Biznes

Co z przedsiębiorcami? Premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego

Co z przedsiębiorcami? Premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego

Obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne - to pięć filarów pakietu antykryzysowego, którego założenia przedstawił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki

Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa. Odkąd rząd ogłosił w Polsce „stan zagrożenia epidemicznego” zamknięte są nie tylko szkoły, przedszkola i żłobki, ale również restauracje, puby, sklepy i lokale usługowe. Pracownicy boją się o stabilność zatrudnienia, ciągłość wypłat, a przedsiębiorcy którzy musieli zamknąć swoje firmy o ich przyszłość.

Dzisiaj odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier poinformował o powstaniu projektu pod nazwą:

„Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2”.

Co zawiera pakiet antykryzysowy?

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że szacunkowa wartość pakietu, składającego się z pięciu filarów, to około 212 mld zł. Te filary to: obrona pracowników przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

- Filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy "to działania osłonowe dla rynku pracy, po to, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca, przedsiębiorca, ale i państwo partycypowali w ochronie miejsc pracy - mówił.

Poinformował, że dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca.

Natomiast dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia - zapowiedział szef rządu.

Co jeśli przestój potrwa dłużej?

Zapewniał, że jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie. Jak powiedział to rozwiązanie będzie kosztować 3-4 mld zł. Kolejne rozwiązania z tego filaru obejmują prolongatę rat kredytów lub "prolongatę obciążeń mediów" - w porozumieniu z firmami, które świadczą takie usługi.

Morawiecki dodał, że w ramach wsparcia dla służby zdrowia ma być "alokowane" co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną niezbędną w walce z wirusem, ale także "na modernizację całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej". Jak zaznaczył, ta część pakietu jest potrzebna dla "unowocześnienia naszej infrastruktury medycznej".

Premier powiedział, że jedna z części pakietu skierowana jest do przedsiębiorców i zakłada m.in. gwarancje kredytowe, zapewnienie płynności, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego. Inna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa "depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat", czyli funkcjonowania całego systemu finansowego.

Ponadto, aby zapobiegać "żerowaniu na obecnej sytuacji" poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców" - zapowiedział szef rządu. (PAP)

Powiązane tematy

Na co zwracać uwagę, aby zakupy były bezpieczne? 14 porad ministerstwa zdrowia
Koronawirus 2

Na co zwracać uwagę, aby zakupy były bezpieczne? 14 porad ministerstwa zdrowia

Mimo wprowadzanych ograniczeń wciąż możemy wychodzić na zakupy. Często są jedynym powodem, aby wyjść z domu. Na co zwracać szczególną uwagę, kiedy już znajdziemy się w sklepie? Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii i związane z nim zakazy. Najnowsze (zaktualizowane 1 kwietnia) dotyczą zachowania dystansu od innych w odległości minimum 2 me...

W weekend spacer w parku lub na Górny Jaz? Zapomnij. Zamknięto dostęp do Zarabia
Myślenice 28

W weekend spacer w parku lub na Górny Jaz? Zapomnij. Zamknięto dostęp do Zarabia

A konkretnie wejście do miejskiego parku i wjazd na tzw. Górny Jaz na Zarabiu. To efekt ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa „Na podstawie rozporządzenia wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informujemy, że do odwołania obowiązuje zakaz wstępu do parków, na skwery oraz inne tereny zielone” – czytamy w komunikacie wydanym prz...

Ratownicy z grupy poszukiwawczej na zakupach. Pomagają objętym kwarantanną
Społeczeństwo 0

Ratownicy z grupy poszukiwawczej na zakupach. Pomagają objętym kwarantanną

Niedawno oferowali swoją pomoc w dostarczaniu niezbędnych artykułów dla osób przebywających na kwarantannie. Dzisiaj spełniają swoją obietnicę Po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego, Ratownicy z Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej oferowali swoja pomoc osobom objętym kwarantanną w dostarczeniu niezbędnych artykułów do domów. „Ze wz...

