Raciechowice

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?
Wyborach Samorządowych 2018 Wacław Żarski kandydował na wójta gminy Raciechowice z ramienia PiS. Był rekomendowany przez ówczesnego posła tej partii, Jarosława Szlachetkę, razem z Piotrem Hajdukiem, Władysławem Piaściakiem, Stanisławą Kasprzycką, Dawidem Lenczowskim, Anną Szafraniec-Rutkiewicz i Robertem Bylicą. Fot. Piotr Jagniewski

Wójt Raciechowic nie kryje zaskoczenia w związku z odcięciem się od jego osoby zarządu powiatowego PiS, z którego ramienia startował w wyborach samorządowych 2018. W swoim oświadczeniu wytyka lokalnemu zarządowi partii nieprawdziwe zarzuty

Tydzień temu Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odcina się od Wacława Żarskiego - wójta, który z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. „Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei” – czytamy w piśmie.

Drużyna Prawa i Sprawiedliwości...

Przypomnijmy; w wyborach samorządowych 2018 Wacław Żarski kandydował na wójta gminy Raciechowice z ramienia PiS. Był rekomendowany przez ówczesnego posła tej partii, Jarosława Szlachetkę, razem z Piotrem Hajdukiem, Władysławem Piaściakiem, Stanisławą Kasprzycką, Dawidem Lenczowskim, Anną Szafraniec-Rutkiewicz i Robertem Bylicą.

Jarosław Szlachetka: - To nasza drużyna do poszczególnych gmin powiatu myślenickiego. To osoby, które będą reprezentowały Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących wyborach i zostały zarekomendowane na wójtów w powiecie myślenickim.

Wacław Żarski rodem pochodzi z gminy Raciechowice, jest przedsiębiorcą, myślę że gminie potrzebna jest osoba przedsiębiorcza, która będzie potrafiła zapanować nad finansami, wydatkami, całą sytuacją finansową, która jest ciężka w gminie Raciechowice – mówił podczas kampanii wyborczej poseł.

Rok po wyborach, w których Wacław Żarski w swoim debiucie zdobył 1 418 głosów (52,4%), odsunął od władzy urzędującego od 24 lat wójta Marka Gabzdyla (KWW Nasza Gmina Raciechowice).

...Odcina się od wójta

Pierwszy rok na stanowisku wójta nie był dla Wacława Żarskiego łatwy. Głównym zadaniem, jaki stawiał przed nim PiS, było „podjęcie intensywnych działań na rzecz poprawy tragicznej sytuacji finansowej, do jakiej doprowadził gminę jego poprzednik pan Marek Gabzdyl”. Powiatowy Zarząd PiS stwierdził, że nie wywiązuje się z tego zadania, a ponadto do problemów z finansami gminy doszły również nieporozumienia w radzie. W połowie sierpnia odbyła się sesja, podczas której swoją rezygnację złożyła przewodnicząca rady - Danuta Grzesik (PiS), jak i jej zastępca - Jolanta Łaciak (PiS). Sytuację udało się opanować dopiero w połowie września, ale to nie przekonuje partii.

„Niestety, ostatnie miesiące pokazały, że okazał się on osobą, która nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Postępujący konflikt pomiędzy wójtem a radnymi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do rezygnacji z funkcji w prezydium rady osób związanych z naszą formacją oraz zawiązanie w radzie gminy Raciechowice koalicji, w skład której wchodzą radni, którzy w naszym przekonaniu odpowiadają tak samo za złą sytuację gminy, jak poprzedni wójt” – czytamy w oświadczeniu zarządu powiatowego PiS.

Wójt punktuje zarzuty zarządu powiatowego PiS

Na komentarz wójta w tej sprawie przyszło czekać niemal tydzień. Nie odpowiadał na nasze pytania, a w efekcie zdecydował się na publikację oświadczenia dotyczącego odcięcia się od niego przez zarząd powiatowy PiS.

Nie kryje w nim zaskoczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o ocenę sytuacji, w jakiej znajduje się gmina.

