Myślenice

Biuro paszportowe w Myślenicach? Może… ale nie wcześniej niż za 2 lata

Biuro paszportowe w Myślenicach? Może… ale nie wcześniej niż za 2 lata

Podczas ostatniej sesji rady powiatu starosta prezentował postęp prac związanych z budową nowej siedziby starostwa powstającej przy ul. Drogowców. Radny Jan Bylica (PiS) zaproponował, aby powstało w niej… biuro paszportowe

Podczas wtorkowej sesji rady powiatu, Józef Tomal prezentował zdjęcia z placu budowy mówiąc o postępach prac i planowanych przetargach. Przy ul. Drogowców w sąsiedztwie wydziału komunikacji powstaje nowa siedziba starostwa.

Jak czytamy na stronie powiatu; łączna powierzchnia dwupiętrowego budynku to 1814 m.kw. Znajdą się w nim cztery wydziały: geodezji, kartografii i katastru, architektury, budownictwa, remontów i zamówień publicznych, Komunikacji , a także gospodarki mieniem powiatu, skarbu państwa i ochrony środowiska oraz archiwum urzędu.

W dalszej części sesji, radny Jan Bylica (PiS) zaproponował, aby w nowej siedzibie znalazło się… biuro paszportowe.

Jan Bylica (PiS): W związku z dużym zaawansowaniem robót przy budynku, wnioskuję o uruchomienie biura paszportowego lub jego filii w Myślenicach. Jeśli fundusze nie pozwolą na to w tym roku, to zabezpieczmy je na przyszły. Uważam, to za realizację niezbędną i oczekiwaną przez mieszkańców. Proszę o pisemną odpowiedź - czy jest to możliwe.

Jak przyznał, swój pomysł zaczerpnął ze strony cieszyńskiego starostwa, gdzie znalazła się informacja o tym, że tamtejszy powiat uruchamia biuro paszportowe. – Wojewoda oczekiwał wyłącznie lokalu, a biuro tamtejsze starostwa planuje połączyć z wydziałem komunikacji – przekonywał radny Bylica.

Czy w Myślenicach powinno funkcjonować biuro paszportowe?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 83%
 • raczej tak raczej tak 7%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 3%
 • raczej nie raczej nie 2%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 5%
 • Głosów: 458

Józef Tomal, starosta (FZM): Ta interpelacja jest spóźniona o co najmniej 3-4 lata. Już wtedy podczas projektowania nowego budynku starostwa przewidywaliśmy umieszczenie w nim 4 wydziałów i punktu paszportowego. Kontaktowałem się z ówczesnym wojewodą Józefem Pilchem (PiS), który powiedział, że będziemy mogli o tym rozmawiać, jeśli będę miał gotowy punkt spełniający wymogi.

Nic panu na razie nie odpowiem, bo to inicjatywa, która ja wymyśliłem 4 lata temu. Nikt nie przewidywał w tym budynku punktu paszportowego, a ja go kazałem wpisać w projekt. Jest umiejscowiony na pierwszym piętrze, aby był bezpieczny - wraz całą instalacją i odpowiednimi zabezpieczeniami ewentualnego wycieku danych.

Rozumiem, że nie był pan wówczas radnym i mógł pan nie wiedzieć lub nie śledzić gazet i strony starostwa. Teraz przygotowujemy drugi przetarg i jeśli wszystko pójdzie dobrze zostanie ogłoszony na początku marca, spodziewamy się, że do połowy kwietnia wpłyną oferty, te będą się mieścić w ramach finansowych zapisanych w UPF i wtedy przewiduję, że zakończenie drugiego etapu budowy wraz z fasadą i parkingami zakończy się w wakacje 2021 roku.

W odpowiedzi usłyszał od radnego Bylicy, że „Zapewnienia byłych wojewodów są niezwykle cenne, ale myślę, że cenniejsze są zapewnienia obecnego wojewody i takich bym oczekiwał”

W ostatnich latach wojewodami Małopolski byli: Jerzy Miller (PO) 2011-2015, Józef Pilch (PiS) 2015-2017 i od 2017 do dzisiaj Piotr Ćwik (PiS).

 

Powiązane tematy

Komentarze (12)

Zobacz więcej