Sułkowice

Z Niemiec wracają uczniowie ZSZiO w Sułkowicach. Zostaną objęci nadzorem epidemiologicznym

Z Niemiec wracają uczniowie ZSZiO w Sułkowicach. Zostaną objęci nadzorem epidemiologicznym

Na sobotę zaplanowano powrót 25 osobowej grupy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, która przebywała na praktykach w Berlinie. Trafią do domów, gdzie będą objęci nadzorem epidemiologicznym

Temat uczniów ZSZiO w Sułkowicach, którzy ostatnie dwa tygodnie spędzili na praktykach zawodowych w Berlinie rodzi obawy i wiele pytań wśród mieszkańców gminy. Zagadnienie to zostało poruszone podczas nadzwyczajnej sesji rady powiatu.

Prośby o interwencję w tej sprawie wysyłacie na redakcja@miasto-info.pl, a na forum zastanawiacie się, czy Sułkowice mogą czuć się bezpieczne.  

Jak zapewnia dyrektor placówki, który jest w Niemczech razem z uczniami; u żadnego z nich nie występują objawy zakażenia koronawirusem. Jak się okazuje wspomniana grupa to nie tylko uczniowie (25), ale również 2 kierowców i 2 opiekunów – łącznie 29 osób.

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących to placówka, której organem zarządzającym jest starostwo powiatowe. Starostę Józefa Tomala zapytaliśmy o kroki i środki jakie zostaną podjęte wobec uczniów w momencie ich powrotu.

Jak zapewnia; u żadnego z uczniów nie wystąpiły symptomy zakażenia koronawirusem i wszyscy trafią bezpośrednio do domów. Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję o tym, że będą poddani 14-dniowemu nadzorowi epidemiologicznemu.

Starosta Józef Tomal: Na podstawie informacji przekazywanych na bieżąco do starostwa przez opiekuna grupy, żadna z osób nie ma symptomów zakażenia koronawiursem i wszystkie trafią bezpośrednio do domów.

Zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego, na którą starostwo powiatowe nie ma wpływu, po powrocie zostaną oni objęci nadzorem epidemiologicznym.

Jest to, zgodnie z ustawą – obserwacja osoby podejrzanej o zakażenie, wracającej z terenów, gdzie występuje koronawirus. Tak jak w przypadku tej grupy.

W praktyce będzie to: obserwacja organizmu pod kątem wystąpienia kaszlu, duszności, osłabienia i pomiar temperatury. Będą w stałym kontakcie ze stacją SANEPID-u, zostanie zalecone im ograniczenie kontaktów z innymi osobami do niezbędnego minimum. Nadzór trwa 14 dni.

- w piśmie przesłanym do naszej redakcji odpowiada starosta.

Niepokoje wśród mieszkańców tonuje również burmistrz Sułkowic. Gospodarz gminy przekonuje, że rozumie obawy, ale instytucją podejmującą decyzję w tym przypadku jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Na stronie gminy wydał oświadczenie:

Artur Grabczyk, burmistrz Sułkowic: Czytamy wszystkie Państwa komentarze i rozumiemy obawy związane z tą sytuacją. Niestety ani starostwo, które jest organem prowadzącym dla ZSZiO, ani tym bardziej gmina nie ma żadnych możliwości działania. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny jest instytucją wiodącą i koordynującą działania związane z zagrożeniem epidemiologicznym w naszym kraju oraz jedyną władną do podejmowania decyzji w tym zakresie.

Pomimo tego, że Gmina nie jest stroną w tej sytuacji, zwróciła się do Sanepidu o wyrażenie zgody na zorganizowanie dla całej grupy wracających uczniów kwarantanny w wyznaczonym na ten cel miejscu.

Zostałem poinformowany, że decyzja o kwarantannie domowej nie zostanie zmieniona w aktualnej sytuacji. Sanepid jest w stałym kontakcie z uczestnikami praktyk. Dalsze kroki i decyzje zależne będą od rozwoju sytuacji, o której będziemy Państwa na bieżąco informować.

 

Grupa wsparcia na forum

W temacie Potrzebujesz pomocy - napisz (koronawirus SARS-CoV-2)tworzycie grupę wsparcia dla osób potrzebujących pomocy. "Jeśli będziesz potrzebować pomocy, zrobienia zakupów, lekarstw - pisz pod tym postem lub w wiadomości prywatnej. Jest grupa osób, która może pomóc" - zachęca jeden z naszych czytelników.

 

Małopolska: Raport na 13 marca 

W Małopolsce na dzień 13 marca odnotowano 1 przypadek zarażenia koronawirusem, 23 osoby są hospitalizowane, 94 objęto kwarantanną domową, a 153 osoby nadzorem epidemiologiczny.

 

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

*wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
*kaszel
*duszności
*problemy z oddychaniem

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 13 mar

  Koń trojański. Młodzi ludzie mogą nie mieć żadnych objawów pomimo zarażenia.

  28 3 Odpowiedz
 • 13 mar

  a co z rodzinami z którymi mieszkają oni też kwarantanna ??

