Myślenice

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Szkoła Podstawowa nr 5 na Dolnym Przedmieściu

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku

O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami uczniów obu szkół na których według relacji rodziców, burmistrz informował o planach związanych z ich zamknięciem. 

Po spotkaniu z rodzicami jakie miało miejsce 16 stycznia i na które nie zostaliśmy wpuszczeni, rodzice informowali nas, że burmistrz powiadomił ich o planach likwidacji placówki. Do tej pory nie otrzymaliśmy z magistratu odpowiedzi na pytania dotyczące jej powodów, dalszych losów szkoły, uczniów i nauczycieli.

Gmina zaproponowała Rodzicom przekształcenie Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Myślenicach w przedszkole wielooddziałowe. Powodem planowanego przekształcenia Zespołu w przedszkole są mało liczne klasy w Szkole Podstawowej nr 5 oraz brak miejsc dla dzieci w przedszkolu – informuje Monika Tula dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Myślenicach.

Jak mówi; zgodnie z ustalonymi obwodami, jeśli dojdzie do likwidacji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zostaną przeniesieni do Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach lub do innych szkół, zgodnie z życzeniem rodziców. Zgodnie z propozycją Gminy, przekształcenie ma nastąpić z dniem 1 września 2020. Natomiast budynek szkoły będzie pełnił rolę wielooddziałowego przedszkola.

W Szkole Podstawowej Nr 5 na Dolnym Przedmieściu uczęszcza 27 uczniów w klasach I-III, natomiast w Szkole Podstawowej nr 6 na Chełmie uczy się 44 dzieci.

- Analizując możliwości likwidacji tych placówek kierujemy się przede wszystkim dobrem dzieci i chcemy stworzyć im jak najlepsze warunki do edukacji. Możliwość uczęszczania do bardziej liczebnej klasy pozwoli wyrównać szanse dzieci w społeczeństwie, a także pomoże w ich rozwoju – na oficjalnej stronie Miasta i Gminy Myślenice wyjaśnia Renata Marzec, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu UMiG Myślenice.

Jak informuje gmina; uczniowie z SP na Dolnym Przedmieściu od 1 września 2020 roku mają zostać przeniesieni do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Myślenicach przy ulicy Żeromskiego 2, natomiast dzieci ze szkoły na Chełmie trafią do Szkoły Podstawowej Nr 4 w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej 16 a.

Czy szkoły podstawowe na Chełmie i Dolnym Przedmieściu powinny zostać zlikwidowane?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 29%
 • raczej tak raczej tak 8%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 9%
 • raczej nie raczej nie 13%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 41%
 • Głosów: 1126

- W budynku Zespołu Placówek Oświatowych na Dolnym Przedmieściu planujemy powiększyć ilość oddziałów przedszkolnych. Obecnie w oddziale przedszkolnym jest komplet 25 dzieci, ale rodzice tylko trójki z nich deklarują chęć posłania swoich dzieci do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej Nr 5. W przypadku Chełmu Gmina zapewni transport uczniom do Szkoły Podstawowej na Zarabiu, a świetlica w tej placówce jest czynna do 16:30, co stwarza lepsze warunki do odbioru swoich pociech – tłumaczy burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). 

Jak informuje UMiG: Roczne utrzymanie Szkoły Podstawowej Nr 6 na Chełmie wynosi około 1 milion złotych, z czego 268 tys. zł pokrywa subwencja oświatowa, a ponad 732 tys. zł dopłaca gmina z własnego budżetu. Szkoła Podstawowa Nr 5 na Dolnym Przedmieściu w Myślenicach generuje roczny koszt utrzymania na poziomie 526 tys. zł, z czego 275 tys. zł pokrywa ministerialna subwencja oświatowa, a około 250 tys. zł na ten cel wydaje gmina.

W tym tygodniu mają się odbyć kolejne spotkania mieszkańców z przedstawicielami gminy. Rodzice dzieci z Dolnego Przedmieścia zapraszają na zebranie wszystkich zainteresowanych tematem. To ma odbyć się w szkole przy ul. Kazimierza Wielkiego w piątek 24 stycznia o godz. 17.

Na ten temat piszecie również na forum.

Temat trafi na obrady sesji rady miejskiej, gdzie radni podejmą decyzję o ewentualnej likwidacji wspomnianych szkół. 

Powiązane tematy

Komentarze (53)

 • 20 sty 2020

  Po co te spotkania i protesty jak burmistrz i tak ma w d.... zdanie ludzi. Te szkoły i tak zamknie. Tak samo miał w d.... zdanie rodziców i nauczycieli z SP2 w sprawie obsadzenia stanowiska dyrektora. On się z nikim nie liczy. On robi tylko to co mu "góra" rozkaże. Tym sposobem nie doczeka końca kadencji, bo go ludzie na taczkach z tego miasta wywiozą. Już nawet zwolennicy pisu przecierają oczy ze zdumienia co się w Myślenicach wyprawia. Ale co tam, przyjdzie wiosna to nam rozwiesi hamaczki w parku i postawi sztuczne palmy i szumnie ogłosi na facebooku "mamy to ! " A pożyteczni idioci będą przyklaskiwać. :-(

  75 14 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 20 sty 2020

  jesli ogloszenie o zebraniu pisal absolwent tej szkoly to moze rzeczywiscie lepiej ja zamknac

  62 20 Odpowiedz
 • 20 sty 2020

  Nie dało się napisać dwuzdaniowego ogłoszenia bez błędów... ?

  42 7 Odpowiedz
 • wojtek 20 sty 2020

  Drogi pan Kracy,uważa pan ze dzieci z 1 czy 2 są wzorem i mają lepsze dziecinstwo.i poziom nauczania.W tych wiekszych szkolach nie jest możliwe poznanie wszystkich dzieci ich zainteresowan potrzeb..Ta mala zaslużona szkola wychowala wielu zacnych ludzi.Dziecinstwo tworzy dom rodzinny a ta szkola byla i jest jak rodzinny dom.Pani dyrektor wlozyla wiele serca w tą placowke i obrażanie jej i innych nauczycieli twierdząc ,ze niski poziom może tylko świadczyć o pana snobiżmie,A bląd w ogloszeniu to tylko zwykla literowka.

  38 9 Odpowiedz
 • mirek@ 20 sty 2020

  tak to juz dziala a ludzie jak zwykle madrzy po szkodzie. ktos startujac na urzad moze obiecac ze zbuduje wiecej przedszkoli ale nie mowi ze kosztem likwidacji np szkol i ludzie go wybieraja bo chca przedszkola... potem sie denerwuja bo brakuje szkol. Scenariuszy jest mnostwo na takie przyklady. Jak bylo w tym przypadku? nie wiem, ale jak widac nie brakuje zaskoczonych

  34 11 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...