Myślenice

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Szkoła Podstawowa nr 5 na Dolnym Przedmieściu

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku

O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami uczniów obu szkół na których według relacji rodziców, burmistrz informował o planach związanych z ich zamknięciem. 

Po spotkaniu z rodzicami jakie miało miejsce 16 stycznia i na które nie zostaliśmy wpuszczeni, rodzice informowali nas, że burmistrz powiadomił ich o planach likwidacji placówki. Do tej pory nie otrzymaliśmy z magistratu odpowiedzi na pytania dotyczące jej powodów, dalszych losów szkoły, uczniów i nauczycieli.

Gmina zaproponowała Rodzicom przekształcenie Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Myślenicach w przedszkole wielooddziałowe. Powodem planowanego przekształcenia Zespołu w przedszkole są mało liczne klasy w Szkole Podstawowej nr 5 oraz brak miejsc dla dzieci w przedszkolu – informuje Monika Tula dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Myślenicach.

Jak mówi; zgodnie z ustalonymi obwodami, jeśli dojdzie do likwidacji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zostaną przeniesieni do Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach lub do innych szkół, zgodnie z życzeniem rodziców. Zgodnie z propozycją Gminy, przekształcenie ma nastąpić z dniem 1 września 2020. Natomiast budynek szkoły będzie pełnił rolę wielooddziałowego przedszkola.

W Szkole Podstawowej Nr 5 na Dolnym Przedmieściu uczęszcza 27 uczniów w klasach I-III, natomiast w Szkole Podstawowej nr 6 na Chełmie uczy się 44 dzieci.

- Analizując możliwości likwidacji tych placówek kierujemy się przede wszystkim dobrem dzieci i chcemy stworzyć im jak najlepsze warunki do edukacji. Możliwość uczęszczania do bardziej liczebnej klasy pozwoli wyrównać szanse dzieci w społeczeństwie, a także pomoże w ich rozwoju – na oficjalnej stronie Miasta i Gminy Myślenice wyjaśnia Renata Marzec, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu UMiG Myślenice.

Jak informuje gmina; uczniowie z SP na Dolnym Przedmieściu od 1 września 2020 roku mają zostać przeniesieni do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Myślenicach przy ulicy Żeromskiego 2, natomiast dzieci ze szkoły na Chełmie trafią do Szkoły Podstawowej Nr 4 w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej 16 a.

Czy szkoły podstawowe na Chełmie i Dolnym Przedmieściu powinny zostać zlikwidowane?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 29%
 • raczej tak raczej tak 8%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 9%
 • raczej nie raczej nie 13%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 41%
 • Głosów: 1126

- W budynku Zespołu Placówek Oświatowych na Dolnym Przedmieściu planujemy powiększyć ilość oddziałów przedszkolnych. Obecnie w oddziale przedszkolnym jest komplet 25 dzieci, ale rodzice tylko trójki z nich deklarują chęć posłania swoich dzieci do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej Nr 5. W przypadku Chełmu Gmina zapewni transport uczniom do Szkoły Podstawowej na Zarabiu, a świetlica w tej placówce jest czynna do 16:30, co stwarza lepsze warunki do odbioru swoich pociech – tłumaczy burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). 

Jak informuje UMiG: Roczne utrzymanie Szkoły Podstawowej Nr 6 na Chełmie wynosi około 1 milion złotych, z czego 268 tys. zł pokrywa subwencja oświatowa, a ponad 732 tys. zł dopłaca gmina z własnego budżetu. Szkoła Podstawowa Nr 5 na Dolnym Przedmieściu w Myślenicach generuje roczny koszt utrzymania na poziomie 526 tys. zł, z czego 275 tys. zł pokrywa ministerialna subwencja oświatowa, a około 250 tys. zł na ten cel wydaje gmina.