  29 Odpowiedz
 • 13 mar

  W chwili obecnej w szkole nie odbywają się lekcje i sale świecą pustkami. Ponadto wydaje mi się, że placówka dysponuje internatem. W jednym z budynków uczestnicy praktyk wraz z opiekunami mogliby odbyć kwarantannę nie narażając innych osób na ewentualne niebezpieczeństwo (tak, jak to było w Policach). Władze apelują o rozwagę, a tu taka niewiadoma?

  35 Odpowiedz
 • 13 mar

  I jeszcze jeden dylemat. Od dawna wszyscy z niepokojem śledzimy informacje o zakażeniach nowym wirusem i rozwijającej się epidemii nie tylko w Chinach, Tajlandii, Japonii, Kanadzie, Australii, ale także we Francji i Niemczech. U naszych sąsiadów pierwsze przypadki zarażenia zostały odnotowane pod koniec stycznia. Już wtedy znaliśmy drogi zakażenia, symptomy i tragiczne skutki choroby (Komunikat Krajowego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa). I tu rodzi się pytanie: - Czy decyzja oraz zgoda na udział młodzieży w zakładach praktyk w kraju, w którym służby medyczne i sanitarne postawione były w stanie podwyższonej gotowości była racjonalna? Kto teraz weźmie odpowiedzialność za tę decyzję i ewentualnie jej skutki?

  32 1 Odpowiedz
  • 14 mar

   Dyrektor szkoły z a jednocześnie przewodniczący Rady Miejskiej w Sułkowicach nie wykazał się rozwagą.

   26 1 Odpowiedz
   • 14 mar

    Błąd można było szybko naprawić, bo jest w szkole internat z zapleczem kuchennym. Dotarła do mnie informacja, że stacja sanitarno-epidemiologiczna wydała zalecenie, aby każdy młody człowiek przebywał sam w pokoju. Czy w ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo domownikom i innym osobom w środowisku? Konieczne są badania i diagnoza w trybie pilnym!

    20 Odpowiedz
 • 13 mar

  Rozumiem, że kwarantanną zostaną objęte wszystkie osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym.

  29 Odpowiedz
 • 14 mar

  Tenia - w 100% się z tobą zgadzam
  A tak po prawdzie jeśli wracający wykażą się odpowiedzialnością to powinni następne 14 dni
  spędzić np. w internacie ZSZiO - miejsca dużo, kuchnia oraz możliwość kontroli wszystkich
  wracających - a SANAPID nie może im tego zabronić .
  Władze Gminy bardzo proszę o zdecydowane kroki a na pewno zyskacie w oczach społeczeństwa

  23 1 Odpowiedz
 • 14 mar

  Czyli 25 potencjalnych nosicieli!!!! KWARANTANNA W INTERNACIE OBOWIĄZKOWA!!!!!! Straszne działania zapobiegawcze a tu taki brak odpowiedzialności. .Rodzice wracających sami powinni o to zabiegać w celach bezpieczeństwa .Oni będą siedzieć w domu ale ich rodziny sie przemieszczać i co jak sie okaże że ktoś jest chory ????Totalna nierozwaga!!!!!!!

  24 2 Odpowiedz
  • 14 mar

   Niewielkie sprostowanie: nie 25 tylko 29 osób. Z młodzieżą jechało dwóch nauczycieli i tyle samo kierowców.

   16 1 Odpowiedz
 • 14 mar

  Kwarantanna zamknięta a nie dom, ich rodzice pracują oni nie mają objawów ale mogą zarażać!!!

  19 2 Odpowiedz
  • 14 mar

   Dokładnie tak! Masz rację! Pomimo wyjątkowej sytuacji nikt nie zmienił wcześniej podjętej decyzji i przybyli przebywają w swoich domach, w gronie osób, które np pracują i z racji pełnionych obowiązków przebywają wśród innych. Przypomnę, że "kwarantanna polega na czasowym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby zakaźnej w celu zminimalizowania ryzyka".

   17 2 Odpowiedz
 • 15 mar

  Kiedy ta grupa wyjechała na te praktyki? Nieodpowiedzialność nie zna granic!

  15 Odpowiedz
  • 16 mar

   Skoro wrócili po dwóch tygodniach to musieli wyjechać na przełomie lutego i marca. Wystarczyło zapoznać się z mapą zagrożeń i wnioski nasunęłyby się same...

   4 1 Odpowiedz
 • 15 mar

  I za tą nieodpowiedzialność powinni wszyscy być poddani kwarantannie! Nie domowej, bo guzik nam z domowej. Kwarantanna zamknięta! Czy ktoś w ogóle ich badał? No i ostatnie nie wiem czy kolejna bajka czy prawda, że syn ważnej osobistości też tam był, może i stąd brak kwarantanny zamkniętej... ale nie znam, więc nie wiem, tak gdzieś ptaszki ćwierkały. W każdym kłamstwie jest ziarno prawdy...

  9 Odpowiedz

Zobacz więcej

Most na ul. Wolności przejdzie remont
Sułkowice 0

Most na ul. Wolności przejdzie remont

Na jesień ruszą prace związane z przebudową mostu na drodze powiatowej przy ul. Wolności w Sułkowicach Na przełomie sierpnia i września Zarząd Dróg P...