Dobczyce

Koreańczyk chce spędzić zimę w szałasie nad jeziorem dobczyckim. Ruszyła zbiórka pomocowa

Koreańczyk chce spędzić zimę w szałasie nad jeziorem dobczyckim. Ruszyła zbiórka pomocowa

Ma 60 lat, pochodzi z Korei Południowej i zamieszkał… w szałasie w lesie nad jeziorem Dobczyckim. W sieci ruszyła zbiórka pieniędzy, które mają zapewnić mu ciepły nocleg i pożywienie na czas zimy

Na szałas 60-letniego Dong Il Parka natknęli się policjanci patrolujący okolice w ramach akcji „Zima bezdomni”. To działania w ramach których dzielnicowi zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie schronienia i noclegu mogą szukać bezdomni. Jak wyjaśnia policja, są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe i altanki.

W jednym z takich miejsc spotkali obywatela Korei Południowej. „Człowiek z lasu” jak ochrzciły go ogólnopolskie to były pracownik firmy produkującej stal. Dzisiaj przebywa na emeryturze i podróżuje po świecie. Dong Il Park mówi, że zatrzymał się w tym miejscu, bo podoba mu się jezioro dobczyckie. Z Korei wyjechał ponad rok temu. Do tej pory w podobny sposób mieszkał w Bułgarii i na Ukrainie. Jak się okazuje wszystko robi legalnie, ma ważny paszport i nikomu nie wchodzi w drogę.

- Koreańczyk powiedział, że z własnej woli prowadzi koczowniczy tryb życia. Dzielnicowy kilka razy w tygodniu odwiedza go, aby sprawdzić, czy wszystko u niego w porządku. Mężczyzna twierdzi, że póki co dobrze sobie radzi, a zimno mu nie doskwiera. Ostrzeżony przez dzielnicowego przed zbliżającymi się mrozami i opadami śniegu oświadczył, że wkrótce ma zamiar wyjechać z Polski i udać się w cieplejsze miejsce – wyjaśnia Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

W dodatku zapewnia, że nie boi się mrozów, bo te występują też w Korei Południowej. - Martwimy się o niego, jak o każdego mieszkańca z terenu gminy. Żeby nie stała się mu jakaś krzywda – mówi Jolanta Mazurkiewicz, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobczycach. Do tej pory pan Park otrzymał koce, jednak to nie koniec.

Jak się okazuje pan Park zamierza ruszyć w dalszą podróż wiosną. Materiał o nietypowym gościu wyemitowały ogólnopolskie stacje telewizyjne, a popularność obozowicza wzrosła do tego stopnia, że w internecie ruszyła zbiórka pieniędzy, której celem jest pomoc 60-latkowi.

„Pragniemy pomóc Panu Parkowi, aby mógł przezimować w Polsce, w ciepłym miejscu i chociażby nocować w wynajętym pokoju dla pracowników do kwietnia 2020 roku” - piszą organizatorzy zbiórki.

Do tej w pomoc włączyło się 31 osób, które przelały 671 zł. Zbiórka potrwa do soboty 11 stycznia.

Powiązane tematy

Nadchodzi zima. Policja pomaga bezdomnym. Nie bądź obojętny
Dobczyce 1

Nadchodzi zima. Policja pomaga bezdomnym. Nie bądź obojętny

Bezdomny, 40-letni mężczyzna z Wielkopolski, nie widział, gdzie się znajduje. Koreańczyk natomiast wybrał koczowniczy tryb życia i twierdzi, że póki co zimno mu nie doskwiera. Rozpoczęły się patrole w ramach akcji "Zima, bezdomni" Myśleniccy i dobczyccy dzielnicowi podczas pełnionej służby zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać sc...

Komentarze

 • 17 gru 2019

  Ten gostek to sabum ,posiadacz szóstego Dana w Taekwondo , Kiedyś dawno temu jego kuzyn uczył tego systemu w Zakopcu i Lubniu, Ewentualnym małomózgim dowcipnisiom radzę się zastanowić 100 razy.

  14 3 Odpowiedz
  • 19 gru 2019

   Nie chcecie, to nie pomagajcie. Nie pastwijcie się nad człowiekiem. Kiernoz coś wie na temat jego położenia. Pastwiący się nad panem z Korei...pomyślcie ,każdy z Polaków, jak chcielibyście być potraktowani będąc za granicą, na Jego miejscu ?

   4 Odpowiedz
 • 17 gru 2019

  W czym mamy mu pomagać jeśli to jego wybór?

  26 6 Odpowiedz
 • 17 gru 2019

  Ja mogę mu zafundować bilet lotniczy do Korei Północnej

  10 17 Odpowiedz
  • 19 gru 2019

   Zbliża się Wigilia, co Przyjacielu sądzisz o wolnym miejscu przy stole ? Może potem pomyślisz o bilecie...

   2 1 Odpowiedz
 • 17 gru 2019

  Koreańczyk 60 lat emeryt my mamy pracować do śmierci .

  24 2 Odpowiedz
 • OKOKI 17 gru 2019

  60 lat na emeryturze i jeszcze wędruje sobie po świecie. Nas te Tuski ,Kaczyńskie Morawieckie i reszta tej chałastry tak wyrządzi że będziemy wedrować po śmietnikach.

  24 6 Odpowiedz
 • 18 gru 2019

  Szkoda że pieniądze pójdą akurat na niego, sam tego chciał, pomoc była mu już oferowana a on o ile sie nie myle nie skorzystał. Zamiast przeznaczać pieniądze na innych POTRZEBUJĄCYCH to pieniądze pójdą na wymysły koreańczyka który stwierdził że będzie sobie podróżował a my organizujemy na niego zbiórki :)

  12 9 Odpowiedz
 • 18 gru 2019

  Po pierwsze - nie przeszkadzać. Jego wola.
  Może tak dla bezdomnych jakaś pomoc?