W tym tygodniu mają się odbyć kolejne spotkania mieszkańców z przedstawicielami gminy. Rodzice dzieci z Dolnego Przedmieścia zapraszają na zebranie wszystkich zainteresowanych tematem. To ma odbyć się w szkole przy ul. Kazimierza Wielkiego w piątek 24 stycznia o godz. 17.

Na ten temat piszecie również na forum.

Temat trafi na obrady sesji rady miejskiej, gdzie radni podejmą decyzję o ewentualnej likwidacji wspomnianych szkół. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 20 sty

  tak to juz dziala a ludzie jak zwykle madrzy po szkodzie. ktos startujac na urzad moze obiecac ze zbuduje wiecej przedszkoli ale nie mowi ze kosztem likwidacji np szkol i ludzie go wybieraja bo chca przedszkola... potem sie denerwuja bo brakuje szkol. Scenariuszy jest mnostwo na takie przyklady. Jak bylo w tym przypadku? nie wiem, ale jak widac nie brakuje zaskoczonych

  34 11 Odpowiedz
 • 20 sty

  Nie dało się napisać dwuzdaniowego ogłoszenia bez błędów... ?

  42 7 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 20 sty

   jesli ogloszenie o zebraniu pisal absolwent tej szkoly to moze rzeczywiscie lepiej ja zamknac

   62 20 Odpowiedz
  • 20 sty

   "Zebrznie z burmistrzem", hmmmm ciekawe co to jest.

   Jak coś, co odsunie go od władzy, to ludzie idźcie tam....

   12 17 Odpowiedz
  • 22 sty

   Ale wszyscy wy o co co chodzi

   2 1 Odpowiedz
 • 20 sty

  Jak to jest mało dzieci ? Przecież jest program 500+, Bus +, wyprawka +, 13 emerytura i nie ma wzrostu narodzin ? To nie możliwe, nie wierzę w to.
  Może trzeba wysokość emerytur powiązać z liczbą posiadanych dzieci ? W tedy wszyscy zaczną robić dzieci tak jak to dzieje się w Azji. W końcu to one będą robić na nasze głodowe emerytury, i na wysokie emeryturki grup uprzywilejowanych takich jak służby mundurowe.

  26 15 Odpowiedz
  • 20 sty

   Kiedy weszło to 500+? Co prawda czas ostatnio mi mocno zapieprza i mogłem przespać kilka lat :) ale chyba ten program nie trwa jeszcze na tyle długo aby dzieci poczęte pod jego wpływem chodziły do podstawówki?

   Skuteczność 500+ to już inna kwestia, również uważam go za zły pomysł, bardziej poparłbym 500+ w postaci ulgi w podatkach dochodowych,

   24 6 Odpowiedz
  • 22 sty

   Nie drwij sobie!

   1 Odpowiedz
 • 20 sty

  Po co te spotkania i protesty jak burmistrz i tak ma w d.... zdanie ludzi. Te szkoły i tak zamknie. Tak samo miał w d.... zdanie rodziców i nauczycieli z SP2 w sprawie obsadzenia stanowiska dyrektora. On się z nikim nie liczy. On robi tylko to co mu "góra" rozkaże. Tym sposobem nie doczeka końca kadencji, bo go ludzie na taczkach z tego miasta wywiozą. Już nawet zwolennicy pisu przecierają oczy ze zdumienia co się w Myślenicach wyprawia. Ale co tam, przyjdzie wiosna to nam rozwiesi hamaczki w parku i postawi sztuczne palmy i szumnie ogłosi na facebooku "mamy to ! " A pożyteczni idioci będą przyklaskiwać. :-(

  75 14 Odpowiedz
  • 21 sty

   A kto utrzymuje szkoły w Myślenicach? Rodzice czy Urząd Miasta i Gminy? Burmistrz ma zapytać rodziców czy zamknąć szkołę.
   Rodzice z pewnością powiedzą: "Tak Panie Burmistrzu, prosimy zamknąć"
   Czyś Ty się szaleju najadł?

