Turystyka

Kubańska Hawana - co warto zobaczyć?

Kubańska Hawana - co warto zobaczyć?

Kuba – wyspa na Morzu Karaibskim owiana licznymi legendami. Lata rządów braci Castro sprawiły, że czas stanął w miejscu, zwłaszcza w Hawanie. Tu można poczuć się jak w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zapraszamy na wycieczkę po stolicy Kuby.

Sentymentalna podróż w czasie

Stara Hawana to miasto wyjątkowe, nawet na skalę światową. Tu czas dosłownie stanął w miejscu i ani myśli biec do przodu. Wielkie samochody z połowy ubiegłego wieku? Bardzo proszę. Stare kamienice pamiętające okres kolonialny? Ależ oczywiście! Pranie suszące się na balkonach? A niby czemu nie? Krzykliwe Kubanki i młodzież tańcząca salsę na ulicach? Tak, właśnie tak! Panuje tu atmosfera powolnej beztroski, radości pomimo skromnego otoczenia (stare kamienice nie prezentują się najlepiej), i wielkiej życzliwości do świata. Warto udać się na taki spacer bez celu i po prostu chłonąć tę niezwykłą atmosferę, której nie jest w stanie oddać żaden film. Na pewno znajdzie się choć jedna sympatyczna Kubanka, która zaprosi na prawdziwą kawę.

Hawana – co zobaczyć

Lokalny folklor i życie „od kuchni” to niejedyne atrakcje, jakie czekają na turystów odwiedzających starą Hawanę. Nie brak tu ważnych miejsc, stanowiących o historii miasta, albo po prostu ciekawych z punktu widzenia turystyki.

Malecon – czyli słynny deptak ciągnący się wzdłuż wybrzeża. Z jednej strony Morze Karaibskie, z drugiej – stara Hawana. Może nie ma tu wielu kafejek, pubów czy kawiarni, za to jest bardzo wakacyjna atmosfera.

El Morro – szesnastowieczny zamek, z którego rozciąga się niezapomniany widok na starą Hawanę. Zbudowano go nad samym morzem, co tylko dodaje smaczku zwiedzaniu. El Morro w Kubie to jak Big Ben w Londynie, po prostu trzeba go zobaczyć.

Hotel Nacional de Cuba – niebawem skończy sto lat, jest najpopularniejszym hotelem w Hawanie, zatrzymują się tu wszystkie gwiazdy światowego formatu. W holu znajduje się specjalna pamiątkowa tablica.

Muzeum Rumu Havana Club – tak, to nie żart. Rum jest najpopularniejszym trunkiem na Kubie i doczekał się nawet swojego muzeum.

Fabryka Cygar – czyli drugiej wizytówki Kuby. Można zobaczyć, jak produkuje się takie cudeńka i zaopatrzyć się w prawdziwe, niemal legendarne, kubańskie cygara.

Buena Vista Social Club – słynny klub muzyczny, gdzie odbywają się koncerty muzyki lokalnej i nie tylko.

Stara Hawana to także liczne place, którymi warto się przespacerować, by jak najpełniej nacieszyć oczy architekturą starego miasta. Plaza Vieja to najsłynniejszy i obowiązkowy punkt wycieczki, ale są jeszcze inne: Plaza de San Francisco, Plaza de Armas, Plaza de Catedral z katedrą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Hawana – co jeszcze warto wiedzieć

Jeśli zgłodniejemy podczas zwiedzania Kuby, najlepiej udać się na posiłek do małej, rodzinnej restauracji. W starej Hawanie jest ich mnóstwo. Tu serwowane jest prawdziwie „domowe” jedzenie, a więc można posmakować prawdziwie kubańskich potraw. W renomowanych restauracjach tez można smacznie i niekoniecznie drogo zjeść, ale posiłki nie będą się różniły od europejskich.

Hotel Ambos Mundos, to miejsce, w którym Ernest Hemingway napisał swoją najsłynniejszą książkę. Rozreklamował w ten sposób i hotel i Kubę. Trudno zgadnąć, czy miał takie zamiary, ale stało się i dziś wędrówka śladami Hemingwaya zaczyna się właśnie w tym hotelu, a kończy w jego domu pod miastem. Po drodze trzeba będzie „zaliczyć” jego ulubione bary, ale lepiej pohamować się przed nadmiernym kosztowaniem mojito i daiquiri.

Wybierając się na Kubę, trzeba mieć walutę obowiązującą turystów tzw. peso convertible, w skrócie CUC. Tubylcy płacą peso cubano czyli CUC, ale żadnemu turyście nie uda się zapłacić tą walutą.

Podróż na Kubę najlepiej rozpocząć przeglądając oferty w BP ITAKA.

Zobacz więcej

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku
Turystyka 2

Tatry widziane z beskidzkiego szlaku

Niedzielny spacer po trasie Uklejna-Śliwnik-Chełm zaowocował panoramą Tatr widzianych przez Dominikę Wójcik Na redakcja@miasto-info.pl otrzymaliśmy widok pan...