logo-web9
Archiwalne Myślenice

Ziemia nie leżała odłogiem

Panorama miasta na pocztówce będącej w obiegu w latach 50. ubiegłego wieku. Widoczne na pierwszym planie drzewo to jabłoń, która rosła pomiędzy "studzienką" a "lipką" posadowioną w najwyższym, środkowym wzniesieniu Góry Plebańskiej

Przed zabudowaniami Śródmieścia widoczne są rozległe pola uprawne, w miejscu których w latach późniejszych wybudowano bloki Osiedla Tysiąclecia. Szczególna dbałość w tych latach o myślenicką ziemię i troska jej właścicieli o swój byt widoczna jest w sposobie zagospodarowania pól na wzniesieniach Szubiennej. Trudno dostrzec połać ziemi leżącej odłogiem. Nazwa wzniesienia według przekazów ustnych pochodzi od określenia miejsca straceń (szubienica) złoczyńców w XVII i XVIII wieku.

Niezagospodarowany teren obok Strażnicy OSP Śródmieście, to miejsce w którym drewniane domy myśleniczan uległy całkowitemu zniszczeniu w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego w dniu 4 września 1939 roku. Dokonana w latach 50. ub. wieku przebudowa tej części miasta umożliwiła powstanie nowego odcinka drogi wzdłuż potoku Bysinka, dzisiaj zwanego ulicą księcia Stanisława Poniatowskiego, łączącej Górne Przedmieście z centrum miasta.

Artykuł miał swoją premierę w papierowym wydaniu Magazynu Miasto-Info:

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!