Koronawirus

Dr Marcin Zawrotniak: Wirus przenosi się z ręki do ręki, dlatego tak duży nacisk kładzie się na ich mycie

Dr Marcin Zawrotniak: Wirus przenosi się z ręki do ręki, dlatego tak duży nacisk kładzie się na ich mycie

"Szczególnie istotne jest przerwanie łańcucha transferu wirusa pomiędzy jedną a drugą osobą. Ten przenosi się z ręki do ręki, dlatego tak duży nacisk kładzie się na ich mycie"

- mówi Dr Marcin Zawrotniak, pracownik akademicki UJ wydziału biochemii, biofizyki i biotechnologii

Podczas konferencji prasowej zwołanej przez burmistrza Miasta i Gminy Myślenice omawiano decyzje dotyczące zamknięcia szkół i przedszkoli oraz placówek zarządzanych przez gminę. Burmistrz zwracał się do mieszkańców o wyrozumiałość. - To wyjątkowa sytuacja dla nas wszystkich. Chcemy być odpowiedzialni i mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie. Stąd wprowadzone ograniczenia – mówił.

Głos zabrał również dr Marcin Zawrotniak podkreślając, że wdrażane przez rząd i instytucje samorządowe działania, mają służyć przede wszystkim zapobieganiu przenoszenia wirusa.

Dr Marcin Zawrotniak, pracownik akademicki UJ wydziału biochemii, biofizyki i biotechnologii: Nie możemy bagatelizować zagrożenia jakie niesie ze sobą koronawirus, zwłaszcza, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć w którą stronę mogą się rozwinąć. To oczywiście nie świadczy o tym, że jesteśmy w szczególny sposób narażeni.

Warto zdawać sobie sprawę z tego jak ten wirus działa. Bardzo chętnie infekuje poszczególne osoby. Natomiast najbardziej narażeni są ci, u których występują choroby towarzyszące, to osoby starsze i schorowane.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia 80% osób, które zostały zaatakowane przez koronawirusa, nie będzie miało dalszych konsekwencji. Nie jest to powód do paniki. Natomiast bardzo istotne jest to, że nie mamy skutecznego leku i jedyną metodą jaką możemy stosować, to działania wdrożone przez rząd i organizacje zajmujące się ochroną zdrowia.

Szczególnie ważne jest przerwanie łańcucha transferu wirusa pomiędzy jedną a drugą osobą. Obecnie szacuje się, że jedna osoba jest w stanie zarazić od 2 do 3 osób, co jest stosunkowo dużą liczbą. Każde wyeliminowanie osoby potencjalnie zarażonej procentuje.

Środki to przede wszystkim dezynfekcja, mycie rąk, różnego rodzaju detergentów, które skutecznie eliminują wirusa. Musimy pomyśleć którędy może się przenosić. Najczęściej z ręki do ręki, dlatego tak duży nacisk kładzie się na mycie rąk.
Proszę zastanowić się ile razy dezynfekujemy telefon komórkowy, kierownicę samochodu, poręcze w miejscach użyteczności publicznej, krzesła torebki.

Marcin Zawrotniak zwraca uwagę, aby być wyczulonym na potencjalne miejsca i zachowania, które mogą przenosić wirusa. Zaleca na bieżąco stosować się i śledzić komunikaty wydawane przez Światową Organizację Zdrowia i polskie służby.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:
*wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
*kaszel
*duszności
*problemy z oddychaniem

Powiązane tematy

Komentarze (1)