   4 9 Odpowiedz
   • 21 sty

    A skąd urząd ma pieniądze ? A już wiem, drukuje je w podziemiach :-D

    13 1 Odpowiedz
  • 22 sty

   Dokładnie.Niech wytną jeszcze wszystkie drzewa na Zdrojowej i wokol Bysinki.

   5 2 Odpowiedz
 • 20 sty

  Szkoły działały tyle lat i nagle za PiSu stop?

  Generalnie można się było spodziewać że zaczną ciąć koszty ze znanych powodów (zadłużenie gminy oraz przerzucanie coraz większej ilości obciążeń z nadwyrężonego 500+ i innymi socjalnymi wydatkami budżetu centralnego).

  O ile da się to mniejszym lub większym kosztem rozwiązać to co gmina zamierza zrobić z pustymi budynkami? Byle nie sprzedaż nieruchomości jak zaczął PiS robić w Pcimiu.

  Obietnice wyborcze uruchomiły spiralę rosnących kosztów, nie do wyhamowania obawiam się przez wiele lat... Co jeszcze musi się wydarzyć? 500+ to korzyść prowizoryczna, okupiona rosnącymi cenami i stratami w innych sferach. Ile jeszcze lat Polacy będą wierzyć w propagandę sukcesu podawaną w zarządzanej przez PiS Telewizji Polskiej?
  zdjecie

  36 21 Odpowiedz
 • 20 sty

  Na taki poziom nauczania jaki jest w tej placówce to szkoda każdej złotówki. Znam dzieci po tej szkole, szkoda ich dzieciństwa..

  22 42 Odpowiedz
 • 20 sty

  Nawet ogłoszenia poprawnie napisać nie umieją, a chcą dalej szkołę prowadzić :D

  30 22 Odpowiedz
 • 20 sty

  skoro jest tak malo uczni w tych szkolach a zbyt malo miejsc w przedszkolach to racja.Dzieci i tak od dawna sa dowozone do szkol,wiec to niewielka roznica.

  19 19 Odpowiedz
 • wojtek 20 sty

  Drogi pan Kracy,uważa pan ze dzieci z 1 czy 2 są wzorem i mają lepsze dziecinstwo.i poziom nauczania.W tych wiekszych szkolach nie jest możliwe poznanie wszystkich dzieci ich zainteresowan potrzeb..Ta mala zaslużona szkola wychowala wielu zacnych ludzi.Dziecinstwo tworzy dom rodzinny a ta szkola byla i jest jak rodzinny dom.Pani dyrektor wlozyla wiele serca w tą placowke i obrażanie jej i innych nauczycieli twierdząc ,ze niski poziom może tylko świadczyć o pana snobiżmie,A bląd w ogloszeniu to tylko zwykla literowka.

  38 9 Odpowiedz
  • 20 sty

   "Ta mala zaslużona szkola wychowala wielu zacnych ludzi".
   Proszę o kilka przykładów z tych "wielu".

   12 27 Odpowiedz
   • 20 sty

    I naprawdę uważasz że cały czas Ci sami nauczyciele tam pracują?

    13 18 Odpowiedz
   • 20 sty

    pan Kracy Ty tam zapewne nie chodziłeś, tylko pewnie do któregoś molocha. Wnioskuje po tonie wypowiedzi, szczypta buty i brak taktu.
    Powinienieś wiedzieć że małe placówki edukacyjne mają swoje plusy. Edukacja w klasach 1-3 jest często powierzana jednemu nauczycielowi, który doskonale zna swoich uczniów i program realizuje w małej grupie. Podobnie jak w szkołach prywatnych.

    25 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 sty

  Chcieliście ratownika to macie A teraz zacisnąć zęby i marsz do szkoły z góry. Zacofalizm niech żyje niech żyje niech żyje

  29 6 Odpowiedz
 • 20 sty

  Przecież Jarek zbawi Myślenice:(

  31 8 Odpowiedz
 • 20 sty

  Taaaaa... Dla kilku uczniów kilkanaście osób z personelu. To się nazywa ekonomia. A dzieci w przedszkolu niech leżakują na łóżkach piętrowych i jedzą posiłki na 2 tury...

  23 16 Odpowiedz
 • 20 sty

  O jak to super po ciężkiej pracy przeczytać nowe pomysły burmistrza Od jakiegoś czasu zaczyna mi być żal ludzi którzy na niego głosowali bo pewnie sami są zaskoczeni tym co się dzieje A miało być tak pięknie

  29 9 Odpowiedz
 • wojtek 21 sty

  Personel jest niewielki i zgrany i lubianu przez dzieci.Jeżeli chodzi o brak przedszkoli to moje zdanie jest takie.Już za pozno ale trzeba bylo fundusze przeznacyone na wymiane jednebo betonu plyty rynku na następny beton i malą fontanne zaiwestowac w budowe nowego dla pana ogromnego przedszkola,bo male pana drażnią jak nasza mala szkoła zostawić w spokoju.

  20 7 Odpowiedz
  • 21 sty

   Wymianę płyty Rynku ktoś inny nam "zafundował". Nie ten, który podjął tę "straszną" dla Was decyzję.

   16 12 Odpowiedz
   • 21 sty

    Wymianę płyty Rynku ktoś inny nam "zafundował".
    Zobaczysz jak skończą kto będzie do zdjęć na tej płycie pozował:)

    10 2 Odpowiedz
    • 21 sty

     Może na moment oddawania Rynku do "użytku" Maciej zostanie Burmistrzem?

     7 10 Odpowiedz
     • 23 sty

      Pewnie nie. Ale już widzę jak na uroczystym oddaniu do "użytku" Jarosław przyzna (jak zawsze zresztą), że to w sumie "robota" poprzednika, a on miał niestety związane ręce.

      5 1 Odpowiedz
  • 21 sty

   chyba ty pisałeś to ogłoszenie wnioskuję po błędach i chodziłeś do tej szkoły

   5 14 Odpowiedz
 • 21 sty

  Z ciekawości jak liczne sa klasy w tych szkołach? Ktoś tutaj z wypowiadających powyżej sie zainteresował?

  12 1 Odpowiedz
 • wojtek 21 sty

  Ten poprzedni jak pan nazwal fundator jednak pomagał tej placowce.Nie wszystkie iwestycje trafne fakt,ale jak odchodził rynku koparki jeszcze nie naruszyły.Można chyba zmieniac decyzje poprzednika jak była zla.Przecież następca wszystko robi lepiej

  19 9 Odpowiedz
 • 21 sty

  Taka szkoła jak 5 z taką lokalizacją powinna mieć nadmiar uczniów, a nie ich brak. To co się tam teraz dzieje to skutki bronionej przez wielu na tym forum Karty Nauczyciela, która nie pozwala zmienić kiepskiej dyrekcji czy nauczycieli. Gdyby ta placówka była dobrze zarządzana byłyby dzieci z obwodu i z poza, bo rodzice szukają dobrych, małych szkół. Opinia o tej szkole zawsze była słaba i nikt przez lata nic nie zrobił żeby to się zmieniło, bo przecież nauczycieli nikt nie ruszy.

  17 15 Odpowiedz
 • 21 sty

  Czy naprawdę nie stać miasta na utrzymanie małej szkoły? Stać na kapliczki, rynki, imprezy a na edukację to już nie? No chyba, że koszty katechezy są tak ogromne, że zżerają cały budżet. W komunie pierwsze klasy były czterdziestokilku osobowe (w mojej było 41,u siostry 43), jak nauczyciel miał poznać i nauczyć dzieci? Do tego samego teraz dążą, bo kasa najważniejsza. A czy burmistrz zdaje sobie sprawę z pojemności szkoły 2-ki? (jest z Jawornika to może nie wie, to ta na Żeromskiego) Likwidując 5-kę dzieci pójdą do 2-ki, za parę lat jak 1-ka się rozwinie i będą mieć swoje 7 i 8 klasy dwójka będzie musiała przejąć swoje (na razie są w byłym gimnazjum) i gdzie te dzieci się pomieszczą? Jedna mała salka gimn., mikroskopijna stołówko-świetlica. Dawniej wynajmowali sale np. w liceum i naprzeciwko sądu w "Praktycznej Pani", no chyba, że o to chodzi, wynająć (od rodziny?, kolegi?) i płacić publiczną kasą?

