Biznes

Przedsiębiorcy reagują na przestój. Od burmistrza i radnych oczekują zdecydowanych działań i wsparcia

Przedsiębiorcy reagują na przestój. Od burmistrza i radnych oczekują zdecydowanych działań i wsparcia

„Oczekujemy zdecydowanych działań z Pana strony oraz możliwie jak największego wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców ze strony Miasta i Gminy Myślenice. Od kondycji tych firm zależy los wielu rodzin pracujących w lokalnych przedsiębiorstwach” – czytamy w liście otwartym skierowanym do burmistrza i rady miejskiej.

Na początek przedsiębiorcy proponują zmianę stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok

 

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki przedstawił filary pakietu antykryzysowego mającego być odpowiedzią na kryzys w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Odkąd rząd ogłosił w Polsce „stan zagrożenia epidemicznego” zamknięte są nie tylko szkoły, przedszkola i żłobki, ale również restauracje, puby, sklepy i lokale usługowe. Pracownicy boją się o stabilność zatrudnienia, ciągłość wypłat, a przedsiębiorcy, którzy musieli czasowo ograniczyć działalność o swoje firmy ich przyszłość.

Domagają się zdecydowanych działań

Pracodawcy domagają się od burmistrza i rady miejskiej zdecydowanych działań i możliwie największego wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców. Zwracają uwagę, że od kondycji działających tu firm, zależeć może los wielu rodzin.

Proponują, aby samorządowcy rozważyli możliwość zmiany stawek podatku od nieruchomości na rok 2020, przyjmując preferencyjną stawkę 0 zł/1 m.kw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz 5 zł/1 m.kw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

 

LIST OTWARTY DO BURMISTRZA MIASTA I GMINY MYŚLENICE SZ.P. JAROSŁAWA SZLACHETKI ORAZ DO RADY MIEJSKIEJ W MYŚLENICACH

Szanowny Panie Burmistrzu,

Z niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń związany z postępującą pandemią. Codziennie docierają do nas informacje na temat kolejnych chorych oraz podejmowanych działań mających zapobiegać czy choćby spowolnić lub ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

Jednocześnie, można bardzo dużo usłyszeć o tym, jak bardzo ucierpi gospodarka światowa, tymczasem chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że również dla lokalnych przedsiębiorców, nastał bardzo trudny czas związany z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa SARS-Cov-2. Na taki rozwój wydarzeń nikt nie był przygotowany. Kolejne działania podejmowane w walce z pandemią obciążają w dużej mierze przedsiębiorców, również tych lokalnych. Bardzo ostrożnie szacujący analitycy podkreślają, że straty będą odczuwalne przez wiele miesięcy a nawet lat. Każdy dzień przestoju przedsiębiorstw powoduje stratę, na której odrobienie potrzeba siedmiu do dziesięciu dni.

Łatwo zatem policzyć, że przedsiębiorstwa w tym półroczu odnotują wyłącznie straty a przecież epidemia nie tylko, że jeszcze się nie zakończyła ale cały czas przybiera na sile.

Oczekujemy zatem zdecydowanych działań z Pana strony oraz możliwie jak największego wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców ze strony Miasta i Gminy Myślenice. Proszę zwrócić uwagę, że od kondycji tych firm zależy los wielu rodzin pracujących w lokalnych przedsiębiorstwach co bezpośrednio przełoży się również na stopień bezrobocia Miasta i Gminy Myślenice w najbliższym czasie. Dobra kondycja lokalnych przedsiębiorstw to także późniejsze stabilne wpływy do budżetu.

Proponujemy na początek, aby rozważyć możliwość zmiany, w drodze Uchwały Rady Miejskiej w Myślenicach, stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok przyjmując preferencyjną stawkę 0 zł/1 m² powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz 5 zł/1 m² powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Wierzymy, że los przedsiębiorców, płacących regularnie lokalne podatki na rzecz Miasta i Gminy Myślenice, nie pozostanie dla Pana obojętny w tym trudnym czasie i poza wspomnianą Uchwałą Rady Miejskiej w Myślenicach podjęte zostaną dalsze działania wspierające lokalne firmy o czym będziemy wszyscy na bieżąco informowani za pośrednictwem środków masowego przekazu czy też strony internetowej Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

Apel został wystosowany nie tylko do burmistrza, ale również rady miejskiej z prośbą o odczytanie na najbliższej sesji.

W imieniu własnym oraz lokalnych przedsiębiorców oczekujących wsparcia i zdecydowanych działań Burmistrza Miasta i Gminy MYślenice Ryszard Rączka - Prezes Zarządu spółki Kart Sp. z o.o.

 

Jak udało nam się ustalić; list otwarty trafił nie tylko do burmistrza Myślenic i Rady Miejskiej, ale jest rozsyłany do lokalnych firm. Inicjatywa wyszła od przedsiębiorców mających swoje siedziby w strefie aktywności gospodarczej Jawornik-Polanka.

Jak podkreślają; - W dobie obecnej pandemii zrezygnowaliśmy z jakichkolwiek spotkań uznając, że komunikacja elektroniczna będzie najbezpieczniejszą forma kontaktu oraz przekazywania najświeższych informacji odnośnie inicjatywy. Zainteresowanych dołączeniem do apelu zapraszamy do kontaktu drogą mailową: listdoburmistrza@gmail.com – informują przedsiębiorcy.

Czy w związku z wprowadzeniem "stanu zagrożenia epidemicznego" Miasto i Gmina Myślenice powinna wdrożyć pakiet pomocowy dla lokalnych przedsiębiorców?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 68%
 • raczej tak raczej tak 11%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 8%
 • raczej nie raczej nie 4%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 9%
 • Głosów: 1437

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta  : "Obecnie strefy aktywności gospodarzej spełniają niezwykle istotną rolę w stwarzaniu korzystnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz przyciągania nowych inwestorów do Myślenic. Strefa Przemysłowa "Jawornik/Polanka" z ofertą inwestycyjną 60 ha - w całości stanowiącą własność prywatną, a także strefa przemysłowa "Dolne Przedmieście" w Myślenicach o powierzchni 15,08 ha. W strefie Jawornik stworzono blisko 600 miejsc pracy, zaś w strefie "Dolne Przedmieście" zatrudnienie znajduje blisko 800 osób".

 

Jarosław Szlachetka: Jesteśmy otwarci na dialog

Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice: Zdając sobie w pełni  sprawę, że wprowadzony na terenie całego kraju stan zagrożenia epidemicznego dotkliwie dotknął przedsiębiorców, z których część musiała ograniczyć lub na ten czas zamknąć swoją działalność, deklaruję iż jesteśmy otwarci na dialog. Będziemy na bieżąco śledzić rozporządzenia rządowe odnośnie wsparcia dla przedsiębiorców i w zależności od przyznanych nam, jako samorządowi uprawnień i dodatkowych możliwości, podejmiemy stosowne działania.

Na pewno w ramach już posiadanych kompetencji możemy wspomóc przedsiębiorców udzielając ulg w spłacie zobowiązań podatkowych wobec gminy. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorców, którzy w związku z zaistniałą sytuacją zagrożenia koronawirusem, będą mieć problemy z utrzymaniem ciągłości swojej działalności i utrzymaniem liczby miejsc pracy na dotychczasowym poziomie. Może to być odroczenie terminu płatności podatku, możliwość rozłożenia na raty lub nawet umorzenie podatków, czy odsetek powstałych w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego.

Wnioski przedsiębiorców rozpatrywać będziemy w pierwszej kolejności. Z tymi, którzy swoją działalność prowadzą w lokalach dzierżawionych od gminy, czy też z wykorzystaniem gminnych gruntów możemy rozmawiać o wysokości czynszu. Jestem przekonany, że połączenie wspólnych sił pozwoli wszystkim przetrwać ten trudny okres.

Powiązane tematy

Komentarze (62)

 • 19 mar 2020

  Podstawa to zawiesić podatek od nieruchomości użytkowych!

  133 19 Odpowiedz
 • 20 mar 2020

  Uderza mnie w tych komentarzach cecha charakterystyczna dla zwolenników pisu. Jad, zawiść, nienawiść i złorzeczenie.
  Fun klub rządu na pierwszym planie zawsze ma płytkie spojrzenie, żeby przypadkiem przedsiębiorca nie miał za dobrze, ale może jeden z drugim spróbuje popatrzyć na drugą stronę. Może wasi znajomi, ktoś z rodziny, ktoś kogo spotykasz w sklepie, może za chwilę nie będzi miał gdzie pracować. Przesyańcie się martwić że pracodawca będzie miał za dobrze, martwcie się żeby pracownik nie miał źle.
  A już na zupełnym marginesie zostwił bym personalne kwestie pana R. na problem trzeba popatrzyć z szerszej perspektywy co dla wielu będzie cięzkie do zrobienia.

  88 10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 mar 2020

  Trzeba działać a nie grzać stołki, koniecznie! To nie jest sielanka jak może sobie towarzystwo wymarzyło, tu jest życie tysięcy rodzin!!

  Zadanie do burmistrza to do Warszawy dzwonić, partyjnych kolegów o pomoc prosić, co zresztą przed wyborami było na słowie. Trzeba żeby coś z tych unijnych 32 mld € do Myślenic dotarło, po drodze nie przepadło. Im mniej pośredników tym lepiej. Pieniądze bezpośrednio z ministerstwa do firm a nie przez dziesiątki rąk.

  115 87 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 19 mar 2020

  będzie jak zawsze i nikt niczego nie zrobi. Posiedzimy w domach zagrożenie minie i ci co będą mieli gdzie to wrócą do pracy a reszta zostanie sama i będzie musiała sobie radzić

  61 16 Odpowiedz
 • 19 mar 2020

  Skończy się jak u Morawieckiego.

  zdjecie

  64 29 Odpowiedz