Krzyszkowice

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu

Fot. Piotr Jagniewski

Około 200 osób blokowało Zakopiankę w Krzyszkowicach w ramach protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”. Mieszkańcy domagają się budowy w tym miejscu tunelu

artykuł aktualizowany

Na pasy wyszli zgodnie z zapowiedzią o godz. 8 rano. Mimo minusowej temperatury na przejściu dla pieszych w Krzyszkowicach zjawiło się około 200 mieszkańców tej miejscowości. Ubrani w żółte kamizelki odblaskowe, chodzili po przejściu skandując m.in. hasła takie jak: "Bezpieczeństwo!", "Krzyszkowice chcą tunelu", "Krzyszkowice - Zakopianka, to mordercza wyliczanka", "Przechodzimy przez ulicę za bezpieczne Krzyszkowice", "Wciąż prosimy, wciąż czekamy, nadal życie narażamy", "Powtórzymy blokowanie póki tunel nie powstanie".

Na miejscu można było podpisać petycję w sprawie budowy w tym miejscu bezkolizyjnego skrzyżowania. Skierowana jest do Ministerstwa Infrastruktury, gdzie zapadają decyzję o przydzieleniu środków na budowę i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządcy drogi DK7.

Dodatkowe hasła znajdowały się na trzymanych przez nich transparentach. "Czy przechodzisz, czy kierujesz, zawsze życie ryzykujesz", "Wciąż prosimy, wciąż czekamy, nadal życie narażamy", "Niech rząd się obudzi i zacznie dbać o ludzi", czy "Drogo pozwól żyć!".

Mieszkańcy zablokowali Zakopiankę. Zamiast pasów domagają się budowy w tym miejscu tunelu. Jak zapewniali informując o proteście: - Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć”.

Kilometrowy korek

Momentami korek tworzący się na Zakopiance sięgał prawie kilometra, a reakcje kierowców były różne. Jedni wyrażali zniecierpliwienie, inni traktowali blokadę jako okazję do zapalenia papierosa i zrobienia sobie przerwy, a kolejni solidaryzowali się z protestującymi wyciągając w ich kierunku kciuki, machając oraz trąbiąc.

 

Nad przebiegiem manifestacji czuwali nie tylko organizatorzy, ale także policja, która kierowała ruchem. Po kilku minutach blokowania pasów, następowała przerwa na upłynnienie ruchu. I tak do godziny 11. W tym czasie protestujący przepuścili m.in. karetkę, a nawet… pannę młodą jadącą na ślub. - Blokada zakopianki w Krzyszkowicach przebiegła bez większych utrudnień. Nie było konieczności ciągłego kierowania samochodów na objazdy – informuje Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

- Wychodzimy na pasy, aby zwrócić uwagę na problem, z którym codziennie borykają się mieszkańcy Krzyszkowic oraz wszyscy ci, którzy korzystają z tego niebezpiecznego skrzyżowania. Protest pokazuje desperacje ludzi, którzy chcą w końcu realnych działań, a nie kolejnych obietnic. Chcą poprawy bezpieczeństwa. Dotychczasowe metody nie przyniosły efektów, więc teraz mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce – zapowiadając protest w rozmowie z nami zapowiadała Bożena Góra, organizatorka wydarzenia. O proteście w Krzyszkowicach mówią dzisiaj nie tylko lokalne, ale także ogólnopolskie media.

 

„Blokowanie drogi było niepotrzebne”

Kilka dni temu podczas spotkania z organizatorami protestu burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka (PiS) apelował o złagodzenie jego formy oraz wyrażał obawy o to, czy taka forma zwrócenia uwagi na Krzyszkowice nie wpłynie na odłożenie inwestycji w czasie. 

W odpowiedzi na zaproszenie mieszkańców zjawił się na miejscu w towarzystwie radnego powiatowego Roberta Pitali (PiS) oraz radnego miejskiego Andrzeja Grzybka (PiS) reprezentujących ten okręg. Ci ostatni przeszli razem z mieszkańcami przez pasy. Na facebooku burmistrz zamieścił komentarz w którym czytamy m.in.:

„Dzisiejszy protest w Krzyszkowicach moim zdaniem był do końca niepotrzebny, bo decyzja w sprawie budowy tunelu w Krzyszkowicach już zapadła. Ale też w pełni rozumiem mieszkańców, którzy przyszli aby wzmocnić głos ws. poprawy bezpieczeństwa na „Zakopiance”. (…) Decyzje w sprawie budowy bezkolizyjnego skrzyżowania wraz z przejściem dla pieszych w Krzyszkowicach już zapadły. W najbliższych dniach program inwestycyjny zostanie podpisany i skierowany do realizacji.

Pisze również, że decyzje w sprawie budowy skrzyżowania już zapadły, a dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA podał możliwy termin zakończenia budowy tunelu, do końca 2023 roku.

W tym roku są planowane badania geologiczne i analiza inwestycji pod względem środowiskowym. Rada powiatu myślenickiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu 2 mln zł na budowę węzła w Krzyszkowicach. Także gmina Myślenice planuje przeznaczenie budżetu 0,5 mln zł na przygotowanie tej inwestycji.

Czy mieszkańcy Krzyszkowic postępuja właściwie planując blokadę Zakopianki w ich miejscowości?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 72%
 • raczej tak raczej tak 7%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 5%
 • raczej nie raczej nie 3%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 1262

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 25 sty

  brawo za odwagę! ZROBILIŚCIE TO!

  86 20 Odpowiedz
 • 25 sty

  mirekm, czy możesz mi wytłumaczyć swoją euforię?
  Dziękuję

  22 81 Odpowiedz
 • 25 sty

  13% głosujących na to że nie powinni wychodzić to te krakusy co srały żarem stojąc w korku :D beka z nich

  52 19 Odpowiedz
 • Zofia 25 sty

  Ooo i władza postanowiła przyjść. I co panowie tak strasznie było? I politycznie?

  54 13 Odpowiedz
 • 25 sty

  Ja bym, tam nie przepuszczał nikogo, prze 3h a kierowcom rozdawał ulotki z numerem telefonu do Tomasz Pałasiński, dyrektora GDDKiA, plus jeszcze kilka innych :))

  51 13 Odpowiedz
 • 25 sty

  Bardzo dobrze zorganizowana akcja, Szacunek dla państwa; Bożeny, Waldka,Maćka, Tomka, Przepraszam,że reszty nie znam. Krzyszkowiczanka.

  63 19 Odpowiedz
  • Jacek Karwatowski 25 sty

   Na zdjęciach wygląda jakby zadbali o każdy szczegół. Kamizelki, transparenty, taśmy, policja, megafony, zorganizowani i to jest siła 200 ludzia na pasach to już nie garstka ani nawet rympał

   71 13 Odpowiedz
 • 25 sty

  Chciałabym zaznaczyć, że Ci ludzie robili to za własne pieniądze.

  52 15 Odpowiedz
 • 25 sty

  Jak by tak za bezpieczne Krzyszkowice poświęcono dla ministra od dróg dwie okoliczne dziewice , to na jesień zaczeliby ten tunel już kopać.

  20 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 sty

  Widząc ze zdjęć bdb akcja. I co dało to trollowanie na forum o "kodziarzach", "lewakach" itp. Głupota i tyle. Po prostu takie wpisy powinny być banowane, bo frustracje i urojenia kogoś daleko poniosły. Ładnie że towarzystwo z gminy podjęło zaproszenie, jakiś gest solidarności to jest. Dobry początek, ale życie w tym kraju uczy że dopóki nie pojawi się sprzęt i ekipa, trzeba działać, monitorować, pytać...

  37 11 Odpowiedz
  • mknp@o2.pl 25 sty

   Chcesz cenzurować wpisy niezgodne z Twoimi poglądami?

   9 14 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    26 sty

    Jest pewna kategoria wpisów, która powinna być brana pod uwagę przez moderatora. Spróbuj wpisać coś takiego np. na interii. Poglądy można wyrażać w różny sposób, da się to zrobić bez obrażania. Tyle w temacie.

    17 5 Odpowiedz
    • mknp@o2.pl 27 sty

     W Chinach również wpisy niezgodne z poglądami partii są cenzurowane, nie znaczy to, że tak należy robić i u nas.

     W pierwszym komentarzu piszesz o banowaniu ludzi za odmienną od Twojej opinię, w drugim piszesz już o obrażaniu.
     W jednym i drugim przypadku pamiętaj, że wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentów demokracji i nigdy nie poprę cenzury, jeśli natomiast ktoś swoim wpisem naruszył Twoje prawa, to możesz ich bronić w sądzie.

     5 Odpowiedz
 • 25 sty

  Mam wrażenie, że ten protest bardzo wzmocnił ludzi i zintegrował. Poczuli, że mają siłę do walki o bezpieczny przejazd i że w tych dążeniach nie są osamotnieni. Bardzo dobrą robotę zrobili organizatorzy, za to należą im się wielkie podziękowania.

  52 7 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 25 sty

  Jak wiadomo pomiędzy Myślenicami, a Krakowem docelowo ma być droga ekspresowa. Niektórzy twierdzą, że bardziej opłaca się ja wybudować od nowa, niż zmodernizowana obecna zakopiańskie. Czy podczas całej dyskusji nad skrzyżowaniem w Krzyszkowciach ta sprawę ktokolwiek poruszył? Czy ktokolwiek z włodarzy kiedykolwiek ta kwestię przeanalizował- zrobił kosztorysy? Przypominam, że ta nowa trojpasmowa droga ekspresowa spod Wieliczki przez Nową Hutę jest właśnie częścią nowej Zakopianki.

  12 3 Odpowiedz
  • 25 sty

   Obecna zakopianka nie będzie przebudowana do drogi klasy S.
   Droga S7 od Gdańska aż do Nowego Targu będzie wybudowana do 2024r. Braknie jednak ostatniego odcinka S7 Kraków-Myslenice. Ten odcinek będzie nową drogą. Początek Kraków Wschod koniec Myslenice, prawdopodobnie wpiecie w węzeł koło Orlenu. Stara zakopianka nie będzie przebudowana do klasy drogi ekspresowej. Dlatego żaden tunel ani wiadukt nie powstanie na wysokości Krzyszkowic. Od podpisania deklaracji do rozpoczęcia budowy będzie mnóstwo argumentów, że to jest bez sensu skoro nowa S7 i tak musi powstać. Ludzie usłyszeli że będzie tunel i więcej protestów już nie będzie, załatwiony problem ? Według mnie tak.. cisza, spokój :)

   14 3 Odpowiedz
   • 25 sty

    Ale z ciebie pesymista. Zakład że będzie? Ci ludzie są tak zdeterminowani że dopna swego. I mimo że ja nie będę mieć żadnych korzyści z wybudowania tunelu, ew kładki to popieram te działania i akcje i nie mogąc pomóc inaczej podpisałem się pod petycją do ministra Adamczyka. Słuszne idee służące społeczności zawsze należy wspierać

    20 3 Odpowiedz
    • 25 sty

     Uwierz mi ja też chciałbym żeby na zakopiance nie było takich przejazdów, ale każdy kto choć trochę ma pojęcia o budowie dróg wie, że tam nie powinno się niczego zbudować poza światłami. Przyspieszysz niebezpiecznie ruch żeby za chwilę rozpedzone samochody dojeżdżały do kolejnego niebezpiecznego przejazdu, wyjazdu ? W projektowaniu takich obiektów zachowuje się konsekwencje tego co dzieje się dalej. Prosty przykład, jeśli powstaje węzeł koło Orlenu to następstwem jest węzeł w Jaworniku a pomiędzy nimi zamykasz przejazdy. Jadąc od Krakowa od węzła Jawornik masz klasę drogi S aż do Nowego Targu. Nie powinien powstac wezeł Jawormik jesli potem nie zostanie wybudowany wezeł przy Orlenie. Sory ale bardziej łopatologicznie nie da się tego wytłumaczyć. Cała zakopianka jest przeryta przejazdami, wyjazdami i nie sądzę żeby ktoś przepchal projekt "wyłomu" w ciągłości charakteru tej drogi, mając na uwadze nowy ślad S7 między Krakowem a Myślenicami. Oczywiście w polityce wszystko jest możliwe i różne rzeczy można wybudować jak drogi do nikąd lub w szczerych polach wiadukty nie połączone z żadną drogą.

