Biznes

ZUS ma propozycje dla przedsiębiorców. Mogą starać się o odroczenie składek

ZUS ma propozycje dla przedsiębiorców. Mogą starać się o odroczenie składek

Możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za luty-kwiecień i zawieszenie na 3 miesiące umowy z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek przypadał na marzec-maj.

To najnowsza propozycja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. 

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek i zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Będzie to jeden dokument, w którym przedsiębiorca oświadczy jaki wpływ miał koronawirus na nieuregulowanie należności.

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy – w komunikacie do mediów wyjaśnia Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wniosek będzie mógł być złożony przez PUE, lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS, albo przesłany na adres e-mail doradcy ds. ulg i umorzeń w konkretnym oddziale ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za miesiące od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) i zawartych już układów ratalnych oraz umów o odroczenie z terminami płatności od marca do maja 2020 roku.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układu ratalnego może liczyć, że zostanie wstrzymane postępowania przedegzekucyjne, egzekucyjne i stosowanie sankcji.

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

 • TAK TAK 90%
 • NIE NIE 10%
 • Głosów: 1851

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy,  Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, trzeba zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

W każdym oddziale działa doradca ds. ulg i umorzeń. Pomoże on przy kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosku oraz poprowadzi krok po kroku przez wszystkie inne formalności. Przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań biorąc pod uwagę indywidualną sytuację klienta i jego możliwości finansowe.

 

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

*wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
*kaszel
*duszności
*problemy z oddychaniem

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • 18 mar 2020

  "Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, trzeba zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie."

  Wielcy łaskawcy k...wa !

  13 1 Odpowiedz
 • 18 mar 2020

  Taka pomoc to wielkie G a nie pomoc !!!
  Trudno się dziwić jak żeby utrzymać się u władzy państwo PiS nauczyło dawać 500plusy 13,14
  Wystarczyłoby zawiesić zusy może z wyjątkiem składki zdrowotnej na trzy miesiące i to by była pomoc dla prowadzących działalnośc !Przypominam ze pełny ZUS to ponad 1400 zł !!!

  8 1 Odpowiedz
 • OKOKI 18 mar 2020

  Jak zwykle posunięcia na pokaz .Za Luty to już wszyscy zapłacili ZUS jest dawno po dziesiątym .Niech rząd weżmie na siebie opłacanie składek dla tych którzy nie dadzą rady a inaczej z taką pomocą niech się w dupę pocałują.

  7 Odpowiedz
 • 22 mar 2020

  A KRUS co oferuje? Chyba nic... To jest wszystko "wsparcie"

  Odpowiedz