Kadencja 2018-23: Tak oceniacie gospodarzy gmin po pierwszym roku
Rok temu w wyborach samorządowych wybraliśmy gospodarzy naszych gmin, którzy swoje funkcje pełnić będą do 2023 roku. Daliśmy wam możliwość wystawienia im oceny za minione 12 miesięcy. Jak wypadają w Waszych oczach?
O to jak oceniacie każdego z gospodarzy gmin po pierwszym roku sprawowania funkcji wójtów i burmistrzów, zapytaliśmy w sondażach, specjalnie przygotowanych dla każdego z nich. Przyjęta skala dla ułatwienia wyglądała jak ta, stosowana w szkole, a więc każdy mógł wyrazić swoje odczucia w stosunku do pracy gospodarza gminy - wybierając ocenę, gdzie "niedostateczny" oznaczał najniższą, a "celujący" najwyższą. Po przeliczeniu głosów okazało się, że pracę samorządowców w pierwszym roku ich kadencji średnio oceniacie na "dostateczny".
Najwyższą ocenę otrzymał najmłodszy wójt w powiecie – Bogumił Pawlak (KWW Bogumiła Pawlaka), który stoi na czele gminy Wiśniowa. Jako jedyny, spośród 10 polityków, został oceniony na „dobry”. W pierwszej trójce znalazł się również burmistrz Dobczyc – Tomasz Suś (KWW Tomasza Susia) z oceną „+dostateczny”, podobnie jak starosta Józef Tomal (Forum Ziemi Myślenickiej).
Tuż za nimi uplasował się wójt gminy Siepraw - Tadeusz Pitala (Samorządny Siepraw). Rekordzista w skali kraju, który swój mandat sprawuje nieprzerwanie od 29 lat, pierwszy rok kadencji 2018-23 kończy z „dostatecznym”. Z tą samą notą w Waszej ocenie minione 12 miesięcy zamykają burmistrz Myślenic - Jarosław Szlachetka (PiS); wójtowie: Lubnia – Kazimierz Szczepaniec (Samorządna Gmina) i Marek Kluska (Nasza Gmina Tokarnia) z Tokarni.
"Dopuszczający z plusem" na zachętę wystawiliście burmistrzowi Sułkowic - Arturowi Grabczykowi (KWW Artura Grabczyka), wójtowi Raciechowic - Wacławowi Żarskiemu (PiS) i Piotrowi Hajdukowi (PiS) z gminy Pcim.
dobry
Bogumił Pawlak - wójt gminy Wiśniowa
Najwyższą ocenę otrzymał najmłodszy wójt w powiecie – Bogumił Pawlak (KWW Bogumiła Pawlaka), który stoi na czele gminy Wiśniowa. Jako jedyny, spośród 10 polityków, został oceniony na „dobry”.
Debiutując w wyborach samorządowych zdobył 1927 głosów co stanowi 52,25%. Dotychczasowego wójta Wiesława Stalmacha (PSL) poparło 1028 osób (27,87%), a Stanisławę Kasprzycką (PiS) 733 osoby (19,88%).
Nowy wójt wprowadził do rady 6 swoich kandydatów, Stanisława Kasprzycka 4, Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP – 3, a Wiesław Stalmach (PSL) 2.
+dostateczny
Tomasz Suś - burmistrz gminy i miasta Dobczyce
W pierwszej trójce znalazł się również burmistrz Dobczyc – Tomasz Suś (KWW Tomasza Susia) z oceną „+dostateczny”. Po wielu latach starań o to stanowisku, udało mu się wygrać z Pawłem Machnickim w pierwszej turze w której dotychczasowy wicestarosta Tomasz Suś zebrał 3659 głosów (53,38%). Burmistrz Suś wprowadził do Rady Miejskiej 10 swoich radnych, Prawo i Sprawiedliwość 4, a Paweł Machnicki 1.
+dostateczny
Józef Tomal - starosta powiatu myślenickiego
Józef Tomal (Forum Ziemi Myślenickiej) z oceną + dostateczny zamyka pierwszą trójkę najwyżej ocenianych gospodarzy.
W wyborach samorządowych 2018 do Rady Powiatu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, któremu w radzie przypadło 12 mandatów, jednak Forum Ziemi Myślenickiej zdobyło ich 7, a Wspólnie Dla Powiatu 6.
Dwa ostatnie komitety nawiązały koalicję co dało im większość w radzie, a starostą powiatu myślenickiego w kadencji 2018-23 z wyboru radnych został Józef Tomal (KWW Forum Ziemi Myślenickiej), który rywalizował z Władysławem Kurowskim (PiS). W tajnym głosowaniu Władysława Kurowskiego poprało 12, a Józefa Tomala 13 radnych.
dostateczny
Tadeusz Pitala - wójt gminy Siepraw
Tuż za nimi uplasował się wójt gminy Siepraw - Tadeusz Pitala (Samorządny Siepraw). Rekordzista w skali kraju, który swój mandat sprawuje nieprzerwanie od 29 lat, pierwszy rok kadencji 2018-23 kończy z „dostatecznym”.
W wyborach samorządowych 2018 po raz ósmy okazał się bezkonkurencyjnym, a mieszkańcy gminy Siepraw dali mu mandat do sprawowania funkcji wójta. Tadeusz Pitala zdobył 2686 głosów co stanowiło 71,74%, natomiast jego rywala z KW PiS Dawida Lenczowskiego poparło 1058 osób (28,26%).
