Okolice

Tomasz Pałasiński dla Radia Kraków: Z przetargiem na węzeł w Krzyszkowicach możemy ruszyć w przyszłym roku

Tomasz Pałasiński dla Radia Kraków: Z przetargiem na węzeł w Krzyszkowicach możemy ruszyć w przyszłym roku
Fot. GDDKiA

Dyrektor krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński zapewnia, że przetarg na węzeł w Krzyszkowicach może ruszyć w przyszłym roku. Przyznaje też, że jeszcze nie ma pieniędzy na tę inwestycję

W rozmowie z Radiem Kraków dyrektor GDDKiA w Krakowie zaewnia, że wszystko jest zaplanowane i że czeka tylko na pieniądze z budżetu państwa.

Tomasz Pałasiński, dyrektor GDDKiA Kraków: Musimy poczynić starania jeśli chodzi o sprawy uzgodnień środowiskowych, sprawy badań geologicznych i wykonania koncepcji. Jeżeli będziemy mieć zatwierdzony program inwestycyjny na to zadanie i środki finansowe to w tym roku ruszylibyśmy z tymi zadaniami które wymieniłem. Moglibyśmy rozważać przetarg na samo projektowanie bądź na przetarg projektu i wybuduj. Pieniądze w tym momencie nie są jeszcze zatwierdzone - w rozmowie z Maciejem Skowronkiem mówi dyrektor Pałasiński.

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 7 z drogą powiatową i prywatną w Krzyszkowicach można zaliczyć do jednego z najbardziej niebezpiecznych na odcinku Myślenice-Kraków. To jedno z 15 miejsc na terenie gminy Myślenice przecinające obie nitki Zakopianki. Każdego dnia przejeżdża tędy od 20 do 30 tys. samochodów, natomiast 3500 korzysta z drogi powiatowej prowadzącej do centrum Krzyszkowic oraz zjazdu do pobliskiej restauracji i jego przedłużenia w kierunku osiedla domów jednorodzinnych.

Kierowcy wyjeżdżający z drogi powiatowej mają problem z włączeniem się do ruchu, jaki panuje na Zakopiance, a jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów w tym miejscu jest skręt w lewo (jadąc z centrum Krzyszkowic) i przejazd na drugą nitkę Zakopianki (w kierunku Myślenic).

Pod koniec listopada 2019 została podjęta uchwała o budowie bezkolizyjnego węzła Zakopianki z drogą wojewódzką DW 955 w Jaworniku. Wraz z nią zapadła decyzja o likwidacji świateł w Myślenicach na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z Zakopianką, gdzie w przyszłości również ma powstać bezkolizyjne skrzyżowanie. 

Już dzisiaj w godzinach szczytu przerwy między poszczególnymi samochodami na nitce Myślenice-Kraków zazwyczaj trwają kilka, rzadko kilkanaście sekund. Mniej więcej tyle czasu mają mieszkańcy Krzyszkowic i okolicznych miejscowości, aby włączyć się do ruchu i zdążyć... Jak podkreślają, mają tego dosyć.

Mieszkańcy zablokują Zakopiankę

Krzyszkowice to jedna z niewielu miejscowości, w której aby pokonać pieszo Zakopiankę, przechodzi się przez przejście dla pieszych pozbawione sygnalizacji świetlnej. Pędzące samochody stwarzają w tym miejscu duże zagrożenie.

- Niejednokrotnie przedostanie się na drugą stronę drogi wygląda jak slalom między tyczkami. W sąsiednim Głogoczowie i Jaworniku wybudowano aż 4 kładki dla pieszych, a my nadal nie możemy doczekać się na rozwiązanie naszego problemu – argumentują organizatorzy protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć!”.

Blokadę zaplanowali na 25 stycznia 2020 o godz. 8. Przez cały czas jego trwania będą przechodzić przez Zakopiankę, wstrzymując ruch.

Czy mieszkańcy Krzyszkowic postępuja właściwie planując blokadę Zakopianki w ich miejscowości?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 72%
 • raczej tak raczej tak 7%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 5%
 • raczej nie raczej nie 3%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 1262

- Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Wyjdźmy wszyscy na pasy – chcemy wreszcie bezpiecznie żyć – mówią. 

Do tej pory na facebooku swój udział w proteście zapowiedziało 236 osób. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 17 sty 2020

  Tak tak od lat wszystko możecie wybudować tunele pociągi parkingi cuda niewidy ale najlepiej wam wychodzą właśnie te niewidy

  19 8 Odpowiedz
 • 17 sty 2020

  mirekm, za poprzedniej "wadzy" brakowało Ci odwagi, żeby temat podnieść czy rządzących skrytykować za obojętność w tej sprawie, nie krytykowałeś jakoś kładek za ciężkie miliony...

  7 21 Odpowiedz
 • 20 sty 2020

  w przyszłym roku to mo być druga nitka tego PENDOLINNO co lato spode mleczorni na zakliczyn przez wienciurke trzebunie skomielno zasnan az do klaja

  5 2 Odpowiedz
 • 26 sty 2020

  Szkoda ze nikt nie pomyślał o mieszkańcach którzy 2 razy przecinają zakopianke żeby wrócić np. Z kościoła do domu chodzi mi o domy w sąsiedztwie komisu autopassion

  2 Odpowiedz
 • 26 sty 2020

  Tym mieszkańcom tez obiecywano zrobienie drogi bocznej i tez do dziś ryzykują podwójne przemianie zakopianki żeby wrócić do domu

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej