Koronawirus

Rząd wprowadza stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy i kary za łamanie kwarantanny. Co jeszcze?

Rząd wprowadza stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy i kary za łamanie kwarantanny. Co jeszcze?

"Wprowadzamy stan epidemii, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa oraz wdrożyć zasady dotyczące m.in. kwarantanny. Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy” – zapowiedział premier.

Od 13 marca w kraju obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego w ramach którego rząd zawiesił działalność restauracji, klubów, pubów oraz zamknął granice.

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że w związku z pandemią koronawirusa w Polsce, wprowadzony został stan epidemii. 

Pozwala to na szereg ograniczeń, m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w wyznaczonych miejscach, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddanie się obowiązkowi badań.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Oznacza to, że stosując Ustawę o Chorobach Zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób, w zwalczaniu epidemii – mogą po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny by powstrzymać epidemię. W tym rozporządzeniu również wprowadziliście doprecyzowujące ograniczenia branży transportowej, czy też w galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zgodnie z tym co wielokrotnie zapowiadał pan premier, otwarte zostaną w tych galeriach sklepy spożywcze, apteki, będzie można kupić środki czystości (…)

Ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pozwala rządowi określić rozporządzeniem zagrożony obszar oraz kilka rodzajów stref. Mogą być to tzw. „strefy zero” zdefiniowane jako obszary, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero.

Wokół strefy zero może rozciągać się strefa buforowa. To obszar podlegający takim ograniczeniom jak zakaz przemieszczania się ludzi. Rząd może też określić inne strefy - np. zagrożenia, gdzie możliwe jest ryzyko wystąpienia stanu epidemii; zagrożonego obszaru - jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego kraju oraz miejsca kwarantanny - odrębnych obiektów budowlanych przeznaczonych do czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w których przechodzą kwarantannę.

Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował 
- premier Mateusz Morawiecki

Stan epidemii pozwala m.in. na wprowadzenie czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się, oraz funkcjonowania instytucji lub zakładów pracy. Zgodnie z ustawą można nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, czy terenów i dostarczenia pojazdów do działań przeciwepidemicznych.

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii pozwala też na wprowadzenie czasowej reglamentacji zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.

 

Po wprowadzeniu stanu epidemii pracownicy placówek leczniczych i osoby wykonujące zawody medyczne mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Decyzja o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii stwarza obowiązek pracy do 3 miesięcy.

"Osobie skierowanej do pracy przy zwalczaniu epidemii dotychczasowy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu bezpłatnego na czas określony w decyzji" - zaznaczono. Przysługuje jej wynagrodzenie nie niższe niż 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w decyzji.

Jaka jest konkretna różnica pomiędzy stanem zagrożenia epidemiologicznego, który obowiązywał w Polsce od 13 marca a stanem epidemii?

"Praktyczna różnica między tymi stanami sprowadza się do strefy zero. To obszar bezpośrednio wokół ogniska wirusa, w stanie epidemii podlegający ścisłym ograniczeniom i kontroli. Strefami zero mogą być miasta lub regiony. Możliwe konsekwencje stanu epidemii to zamknięcie miast, zakaz wyjazdu lub wjazdu"

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

 • TAK TAK 90%
 • NIE NIE 10%
 • Głosów: 1851

Powiązane tematy

Komentarze (20)

 • 20 mar 2020

  Bardzo dobrze w końcu ludzie będą s siedzieć na dupie w domach A nie lekceważyć to I wchodzić

  21 1 Odpowiedz
 • 20 mar 2020

  Widzę grupki np. cztery dziewczyny spacerujące razem, z różnych rodzin. Chłopcy w trzy rowery ścigający się. Grupa młodzieży grająca w piłkę na boisku.
  Mogą być spacery np po łąkach z jednego mieszkania, ale nie spotykające innych osób i mijające te inne w odległości 2 m.
  Rozmowy tylko na odległość.

  14 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 mar 2020

  Zachłanność pisowców na władzę i pieniądz czytelna. A wszystko to "dla Polaków", "dla Polski".

  14 7 Odpowiedz
 • 22 mar 2020

  W sobotę rano Jarosław Kaczyński powiedział w radiu RMF FM, że nie ma w tej chwili żadnych przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, który pozwoliłby na przesunięcie terminu wyborów prezydenckich....
  no to ja się pytam, skoro jest tak dobrze i fajnie, to dlaczego:
  dzieci i młodzież nie chodzą do szkoły ?
  dorośli pracują zdalnie ?
  sklepy, kina, teatry, kluby, knajpy, puby pozamykane?
  wizyta u lekarza rodzinnego tylko telefonicznie ?
  wyznaczono aż 19 szpitali jednoimiennych ?
  w tv rozmowy z np.politykami odbywają się przez komunikatory ?
  za opuszczenie miejsca kwarantanny 30 tys kary ?
  w kolejkach sklepowych stoimy w odległości 1m od siebie ?
  urzędu pozamykany, niczego nie można normalnie załatwić ?
  granice zamknięte, na wjazd do Polski czekają w iluś tam kilometrowych kolejkach ?
  tak ważne jest teraz #zostańwdomu
  Można takie pytania mnożyć, i mnożyć....a zwykły poseł, człowiek oderwany od rzeczywistości, polityk nie odpowiadający za jedno własne słowo, nagle usiłuje nam wmówić, że to zgodnie z konstytucją no...nic się nie dzieje !!!

  9 3 Odpowiedz
 • 21 mar 2020

  "Dla Andrzeja Dudy oraz jego kolegów mam tylko jedną radę. Niech sobie pozwolą chwilowo zapomnieć o wyborach i zajmą się kryzysem, który czeka Polskę. Jak dadzą radę, wygrają nie tylko reelekcję, ale też dobrą pamięć na lata. Jak nie dadzą rady - nic im nie pomoże i najdalej za rok wściekli ludzie wyniosą ich z pałaców władzy"

  https://magazyn.wp.pl/opinie/artykul/jedna-rada-dla-pad

  10 3 Odpowiedz