Raciechowice

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?
Wyborach Samorządowych 2018 Wacław Żarski kandydował na wójta gminy Raciechowice z ramienia PiS. Był rekomendowany przez ówczesnego posła tej partii, Jarosława Szlachetkę, razem z Piotrem Hajdukiem, Władysławem Piaściakiem, Stanisławą Kasprzycką, Dawidem Lenczowskim, Anną Szafraniec-Rutkiewicz i Robertem Bylicą. Fot. Piotr Jagniewski

Wójt Raciechowic nie kryje zaskoczenia w związku z odcięciem się od jego osoby zarządu powiatowego PiS, z którego ramienia startował w wyborach samorządowych 2018. W swoim oświadczeniu wytyka lokalnemu zarządowi partii nieprawdziwe zarzuty

Tydzień temu Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odcina się od Wacława Żarskiego - wójta, który z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. „Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei” – czytamy w piśmie.

Drużyna Prawa i Sprawiedliwości...

Przypomnijmy; w wyborach samorządowych 2018 Wacław Żarski kandydował na wójta gminy Raciechowice z ramienia PiS. Był rekomendowany przez ówczesnego posła tej partii, Jarosława Szlachetkę, razem z Piotrem Hajdukiem, Władysławem Piaściakiem, Stanisławą Kasprzycką, Dawidem Lenczowskim, Anną Szafraniec-Rutkiewicz i Robertem Bylicą.

Jarosław Szlachetka: - To nasza drużyna do poszczególnych gmin powiatu myślenickiego. To osoby, które będą reprezentowały Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących wyborach i zostały zarekomendowane na wójtów w powiecie myślenickim.

Wacław Żarski rodem pochodzi z gminy Raciechowice, jest przedsiębiorcą, myślę że gminie potrzebna jest osoba przedsiębiorcza, która będzie potrafiła zapanować nad finansami, wydatkami, całą sytuacją finansową, która jest ciężka w gminie Raciechowice – mówił podczas kampanii wyborczej poseł.

Rok po wyborach, w których Wacław Żarski w swoim debiucie zdobył 1 418 głosów (52,4%), odsunął od władzy urzędującego od 24 lat wójta Marka Gabzdyla (KWW Nasza Gmina Raciechowice).

...Odcina się od wójta

Pierwszy rok na stanowisku wójta nie był dla Wacława Żarskiego łatwy. Głównym zadaniem, jaki stawiał przed nim PiS, było „podjęcie intensywnych działań na rzecz poprawy tragicznej sytuacji finansowej, do jakiej doprowadził gminę jego poprzednik pan Marek Gabzdyl”. Powiatowy Zarząd PiS stwierdził, że nie wywiązuje się z tego zadania, a ponadto do problemów z finansami gminy doszły również nieporozumienia w radzie. W połowie sierpnia odbyła się sesja, podczas której swoją rezygnację złożyła przewodnicząca rady - Danuta Grzesik (PiS), jak i jej zastępca - Jolanta Łaciak (PiS). Sytuację udało się opanować dopiero w połowie września, ale to nie przekonuje partii.

„Niestety, ostatnie miesiące pokazały, że okazał się on osobą, która nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Postępujący konflikt pomiędzy wójtem a radnymi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do rezygnacji z funkcji w prezydium rady osób związanych z naszą formacją oraz zawiązanie w radzie gminy Raciechowice koalicji, w skład której wchodzą radni, którzy w naszym przekonaniu odpowiadają tak samo za złą sytuację gminy, jak poprzedni wójt” – czytamy w oświadczeniu zarządu powiatowego PiS.

Wójt punktuje zarzuty zarządu powiatowego PiS

Na komentarz wójta w tej sprawie przyszło czekać niemal tydzień. Nie odpowiadał na nasze pytania, a w efekcie zdecydował się na publikację oświadczenia dotyczącego odcięcia się od niego przez zarząd powiatowy PiS.

Nie kryje w nim zaskoczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o ocenę sytuacji, w jakiej znajduje się gmina.

