Biznes

Puste miasto. Zamknięte sklepy. Jaka będzie przyszłość firm i pracowników?

Puste miasto. Zamknięte sklepy. Jaka będzie przyszłość firm i pracowników?

Oprócz tego, że koronawirus SARS-CoV-2 pustoszy płuca zarażonych, to wprowadza też ważne zmiany otaczającej nas rzeczywistości. W Myślenicach większość firm jest zamknięta, a przedsiębiorcy i pracownicy zaczynają zastanawiać się jaka czeka ich przyszłość

Zgodnie z wydanym przez władze rozporządzeniem dotyczącym ograniczeń oraz wprowadzeniem w kraju stanu epidemii, zdecydowana większość mieszkańców regionu pozostaje w domu. Pracują m.in. lekarze, sprzedawcy, służby ratownicze, transport i budowlańcy.

Walka z epidemią ma też drugą stronę medalu. Puste ulice oznaczają brak klientów, a ponieważ dzisiaj spędzamy społeczną kwarantannę w domach, zamykane są też sklepy i lokale usługowe. W centrum miasta otwarte są głównie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Zdecydowana większość lokali pozostaje zamknięta, a w większości przypadków klientów wita kartka z napisem „zamknięte do odwołania”. Wśród najbardziej zagrożonych branż na pierwszym miejscu wymienia się turystykę i gastronomię. Choć niektórzy przedstawiciele tej ostatniej, swoją działalność starają się oprzeć o dostawy.  

Według  ekonomistów z centrum analiz ekonomicznych CenEA; około 17 proc. gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą dochodu już na początku walki z koronawirusem. Ekonomiści przepowiadają nadejście recesji i znaczny wzrost bezrobocia.

Taki scenariusz w ubiegłym tygodniu kreślili przedsiębiorcy ze strefy przemysłowej Jawornik-Polanka. Pracodawcy domagają się od burmistrza i rady miejskiej zdecydowanych działań i możliwie największego wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców. Zwracają uwagę, że od kondycji działających tu firm, zależeć może los wielu rodzin.

Czy w związku z wprowadzeniem "stanu zagrożenia epidemicznego" Miasto i Gmina Myślenice powinna wdrożyć pakiet pomocowy dla lokalnych przedsiębiorców?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 68%
 • raczej tak raczej tak 11%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 8%
 • raczej nie raczej nie 4%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 9%
 • Głosów: 1437

Proponują, aby na początek samorządowcy rozważyli możliwość zmiany stawek podatku od nieruchomości na rok 2020, przyjmując preferencyjną stawkę 0 zł/1 m.kw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz 5 zł/1 m.kw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

- Będziemy na bieżąco śledzić rozporządzenia rządowe odnośnie wsparcia dla przedsiębiorców i w zależności od przyznanych nam, jako samorządowi uprawnień i dodatkowych możliwości, podejmiemy stosowne działania – apel komentował burmistrz Jarosław Szlachetka .

W porządku obrad planowanej na poniedziałek 30 marca sesji Rady Miejskiej, nie znalazł się punkt dotyczący losu przedsiębiorców. Co im pozostaje?

Na razie śledzić działania rządu, a ten dopatruje się ratunku dla biznesu w tarczy antykryzysowej. W środę 25 marca zaakceptował pakiet projektów dotyczących związanych z nią ustaw. Zostały one skierowane do Sejmu, który prace nad nimi rozpocznie w piątek 27 marca.

Czy w związku z epidemią koronawirusa obawiasz się utraty pracy?