     11 Odpowiedz
     • jeden język a dwoje uszu 26 sty

      Tak zrobią te wiaduktu od Myślenic aż do Krzyszkowic, to problem tylko przeniesie się do Glogoczowa albo Beczarki. Nie bardziej rozsądne było by zostawić światła nad Myślenicach i zrobić kolejne w Krzyszkowicach, Glogoczowie i Gaju? A część pozostałych skrzyżowań przerobić? No i zastosować zieloną falę w kierunku, w którym jest większy ruch o danej porze. Co do skrzyżowania nad Myslenicami to jeszcze ważne jak dokładnie przez Myślenice pobiegnie S7 i drogi dojazdowe. Przypominam, że z drogi ekspresowej powinien być tylko jeden zjazd w Myślenicach, połączony z droga na Dobczyce i stara zakopiańska,bo z reguły nie powinny być one częściej niż co 5km

      6 1 Odpowiedz
      • 26 sty

       Tak na prawdę jeśli nie ma zatwierdzonego projektu i zabezpieczonego finansowania to wszystko zostaje w sferze fantazji. Gdzieś słyszałem, że np. Częstochowa czekała 60 lat na obwodnice, 60 lat od pomysłu że jest potrzebna.
       Budowa drogi trwa dokładnie 9 lat z czego 7 lat to jest biurokracja, zatwierdzanie , odwołanie i tak 7 lat do przetargu i budowy. Więc kiedy powstanie S7 Kraków - Myślenice? 2030 rok... wcześniej ma powstać bardzo ważna droga S52 czyli Bielsko - Kęty - Wadowice i wpiecie do Zakopianki za Głogoczowem, projekt jest tylko kasy brakło na budowę do 2023

       6 1 Odpowiedz
   • Andrzej 26 sty

    Chyba do 2124r.

    3 Odpowiedz
  • 26 sty

   Na takich zakrętach to wątpię

   Odpowiedz
 • 25 sty

  Transparenty należy umiejscowić w widoku Fotoradaru: aby na każdej fotce był odpowiedni przekaz.

  8 4 Odpowiedz
 • 26 sty

  Nie ukrywajmy że największym problemem są kierowcy którzy na przejściach dla pieszych gdzie ograniczenie jest do 50 jeżdżą ponad setka a jak kierowca z prawego pasa przychamuje żeby puścić pieszego wówczas osoba za nim robi mijanke powodując śmiertelne niebezpieczeństwo

  29 3 Odpowiedz
  • 26 sty

   Częściowo zgadzam się z Tobą, ale piesi też chodzą kompletnie nie oświetleni. Zwłaszcza w tym okresie. Jeżeli GDDKiA nie stać na kładki to niech powprowadzają światła na pasach dla pieszych i sądzę, że zmniejszyło by to niebezpieczeństwo i ilość wypadków na Zakopiance. Druga sprawa to powinno się ładować mandaty pieszym "biegającym" po Zakopiance w niedozwolonych miejscach jak np. w Gaju.

   13 1 Odpowiedz
   • jeden język a dwoje uszu 26 sty

    Jeżeli nie ma kładki dla pieszych w odległości bodajże 200 metrów i przejścia dla pieszych w odległości 100metrów i nie przeskakuje przez barierki to jaki zakaz jeszcze im zabrania przechodzenia przez zakopianke? Jak jeszcze kilkanaście lat temu nie było ani jednej kładki, wiaduktu i przejścia dla pieszych z Mogilan do Myślenic, to w jaki sposób zgodnie z przepisami miał ktoś wracać autobusem z pracy w Krakowie do Krzyszkowic?

    7 Odpowiedz
   • 27 sty

    W Gaju można przechodzić. Nie ma tam zakazu.

    1 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 26 sty

   zmiany w prawie, które na przejściach dla pieszych pozwoliły by instalować ukryte fotoradary i karać tylko tych co zostaną zarejestrowani za co najmniej 7punktów karnych to od razu takie przypadki będą co najmniej kilka razy rzadziej.

   5 4 Odpowiedz
  • 26 sty

   Dlatego przejść nie powinno być. I pisz6 nie powinien mieć pierwszeństwo

   4 6 Odpowiedz
   • jeden język a dwoje uszu 27 sty

    prawo jazdow nie powinni mieć Ci, którzy wyprzedzają ponad setką na przejściu dla pieszych. Ja do tej grupy się nie zaliczam. A najbardziej mnie wku****, jak ktoś na mnie miga, gdy zwalniam tuż prze przejściem dla pieszych.