Tadeusz Pitala wprowadził do Rady Gminy 13 swoich radnych, a Dawid Lenczowski 2.
dostateczny
Jarosław Szlachetka - burmistrz miasta i gminy Myślenice
Z tą samą notą w Waszej ocenie minione 12 miesięcy zamyka burmistrz Myślenic - Jarosław Szlachetka (PiS). Pierwszy rok burmistrza stolicy powiatu oceniacie na "dostateczny". - Trudno jest mi się do tego odnieść. Należałoby zapytać konkretne osoby o konkretne działania, które negują - w wywiadzie udzielonym do papierowego wydania magazynu Miasto Info ocenę komentuje burmistrz Myślenic.
Gmina Myślenice w ubiegłorocznych wyborach była jedyną na terenie powiatu, w której dotychczasowy gospodarz nie ubiegał się o ponowny wybór. Maciej Ostrowski po 15 latach sprawowania tej funkcji postanowił wystartować (z powodzeniem) do Rady Powiatu, gdzie obecnie zasiada w jej zarządzie. Tym samym o tytuł gospodarza stolicy powiatu ubiegało się trzech kandydatów - Grażyna Ambroży (KWW Bez Układów), Krzysztof Halek (KWW Macieja Ostrowskiego) i Jarosław Szlachetka (PiS).
Ten ostatni nie dał szans swoim kontrkandydatom i pewnie wygrał w pierwszej turze. Poparło go 11 031 mieszkańców miasta i gminy Myślenice, co stanowi 55% oddanych głosów. Na Krzysztofa Halka głosowało 6515 osób (32,5%), a Grażynę Ambroży poparło 2516 wyborców (12,5%).
Do Rady Gminy nowy burmistrz wprowadził 10 radnych reprezentujących Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Macieja Ostrowskiego 9, natomiast Bez Układów 2. To właśnie na tej dwójce skupiona była uwaga obserwatorów myślenickiej sceny politycznej.
Po roku wzrok tych samych osób skierowany jest na Czesława Bisztygę i Izabelę Kutrzebę - radnych, którzy zadeklarowali odejście z klubu Macieja Ostrowskiego. Jeżeli nie wycofają swoich deklaracji, podział mandatów w radzie będzie wyglądał następująco: PiS - 10, MO - 7, BU - 2, radni niezrzeszeni - 2.
dostateczny
Kazimierz Szczepaniec - wójt gminy Lubień
Czwartą kadencję rozpoczął wójt Lubnia Kazimierz Szczepaniec (Samorządna Gmina , który zbierając 2707 głosów (65,64%) pokonał Wiesława Słowiaka (1417 głosów - 34,36%).
W Radzie Gminy Lubień 7 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, 5 KWW Samorządna Gmina i 3 KWW Czas na zmiany.
dostateczny
Marek Kluska - wójt gminy Tokarnia
W Tokarni po dwóch kadencjach ustąpił dotychczasowy gospodarz Władysław Piaściak, którego zastąpił bezpartyjny Marek Kluska z KWW Nasza Gmina Tokarnia. Nowy wójt pokonał kandydata PiS różnicą 149 głosów. Na Władysława Piaściaka zagłosowały 1842 osoby, co stanowiło 48,06%, natomiast Marka Kluskę poparło 1991 osób (51,94%).
Nowy wójt swoimi kandydatami obsadził 10 z 15 mandatów w Radzie Gminnej.
+dopuszczający
Artur Grabczyk - burmistrz miasta i gminy Sułkowice
W Sułkowicach jako trzeciej gminie miejskiej w powiecie myślenickim do pojedynku o zarządzenie gminą stanęło dwóch kandydatów z komitetów sygnowanych własnym nazwiskiem. Górą okazał się Artur Grabczyk, który z wynikiem 3676 głosów (55,99%) pokonał dotychczasowego burmistrza Piotra Pułkę - 2889 głosów (44,01%).
W radzie gminy zasiada 8 kandydatów nowego burmistrza, kolejno 4 mandaty zdobyli reprezentanci KWW Piotra Pułki, 2 KW Klubu Sportowego Gościbia i 1 KWW Tak dla Sułkowic.
+dopuszczający
Wacław Żarski - wójt gminy Raciechowice
Jedną z największych niespodzianek ubiegłorocznych wyborów była zmiana wójta Raciechowic. Po 24 latach spędzonych na stanowisku wójta Marek Gabzdyl musiał uznać wyższość kandydata PiS Wacława Żarskiego. Ten debiutujący na scenie politycznej kandydat zdobył 1418 głosów (52,4%), Marka Gabzdyla poparło 986 osób (36,44%), a Zofię Długopolską 302 osoby (11,16%).
Wójt Wacław Żarski wprowadził do rady 7 swoich kandydatów, Marek Gabzdyl 5, a PSL 3. W tym roku zmaga się przede wszystkim z trudną sytuacją finansową gminy, która znalazła się na skraju bankructwa.
Jego sposób zarządzania nie spodobał się zarządowi powiatowego Prawa i Sprawiedliwości, które wydało oświadczenie jednoznacznie informując o odcięciu się od wójta Raciechowic. "Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei” - czytamy w oświadczeniu, które punktuje Wacław Żarski.
+dopuszczający
Piotr Hajduk - wójt gminy Pcim
Najniżej po pierwszym roku oceniacie wójta gminy Pcim Piotra Hajduka (PiS), który na tym stanowisku trwa drugą kadencję. W ubiegłym roku mieszkańcy oddali na niego 3526 głosów (73,55%), natomiast jego konkurenta Zbigniewa Bylicę poparł niespełna co trzeci mieszkaniec, co dało mu 1281 głosów (26,65%).
Dotychczasowy wójt wprowadził do rady 13 swoich kandydatów, KWW Nasza Gmina Pcim 2, natomiast Zbigniew Bylica żadnego.
Tekst swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu Miasto Info:
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.