  27 10 Odpowiedz
  • 21 sty

   Z Jawornika powiadasz ? :D

   6 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   21 sty

   Nie mam co prawda orientacji co do przeludnienia "dwójki", ale jeśli się potwierdzi to co piszesz i będą musieli ratować się wynajmem pomieszczeń to może zakrawać o niegospodarność. Zarabie po dołączeniu Chełmu powinno dać radę, lecz logistyka zaważy bo dzieci dowieźć trzeba, więc koszty dla gminy i tak będą, skorzystają busiarze; chyba że nie będą organizować dojazdu, choć wyobrazić sobie to ciężko. Może się zrobić zamieszanie, choć nie musi, wszystko zależy jak gminni poukładają, jak mają robić po łebkach będzie więcej strat niż korzyści, także po stronie urzędujących.

   8 3 Odpowiedz
   • 21 sty

    Chełm przez długi czas dowoził dzieci do gimnazjum i jakoś to funkcjonowało.

    6 5 Odpowiedz
  • 21 sty

   Dobrze, że na "tym czymś" jest napis SZKOŁA bo szkoły to "coś" w żaden sposób nawet z wyglądu nie przypomina.

   6 18 Odpowiedz
 • wojtek 21 sty

  opurtonista ma racje tylko kasa się liczy

  9 5 Odpowiedz
 • 21 sty

  Czekam teraz, aż myślenickie lewactwo (robactwo) zacznie przywiązywać się do bram owych szkół, jak do drzew na rynku :D :D :D plisss dajcie tylko wcześniej znać, chętnie cyrk na żywo obejrzę :D

  10 30 Odpowiedz
 • 21 sty

  Niewykształconemu prawactwu już znudził się Zenek w tvpis? Na żywo coś chcecie oglądać? Za darmo bo pińcet już przepite?

  24 8 Odpowiedz
 • 21 sty

  A może by tak muzeum niepodległości przerobić na przedszkole .

  18 1 Odpowiedz
  • 21 sty

   Zwłaszcza, że jest jeszcze nie wykończone :-)
   Ale ja osobiście wolałbym to przerobić na wielopoziomowy parking.

   9 6 Odpowiedz
 • Piotr 21 sty

  "- W budynku Zespołu Placówek Oświatowych na Dolnym Przedmieściu planujemy powiększyć ilość oddziałów przedszkolnych. Obecnie w oddziale przedszkolnym jest komplet 25 dzieci, ale rodzice tylko trójki z nich deklarują chęć posłania swoich dzieci do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej Nr 5. W przypadku Chełmu Gmina zapewni transport uczniom do Szkoły Podstawowej na Zarabiu, a świetlica w tej placówce jest czynna do 16:30, co stwarza lepsze warunki do odbioru swoich pociech – tłumaczy burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS)"

  Skąd takie informację byłem na tym spotkaniu i rodzice zadali pytanie ile dzieci na obecną chwilę jest chętnych do podjęcia nauki w pierwszej klasie, na to pytanie padła odpowiedź, że w obecnej chwili zapisanych jest 10 -cioro. Zawsze można to sprawdzić u pani dyrektor która posiada listę osób chętnych posłać swoje dzieci do pierwszej klasy.

  Jeśli pan Burmistrz powiedział portalowi, że tylko trójka rodziców deklaruje posłanie to zarzucam mu nie tak mijanie się z prawdą jak kłamstwo.