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Pragnę podkreślić, iż nikt, zarówno z Radnych Klubu PiS w gminie oraz przedstawicieli struktur powiatowych w Myślenicach, nie zwrócił się do mnie o przedstawienie takowych dokumentów. Aktualna sytuacja ekonomiczna jest odmienna od tej przedstawionej w stanowisku Zarządu i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Wszystkie instytucje nadzorcze, w tym RIO, nie dawały na początku br. żadnych szans na przetrwanie Gminy Raciechowice dłużej niż do końca I kwartału, a obecnie mamy już listopad i gmina realizuje wszystkie ustawowe zadania, jak również na bieżąco realizuje zobowiązania finansowe bez zaciągania nowych kredytów, czy pożyczek krótkoterminowych. Mimo problemów, które występowały, gmina realizuje również inwestycje, pozyskując na ich realizację środki zewnętrzne.

Zwraca uwagę, że takie decyzje jak rezygnacja z dopłat do wody, ścieków, żłobka, czy likwidacja przerostu zatrudnienia w urzędzie i jednostkach organizacyjnych, zostały dokonane przy ścisłej współpracy z radą gminy, którą wówczas kierowali radni klubu PiS.

Zarzuty oparte na nieprawdzie? 

Wójt poddaje w wątpliwość argumenty podawane przez powiatowe struktury PiS. Zdaniem Wacława Żarskiego „całkowicie nieprawdziwym jest zarzut kontynuowania działań poprzednika na stanowisku wójta. Zarząd powiatowy PiS (…) nie podaje chociażby jednego konkretnego przykładu. Klub PiS samodzielnie nie zgłosił żadnej inicjatywy działania w kierunku naprawy sytuacji finansowej gminy, mimo wielu spotkań i prób uzyskania jakiejkolwiek propozycji w tym zakresie” – argumentuje.

Odnosi się również do konfliktu w radzie twierdząc, że jego apele i próby wypracowania rozwiązania nie znajdowały posłuchu oraz były odrzucane bez żadnych merytorycznych argumentów.

Czy wójt Raciechowic Wacław Żarski powinien poddać się do dymisji, po tym jak odcięła się od niego partia PiS którą reprezentował?

 • TAK TAK 33%
 • NIE NIE 67%
 • Głosów: 404

- Pragnę przekazać społeczności gminy Raciechowice, która obdarzyła mnie zaufaniem w wyborach samorządowych, że nie zawodzę ich oczekiwań. Naszym wspólnym, nadrzędnym celem było i jest uratowanie gminy przed likwidacją, co skutecznie udaje się nam realizować – stara się przekonać do siebie wyborców.

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • mysleniczaninzdziada 20 lis 2019

  do zadnej dymisji, pis by tego chcial. skoro sa jedna druzyna to niech graja razem a nie pozbywaja sie goscia bo im sie nie spodobal. tak ma wygladac polityka rzadzacych? robisz to co chcemy albo oswiadczenie ze jestes zly i wypad? tym bardziej nie powinien sie pan poddawac tylko im pokazac panie wojcie charakter.

  33 8 Odpowiedz
 • mirek@ 20 lis 2019

  fajnych ma kolegow ten wojt nie ma co...

  29 6 Odpowiedz
 • 20 lis 2019

  Czy to prawda, że pan się zwąchał z byłym włodarzem Raciechowic niejakim panem G. ? może to dlatego Pisaki się od pana odwracają, bo nie chcą mieć z tamtym panem nic wspólnego (jak i mieszkańcy waszej gminy, co jest chyba zrozumiałe). Może pan odniesie się do tego ? bo ile ludzi tyle teorii a ta jest niewątpliwie bardzo ciekawa i rzucająca na sprawę nowie światło. O ile jest oczywiście prawdziwa...

  26 12 Odpowiedz
 • 20 lis 2019

  Czy jest sens utrzymywać całą komórkę administracyjną z pełnymi świadczeniami, utrzymaniem biura itd dla tak małej gminy ? Nie lepiej by ją było przyłączyć do jakiejś innej sąsiadującej, żeby jakoś rozłożyć te niepotrzebne koszta administracyjne.

  19 2 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 20 lis 2019

  moze wlasnie o to im chodzi, zlikwidowac gmine ale zwalic wine na wojta, pfff druzyna

  19 9 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...