Koronawirus

Rząd wprowadza stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy i kary za łamanie kwarantanny. Co jeszcze?

Rząd wprowadza stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy i kary za łamanie kwarantanny. Co jeszcze?

"Wprowadzamy stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa oraz wdrożyć zasady dotyczące m.in. kwarantanny. Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy” – zapowiedział premier.

Od 13 marca w kraju obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego w ramach którego rząd zawiesił działalność restauracji, klubów, pubów oraz zamknął granice.

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że w związku z pandemią koronawirusa w Polsce, wprowadzony został stan epidemii. 

Pozwala to na szereg ograniczeń, m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w wyznaczonych miejscach, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddanie się obowiązkowi badań.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Oznacza to, że stosując Ustawę o Chorobach Zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób, w zwalczaniu epidemii – mogą po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny by powstrzymać epidemię. W tym rozporządzeniu również wprowadziliście doprecyzowujące ograniczenia branży transportowej, czy też w galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zgodnie z tym co wielokrotnie zapowiadał pan premier, otwarte zostaną w tych galeriach sklepy spożywcze, apteki, będzie można kupić środki czystości (…)

Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozwala rządowi określić rozporządzeniem zagrożony obszar oraz kilka rodzajów stref. Mogą być to tzw. „strefy zero” zdefiniowane jako obszary, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero.

Wokół strefy zero może rozciągać się strefa buforowa. To obszar podlegający takim ograniczeniom jak zakaz przemieszczania się ludzi. Rząd może też określić inne strefy - np. zagrożenia, gdzie możliwe jest ryzyko wystąpienia stanu epidemii; zagrożonego obszaru - jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego kraju oraz miejsca kwarantanny - odrębnych obiektów budowlanych przeznaczonych do czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w których przechodzą kwarantannę.

Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował 
- premier Mateusz Morawiecki

Stan epidemii pozwala m.in. na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, oraz funkcjonowania instytucji lub zakładów pracy. Zgodnie z ustawą można nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, czy terenów i dostarczenia pojazdów do działań przeciwepidemicznych.

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii pozwala też na wprowadzenie czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.

 

Po wprowadzeniu stanu epidemii pracownicy placówek leczniczych i osoby wykonujące zawody medyczne mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Decyzja o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii stwarza obowiązek pracy do 3 miesięcy.

"Osobie skierowanej do pracy przy zwalczaniu epidemii dotychczasowy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu bezpłatnego na czas określony w decyzji" - zaznaczono. Przysługuje jej wynagrodzenie nie niższe niż 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w decyzji.

Jaka jest konkretna różnica pomiędzy stanem zagrożenia epidemiologicznego, który obowiązywał w Polsce od 13 marca a stanem epidemii?

"Praktyczna różnica między tymi stanami sprowadza się do strefy zero. To obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w stanie epidemii podlegający ścisłym ograniczeniom i kontroli. Strefami zero mogą być miasta lub regiony. Możliwe konsekwencje stanu epidemii to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu"

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

 • TAK TAK 90%
 • NIE NIE 10%
 • Głosów: 1851

Powiązane tematy

Lampy będą oświetlać ulice krócej. Wójt szuka oszczędności
Siepraw 3

Lampy będą oświetlać ulice krócej. Wójt szuka oszczędności

Zaoszczędzone w ten sposób środki mają częściowo zrekompensować straty związane ze zmniejszeniem dochodów z udziału gminy w podatkach Wójt Tadeusz Pitala podjął decyzję o zmianie czasu świecenia lamp ulicznych ulicznego na terenie gminy Siepraw. Jak czytamy na oficjalnej stronie urzędu; "Do odwołania lampy uliczne świecić będą od zachodu Słońca, z...

Wójt uruchamia kolejną linię. Bezpłatny bus jedzie z Sieprawia do Myślenic
Siepraw 2

Wójt uruchamia kolejną linię. Bezpłatny bus jedzie z Sieprawia do Myślenic

Niespełna tydzień temu Tadeusz Pitala postanowił utworzyć bezpłatną linię z Sieprawia do Krakowa. Teraz uruchamia połączenie do Myślenic W związku z epidemią koronawirusa i wprowadzanych obostrzeń, które dotykają również transport publiczny, większość prywatnych przewoźników zawiesiła swoje kursy. Tydzień temu pisaliśmy o bezpłatnym połączeniu na...

Komentarze

 • 20 mar

  Bardzo dobrze w końcu ludzie będą s siedzieć na dupie w domach A nie lekceważyć to I wchodzić

  21 1 Odpowiedz
  • 22 mar

   Kadencja prezydenta powinna być przedłużona o rok.

   To nie jest teraz czas na politykę.
   Teraz jest wojna, wojna o przetrwanie.

   4 2 Odpowiedz
 • 20 mar

  Widzę grupki np. cztery dziewczyny spacerujące razem, z różnych rodzin. Chłopcy w trzy rowery ścigający się. Grupa młodzieży grająca w piłkę na boisku.
  Mogą być spacery np po łąkach z jednego mieszkania, ale nie spotykające innych osób i mijające te inne w odległości 2 m.
  Rozmowy tylko na odległość.

  14 3 Odpowiedz
 • 21 mar

  Ależ przecież nic się nie dzieje.
  Jak utrzymuje rząd i PAD, termin wyborów nie jest zagrożony.
  Wystarczy iść, zagłosować i być może umrzeć, ale to nie jest istotne kiedy chodzi o kolejną kadencję dla wybrańca człowieka z Żoliborza.
  Ważne, żeby mieli władzę.
  Jakim kosztem ? Nie ważne.

  zdjecie

  15 21 Odpowiedz
 • 21 mar

  Zachłanność pisowców na władzę i pieniądz czytelna. A wszystko to "dla Polaków", "dla Polski".

  14 7 Odpowiedz
 • 21 mar

  "Dla Andrzeja Dudy oraz jego kolegów mam tylko jedną radę. Niech sobie pozwolą chwilowo zapomnieć o wyborach i zajmą się kryzysem, który czeka Polskę. Jak dadzą radę, wygrają nie tylko reelekcję, ale też dobrą pamięć na lata. Jak nie dadzą rady - nic im nie pomoże i najdalej za rok wściekli ludzie wyniosą ich z pałaców władzy"

  https://magazyn.wp.pl/opinie/artykul/jedna-rada-dla-pad

  10 3 Odpowiedz
 • 21 mar

  Co ten Morawiecki bredzi o zwiększeniu kary z 5 do 30 tys. I śledzeniu tych, co nie poddali się kwarantannie. Kto ma śledzić tych nie poddających się? Policjantów jest ok. 100 tys Ok. 30 % na zwolnieniach lekarskich. Nie dziwię się- uciekli ze zwykłego ludzkiego strachu. Mają nadmiar maseczek i kombinezonów.

  8 4 Odpowiedz
 • 21 mar

  Zaraz zacznie się ujadanie, że jest za mało zarażonych, za mało zgonów, ludzie siedzą w domach co ten PiS wyprawia, znów jesteśmy czarną owcą Europy, granice pozamykane, terror władzy zapanował w kraju. Nawet epidemia nie chce się rozwinąć przez Kaczyńskiego.
  Wolność! Równość! Demokracja! :D

  4 16 Odpowiedz
  • 21 mar

   Ujadanie będzie, owszem, tym większe im bardziej będzie widoczna ta wielka improwizacja

   7 6 Odpowiedz
 • 21 mar

  To bardzo przykre jak przywódca narodu bredzi. Chłop powinien się leczyć a nie gadać o zwiększeniu kary z 5 do 30 tys. za nieprzestrzeganie kwarantanny.Kto ma to egzekwować ? Policjanci, których w porywach z ich administracją jest ok. 100 tys. ? Z czego 30 % jest na zwolnieniach lekarskich. Ja ich rozumiem. Mają nadmiar maseczek i kombinezonów. Tak jak i ochrona zdrowia.

  9 9 Odpowiedz
 • 21 mar

  Szczypta humoru też potrzebna by przetrwać
  https://m.youtube.com/watch?v=IXAsQi1pXG8

  1 2 Odpowiedz
 • 22 mar

  W sobotę rano Jarosław Kaczyński powiedział w radiu RMF FM, że nie ma w tej chwili żadnych przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, który pozwoliłby na przesunięcie terminu wyborów prezydenckich....
  no to ja się pytam, skoro jest tak dobrze i fajnie, to dlaczego:
  dzieci i młodzież nie chodzą do szkoły ?
  dorośli pracują zdalnie ?
  sklepy, kina, teatry, kluby, knajpy, puby pozamykane?
  wizyta u lekarza rodzinnego tylko telefonicznie ?
  wyznaczono aż 19 szpitali jednoimiennych ?
  w tv rozmowy z np.politykami odbywają się przez komunikatory ?
  za opuszczenie miejsca kwarantanny 30 tys kary ?
  w kolejkach sklepowych stoimy w odległości 1m od siebie ?
  urzędu pozamykany, niczego nie można normalnie załatwić ?
  granice zamknięte, na wjazd do Polski czekają w iluś tam kilometrowych kolejkach ?
  tak ważne jest teraz #zostańwdomu
  Można takie pytania mnożyć, i mnożyć....a zwykły poseł, człowiek oderwany od rzeczywistości, polityk nie odpowiadający za jedno własne słowo, nagle usiłuje nam wmówić, że to zgodnie z konstytucją no...nic się nie dzieje !!!

  9 3 Odpowiedz
 • 22 mar

  Dlatego jeśli odbędą się wybory, pójdę i oddam dwa głosy, na kidawe i biedronia. Jeśli już mam się narażać to chociaż w słusznej sprawie.

  4 7 Odpowiedz
 • 22 mar

  A ja nie pójdę na wybory. Według mnie one nie powinny się odbyć.

  4 2 Odpowiedz
 • 23 mar

  No cóż, nic tylko obserwować rozwój sytuacji. Póki co kampania wyborcza prowadzona była w zasadzie tylko przez Dudę, pozostali kandydaci poddali się kwarantannie. Samo to już budzi duże wątpliwości. Jeśli w maju dosięgnie nas szczyt epidemi to tak forsowane wybory będą sprzeczne z wszelkimi zasadami obowiązującymi w cywilizowanym kraju do którego miana pretendujemy
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/6466057,konstytucjonalista-pis-wybory-syndrom-smolensk.html

  7 Odpowiedz
 • 23 mar

  Szach i mat.
  Epidemia minie, wybory odbędą się w planowanym terminie, Andrzej wygra.
  Epidemia nie będzie wygasać, Andrzej przesunie termin wyborów, zdobędzie kolejne punkty, opozycja straci pożywkę do ujadania i przegra.
  Jarek to jednak stary lis jest....

  Kidawa tak bardzo chciała coś powiedzieć z pamięci..... i nie poszło, aż się zapowietrzyła :D

  https://mobile.twitter.com/stanczykmaciej/status/1242044834405322753?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fwpolityce.pl%2Fpolityka%2F492515-kidawa-blonska-wzywa-potrzeba-wiecej-inspiratorow-wideo

  1 13 Odpowiedz
 • baron nk klasa 28 mar

  wybory odbeda sie w terminie moga byc korespondecyjne wygra urzedujacy prezydent

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Koronawirus się nie cofa. Minister zdrowia zapowiada drugą falę epidemii. Przybywa zachorowań w powiecie myślenickim
Koronawirus 21

Koronawirus się nie cofa. Minister zdrowia zapowiada drugą falę epidemii. Przybywa zachorowań w powiecie myślenickim

Druga fala epidemii nadejdzie jesienią, społecznej kwarantanny nie będzie, ale wróci obowiązek noszenia maseczek – w wywiadzie dla PAP przewiduje minister zdrowia. W powiecie myślenickim powoli, ale wzrasta liczba zachorowań. W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Szumowski przewiduje, że druga fala epidemii nadejdzie jesienią, r...

Opryskiwacze spalinowe dla strażaków mają pomóc w walce z koronawirusem
Myślenice 0

Opryskiwacze spalinowe dla strażaków mają pomóc w walce z koronawirusem

Pozyskane opryskiwacze spalinowe oraz sprzęt zabezpieczający strażaka przeznaczone są do realizacji zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odbyło się kolejne spotkanie związane z przekazaniem sprzętu dla...

Jarosław Szlachetka zdaje raport z działań w czasie koronawirusa. Jak pracował urząd i jaką ocenę wystawiacie mu za ten okres?
Koronawirus 42

Jarosław Szlachetka zdaje raport z działań w czasie koronawirusa. Jak pracował urząd i jaką ocenę wystawiacie mu za ten okres?

Burmistrz miasta i gminy Myślenice zdał raport z działań podjętych w czasie koronawirusa. Mimo, że stan pandemii w kraju nie został odwołany, było to pierwsze posiedzenie radnych w czasie walki z SARS-CoV2. Jak urząd przepracował ten okres, jakie decyzje podejmował burmistrz i jak oceniacie jego pracę?   Wciąż nie ogłoszono zakończenia walki z k...

Jak można pomóc biznesowi i czy debata na ten temat ma sens? Burmistrz wyjaśnia, przedsiębiorcy odpowiadają i proponują rozwiązanie
Myślenice 4

Jak można pomóc biznesowi i czy debata na ten temat ma sens? Burmistrz wyjaśnia, przedsiębiorcy odpowiadają i proponują rozwiązanie

Pomagać - nie pomagać i czy w ogóle warto debatować m.in. na temat umorzenia podatku od nieruchomości w ramach pomocy przedsiębiorcom w czasie pandemii? To jeden z dylematów jaki próbowali rozwiązać radni podczas ostatniej sesji   Podczas XXIII sesji rady miejskiej, która odbyła się w formie wideokonferencji w jednym z punktów porządku obrad znal...