  7 1 Odpowiedz
 • Gosiaa 18 gru 2019

  Jaka pomoc o czym wy wgl piszecie ? Nikt mu nóg nie połamał to niech wraca do siebie. To ze jest w Dobczycach i sobie tam mieszka to jest jego wybór . przyjdzie ciepło to znowu gdzieś powedruje a polacy tacy naiwni . Ciekawe czy ktoś na was by zbierał tak kasę za granicą xd .

  7 2 Odpowiedz
 • 18 gru 2019

  A ma on zezwolenie na pobyt w Polsce ?

  5 4 Odpowiedz
  • 18 gru 2019

   a umiesz czytać? "Z Korei wyjechał ponad rok temu. Do tej pory w podobny sposób mieszkał w Bułgarii i na Ukrainie. Jak się okazuje wszystko robi legalnie, ma ważny paszport i nikomu nie wchodzi w drogę." - to teraz sprawdź jak długo może przebywać na terenie Polski jako "turysta" ...

   9 1 Odpowiedz
 • 19 gru 2019

  Nie wiem co was tak boli, że ktoś założył zbiórkę dla niego, i że ludzie WŁASNE pieniądze chcą na niego dać.
  Skoro wg was inni bezdomni i potrzebujący wymagają takiej pomocy, to zorganizujcie im zbiórki i dajcie przykład wpłacając własne pieniądze.

  7 Odpowiedz
 • 19 gru 2019

  co to za wyjątek , nas ścigacie znad jeziora a jakiś azjata będzie robił co mu pasuje , ogniska , wycinanie drzew ....mało jest biednych rodzin żeby im pomagać ...! Na to nie macie . Są ośrodki dla uchodzców .

  5 4 Odpowiedz
 • 19 gru 2019

  Podobno są środki. Podobno. Idź Waldemordzie (nie jestem winna za odmianę) do pani europosłąnki Kępy Beaty. Będę wdzięczna za efekty Walemorda interwencji.

  1 2 Odpowiedz
 • 20 gru 2019

  Prostuję: europosłanka nazywa się Beata Kempa.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Paryż widziany okiem fotografa
Dobczyce 1

Paryż widziany okiem fotografa

Fotografia pozwala zobaczyć świat innymi oczami. Jego fragment podczas wystawy zaprezentował Paweł Stożek, który sfotografował Paryż W Galerii Okrągłej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach można oglądać wystawę zdjęć będąca drugą odsłoną cyklu „Paris, Paris”. Po żeńskim spojrzeniu Liliany Wolnik, przyszedł czas na męski punkt widzenia, -...

"Świece zgasiła wojna". Ta książka opowiada historię społeczności żydowskiej
Dobczyce 0

"Świece zgasiła wojna". Ta książka opowiada historię społeczności żydowskiej

Książka Elżbiety Polończyk-Moskal zawiera historię społeczności żydowskiej w Dobczycach. Opowiada historię ponad 80 rodzin i zawiera unikatowe fotografie Prezentacja książki miała miejsce we foyer Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach. "ŚWIECE ZGASIŁA WOJNA - Historia społeczności żydowskiej w Dobczycach" Elżbiety Polończyk-Moskal...

Policjanci uratowali ranną kobietę
Dobczyce 0

Policjanci uratowali ranną kobietę

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dobczycach opatrzyli ranną kobietę, która chciała targnąć się na swoje życie, zatamowali płynącą krew i czuwali nad stanem poszkodowanej do czasu przyjazdu pogotowia Do zdarzenia doszło w czwartek 27 lutego, kiedy dyżurny odebrał telefon z prośbą o pomoc. Zgłaszającym był mężczyzna, który oznajmił, że jego 2...

Płoną trawy w regionie. Mężczyzna z poparzonymi nogami trafił do szpitala
Droginia 2

Płoną trawy w regionie. Mężczyzna z poparzonymi nogami trafił do szpitala

Kiedy strażacy zjawili się na wskazanym miejscu, czekała na nich nie tylko płonąca łąka, ale również mężczyzna z poparzonymi nogami Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w cieniu walki z epidemią koronawirusa na terenie powiatu myślenickiego płoną łąki. Gospodarze za nic mają przepisy, wydane komunikaty rządowe i apele strażaków. Ci ostatni tylko w o...

Mniejszy ruch na drogach. Kierowców kusi prędkość, więc pędzą. Tak tracą prawa jazdy
Drogi 5

Mniejszy ruch na drogach. Kierowców kusi prędkość, więc pędzą. Tak tracą prawa jazdy

Ponad 100 km/h przez Dobczyce i 119 w Raciechowicach, to prędkość z jaką poruszali się kierowcy w terenie zabudowanym. Mniejszy ruch na drodze sprawia, że jeździmy szybciej Mija drugi tydzień, kiedy jesteśmy objęci społeczną kwarantanną, co sprawia, że ruch na drogach maleje. Wielu kierowców wykorzystuje to do szybkiej jazdy, która często kończy s...

Płoną trawy w regionie. Gospodarze nie respektują żadnych zakazów
Okolice 1

Płoną trawy w regionie. Gospodarze nie respektują żadnych zakazów

W cieniu walki z epidemią koronawirusa na terenie powiatu myślenickiego płoną łąki. Gospodarze za nic mają przepisy i wydane ostatnio komunikaty rządowe Tylko w ciągu ostatniego (16-23 marca) strażacy wyjeżdżali do pożarów traw 21 razy. Do tej pory nieużytki najczęściej płonęły na terenie gminy Sułkowice (9 pożarów), Myślenice (3), Siepraw (2), Do...