Komentarze

 • 18 mar

  Bezczelny łgarz mówi w TVP że to inne państwa powinny brać z nas wzór. A TVP ciągle jak widać za maksymą Kurskiego, że "ciemny lud to kupi" od upartyjnionej telewizji.

  21 4 Odpowiedz
 • 19 mar

  A nie powinny? Nie tak dawno pół Europy chciało uczyć się od nas łapania karuzeli VATowskich, "Polak potrafi"
  pozwolisz, że ci przypomnę jak kiedyś nieśli "pomoc" a była to tylko powódź
  możesz mi przypomnieć zakres pomocy wtedy?
  https://www.youtube.com/watch?v=5rCyj-hNX_M

  https://www.youtube.com/watch?v=dwbkHLBjZQw

  4 12 Odpowiedz
 • 19 mar

  To nie temat o vacie. Tak, zrobiliście porządek z VATem, zwłaszcza kiedy znajomy Banasia wyłudzał ile wlezie.
  https://oko.press/pis-po-ukradla-polakom-250-mld-zlotych-z-vat-w-takim-razie-pis-ukradl-juz-87-mld/

  Wracając do tematu. Unia ma dać Polsce około 150 miliardów, tu mowa o 212 mld, ale realna kwota to będzie ta którą dostaniemy od EU, przefiltrowana przez ręce pisowskich decydentów, gdyż trzeba w praktyce przyjąć margines na "urzędniczą amortyzację"

  9 3 Odpowiedz
 • 19 mar

  Dostali demokratycznie mandat zaufania daj im pracować. Nie pyskowałeś na zielonej wyspie nie pyskuj teraz. Mają czym ratować, dolewać, przelewać. To nie było o VATcie ale o tym, że wcześniej znikąd pomocy przy zwykłej powodzi, taki mieliśmy wtedy klimat więc sorry. Każda klęska to była tarcza ale chyba po to żeby poszkodowanych na niej wynieść.
  A teraz jak jest źle płacz, nie ma źle to płacz że będzie, jest dobrze płacz. Myślę, że niepotrzebnie gardłujesz. Akurat po POprzednikach mają o tyle łatwe zadanie odnośnie pieniędzy, że co by nie zrobili będzie tylko lepiej.

  6 8 Odpowiedz
  • 19 mar

   Już nie pamiętasz ile mostów pobudowano po każdej powodzi, choćby na Skawie (i nie tylko). Nie mówię tylko o PO, lecz o innych rządzących; a osuwiska i rekompensaty takie że ludzie nowe domy pobudowali to z jakich pieniędzy? - No z naszych. A kto te pieniądze przekazał? - No chyba nie PiS skoro nie rządził.

   Nie sądzisz, że to co piszesz to skrajnie przerysowane uproszczenie? Skoro już w temat powodzi wchodzisz...

   3 1 Odpowiedz
 • 19 mar

  zdjecie

  7 Odpowiedz
 • 19 mar

  Brawo Panie Morawiecki.
  zdjecie

  8 4 Odpowiedz
 • 20 mar

  zdjecie

  7 1 Odpowiedz
 • 20 mar

  Kolejny ZUS-owski absurd to sposób przekazania wniosku do ZUS odnośnie skorzystania z rodzica prowadzącego DG z zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8 lat w związku z zamknięciem przedszkola/szkoły "przez" koronawirusa. Jeżeli się mylę to proszę mnie oświecić. Otóż nie ma możliwości przekazania jej przez portal e-zus, ponieważ nie ma tam takiego wniosku do wypełnienia a nie da się wypełnić "na kartce" zeskanować i wysłać. Nie można wysłać e-mailem bo to nie jest urzędową forma. Jedyne opcje to wysłać pocztą (nie do skrzynki na listy bo musi być polecony) , albo udać się do placówki zus. Obie opcje są słabe zwłaszcza że wszędzie się trąbi żeby nie odwiedzać urzędów, placówek poczty, ogólnie żeby siedzieć na 4-ech literach w domu. Tak czy siak trzeba to iść zanieść osobiscie do ZUS oczywiście z dzieckiem bo w godzinach pracy zus drugi rodzic jest w pracy albo iść na pocztę. Podobno jest jakaś skrzynka w zusie do której można wrzucać dokumenty. Tylko jakie mamy potwierdzenie że to do nich dotarło a nie np. do niszczarki bo ktoś stwierdzi że było za dużo wniosków? To gdzie tu sens i logika? Pozdrawiam i życzę zdrowia.

  4 Odpowiedz
 • 20 mar

  e-PUAP wszystko można zeskanować i wysłać i jest "urzędowo" po podpisie elektronicznym lub zweryfikowanym.

  1 5 Odpowiedz
  • 20 mar

   Witam, do ZUS można wysłać tylko formularze które są w bazie danych, czyli gotówce nie można zeskanować i podpisać profilem zaufanym lub kwalifikowanym.

   3 Odpowiedz
  • 20 mar

   Właśnie sprawdziłem na stornie zus, informacja z 11.03 ale zostało dopisane dzisiaj lub wczoraj bo sprawdzam na bieżąco i tego wcześniej nie było, ze można wykorzystując druk który istniał wcześniej a teraz go "dostosowali" do sytuacji. Cytat: "Oświadczenie może być do nas przekazane elektronicznie – za pośrednictwem (PUE) ZUS. Na portalu PUE ZUS oświadczenie należy złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego". Temat zamknięty. No chyba że ktoś spróbuję i się nie uda to proszę pisać.

   3 Odpowiedz
 • Janek Sal 30 mar

  Czyli z@@@ za miskę ryżu ..
  Pomoc dotrze na czas na pewno przed 10 majem 2020

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Puste miasto. Zamknięte sklepy. Jaka będzie przyszłość firm i pracowników?
Biznes 45

Puste miasto. Zamknięte sklepy. Jaka będzie przyszłość firm i pracowników?

Oprócz tego, że koronawirus SARS-CoV-2 pustoszy płuca zarażonych, to wprowadza też ważne zmiany otaczającej nas rzeczywistości. W Myślenicach większość firm jest zamknięta, a przedsiębiorcy i pracownicy zaczynają zastanawiać się jaka czeka ich przyszłość Zgodnie z wydanym przez władze rozporządzeniem dotyczącym ograniczeń oraz wprowadzeniem w kraj...

ZUS ma propozycje dla przedsiębiorców. Mogą starać się o odroczenie składek
Biznes 4

ZUS ma propozycje dla przedsiębiorców. Mogą starać się o odroczenie składek

Możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za luty-kwiecień i zawieszenie na 3 miesiące umowy z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek przypadał na marzec-maj. To najnowsza propozycja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.  Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS, prze...

Obowiązek pomiaru temperatury personelu, selekcja pacjentów – tak teraz działa szpital
Myślenice 11

Obowiązek pomiaru temperatury personelu, selekcja pacjentów – tak teraz działa szpital

Obowiązkowy pomiar temperatury u pracowników szpitala w chwili wejścia na jego teren, selekcja pacjentów przez specjalne namioty – to najnowsze polecenia wojewody małopolskiego Piotra Ćwika Wydane Wojewody Małopolskiego zobowiązuje 38 małopolskich szpitali samorządowych i państwowych. Wśród nich znajduje się szpital w Myślenicach. Wojewoda Ma...

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"
Koronawirus 37

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"

„Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z podatków, na wydłużenie okresu płatności, czy rozłożenie ewentualnych zaległości na raty. To jako organ podatkowy mogę zadeklarować i takie mam instrumenty, jakie mogą pomagać przedsiębiorcom”.  - w programie „Kurier Myślenicki” mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Burmistrz na t...

Rośnie liczba zarażonych; w powiecie to 12 osób. Kolejne 495 przebywa na kwarantannie
Koronawirus 1

Rośnie liczba zarażonych; w powiecie to 12 osób. Kolejne 495 przebywa na kwarantannie

W Małopolsce koronawirusa potwierdzono u 363 osób (8 zmarło). W powiecie myślenickim zakażonych jest 12 osób, 495 znajduje się na kwarantannie Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób na terenie województwa. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 363 osób, spośród których z...