernest Hemingway napisał swoją najsłynniejszą książkę. Rozreklamował w ten sposób i hotel i Kubę. Trudno zgadnąć, czy miał takie zamiary, ale stało się i dziś wędrówka śladami Hemingwaya zaczyna się właśnie w tym hotelu, a kończy w jego domu pod miastem. Po drodze trzeba będzie „zaliczyć” jego ulubione bary, ale lepiej pohamować się przed nadmiernym kosztowaniem mojito i daiquiri.

Wybierając się na Kubę, trzeba mieć walutę obowiązującą turystów tzw. peso convertible, w skrócie CUC. Tubylcy płacą peso cubano czyli CUC, ale żadnemu turyście nie uda się zapłacić tą walutą.

Podróż na Kubę najlepiej rozpocząć przeglądając oferty w BP ITAKA.

Zobacz więcej

Polana Kudłacze: Zachód Słońca i widoki to powody dla których warto tu przyjść
Turystyka 13

Polana Kudłacze: Zachód Słońca i widoki to powody dla których warto tu przyjść

Są takie miejsce, do których idzie się dla przyjemności, relaksu lub widoku. Jednym z nich w ostatnich tygodniach staje się Polana Kudłacze, która coraz częściej obierana jest jako cel trekkingowych eskapad po Beskidach Lata nie będzie. To jeden z komunikatów jaki na początku wiosny dotarł do nas w czasie walki z koronawirusem. Co jednak robić z w...

Jacek Hreczański: Po prostu wsiadłem na rower i pojechałem
Turystyka 1

Jacek Hreczański: Po prostu wsiadłem na rower i pojechałem

„Każda osoba z którą rozmawiam na miejscu gratuluje mi wyczynu, czyli przejechaniu tej trasy na rowerze. A ja uważam, że po prostu usiadłem na rower i pojechałem. Każdy z nas który dotarł do wymarzonego miejsca, pokonał niemniej trudną drogę niż ja”   Jak mówi Jacek Hreczański, każda wyprawa rozpoczyna się w głowie. Czasem pomyślimy, że fajnie...

Obiecał rowerowi, że jeżeli go tam dowiezie, to zrobi mu zdjęcie z wieżą Eiffla
Turystyka 2

Obiecał rowerowi, że jeżeli go tam dowiezie, to zrobi mu zdjęcie z wieżą Eiffla

Od Paryża dzielą go tylko trzy dni drogi. Postanawia dołożyć trochę kilometrów: „Byłem blisko i obiecałem mojemu rowerowi, że jeśli mnie tam dowiezie, to będzie miał zdjęcie z wieżą Eiffla”. Jak postanowił tak też zrobił, a doświadczenie w realizacji celów zbierał przez całą podróż i z każdym dniem był w tym coraz lepszy   Jak mówi Jacek Hrecza...

Mieszkańcy nadal nie mogą pić wody z kranu. Najgorsze wyniki z Lipnika
Wielka woda 2020 0

Mieszkańcy nadal nie mogą pić wody z kranu. Najgorsze wyniki z Lipnika

Nie wystarczyła wymiana kruszyw filtracyjnych na ujęciach wody i płukanie sieci wodociągowej. Woda z ujęć w Lipniku, Kobielniku oraz Glichowie nadal nadaje się tylko do celów gospodarczych Jak czytamy w komunikacie UG w Wiśniowej, w pobranych próbkach wody nie stwierdzono występowania bakterii z grupy coli lub Escherichia coli, lecz ze względu na...

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%
Wybory Prezydenckie 2020 65

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%

W II turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu myślenickiego postawili na Andrzeja Dudę (PiS), który otrzymał 70,68% głosów, natomiast Rafała Trzaskowskiego poparło 29,32% W II turze wyborów prezydenckich 2020 Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców (10 413 094 głosujących), a Rafała Trzaskowskiego 48,79 proc. (9 921 219 głosujących).  Pa...

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce
Stróża 0

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce

Dobrze dobrany garnitur stanowi wizytówkę eleganckiego mężczyzny. Stworzenie modnego i dopasowanego zestawu nie jest jednak prostym zadaniem. AS-Garnitex zapewnia profesjonalną pomoc w doborze elementów garderoby Przestrzeń pełna elegancji Powierzchnia nowego salonu otwartego w Stróży liczy 700 m.kw., co sprawia, że jest on jednym z największych...