Raciechowice tną koszty. Żeby przetrwać, ograniczą nawet oświetlenie uliczne
Nie będą utrzymywać służbowych telefonów, ograniczą oświetlenie uliczne – to tylko wybrane punkty z programu naprawczego, który ma pozwolić gminie na wyjście z zadłużenia
Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie zaopiniowała pozytywnie program naprawczy gminy Raciechowice, który został przygotowany na lata 2020-2022. Urząd został wezwany do jego przygotowania na początku grudnia 2019 roku i miał 45 dni na jego przedstawienie do zaopiniowania. Dokument wpłynął do RIO 17 stycznia 2020 roku, a dzień wcześniej został przyjęty przez radnych raciechowickiej gminy.
Zadłużenie gminy o prawie 39 mln zł. – W Raciechowicach można zgasić światło, albo ratować gminę – w ubiegłym roku mówił Mirosław Legutko, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Misji podjął się nowy wójt Wacław Żarski, szukając pomocy u sąsiadów, a nawet u prezesa Obajtka, jednak w listopadzie powiatowy zarząd PiS odciął się od niego, bo jak informowano – „nie spełnił oczekiwań”. Gmina rozpoczyna wdrażanie projektu naprawczego.
Jaki będzie efekt?
W programie naprawczym jest też projekt wieloletniej prognozy finansowej gminy do 2039 roku, kiedy to urząd zakłada spłatę dotychczasowych zadłużeń i pożyczki (kredytu) planowanej do zaciągnięcia w tym roku.
Jak czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez RIO: „przyjęty dokument (…) zawiera uporządkowane i przejrzyste treści merytoryczne (…). Skład orzekający (…) nie dopatrzył się w jego ustaleniach braków lub nieścisłości, jakie poważałyby rzetelność i wiarygodność zakładanych przedsięwzięć naprawczych. Treść programu daje podstawę sądzić, że jego uwzględnienie w budżecie na rok 2020 i w budżetach lat kolejnych przyniesie efekt w postaci możliwości uchwalania przez gminę Raciechowice po 2022 roku realnych budżetów z zachowaniem limitów, o których mowa w art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych".
W maju ubiegłego roku RIO negatywnie zaopiniowało przygotowany wówczas program naprawczy. Pomimo tego „gmina w celu ratowania sytuacji finansowej podjęła się wdrożenia szeregu działań naprawczych, które były w nim zawarte” - czytamy we wstępie do nowego programu.
Oszczędności na najbliższe lata
W przyjętym w tym roku dokumencie znajdziemy informacje, że m.in. podjęto decyzję o rezygnacji z utrzymywania przez gminę telefonów służbowych komórkowych dla pracowników.
Zostanie zmieniona organizacja Gminnej Biblioteki Publicznej w Raciechowicach – ograniczenie godzin funkcjonowania, a tym samym ograniczenie etatów do niezbędnego minimum, czyli 1 etatu plus księgowa.
W ramach oszczędności przewiduje się rezygnację z finansowania jakichkolwiek działań w zakresie kultury fizycznej. Gmina będzie tylko utrzymywać obiekty sportowe, których jest właścicielem.
Realizacja zadań z zakresu kultury fizycznej ograniczy się tylko do finansowania obligatoryjnych zadań własnych gminy. Nieuwzględnienie w budżecie środków na finansowe wsparcie organizacji pożytku publicznego będzie miało swoje odzwierciedlenie w programach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Gmina będzie realizowała zadania własne z zakresu turystyki, sportu, kultury i pomocy społecznej nie angażując środków w formie dotacji dla tych organizacji.
Kiedy zaświecą latarnie?
W ramach oszczędności przewiduje się rezygnację z finansowania w formie dotacji organizacji realizujących zadnia nieobligatoryjne z zakresu pomocy społecznej typu np. „Wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą” oraz z zakresu turystyki.
Jak czytamy w programie; oszczędności dla oświetlenia ulicznego uzyskane zostaną poprzez całkowite wyłączenie oświetlenia ulicznego w okresie od maja do sierpnia, całkowite wyłączenie wszystkich lamp w godzinach od 23:00 do 5:00 oraz zmniejszenie mocy umownej dla poszczególnych obwodów oświetlenia ulicznego co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 28% i zmniejszenie mocy umownej. Konsekwencją tych działań będzie uzyskanie oszczędności na poziomie 22 300 zł rocznie.
Poszczególne szkoły opracowały arkusze organizacyjne na rok szkolny 2019/2020 uwzględniając w nim działania naprawcze polegające m.in. na łączeniu oddziałów, rezygnacji z zajęć ponadprogramowych (nieobligatoryjnych), zmniejszenie godzin funkcjonowania biblioteki, świetlicy szkolnej do niezbędnego minimum.
Kolejny punkt to reorganizacja Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Raciechowicach Spółka z o.o. Gmina powołała spółkę komunalną działająca pod firmą Przedsiębiorstw Usług Komunalnych Raciechowice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
W ramach oszczędności przewiduje się zmianę paliwa wykorzystywanego do ogrzewania budynków gminnych z oleju opałowego na tańszy gaz ziemny.
Wśród działań, jakie zostały już wprowadzone 2019 roku, można wyliczyć m.in.: obniżenie diet radnych i sołtysów oraz wynagrodzenia wójta, rezygnację z dopłaty do żłobków oraz do wody i ścieków, czy też obniżenie o 10 etatów w urzędzie. Każde z zadań, jakie postawiła przed sobą gmina, ma swój harmonogram działań.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.