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Pragnę podkreślić, iż nikt, zarówno z Radnych Klubu PiS w gminie oraz przedstawicieli struktur powiatowych w Myślenicach, nie zwrócił się do mnie o przedstawienie takowych dokumentów. Aktualna sytuacja ekonomiczna jest odmienna od tej przedstawionej w stanowisku Zarządu i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Wszystkie instytucje nadzorcze, w tym RIO, nie dawały na początku br. żadnych szans na przetrwanie Gminy Raciechowice dłużej niż do końca I kwartału, a obecnie mamy już listopad i gmina realizuje wszystkie ustawowe zadania, jak również na bieżąco realizuje zobowiązania finansowe bez zaciągania nowych kredytów, czy pożyczek krótkoterminowych. Mimo problemów, które występowały, gmina realizuje również inwestycje, pozyskując na ich realizację środki zewnętrzne.

Zwraca uwagę, że takie decyzje jak rezygnacja z dopłat do wody, ścieków, żłobka, czy likwidacja przerostu zatrudnienia w urzędzie i jednostkach organizacyjnych, zostały dokonane przy ścisłej współpracy z radą gminy, którą wówczas kierowali radni klubu PiS.

Zarzuty oparte na nieprawdzie? 

Wójt poddaje w wątpliwość argumenty podawane przez powiatowe struktury PiS. Zdaniem Wacława Żarskiego „całkowicie nieprawdziwym jest zarzut kontynuowania działań poprzednika na stanowisku wójta. Zarząd powiatowy PiS (…) nie podaje chociażby jednego konkretnego przykładu. Klub PiS samodzielnie nie zgłosił żadnej inicjatywy działania w kierunku naprawy sytuacji finansowej gminy, mimo wielu spotkań i prób uzyskania jakiejkolwiek propozycji w tym zakresie” – argumentuje.

Odnosi się również do konfliktu w radzie twierdząc, że jego apele i próby wypracowania rozwiązania nie znajdowały posłuchu oraz były odrzucane bez żadnych merytorycznych argumentów.

Czy wójt Raciechowic Wacław Żarski powinien poddać się do dymisji, po tym jak odcięła się od niego partia PiS którą reprezentował?

 • TAK TAK 33%
 • NIE NIE 67%
 • Głosów: 404

- Pragnę przekazać społeczności gminy Raciechowice, która obdarzyła mnie zaufaniem w wyborach samorządowych, że nie zawodzę ich oczekiwań. Naszym wspólnym, nadrzędnym celem było i jest uratowanie gminy przed likwidacją, co skutecznie udaje się nam realizować – stara się przekonać do siebie wyborców.

Powiązane tematy

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"
Raciechowice 18

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"

Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odcina się od Wacława Żarskiego - wójta, który z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. „Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei” Oświadczenie o odcięciu się PiS od Wacława Żarskiego zostało zamieszczone w...

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego
Raciechowice 1

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego

Przy drugim podejściu udało się uzupełnić skład prezydium rady gminy w Raciechowicach. Obok Roberta Żurka, przewodniczącego rady, zasiądzie Kazimierz Chmielek, jako jego zastępca Podczas dzisiejszych obrad padła tylko jedna kandydatura radnego do pełnienia tej funkcji. Jeszcze przed podaniem tego nazwiska, radna Danuta Grzesik (PiS) powiedziała, ż...

Czy tym razem radni wybiorą zastępcę przewodniczącego rady gminy?
Raciechowice 0

Czy tym razem radni wybiorą zastępcę przewodniczącego rady gminy?

Dzisiaj kolejna próba wybrania wiceprzewodniczącego rady gminy w Raciechowicach Rozpoczęła się sesja rady gminy, a jednym z punktów w programie jest wyłonienie zastępcy przewodniczącego. Podczas ostatniego posiedzenia większość radnych była przeciwko zgłoszonej kandydatce. Czy tym razem radni skompletują prezydium rady? Sesję będzie można oglądać...

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 20 lis 2019

  do zadnej dymisji, pis by tego chcial. skoro sa jedna druzyna to niech graja razem a nie pozbywaja sie goscia bo im sie nie spodobal. tak ma wygladac polityka rzadzacych? robisz to co chcemy albo oswiadczenie ze jestes zly i wypad? tym bardziej nie powinien sie pan poddawac tylko im pokazac panie wojcie charakter.

  33 8 Odpowiedz
 • mirek@ 20 lis 2019

  fajnych ma kolegow ten wojt nie ma co...

  29 6 Odpowiedz
 • 20 lis 2019

  Czy jest sens utrzymywać całą komórkę administracyjną z pełnymi świadczeniami, utrzymaniem biura itd dla tak małej gminy ? Nie lepiej by ją było przyłączyć do jakiejś innej sąsiadującej, żeby jakoś rozłożyć te niepotrzebne koszta administracyjne.

