Chełm

Szkoła na Chełmie zostanie przekształcona w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Otwarcie zaplanowano na wiosnę 2023 roku

Szkoła na Chełmie zostanie przekształcona w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Otwarcie zaplanowano na wiosnę 2023 roku

Po likwidacji szkoły podstawowej na Chełmie w pozostałym po niej budynku ma powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych. Prace nad nim ruszą z nowym rokiem, a otwarcie zaplanowano na wiosnę 2023 roku

 

O zamknięciu szkoły na Chełmie radni miejscy zdecydowali w lutym 2020 roku. Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego 2020/21, uczniowie z dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 trafili do podstawówki nr 4 na Zarabiu, natomiast budynek po zamkniętej szkole od roku stoi nieużywany.

We wrześniu 2020 r. po pytaniach radnej Grażyny Ambroży (BU) burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) informował, że w budynku byłej szkoły na Chełmie ma powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.

Jak zapowiadał gospodarz gminy; „jego celem jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie możliwości zamieszkania w formie pobytu dziennego lub całodobowego dla takich osób. Centrum ma też spełniać formę jednostki wytchnieniowej, gdzie opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli na jakiś czas oddać taką osobę. Na ten czas trafi ona pod fachową opiekę terapeutów, opiekunów, czy nawet wyjechać na urlop lub wakacje, żeby zwyczajnie odpocząć od tych obowiązków”

Podawał również szacunkową kwotę 20 tys. zł miesięcznie, którą pochłania utrzymanie pustego budynku.

 

Wniosek odrzucony, udało się za drugim razem

Z kolei podczas czerwcowej sesji rady gminy o zagospodarowanie budynku szkoły na Chełmie i postępy w tej sprawie, pytał radny Bogusław Podmokły (WDG). Jak wyjaśniał burmistrz; w pierwszej edycji konkursu na dofinansowanie centrum, wniosek został odrzucony. Do połowy lipca trwał nabór do drugiej edycji i to w nim swojej szansy szukała gmina Myślenice.

„Aktualnie wniosek oczekuje na akceptację ministra właściwego do Spraw Zabezpieczenia Społecznego. Czekamy na odpowiedź na pytanie, czy utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego zostanie dofinansowane. Natomiast z uwagi na zdiagnozowane potrzeby osób z niepełnosprawnościami pomysł o utworzeniu COM jest nadal aktualny” – we wrześniu informowała nas Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Usług Społecznych.

Z kolei podczas poniedziałkowej sesji rady gminy, głos w tej sprawie zabrał gospodarz. Burmistrz informował o wynikach naboru oraz o tym, że centrum powstanie na wiosnę 2023 r.

Jarosław Szlachetka, burmistrz MiG Myślenice: Doszła do nas informacja już potwierdzona, że jako gmina otrzymaliśmy w drugiej edycji programu ponad 2,5 mln zł z Funduszu Solidarnościowego na utworzenie w Myślenicach, w budynku po byłej szkole na Chełmie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego.

Głównym celem programu jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego, oczywiście przez rząd w tworzeniu, a następnie utrzymaniu placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Dzisiaj ten wniosek po korekcie do podpisania umowy został przez nas wysłany do Ministerstwa Rodziny. Ostatecznie planujemy tam pobyt całodzienny do 10 osób, a całodobowy nawet 7. Także myślę, że początkiem roku po wykonaniu właściwego projektu budowlanego, ruszą prace budowlane i tak jak mamy założone w projekcie, centrum dla niepełnosprawnych z gminy Myślenice zostanie otwarte na wiosnę 2023 roku.

Jak informuje Joanna Paździo, Rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego; Gmina Myślenice zawnioskowała o 2 610 245,10 zł na utworzenie bazy lokalowej centrum i jej wyposażenie oraz o 13 051,23 zł na pokrycie kosztów obsługi programu. Przyznane środki z Funduszu Solidarnościowego wynoszą  2 495 270,00 zł na realizację zadania i 12 476,35 zł na obsługę zadania. Łączna kwota środków własnych deklarowanych przez gminę we wniosku z dnia 29 września 2021 r. wynosi 993 991,92 zł.7. Przyznane dofinansowanie przeznaczona jest na utworzenie bazy lokalowej centrum i jej wyposażenie. Zgodnie ze złożonym przez gminę wnioskiem środki mogą zostać wykorzystane w okresie 1.01.2022 r. – 31.05.2023 r.

Czy przy drodze prowadzącej na Chełm powinien stać znak "zakazu ruchu"?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 14%
 • raczej tak raczej tak 4%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 5%
 • raczej nie raczej nie 11%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 66%
 • Głosów: 1163

Zagospodarowanie budynku po zamkniętej szkole na Chełmie to jeden z punktów zawartych w liście otwartym, wystosowanym do władz gminy przez Tomasza Sternala, mieszkańca tej części miasta.

Autor zwraca w nim uwagę na bieżące problemy z jakimi na co dzień borykają się mieszkańcy tego sołectwa. Więcej na ten temat w artykule „Tomasz Sternal: Napisałem ten list, bo sołectwo Chełm ma więcej potrzeb niż sama droga” .

Powiązane tematy

Komentarze (30)

 • mysleniczaninzdziada 1 paź 2021

  czy budowa centrum na chełmie sprawi, że na dole zniknie znak zakazujacy wjazdu? bo w jaki sposob zawozic tam niepelnosprawnych zeby nie łamać przepisów?

  34 Odpowiedz
 • 1 paź 2021

  @Darion, dobrego wieczoru, udanego weekendu. I w ogóle słodkiego miłego życia życzę.

  23 3 Odpowiedz
 • 1 paź 2021

  Bo praca w samorządzie w Myślenicach to jest praca dla ludzi... a dokładniej dla ludzi Burmistrza i tych co biją mu pokłony.

  22 10 Odpowiedz
 • 1 paź 2021

  Fajny komentarz Gombek. Serio. Zauważ tylko, że ten jak go nazywasz TYP właśnie, wbrew zasadom forum, personalnie, z nazwiska, atakuje tego gościa od listu. Gościa, który jak rozumiem nic do Dariona nie ma. List nie atakuje personalnie nikogo, a każdy komentarz Dariona - typa jest atakiem na tego gościa. Czyli typ albo jest jakiś nienormalny albo ma interes, żeby atakować obiektywne argumenty. Obserwuję tego Dariona od dłuższego czasu na różnych forach. Obiektywizmu za grosz. Z powyższych powodów go buńczucznie wyzwałem. Darion, to powyższe o tobie ale nie do Ciebie. Nie komentuj może bo ci żyłka jeszcze pęknie:) chociaż....

  18 5 Odpowiedz
 • mirek@ 1 paź 2021

  miał pan odwagę się pokazać, zabrać głos, wytknąć błędy to będą atakować na każdym kroku zamiast się do tego odnieść i przeanalizowac. taki mają styl wszędzie widzą ataki i konfabulacje jakby zapomnieli że samorząd to praca dla ludzi. niech sie pan nie poddaje bo dzisiaj mało jest takich ludzi. to samo w krzyszkowicach - był protest obietnice zapowiedzi lata mijaja i dalej nie buduja tunelu. a sam chelm? przeciez o droge sie klocili od lat...

  21 11 Odpowiedz

Zobacz więcej