    4 Odpowiedz
 • Artur 26 sty

  Panu Grzybkowi dziękuje za podniesienie ręki z podwyżką cen śmieci :)

  24 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 26 sty

  Gratuluje Pani Bożenie i pozostałym organizatorom. Krzyszkowice wam zaufały, ludzie wyszli i jak widać się nie zawiedli. Organizacja na najwyższym poziomie. Wiem co mowie przejeżdżałem obok i byłem z was dumny krzyszkowiczanie ze potrafiliście wyjść we wspólnej sprawie zamiast dać się skłócić

  32 8 Odpowiedz
 • 26 sty

  Protest się odbył i co dalej? Jaki jest dalszy plan ? Kolejny w weekend majowy ?

  12 3 Odpowiedz
 • 26 sty

  Jestem za bezpieczeństwem w 100 % ale nie popadajcie w euforię. Na razie wam znów coś obiecali bo nie mieli innego wyjścia

  14 1 Odpowiedz
 • 26 sty

  Im dłużej zwlekanie, tym będzie trudniej, zwłaszcza że prawnie robi się coraz większy chaos... Pokazali urzędnicy jakieś dokumenty, podpisy decyzyjne?

  8 5 Odpowiedz
 • 26 sty

  Nie bardzo rozumiem dlaczego wszyscy skupiają się na problemie jednego wyjazdu z drogi lokalnej na zakopianke, w obliczu tego co nastąpi po oddaniu ostatnich odcinków drogi S7 Warszawa-Krakow oraz Myślenice - Nowy Targ do końca 2023. Jaki plan ma nasza władza na poradzenie sobie z wzrostem natężenia ruchu. Przecież Zakopianka tego nie udźwignie, będziemy mieć na Zakopiance natężenie podobne do tego jakie jest na południowej obwodnicy Krakowa. Kolejny problem o którym nie ma żadnej wzmianki, to budowa S52 z Bielska do Glogoczowa, przetarg w 2021, priorytet budowy ukończenie 2024. Obecnie duża część samochodów jadących A1 z północy na południe jedzie w rejony Zakopanego przez Słowację, po wybudowaniu S52 te auta wpadną na zakopianke w Glogoczowie. Nawet samochody z kierunku zachodniego jadące na wschód korytarzem A4, pojadą darmową S52 omijając opłaty na A4 i wiecznie zakorkowaną południową obwodnice Krakowa. Ciekawe czy lokalne władze wiedzą co się zaczyna budować po sąsiedzku :)

  6 5 Odpowiedz
 • 26 sty

  Gdzie jest Bolek TomeL Aneczka Dorota i wielu innych mysleliscie ze ludzi z Krzyszko zastraszycie ?!!

  Gdzie teraz Wasz dyskusja ?

  19 7 Odpowiedz
 • 28 sty

  JESTESMY Z WAMI JA I MOJE OWCE

  3 2 Odpowiedz
 • 28 sty

  Cichutko jest Bolek,Tomel, Aneczka,Dorota i reszta. A mamy już 28 stycznia 2020 r.

  7 2 Odpowiedz
 • 29 sty

  Proszę też zwrócić uwagę na to ze są mieszkańcy krzyszkowic którzy chcąc wrócić do domu np. Z kościoła lub ze sklepu lewiatan muszą 2 razy przycinać zakopianke a dokładnie pas zakopianki w kierunku Krakowa chodzi mi o domy w sąsiedztwie komisu autopassion czy to jest normalne? To jest jakaś paranoja nie mówiąc już o tym ile razy mówiono ze zostanie tam wybudowana boczna droga żeby rozwiązać problem na taki ruch na zakopiance żeby 2 razy przycinać zakopianke? Wyjeżdża się ledwo z krzyszkowic czeka się na włączenie do ruchu i po 200 metrach znów czeka się na przejeździe żeby znów przycinać zakopianke no chory świat to jest nieprawdopodobne!!

  11 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wychodzili ten tunel!
Krzyszkowice 0

Wychodzili ten tunel!

Tunel w Krzyszkowicach ma powstać w 2024 roku. W starostwie złożono pierwsze podpisy w trójstronnym porozumieniu. To m.in. wynik determinacji mieszkańców, któ...