  19 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 lis 2019

  szopka wiaderko grabki i do piaskownicy

  12 7 Odpowiedz
 • 20 lis 2019

  Czy to prawda, że pan się zwąchał z byłym włodarzem Raciechowic niejakim panem G. ? może to dlatego Pisaki się od pana odwracają, bo nie chcą mieć z tamtym panem nic wspólnego (jak i mieszkańcy waszej gminy, co jest chyba zrozumiałe). Może pan odniesie się do tego ? bo ile ludzi tyle teorii a ta jest niewątpliwie bardzo ciekawa i rzucająca na sprawę nowie światło. O ile jest oczywiście prawdziwa...

  26 12 Odpowiedz
 • 20 lis 2019

  A jak nazywać kobietę wójta Wocina?
  A gdy kobieta jedzie na pojeździe na pedały to ten pojazd to rowera?
  A jak jest mecz i Lewandowski kopie w to coś okrągłego to piłek?

  1 14 Odpowiedz
 • 21 lis 2019

  Dowodzi to raczej 1: nikt z zewnątrz nie ma konkretnego pomysłu jak wyciągnąć tą gminę lub partia nie chce dalej (lenistwo, niepewność) angażować się w niepewną sytuację. Przykre jest to, że zamiast samorząd dać w ręce mieszkańców, umożliwić większą rotację osób, również tu pcha swoje zadki partyjne kolesiostwo. Może przynajmniej akurat teraz ta gmina wolniejsza będzie od politycznych rozgrywek (?)

  5 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 lis 2019

  A dlaczego cisza o burmistrzu oraz PRZEWODNICZĄCYM sułkowic . Tam też się dzieje ciekawie.

  8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 lis 2019

  A dlaczego burmistrz ogłosił że priorytetem jest kupienie internatu. Dlaczego zapłacą za to mieszkańcy A WW (przewodniczący) ugra swoje. Cosik mi tu śmierdzi

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Przez kilka miesięcy rabowali domki letniskowe i blaszaki. Wpadli po kradzieży traktora
Raciechowice 2

Przez kilka miesięcy rabowali domki letniskowe i blaszaki. Wpadli po kradzieży traktora

Nastolatkowie włamywali się głównie do domków letniskowych i blaszaków. Kradli też paliwo z samochodów ciężarowych i koparek. Wpadli po kradzieży ciągnika i zaczęli sypać Trzech nastolatków z gminy Raciechowice przez niespełna pół roku dopuściło się serii włamań i kradzieży na terenie powiatów myślenickiego, wielickiego i limanowskiego. Ich łupem...

Nastolatkowie ukradli traktor. Na sumieniu mają więcej przestępstw
Raciechowice 3

Nastolatkowie ukradli traktor. Na sumieniu mają więcej przestępstw

Jeden 19-latek i dwóch 18-latków okazało się sprawcami kradzieży traktora w Raciechowicach. To mieszkańcy tej gminy Jak informuje Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach, do kradzieży doszło w nocy, 4 maja. Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach: Wczesnym rankiem na policję zadzwonił mieszkaniec gminy Raciechowice, info...

Zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji
Raciechowice 0

Zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji

We wtorek 18 lutego w wieku 23 lat zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji, społecznik, sportowiec, człowiek którego interesowało życie społeczności wiejskiej i jego mała ojczyzna "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że odszedł od nas Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji- Krzysztof Surma. Wyrazy współczucia dla rodziny i prz...

Wójt Raciechowic funduje obiad i bukiet 30 róż za największą frekwencję. Tak chcą walczyć o wóz strażacki
Wybory Prezydenckie 2020 2

Wójt Raciechowic funduje obiad i bukiet 30 róż za największą frekwencję. Tak chcą walczyć o wóz strażacki

Obiad dla sołtysa lub pani sołtys i osoby towarzyszącej w jednej z restauracji, a za drugie miejsce bukiet z 30 róż. Tak Wacław Żarski (PiS) chce zmobilizować mieszkańców, aby poszli na wybory i uzyskali najwyższą frekwencję Po I turze wyborów prezydenckich 2020 nagrodzono kilkanaście miejscowości w Polsce, w których uzyskano najwyższą frekwencję....

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...