Raciechowice

Czy w tym roku uda się przenieść szkołę muzyczną z Czasławia do Raciechowic?

Czy w tym roku uda się przenieść szkołę muzyczną z Czasławia do Raciechowic?
Fot. Piotr Jagniewski

Rusza adaptacja głównego budynku po siedzibie PUK-u w Raciechowicach. Prace, które się w nim rozpoczynają, mają go dostosować pod potrzeby szkoły muzycznej

 

O planach przeniesienia siedziby Szkoły Muzycznej I stopnia z Czasławia do Raciechowic pisaliśmy w styczniu 2022 roku w artykule pt. "To jedyna gmina bez Ośrodka Kultury i Sportu. Po decyzji o jego powstaniu, cztery osoby ubiegają się o stanowisko dyrektora".

Szkoła muzyczna, która obecnie korzysta z pomieszczeń w SP w Czasławiu, znajdzie swoje miejsce w obecnym budynku administracyjnym PUK-u, głównym od strony ulicy. 

- Nie podjęliśmy jeszcze żadnych konkretnych działań. Myślę, że to się stanie zaraz po tym, gdy uporamy się z wnioskiem o fundusze na remont przyszłej sali widowiskowej i wówczas ruszy proces adaptacji tego pod szkołę muzyczną. Co do przenosin samej szkoły z Czasławia do Raciechowic, to trochę się boję, że może się to nie udać z początkiem września tego roku. Bardziej realną datą byłby początek drugiego semestru w następnym roku szkolnym. To optymistyczna wersja - w styczniu ubiegłego roku mówił nami Wacław Żarski.

Jak teraz wygląda sytuacja?

Na ukończeniu jest adaptacja sali widowiskowej. - Pierwszy etap tych prac to koszt w wysokości 450 tys. złotych. Ubiegamy się o dodatkowe środki, aby zamknąć całkowicie remont tej części budynku po PUK-u. Przygotowaliśmy wniosek na kwotę 700 tys. złotych, który za pośrednictwem wojewody trafi do kancelarii premiera. Jest to wniosek o fundusze z tzw. rezerwy premiera.

Rozpoczniemy tez kwestię przeniesienia szkoły muzycznej. Rusza adaptacja dużego budynku, gdzie wcześniej działała spółka PUK. Koszt tych prac to 2 mln zł z czego 1,96 mln zł pozyskaliśmy z programu Polski Ład. Koniec tej inwestycji planowany jest na drugą połowę sierpnia. Chcemy, aby od 1 września działała tam szkoła muzyczna, która obecnie znajduje się w SP w Czasławiu.

Pozostaje jeszcze trzecia część budynku po PUK-u; dawna kuchnia. Chcielibyśmy wyremontować także to pomieszczenie. Jesteśmy na etapie przygotowań wniosków koniecznych do pozyskania około 1 mln złotych - podczas sesji 28 lutego mówił Wacław Żarski, wójt Raciechowic.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej