Myślenice

“Przeszłość w rękach przyszłości” to nowe spojrzenie na dzieło Adama Mickiewicza

“Przeszłość w rękach przyszłości” to nowe spojrzenie na dzieło Adama Mickiewicza

W ramach wystawy „Przeszłość w rękach przyszłości” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Jana Kruczka w Myślenicach można oglądać grafiki komputerowe uczniów, które ukazują nowoczesne spojrzenie na tradycyjną lekturę

Kinga Horecka, Sonia Stręk, Małgorzata Łętocha, Oliwia Kalemba, Oliwia Horecka to uczennice 1. Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Neo School w Myślenicach i zarazem autorki prac plastycznych zaprezentowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Jana Kruczka w Myślenicach podczas wystawy “Przeszłość w rękach przyszłości”.

Jak przyznają, wszystko zaczęło się od lekcji języka polskiego, na którą Kinga oraz Sonia miały przygotować referat o postaciach z epopei Adama Mickiewicza “Pan Tadeusz”. Z kart niemal 200-letniego dzieła przemówiły nowe wizerunki bohaterów wykreowane przy użyciu grafiki komputerowej. Uczennice dostrzegły w osobie Telimeny, Tadeusza Soplicy czy Gerwazego niezwykły potencjał komiczny, który genialnie sportretowały przy użyciu nowoczesnych metod tworzenia rysunków.

Tak się narodził pomysł wernisażu, który miał być okazją do pokazania innym uczniom, że “Pan Tadeusz” to dzieło wielowymiarowe, w którym jest też miejsce na humor i które poddane odświeżającym zabiegom wyobraźni, zyskuje zupełnie nowe, współczesne oblicze. Na wystawie otwartej podczas Międzynarodowego Dnia Pisarzy, można obejrzeć siedem prac Kingi Horeckiej prezentujących galerię Mickiewiczowskich postaci oraz pracę Soni Stręk przedstawiającą Telimenę, która została zaatakowana przez mrówki, kiedy pod wpływem smutnych rozmyślań przysiadła roztargniona na mrowisku.

Uczniowie liceum zaprezentowali prace plastyczne nawiązujące, m. in. do “Romea i Julii” oraz “Ofelii” Williama Szekspira, “Dziejów Tristana i Izoldy”, “Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupery’ego, “Muminków” Tove Jansson czy bestsellerowej trylogii Philipa Pullmana “Mroczne materie”.

Można również podziwiać prace, do których inspiracje artyści czerpali z biografii twórców (hipnotyzujący portret Adama Mickiewicza Kingi Horeckiej, surowy czarno-biały wizerunek Juliusza Słowackiego Oliwii Horeckiej czy wykonana przy użyciu akwareli podobizna Edgara Alana Poe Oliwii Kalemby z charakterystycznym dla niego krukiem), innych dzieł kultury (portret “Dziewczyny z perłą” Małgorzaty Łętochy) czy z gier komputerowych oraz seriali (prace Soni Stręk). Taka różnorodność inspiracji wskazuje na to, jak bardzo pojemne stało się obecnie pojęcie tekstu kultury, którego nie można już zawężać tylko do książkowej formy.

Taka różnorodność inspiracji wskazuje na to, jak bardzo pojemne stało się obecnie pojęcie tekstu kultury, którego nie można już zawężać tylko do książkowej formy.

Z drugiej jednak strony różnorodność tekstów literackich i kontekstów biograficznych, które stały się inspiracją dla twórców prac, wskazuje na to, że przeszłość przechowuje dzieła literackie wciąż bardzo atrakcyjne i aktualne dla młodych ludzi. Ważna rola przypada tutaj nauczycielowi poloniście, aby te współczesne odniesienia i konteksty odpowiednio uczniom wskazać i wysłuchać również ich pomysłów interpretacyjnych, które mogą okazać się niezwykle ciekawe.

Dzieła zostały wyeksponowane na ścianach i w gablotach w holu wejściowym biblioteki. Pracom towarzyszą egzemplarze książek, m. in. wszystkich polskich noblistów. Liceum Neo School było reprezentowane podczas wernisażu przez dyrektor Katarzynę Wysocką oraz wicedyrektora Łukasza Sudykę. Następnie Monika Wójtowicz, polonista i pomysłodawca wydarzenia, zaprezentowała uczniów, których prace zostały zgromadzone na wystawie i poprosiła każdego z nich o krótkie przedstawienie dotychczasowych dokonań oraz przebieg pracy nad projektem.

- Fascynujące jest to, w jaki sposób historia kultury ożywa w rękach współczesnych, licealnych artystów. Jak tworzy się pomost między przeszłością a przyszłością. Warto obejrzeć te prace, a wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do kwietnia. Mam nadzieję, że każdy doświadczy niezwykłych wrażeń wynikających ze spotkania się przeszłości z przyszłością - mówi Monika Wójtowicz polonistka i pomysłodawca wydarzenia.

Komentarze

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Z parafią związany od 25 lat. Wierni dziękowali księdzu Karolowi Jaroszowi za wspólny czas
Myślenice 3

Z parafią związany od 25 lat. Wierni dziękowali księdzu Karolowi Jaroszowi za wspólny czas

Ksiądz Prałat Karol Jarosz pracę w parafii Narodzenia NMP w Myślenicach rozpoczął w 1995 roku jako proboszcz W latach 1995-2010 Karol Jarosz posługiwał jako proboszcz, a od zakończenia tej posługi wciąż jest obecny wśród parafian posługując przy ołtarzu i w konfesjonale. W niedzielę 22 czerwca parafianie dziękowali mu za wspólne 25 lat. Podczas p...

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny
Myślenice 9

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny

Po trzech miesiącach pracy w trybie online, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraca do pracy stacjonarnej. W pierwszej kolejności otwarte zostanie kino, następnie zajęcia w głównym budynku oraz basen Wprowadzenie w kraju stanu epidemii w kulturze doprowadziło do hibernacji kin, teatrów, klubów, czy galerii sztuki. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sp...