 • TAK TAK 59%
 • NIE NIE 24%
 • NIE MYŚLĘ O TYM NIE MYŚLĘ O TYM 17%
 • Głosów: 1449

W pakiecie ustaw, których celem jest przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa na liście działań znalazło się m.in.; przejęcie przez państwo opłacania składek ZUS przez trzy miesiące, dopłaty za przestój lub skrócony czas pracy – dla pracowników, stała kwota zwolniona z podatku i nieoskładkowana dla zatrudnionych na umowach zlecenia, o dzieło i samozatrudnionych. Ponadto zwolnienie ze składek ZUS wszystkich pracowników w firmach zatrudniających do dziewięciu osób oraz samozatrudnionych, których dochód w lutym nie przekraczał 10 454 zł.

W Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 1221, z których 16 zmarło. W Małopolsce 60 osób jest hospitalizowanych, 12 680 objętych kwarantanną, a 2 940 nadzorem epidemiologicznym.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Zofia 27 mar 2020

  to prawda! na razie ludzie na urlopach, na postojach ale nikt nie wie czy bedzie mial prace jak to sie skonczy bo nikt nie informuje ile cala ta przerwa potrwa i niewiadomo ile ludzi trafi na bezrobocie

  36 1 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Pracują też sprzątaczki w spółdzielni A dezynfekcję klamek i poręczy muszą robić płynem do naczyń bo nie ma i nie było żadnych płynów do dezynfekcji. No i jedno opakowanie rękawiczek dla wszystkich z hasłem: podzielcie się tym, bo więcej nie mamy.

  32 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 mar 2020

  Europa w stagnacji przynajmniej do lata i nie ma na to bata. Najpierw trzeba przeżyć, na rachunki czas przyjdzie. Dobra wola żeby się dogadać wystarczy, jeśli będziemy umieć współpracować teraz, poradzimy sobie też później. Straci każdy, biedny i bogatszy. Część firm zwłaszcza małych może przestać istnieć a ich właścicieli czeka przebranżowienie. Na cudowne owoce wprowadzanego pakietu antykryzysowego nie ma co liczyć - to ma wyglądać ładnie medialnie i na papierze, a to pod wybory, to znowu żeby pokazać że coś robią. A kto skontroluje ile pieniędzy wydano i gdzie? Same 32 mld z Unii mogą się rozpłynąć w systemie.

  Jeszcze raz - przynajmniej my w Myślenicach spróbujmy być wzorcowi, nie roznośmy zarazków - zostańmy na swojej posesji jeśli to możliwe.

  44 10 Odpowiedz
  • 27 mar 2020

   Ty aż tak mało inteligenty jesteś czy udajesz ? 32 mld są rozłożone na lata (chyba 10 najbliższych) wiec skończ siać ta lewacką propagandę i jak nie masz o czymś pojęcia to się nie odzywaj i nie wprowadzaj ludzi w błąd. To nie platforma ze miliardy znikaja, jak kasa z ofe.

   Napisz te brednie jeszcze 10 razy z innych kont. Trolle internetowe ciagle sapiące o utracone myslenickie koryto. Jesteście żenujący :D

   30 53 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 27 mar 2020

  "W porządku obrad planowanej na poniedziałek 30 marca sesji Rady Miejskiej" jak to na poniedziałek? A zakaz zgromadzeń? Radnych to nie obowiązuje? Kto to wymyślił?

  32 3 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Jakie są podstawy oprócz pobożnych życzeń ,że sytuacja się zmieni na korzyść na przykład za 2 lata .Zamiast o życie ludzie się martwią o pracę , bo myślą ,że to inni umrą a oni żyć będą jeszcze długo. To jakaś nowa epidemia na umysłach ludzkich. Nie wydaje się ,że tak się ludzie martwili o pracę a nie o życie w okresie dawnych zaraz.

  12 8 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Ukrainę wysłać do domu i zwolni sie sporo miejsc pracy

  17 12 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Ukraina właśnie wyjeżdża. Ukraińcy bez pracy nie będą w Polsce siedzieć, u siebie dłużej przeżyją za zarobione pieniądze.

  18 1 Odpowiedz
  • 27 mar 2020

   Ukraincy wyjeżdżają,a muzułmańcy w Niemczech na swych dzielniach w dup....mają co gada niemiecki rząd.Dali ich resteuranty otwarte,łażą w bandach po ulicach jak gdyby nigdy nic ,lulki palą I w piątki od rana wyją do allaha .

   16 2 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Czy burmistrz i rada miasta, zmniejszy podatek od nieruchomości.
  Bo to chyba logiczne, sklep/firma nieczynna to i podatku nie powinno być ?

  19 4 Odpowiedz
  • 27 mar 2020

   A jak ktoś już zapłacił w lutym za cały rok ?

   7 Odpowiedz
  • 27 mar 2020

   To jest oczywiste, że podatek lokalowy musi być pomniejszony, bo to jakby kazać płacić podatki od nieruchomości za pustostany, szkieletory itp.

   12 3 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Wydaje się, że np. gdyby hotelarze Hiszpanii, Polski zapewnili wszystkim przybywającym klientom maseczki na czas pobytu, to leżenie na leżaku, czy pływanie w morzu byłoby bezpieczne.
  Posiłki głównie gorące - grill , wog i ta branża rusza.

  5 7 Odpowiedz
 • 13oddział 27 mar 2020

  Ta cała tarcza "anty" kryzysowa to jakaś kpina. Rząd nieudolnie chce ratować biznes kosztem pracowników. Ludzie na śmieciówkach czy zatrudnieni przez agencje pracy pójdą na pierwszy ogień- politycy na otarcie łez rzucą im 2000 zł i radźcie se. Szefowie mogą obniżać pensje nawet o połowę (a władza dorzuci 40 %). Zasiłki na bezrobociu ? bez zmian by nie zachęcać wywalania ludzi z firm dalej 741,87 zł . No i możliwość zwiększenia 8 godzin roboczych do nawet 12. Oczywiście banki i bogate cwaniaki dostaną swoją dolę zwykli ludzie pracy nie. Czyli powtórka z poprzedniego kryzysu.

  21 6 Odpowiedz
 • OKOKI 27 mar 2020

  500 + . 13 dla emerytów .300 zł na zeszyty dla każdego dziecka ,PIS szastał pieniędzmi na lewo i prawo a ciemnota się cieszyła że rozdają pieniądze za darmo i jeszcze im przyklaskiwała. Teraz przyszedł kryzys jakiego się nikt nie spodziewał i po prostu niema pieniędzy w budżecie aby ratować upadającą gospodarkę.

  24 10 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Ciekawe czy po wygaszeniu epidemii o ile to kiedyś nastąpi, Włosi wyjdą z unii i będzie Italexit? UE odwróciła wzrok od tragedii we Włoszech.

  18 4 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Tych 10% co są przeciwko pomocy dla przedsiębiorstw to albo emeryci i renciści (większość elektoratu pisu) albo.. Brakło mi słów, albo zostały by ocenzurowane

  7 8 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Wszyscy chcą pomocy dla firm, ale nie oszukujmy się, ile można pomagać ? To na ile zostanie zrujnowana gospodarka w Polsce i na świecie zależy od tego jak długo nie poradzimy sobie z epidemią, a nie od tego kto obecnie rządzi. Polityka w tym momencie schodzi na dalszy plan, to nie ona wykończy gospodarkę tylko koronawirus !

  16 8 Odpowiedz
 • 13oddział 27 mar 2020

  A dlaczego wszyscy mamy się zrzucać na prywatne biznesy ? Przedsiębiorcy płaczą o składki ZUS- my pracownicy też je płacimy. Podatki ? My także płacimy. W sumie to my do państwa dokładamy najwięcej a bierzemy najmniej. Ile korzystamy na funduszach unijnych ? Na ulgach podatkowych? kto nam zwraca Vat ? Codziennie narażamy zdrowie i życie (nawet w czasie epidemii) rozwożąc artykuły, sprzedając w sklepach, jeżdżąc w karetkach, pracując w magazynach, wywozimy śmieci itd. Nikt inny nie ryzykuje co my i nasze rodziny a mamy z tego tyle że na nasze barki się zrzuci cały powstały przy okazji kryzys.

  21 12 Odpowiedz
  • 28 mar 2020

   Możesz zamienić się zawsze na pracodawcę.
   Świat nie jest i nie będzie sprawiedliwy. Są ci którzy mają głowę go robienia biznesu i im należy pomagać, bo zapewniają pieniądze dla tych, którzy do takiego biznesu głowy nie mają.
   To nie ty płacisz ZUS za siebie- to pracodawca z twojej roboty go płaci. Ale jeżeli ci nie da tej roboty, nie będziesz miał ty i on.
   Co lepsze? wspólne bezrobocie? a skąd się wezmą pieniądze na bezrobocie jeżeli nie będzie firm?
   Kapitalizm, nie jest sprawiedliwy, ale jest demokratyczny, zawsze ty możesz być pracodawcą dla byłego pracodawcy, stwórz firmę i pokaż byłemu pracodawcy, miejsce w szeregu.
   Większość dzisiejszych krezusów zaczynała tak jak ty-od zera.

   13 7 Odpowiedz
  • 31 mar 2020

   Brawo. Świetnie ujęte.

   Odpowiedz
 • 13oddział 28 mar 2020

  Daruj sobie "dobre rady"- możesz tez wyjechać do Tybetu i zostać mnichem. Jak tak źle wielkim biznesmenom to mogą się zatrudnić w którejś ze Stref Ekonomicznych jako pracownicy. Oczywiście że świat nie jest sprawiedliwy ale to nie znaczy że my nie mamy dążyć do niesprawiedliwości i ją popierać. Większość biznesów nie polega na "posiadani do niego głowy" a po prostu odziedziczenia ich dzięki bogatym rodzicom (nie mówię tu o osiedlowym sklepiku a o dużych firmach). Czy Kulczykowie, czy córka Cupiała, czy Paris Hillton, czy sławny Bill Gates (zobacz kim był jego ojciec gdy montował firmę w garażu). Pracownicy płacą swój ZUS pół na pół z pracodawcą - wystarczy zobaczyć na tabelki ZUS , no chyba że jesteś na śmieciówce . Kapitalizm nie jest demokratyczny- ty jako pracownik nie masz wpływu ani decydującego głosu co do funkcjonowaniu firmy. Kapitalizm jest feudalny. W kapitalizmie rządzi kapitał- więc gdy masz kasę możesz sobie inwestować jak jej nie masz musisz robić na tych co inwestują.
  "Większość dzisiejszych krezusów zaczynała tak jak ty-od zera."- Którzy ? Bo jakoś nikt mi na myśl nie przychodzi ? (oprócz tych co skorzystali na transformacji i różnymi niezbyt czystymi zagraniami się dorobili) o wielkim międzynarodowym kapitale nie wspominając.
  Z ciekawostek - wszyscy kapitaliści uważają za zło największe związki zawodowe nie przeszkadza im to jednak zakładać własne stowarzyszenia (a co na to wolny rynek ?).

  8 11 Odpowiedz
  • 28 mar 2020

   Zawsze możesz skorzystać z ich kapitału, czyli z banków. Nie jest to prawda, że dzieci robią biznes na kapitale rodziców. Przeważnie rodzice zrobili kapitał z niczego, zaś dzieci tylko wydają te pieniądze i pogrążają ten kapitał.
   Tyle.
   Jak masz pomysł na biznes, przedstaw biznesplan i każdy bank ci pomoże. Po komunie wszyscy byliśmy na dnie, więc dziedziczenie w Polsce ma bardzo, bardzo krótką historię.
   Jeszcze jest czas aby przerwać ten łańcuszek powiązań.
   Zobacz, że nowi kapitaliści powstali w ciągu ostatnich czterech lat: od nas Obajtek i nowi zarządcy spółek skarbu państwa.
   Dzielą się przeolbrzymim kapitałem. Tak że na załapanie się do czołówki nigdy nie jest za późno.
   Taki Myślenicki przedsiębiorca np. przy Obajtku, jest taki, maleńki, że z pozycji prezesa spółki skarbu państwa, prawie niezauważalny.

   5 6 Odpowiedz
 • 13oddział 28 mar 2020

  Szkoda że wcześniej o tym nie pomyślałem- polazłbym do banku i z marszu wykupił sklepy jak Alma bankrutowała. Czyli Kulczykowie już rozhulali fortunę ojca ? Paris Hilton przepiła hotele ? A jak tam szejkowie arabscy (w tym rodzina Bin Ladenów) , oligarchowie Rosyjscy, miliaderzy z USA i właściciel Biedronki ? Nie mają nic ? Może jakieś przykłady ?
  "Zobacz, że nowi kapitaliści powstali w ciągu ostatnich czterech lat: od nas Obajtek i nowi zarządcy spółek skarbu państwa."- zapewne poradzili się ciebie, zrobili biznesplan i poszli do banku po kredyt. Przepiękny przykład. łeb do ineresów też ma potężny- nie oszukujmy się lojalnośc do parti rządzącej i znajomości. Jak by się zmienił rząd, zwyczajnie poleci jak to w polityce. Ja mu nawet wierzę że dostał te działki od rodziny (bo mi się fajnie wpasowuje w moją teorię :)
  W jakiej ty rzeczywistości żyjesz chłopie (czy raczej waszmość szlachcicu)?

  7 7 Odpowiedz
  • DajMI MINUSY! 28 mar 2020

   Czyli co proponujesz jako remedium na to co piszesz? Socjalizm?

   7 42 Odpowiedz
   • 13oddział 28 mar 2020

    Dyskutuje z gościem bo nie ma racji ani nawet argumentów. Ja się określam jako anarchosyndykalista. Co proponuje- niezależne od pracodawców, anty polityczne (czyli nie włażący w tyłek żadnej partii) i faktycznie broniące praw i godności pracowników a nie bonzów związkowych- związki zawodowe. Pracownicy są niesamowitą siła- nasza liczebność i pożyteczność dla społeczeństwa (a nawet dla świata) jest po prostu ogromna.

    8 7 Odpowiedz
  • 28 mar 2020

   Właśnie co proponujesz?
   Co do Prezesa Orlen, to rzeczywiście go zmienią po zmianie kadencji ale on już jest spadkobiercą kapitału to 1.2 mln dochodu rocznie x 4 lata to 5 mln a kolejne 4 to co najmniej x 2 plus dywidendy i wiele innych przywilejów. Jemu do końca życia już nic nie grozi, bo chorobowe, to kapitał maksymalnych świadczeń, a na emeryturę ma już w banku ZUS zgromadzony kapitał, że może spać spokojnie. Nie martwi się kryzysem, bankructwem,
   czy kredytem.
   Gdybym miał być spadkobiercom któregoś biznesu typu myślenickiego i prezesem Orlen,
   biorę w ciemno prezesa Orlen. Nawet po zmianie opcji, nie zdarzyło się aby taki gość pozostał na lodzie. Albo będzie prezesem spółki Stalexport autostrada A 4, albo wiele innych propozycji.

   6 7 Odpowiedz
 • 13oddział 28 mar 2020

  Kariera tak naprawdę polityczna ma być przykładem na karierę biznesową ? Działki odziedziczone po rodzinie się już nie liczą w naszej dyskusji ? Może go poratować w kryzysie "bo ma łeb do interesów" ? Super. A może gdybyś (i co by "było gdyby" się włącza :) miał wybierać zostałbyś synem Trumpa albo Putina, albo zięciem Billa Gatesa ?
  Ja proponuje żeby pracownicy zorganizowani w związki zawodowe mieli faktyczny wpływ na gospodarkę i rząd (największy pracodawca w Polsce) i tym samym na własne życie. Proponuje żebyśmy przestali być chłopami pańszczyźnianymi wykonującymi tylko rozkazy i gnani do roboty (tym razem przez terrorystów ekonomicznych) a wzieli odpowiedzialność za siebie i przyszłość swoich rodzin. Tyle proponuje.

  6 3 Odpowiedz
  • 28 mar 2020

   Nie wiem o jakich działkach piszesz, bo o chyba o tym było nie zemną.

   A bliskość ideału jest. Np. PKO BP Skarb Państwa : 29,43%
   Nationale-Nederlanden OFE (dawniej ING OFE) 7.56%
   Aviva OFE 7.04%

   Pozostali akcjonariusze 55.97%

   Możesz być w tych pozostałych i jesteś współwłaścicielem banku.

   4 6 Odpowiedz
  • 29 mar 2020

   że tak zapytam, co robisz zawodowo i czy na własny rachunek?

   2 3 Odpowiedz
 • 28 mar 2020

  Czy Grodzki odrzuci ustawę tarczy antykryzysowej? Co zrobi PO ? Wszystko w rękach opozycji.

  6 6 Odpowiedz
 • Andrzej 29 mar 2020

  Co to jest to PiS czy PO

  2 Odpowiedz
 • 29 mar 2020

  W jaki sposób gmina pomoże lokalnym przedsiębiorcą? Jak nie potrafi na ten czas nawet obniżyć opłat za śmieci, prawie 350 zł trzeba zapłacić A na chwilę obecną kosze stoją praktycznie puste , A i firma RPGK zawiesiła cotygodniowy wywóz Ale kasa musi się zgadzac👍😊

  11 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 mar 2020

  Ja obstawiam że gminni będą chcieli na normalnych stawkach przejechać chyba że np. pracodawcy się zmówią i pocisną a to już skutek dać może
  Koszt wywozu śmieci, te drastyczne podwyżki w ostatnim czasie dotknęły każdego i skoro podwyżka była jak uzasadniano z powodu rosnącej ilości śmieci to co zrobić w tej obecnej sytuacji?

  4 Odpowiedz
 • 30 mar 2020

  Nie rozumiem czemu nie weszła jeszcze decyzja ze apteki mogą być czynne do 16-17 a później już tylko apteka dyzurujaca? Przecież to jest nie normalnie żeby tyle aptek w jednym mieście było otwarte jak do tej pory podobnie ze spożywczymi jedne do 16 drugie od 16 przecież trzeba ograniczać kontakty z ludźmi, jedni nie pracują i siedzą w domu a inni dzień w dzień po 8 godzin no ludzie czy ktoś wogole zapomniał ze to jest chore? Przecież tam też pracują ludzie którzy tak samo jak inni nie mają ochoty dzień dzień po 8 godzin ryzykować swojego życia

  1 1 Odpowiedz
  • 13oddział 30 mar 2020

   Trzeba by było skrócić dzień pracy- tymczasem rząd ..... wydłużył. Apteki wiadomo nie przyjmą nowych pracowników (brak byłby chyba kwalifikacji). Sklepy spożywcze jednak powinny być otwarte normalnie z tym że ludzie spędzali by mniej godzin w pracy. Powinniśmy mieć dostęp do żywności i środków pierwszej potrzeby.

   4 Odpowiedz
 • 13oddział 31 mar 2020

  Takie coś wyszukałem- trudno się z naukowcami i inteligencją nie zgodzić : https://regeneracjamanifest.wordpress.com/

  1 Odpowiedz
 • 31 mar 2020

  Najlepszy moment na przebudowę skrzyżowań na Zakopiance, Ruchu prawie nie ma, możnaby spokojnie działać.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej