Koronawirus

Przebywasz na domowej kwarantannie? Ministerstwo namawia do ściągnięcia tej aplikacji

Przebywasz na domowej kwarantannie? Ministerstwo namawia do ściągnięcia tej aplikacji

"Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak może wyglądać kwarantanna domowa” – tak swoją aplikację opisuje ministerstwo cyfryzacji

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem i osoby, które nie wymagają hospitalizacji. Przebywając w domowej izolacji musimy liczyć się z policyjną kontrolą. W każdej chwili funkcjonariusze mogą sprawdzić, czy znajdujemy się pod zadeklarowanym adresem. Za złamanie kwarantanny w czasie epidemii może zostać nałożona grzywna do 30 tys. zł.

- W czasie kwarantanny policjanci mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Jeśli chcesz ułatwić im pracę, ściągnij naszą aplikację Kwarantanna domowa. Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak zapewnia aplikacja „Kwarantanna domowa” jest bezpłatna i bezpieczna. - Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef MC – zapewnia.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację – będzie wysyłany SMS z prośbę o wykonanie zadania – zrobienia selfie. Aplikacja używa geolokalizacji oraz systemu porównywania twarzy, a przesłane zdjęcia będą porównywane do zdjęcia referencyjnego

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Aplikacja daje też możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej