Koronawirus

Rząd wprowadza stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy i kary za łamanie kwarantanny. Co jeszcze?

Rząd wprowadza stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy i kary za łamanie kwarantanny. Co jeszcze?

"Wprowadzamy stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa oraz wdrożyć zasady dotyczące m.in. kwarantanny. Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy” – zapowiedział premier.

Od 13 marca w kraju obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego w ramach którego rząd zawiesił działalność restauracji, klubów, pubów oraz zamknął granice.

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że w związku z pandemią koronawirusa w Polsce, wprowadzony został stan epidemii. 

Pozwala to na szereg ograniczeń, m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w wyznaczonych miejscach, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddanie się obowiązkowi badań.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Oznacza to, że stosując Ustawę o Chorobach Zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób, w zwalczaniu epidemii – mogą po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny by powstrzymać epidemię. W tym rozporządzeniu również wprowadziliście doprecyzowujące ograniczenia branży transportowej, czy też w galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zgodnie z tym co wielokrotnie zapowiadał pan premier, otwarte zostaną w tych galeriach sklepy spożywcze, apteki, będzie można kupić środki czystości (…)

Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozwala rządowi określić rozporządzeniem zagrożony obszar oraz kilka rodzajów stref. Mogą być to tzw. „strefy zero” zdefiniowane jako obszary, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero.

Wokół strefy zero może rozciągać się strefa buforowa. To obszar podlegający takim ograniczeniom jak zakaz przemieszczania się ludzi. Rząd może też określić inne strefy - np. zagrożenia, gdzie możliwe jest ryzyko wystąpienia stanu epidemii; zagrożonego obszaru - jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego kraju oraz miejsca kwarantanny - odrębnych obiektów budowlanych przeznaczonych do czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w których przechodzą kwarantannę.

Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował 
- premier Mateusz Morawiecki

Stan epidemii pozwala m.in. na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, oraz funkcjonowania instytucji lub zakładów pracy. Zgodnie z ustawą można nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, czy terenów i dostarczenia pojazdów do działań przeciwepidemicznych.

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii pozwala też na wprowadzenie czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.

 

Po wprowadzeniu stanu epidemii pracownicy placówek leczniczych i osoby wykonujące zawody medyczne mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Decyzja o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii stwarza obowiązek pracy do 3 miesięcy.

"Osobie skierowanej do pracy przy zwalczaniu epidemii dotychczasowy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu bezpłatnego na czas określony w decyzji" - zaznaczono. Przysługuje jej wynagrodzenie nie niższe niż 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w decyzji.

Jaka jest konkretna różnica pomiędzy stanem zagrożenia epidemiologicznego, który obowiązywał w Polsce od 13 marca a stanem epidemii?

"Praktyczna różnica między tymi stanami sprowadza się do strefy zero. To obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w stanie epidemii podlegający ścisłym ograniczeniom i kontroli. Strefami zero mogą być miasta lub regiony. Możliwe konsekwencje stanu epidemii to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu"

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

 • TAK TAK 91%
 • NIE NIE 9%
 • Głosów: 1729

Powiązane tematy

Zakaz wstępu do lasów osobom nieupoważnionym. Do 11 kwietnia
Myślenice 15

Zakaz wstępu do lasów osobom nieupoważnionym. Do 11 kwietnia

Do 11 kwietnia osoby nieupoważnione mają zakaz wchodzenia na teren Lasów Państwowych Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Myślenice: „Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzy...

Gmina Siepraw wypuszcza bezpłatny autobus do Krakowa
Siepraw 31

Gmina Siepraw wypuszcza bezpłatny autobus do Krakowa

Wójt Tadeusz Pitala organizuje komunikację zastępczą na trasie Zakliczyn - Kraków. Zamiast prywatnych busów, mieszkańców do celu zawiezie bezpłatny autobus Linia została uruchomiona w porozumieniu z przewoźnikiem DOBTRANS, który na co dzień realizuje dowóz dzieci do szkół na terenie Gminy Siepraw. Ta firma będzie wozić mieszkańców na linii Zaklicz...

UWAGA! Autobusem firmy FLIXBUS jechał pasażer z koronawirusem
Koronawirus 1

UWAGA! Autobusem firmy FLIXBUS jechał pasażer z koronawirusem

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie prosi pasażerów, którzy 19 marca podróżowali autobusem należącym do Firmy FLIXBUS o niezwłoczny kontakt z najbliższym sanepidem W autobusie relacji Warszawa - Zakopane przez Radom, Kielce, Kraków jechał pasażer u którego stwierdzono koronawirusa. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie...

Komentarze

 • 20 mar

  Bardzo dobrze w końcu ludzie będą s siedzieć na dupie w domach A nie lekceważyć to I wchodzić

  21 1 Odpowiedz
  • 22 mar

   Kadencja prezydenta powinna być przedłużona o rok.

   To nie jest teraz czas na politykę.
   Teraz jest wojna, wojna o przetrwanie.

   4 2 Odpowiedz
 • 20 mar

  Widzę grupki np. cztery dziewczyny spacerujące razem, z różnych rodzin. Chłopcy w trzy rowery ścigający się. Grupa młodzieży grająca w piłkę na boisku.
  Mogą być spacery np po łąkach z jednego mieszkania, ale nie spotykające innych osób i mijające te inne w odległości 2 m.
  Rozmowy tylko na odległość.

  14 3 Odpowiedz
 • 21 mar

  Ależ przecież nic się nie dzieje.
  Jak utrzymuje rząd i PAD, termin wyborów nie jest zagrożony.
  Wystarczy iść, zagłosować i być może umrzeć, ale to nie jest istotne kiedy chodzi o kolejną kadencję dla wybrańca człowieka z Żoliborza.
  Ważne, żeby mieli władzę.
  Jakim kosztem ? Nie ważne.

  zdjecie

  15 21 Odpowiedz
 • 21 mar

  Zachłanność pisowców na władzę i pieniądz czytelna. A wszystko to "dla Polaków", "dla Polski".

  14 7 Odpowiedz
 • 21 mar

  "Dla Andrzeja Dudy oraz jego kolegów mam tylko jedną radę. Niech sobie pozwolą chwilowo zapomnieć o wyborach i zajmą się kryzysem, który czeka Polskę. Jak dadzą radę, wygrają nie tylko reelekcję, ale też dobrą pamięć na lata. Jak nie dadzą rady - nic im nie pomoże i najdalej za rok wściekli ludzie wyniosą ich z pałaców władzy"

  https://magazyn.wp.pl/opinie/artykul/jedna-rada-dla-pad

  10 3 Odpowiedz
 • 21 mar

  Co ten Morawiecki bredzi o zwiększeniu kary z 5 do 30 tys. I śledzeniu tych, co nie poddali się kwarantannie. Kto ma śledzić tych nie poddających się? Policjantów jest ok. 100 tys Ok. 30 % na zwolnieniach lekarskich. Nie dziwię się- uciekli ze zwykłego ludzkiego strachu. Mają nadmiar maseczek i kombinezonów.

  8 4 Odpowiedz
 • 21 mar

  Zaraz zacznie się ujadanie, że jest za mało zarażonych, za mało zgonów, ludzie siedzą w domach co ten PiS wyprawia, znów jesteśmy czarną owcą Europy, granice pozamykane, terror władzy zapanował w kraju. Nawet epidemia nie chce się rozwinąć przez Kaczyńskiego.
  Wolność! Równość! Demokracja! :D

  4 16 Odpowiedz
  • 21 mar

   Ujadanie będzie, owszem, tym większe im bardziej będzie widoczna ta wielka improwizacja

   7 6 Odpowiedz
 • 21 mar

  To bardzo przykre jak przywódca narodu bredzi. Chłop powinien się leczyć a nie gadać o zwiększeniu kary z 5 do 30 tys. za nieprzestrzeganie kwarantanny.Kto ma to egzekwować ? Policjanci, których w porywach z ich administracją jest ok. 100 tys. ? Z czego 30 % jest na zwolnieniach lekarskich. Ja ich rozumiem. Mają nadmiar maseczek i kombinezonów. Tak jak i ochrona zdrowia.

  9 9 Odpowiedz
 • 21 mar

  Szczypta humoru też potrzebna by przetrwać
  https://m.youtube.com/watch?v=IXAsQi1pXG8

  1 2 Odpowiedz
 • 22 mar

  W sobotę rano Jarosław Kaczyński powiedział w radiu RMF FM, że nie ma w tej chwili żadnych przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, który pozwoliłby na przesunięcie terminu wyborów prezydenckich....
  no to ja się pytam, skoro jest tak dobrze i fajnie, to dlaczego:
  dzieci i młodzież nie chodzą do szkoły ?
  dorośli pracują zdalnie ?
  sklepy, kina, teatry, kluby, knajpy, puby pozamykane?
  wizyta u lekarza rodzinnego tylko telefonicznie ?
  wyznaczono aż 19 szpitali jednoimiennych ?
  w tv rozmowy z np.politykami odbywają się przez komunikatory ?
  za opuszczenie miejsca kwarantanny 30 tys kary ?
  w kolejkach sklepowych stoimy w odległości 1m od siebie ?
  urzędu pozamykany, niczego nie można normalnie załatwić ?
  granice zamknięte, na wjazd do Polski czekają w iluś tam kilometrowych kolejkach ?
  tak ważne jest teraz #zostańwdomu
  Można takie pytania mnożyć, i mnożyć....a zwykły poseł, człowiek oderwany od rzeczywistości, polityk nie odpowiadający za jedno własne słowo, nagle usiłuje nam wmówić, że to zgodnie z konstytucją no...nic się nie dzieje !!!

  9 3 Odpowiedz
 • 22 mar

  Dlatego jeśli odbędą się wybory, pójdę i oddam dwa głosy, na kidawe i biedronia. Jeśli już mam się narażać to chociaż w słusznej sprawie.

  4 7 Odpowiedz
 • 22 mar

  A ja nie pójdę na wybory. Według mnie one nie powinny się odbyć.

  4 2 Odpowiedz
 • 23 mar

  No cóż, nic tylko obserwować rozwój sytuacji. Póki co kampania wyborcza prowadzona była w zasadzie tylko przez Dudę, pozostali kandydaci poddali się kwarantannie. Samo to już budzi duże wątpliwości. Jeśli w maju dosięgnie nas szczyt epidemi to tak forsowane wybory będą sprzeczne z wszelkimi zasadami obowiązującymi w cywilizowanym kraju do którego miana pretendujemy
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/6466057,konstytucjonalista-pis-wybory-syndrom-smolensk.html

  7 Odpowiedz
 • 23 mar

  Szach i mat.
  Epidemia minie, wybory odbędą się w planowanym terminie, Andrzej wygra.
  Epidemia nie będzie wygasać, Andrzej przesunie termin wyborów, zdobędzie kolejne punkty, opozycja straci pożywkę do ujadania i przegra.
  Jarek to jednak stary lis jest....

  Kidawa tak bardzo chciała coś powiedzieć z pamięci..... i nie poszło, aż się zapowietrzyła :D

  https://mobile.twitter.com/stanczykmaciej/status/1242044834405322753?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fwpolityce.pl%2Fpolityka%2F492515-kidawa-blonska-wzywa-potrzeba-wiecej-inspiratorow-wideo

  1 13 Odpowiedz
 • baron nk klasa 28 mar

  wybory odbeda sie w terminie moga byc korespondecyjne wygra urzedujacy prezydent

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"
Koronawirus 36

Na jaką pomoc mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy? Jarosław Szlachetka: "Każdy przypadek będę rozstrzygał indywidualnie"

„Przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z podatków, na wydłużenie okresu płatności, czy rozłożenie ewentualnych zaległości na raty. To jako organ podatkowy mogę zadeklarować i takie mam instrumenty, jakie mogą pomagać przedsiębiorcom”.  - w programie „Kurier Myślenicki” mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Burmistrz na t...

Rośnie liczba zarażonych; w powiecie to 12 osób. Kolejne 495 przebywa na kwarantannie
Koronawirus 1

Rośnie liczba zarażonych; w powiecie to 12 osób. Kolejne 495 przebywa na kwarantannie

W Małopolsce koronawirusa potwierdzono u 363 osób (8 zmarło). W powiecie myślenickim zakażonych jest 12 osób, 495 znajduje się na kwarantannie Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób na terenie województwa. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 363 osób, spośród których z...

W Krakowie powstało izolatorium. Przyjmie 200 osób. Kto do niego trafi?
Koronawirus 0

W Krakowie powstało izolatorium. Przyjmie 200 osób. Kto do niego trafi?

Pierwsze małopolskie izolatorium powstało w Hotelu Wyspiański w Krakowie, przy ulicy Westerplatte. Jest przygotowane na przyjęcie 200 osób Wiele osób chorobę COVID-19 – wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-Cov-2 – przechodzi łagodnie. Mogą oni jednak stać się źródłem zakażenia dla innych osób. To głównie z myślą o takich przypadkach wojewodowie...

Obowiązek pomiaru temperatury personelu, selekcja pacjentów – tak teraz działa szpital
Myślenice 11

Obowiązek pomiaru temperatury personelu, selekcja pacjentów – tak teraz działa szpital

Obowiązkowy pomiar temperatury u pracowników szpitala w chwili wejścia na jego teren, selekcja pacjentów przez specjalne namioty – to najnowsze polecenia wojewody małopolskiego Piotra Ćwika Wydane Wojewody Małopolskiego zobowiązuje 38 małopolskich szpitali samorządowych i państwowych. Wśród nich znajduje się szpital w Myślenicach. Wojewoda Ma...

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy
Myślenice 45

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy

Po cyklu społecznych akcji, w pomoc medykom włączają się coraz większe firmy. Kolejni przedsiębiorcy namawiają do przekazywania darowizn dla myślenickiego szpitala. „Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy tym, którzy stoją na pierwszej linii walki z epidemią. Razem możemy wygrać bitwę o nasze zdrowie, życie i przyszłość” – mówią Odkąd w Polsce ogłoszono st...