Myślenice

Biuro paszportowe w Myślenicach? Może… ale nie wcześniej niż za 2 lata

Biuro paszportowe w Myślenicach? Może… ale nie wcześniej niż za 2 lata

Podczas ostatniej sesji rady powiatu starosta prezentował postęp prac związanych z budową nowej siedziby starostwa powstającej przy ul. Drogowców. Radny Jan Bylica (PiS) zaproponował, aby powstało w niej… biuro paszportowe

Podczas wtorkowej sesji rady powiatu, Józef Tomal prezentował zdjęcia z placu budowy mówiąc o postępach prac i planowanych przetargach. Przy ul. Drogowców w sąsiedztwie wydziału komunikacji powstaje nowa siedziba starostwa.

Jak czytamy na stronie powiatu; łączna powierzchnia dwupiętrowego budynku to 1814 m.kw. Znajdą się w nim cztery wydziały: geodezji, kartografii i katastru, architektury, budownictwa, remontów i zamówień publicznych, Komunikacji , a także gospodarki mieniem powiatu, skarbu państwa i ochrony środowiska oraz archiwum urzędu.

W dalszej części sesji, radny Jan Bylica (PiS) zaproponował, aby w nowej siedzibie znalazło się… biuro paszportowe.

Jan Bylica (PiS): W związku z dużym zaawansowaniem robót przy budynku, wnioskuję o uruchomienie biura paszportowego lub jego filii w Myślenicach. Jeśli fundusze nie pozwolą na to w tym roku, to zabezpieczmy je na przyszły. Uważam, to za realizację niezbędną i oczekiwaną przez mieszkańców. Proszę o pisemną odpowiedź - czy jest to możliwe.

Jak przyznał, swój pomysł zaczerpnął ze strony cieszyńskiego starostwa, gdzie znalazła się informacja o tym, że tamtejszy powiat uruchamia biuro paszportowe. – Wojewoda oczekiwał wyłącznie lokalu, a biuro tamtejsze starostwa planuje połączyć z wydziałem komunikacji – przekonywał radny Bylica.

Czy w Myślenicach powinno funkcjonować biuro paszportowe?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 83%
 • raczej tak raczej tak 7%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 3%
 • raczej nie raczej nie 2%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 5%
 • Głosów: 458

Józef Tomal, starosta (FZM): Ta interpelacja jest spóźniona o co najmniej 3-4 lata. Już wtedy podczas projektowania nowego budynku starostwa przewidywaliśmy umieszczenie w nim 4 wydziałów i punktu paszportowego. Kontaktowałem się z ówczesnym wojewodą Józefem Pilchem (PiS), który powiedział, że będziemy mogli o tym rozmawiać, jeśli będę miał gotowy punkt spełniający wymogi.

Nic panu na razie nie odpowiem, bo to inicjatywa, która ja wymyśliłem 4 lata temu. Nikt nie przewidywał w tym budynku punktu paszportowego, a ja go kazałem wpisać w projekt. Jest umiejscowiony na pierwszym piętrze, aby był bezpieczny - wraz całą instalacją i odpowiednimi zabezpieczeniami ewentualnego wycieku danych.

Rozumiem, że nie był pan wówczas radnym i mógł pan nie wiedzieć lub nie śledzić gazet i strony starostwa. Teraz przygotowujemy drugi przetarg i jeśli wszystko pójdzie dobrze zostanie ogłoszony na początku marca, spodziewamy się, że do połowy kwietnia wpłyną oferty, te będą się mieścić w ramach finansowych zapisanych w UPF i wtedy przewiduję, że zakończenie drugiego etapu budowy wraz z fasadą i parkingami zakończy się w wakacje 2021 roku.

W odpowiedzi usłyszał od radnego Bylicy, że „Zapewnienia byłych wojewodów są niezwykle cenne, ale myślę, że cenniejsze są zapewnienia obecnego wojewody i takich bym oczekiwał”

W ostatnich latach wojewodami Małopolski byli: Jerzy Miller (PO) 2011-2015, Józef Pilch (PiS) 2015-2017 i od 2017 do dzisiaj Piotr Ćwik (PiS).

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 26 lut 2020

  Czyli wychodzimy z unii

  6 13 Odpowiedz
  • 26 lut 2020

   Tak ci pasi jazda do biura w Krakowie z kolejkami po horyzont czy do Wadowic? Co za brednie wypisujesz chłopie!

   20 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 lut 2020

  Wcale się nie zdziwiłem, że akurat ktoś z PiSu jest żywo zainteresowany biurem paszportowym.

  Oj jak tęskno za czasami PRL, tęskno 😪

  8 18 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 26 lut 2020

  hehe ostatnio lekarstwem na wszystko ma byc nowa siedziba a potem sie okaze to co zwykle ze sie nie da albo inne trudnosci

  10 5 Odpowiedz
 • 26 lut 2020

  Taki sam dokument jak Dowód Osobisty, więc nie widzę problemu. Jestem za.

  15 2 Odpowiedz
 • 26 lut 2020

  Zwłaszcza, że w takim Nowym Targu biuro paszportowe jest...

  9 Odpowiedz
 • 26 lut 2020

  UWAZAM ZE W MYSLENICACH POWINNO BYC DLACZEGO MAMY JEZDZIĆ NP DO WADOWIC SUPER JAK BY BYŁO

  11 Odpowiedz
 • 27 lut 2020

  Bochnia też wiele mniejsza od Myślenic a biuro mają od lat .

  9 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 lut 2020

  Polityka paszportowa była za komuny jednym z narzędzi trzymania ludu w kraju by pracował dla ojczyzny która nie mogła się nazywać inaczej jak Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. W praktyce wyjeżdżać zwłaszcza do złego Zachodu wyjeżdżać nie było wolno. Biuro paszportowe mieściło się w budynku ówczesnej Milicji Obywatelskiej koło poczty. Czekało się na decyzję miesiącami a Zachodem straszono i utrzymywano wrogość. Każdy Polak za granicą to już był nieomal "wróg narodu".
  Dziś jadę na urlop do pięknych Włoch przez parę innych krajów i gdy tylko sobie przypomnę tamtą biedę to czuję radość z tego co teraz wszyscy mamy. Bez paszportu i granic. Rewelka!!

  Oczywiście że biuro paszportowe na tak, ale mam nadzieję nigdy więcej w tym wydaniu jak kiedyś. Tak wrogiego dla własnych obywateli państwa nikomu nie życzę, nie wrogiego w oficjalnym języku bo tam wiele o prawach obywatelskich mówiono, ale wrogiego w procedurach i działaniach władz.

  5 Odpowiedz
 • 27 lut 2020

  Mój paszport jest ważny jeszcze 2 lata, może zdążą otworzyć

  2 Odpowiedz
 • 27 lut 2020

  P. Tomal,
  Prosimy o Wydziały Komunikacji w małych mieścinach w powiecie myślenickim a nie o biuro paszportowe. Tylko to zredukuje braki bilecików i handel nimi.

  4 4 Odpowiedz
 • 6 mar 2020

  Według danych na świecie jest 195 państw do ok 40 z nich możemy wyjechać bez paszportu pozostaje ponad 150 a to przemawia za biurem paszportowym

  Odpowiedz

Zobacz więcej