  25 3 Odpowiedz
  • 21 sty

   Właśnie dlatego miasto-info nie zostało wpuszczone na zebranie :-D Rodzicom radzę nagrywać zebrania z burmistrzem, bo jak widać na zebraniu jedno, a przekaz medialny co innego ;-)

   26 2 Odpowiedz
 • wojtek 22 sty

  Panie kracy,widze że ubliżanie tej szkole bardzo Cię rajcuje.Krytykujesz budynek zabytkowy postawiony dla dzieci by mogły zdobywać wiedze.Nie było dawniej szkoły nr.2 i jakoś szkoła ta kształciła przyszłe pokolenia.Nie chodzi Ci czy obiekt będzie szkoła z przedszkolem czy samym przedszkolem za którym przemawiają faty ekonomiczne ..bo mało rodziców deklaruje chęć zapisania ich tutaj Ciebie bawi imoże podnieca ubliżanie i wyśmiewanie NASZEJ podkreślam narazie jeszcze SZKOŁY.Pozdrawiam przemyśl sprawe złośliwcu

  26 3 Odpowiedz
 • 23 sty

  Nie rozumiem dlaczego nie który myślą że w tej szkole jest niski poziom nauczania ?? Przecież idą tym samym programem co dzieci z sp2. Szkoła dobrze zorganizowana, nauczycielki tak samo jak w sp2 muszą się dokształcać czy jakieś kursy robić . Jedynie co je różni to że jak był strajk to pracowały, a te z sp2 nie, i nie interesowało ich to że dzieci miały później zaległości. Jedyne co w sp5 mogli by zmienić to godziny świetlicy do dłuższe. A ubliżanie jest trochę nie fajne nie znając kogoś oceniać!!

  13 3 Odpowiedz
  • Piotr 23 sty

   To ja ci odpowiem czemu tak jest

   Strajkowali lekarze rezydenci- strajk polityczny obrażanie ich, że za dużo zarabiają, nic im się nie chce
   Strajkowali nauczyciele - strajk polityczny obrażanie ich, że lenie, że wakacji pół roku itp
   Strajkowali rodzice osób niepełnosprawnych - strajk polityczny, oczywiście mają za dużo kasy kogoś tam mąż, brat, kuzyn, szwagier należał do opozycji hejt
   Strajkowali sędziowie - strajk polityczny, oczernianie ich wszędzie gdzie się tylko da, słynna farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości.

   Pranie mózgów co dziennie w TVP-is. To tak na szybko

   Ale:
   Jak Beatka dała to co "im po prostu się należało" (premie);
   Jak Glapiński swoim dziewczynką wynagrodzenia za "kompetencje" wypłacał;
   Jak Misiewicz robił w wojsku co chciał ;
   Jak Kaczyński wieże budował;
   Jak Kuchciński latał;
   Jak w Ministerstwie Finansów działała mafia VAT-owska wśród wysokich urzędników;
   Jak kryształowy Marianek Banaś współpracuje ze stręczycielami;
   To cisza jak makiem zasiał pozamiatane pod dywan telewizja znalazła zastępcze tematy.

   Dla przykładu jak to działa to taki kwiatek

   Na nagraniach Morawiecki rozmawiał m.in. o załatwianiu pracy dla syna polityka PiS Ryszarda Czarneckiego. Byłemu ministrowi skarbu w rządzie PO-PSL, Aleksandrowi Gradowi, proponował „ciche” wsparcie finansowe. – Pięć dych czy siedem, czy stówkę mu damy na jakieś badania czy na coś – deklarował Morawiecki.

   Gdy nagrania dotyczyły polityków PO, PiS nazywał je „taśmami prawdy”. Nagrania z Morawieckim są natomiast - zdaniem polityków PiS - szukaniem sensacji, a wypowiedzi premiera są „wyrwane z kontekstu”. Sam Kaczyński o atak na premiera oskarżył bliżej nieokreślone, lecz „potężne” siły.

   22 3 Odpowiedz

Zobacz więcej