Biznes

Puste miasto. Zamknięte sklepy. Jaka będzie przyszłość firm i pracowników?

Puste miasto. Zamknięte sklepy. Jaka będzie przyszłość firm i pracowników?

Oprócz tego, że koronawirus SARS-CoV-2 pustoszy płuca zarażonych, to wprowadza też ważne zmiany otaczającej nas rzeczywistości. W Myślenicach większość firm jest zamknięta, a przedsiębiorcy i pracownicy zaczynają zastanawiać się jaka czeka ich przyszłość

Zgodnie z wydanym przez władze rozporządzeniem dotyczącym ograniczeń oraz wprowadzeniem w kraju stanu epidemii, zdecydowana większość mieszkańców regionu pozostaje w domu. Pracują m.in. lekarze, sprzedawcy, służby ratownicze, transport i budowlańcy.

Walka z epidemią ma też drugą stronę medalu. Puste ulice oznaczają brak klientów, a ponieważ dzisiaj spędzamy społeczną kwarantannę w domach, zamykane są też sklepy i lokale usługowe. W centrum miasta otwarte są głównie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Zdecydowana większość lokali pozostaje zamknięta, a w większości przypadków klientów wita kartka z napisem „zamknięte do odwołania”. Wśród najbardziej zagrożonych branż na pierwszym miejscu wymienia się turystykę i gastronomię. Choć niektórzy przedstawiciele tej ostatniej, swoją działalność starają się oprzeć o dostawy.  

Według  ekonomistów z centrum analiz ekonomicznych CenEA; około 17 proc. gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą dochodu już na początku walki z koronawirusem. Ekonomiści przepowiadają nadejście recesji i znaczny wzrost bezrobocia.

Taki scenariusz w ubiegłym tygodniu kreślili przedsiębiorcy ze strefy przemysłowej Jawornik-Polanka. Pracodawcy domagają się od burmistrza i rady miejskiej zdecydowanych działań i możliwie największego wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców. Zwracają uwagę, że od kondycji działających tu firm, zależeć może los wielu rodzin.

Czy w związku z wprowadzeniem "stanu zagrożenia epidemicznego" Miasto i Gmina Myślenice powinna wdrożyć pakiet pomocowy dla lokalnych przedsiębiorców?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 68%
 • raczej tak raczej tak 11%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 8%
 • raczej nie raczej nie 4%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 9%
 • Głosów: 1437

Proponują, aby na początek samorządowcy rozważyli możliwość zmiany stawek podatku od nieruchomości na rok 2020, przyjmując preferencyjną stawkę 0 zł/1 m.kw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz 5 zł/1 m.kw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

- Będziemy na bieżąco śledzić rozporządzenia rządowe odnośnie wsparcia dla przedsiębiorców i w zależności od przyznanych nam, jako samorządowi uprawnień i dodatkowych możliwości, podejmiemy stosowne działania – apel komentował burmistrz Jarosław Szlachetka .

W porządku obrad planowanej na poniedziałek 30 marca sesji Rady Miejskiej, nie znalazł się punkt dotyczący losu przedsiębiorców. Co im pozostaje?

Na razie śledzić działania rządu, a ten dopatruje się ratunku dla biznesu w tarczy antykryzysowej. W środę 25 marca zaakceptował pakiet projektów dotyczących związanych z nią ustaw. Zostały one skierowane do Sejmu, który prace nad nimi rozpocznie w piątek 27 marca.

Czy w związku z epidemią koronawirusa obawiasz się utraty pracy?

 • TAK TAK 59%
 • NIE NIE 24%
 • NIE MYŚLĘ O TYM NIE MYŚLĘ O TYM 17%
 • Głosów: 1449

W pakiecie ustaw, których celem jest przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa na liście działań znalazło się m.in.; przejęcie przez państwo opłacania składek ZUS przez trzy miesiące, dopłaty za przestój lub skrócony czas pracy – dla pracowników, stała kwota zwolniona z podatku i nieoskładkowana dla zatrudnionych na umowach zlecenia, o dzieło i samozatrudnionych. Ponadto zwolnienie ze składek ZUS wszystkich pracowników w firmach zatrudniających do dziewięciu osób oraz samozatrudnionych, których dochód w lutym nie przekraczał 10 454 zł.

W Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 1221, z których 16 zmarło. W Małopolsce 60 osób jest hospitalizowanych, 12 680 objętych kwarantanną, a 2 940 nadzorem epidemiologicznym.

Powiązane tematy

Komentarze (45)

 • Brak zdjęcia
  27 mar 2020

  Europa w stagnacji przynajmniej do lata i nie ma na to bata. Najpierw trzeba przeżyć, na rachunki czas przyjdzie. Dobra wola żeby się dogadać wystarczy, jeśli będziemy umieć współpracować teraz, poradzimy sobie też później. Straci każdy, biedny i bogatszy. Część firm zwłaszcza małych może przestać istnieć a ich właścicieli czeka przebranżowienie. Na cudowne owoce wprowadzanego pakietu antykryzysowego nie ma co liczyć - to ma wyglądać ładnie medialnie i na papierze, a to pod wybory, to znowu żeby pokazać że coś robią. A kto skontroluje ile pieniędzy wydano i gdzie? Same 32 mld z Unii mogą się rozpłynąć w systemie.

  Jeszcze raz - przynajmniej my w Myślenicach spróbujmy być wzorcowi, nie roznośmy zarazków - zostańmy na swojej posesji jeśli to możliwe.

  44 10 Odpowiedz
 • Zofia 27 mar 2020

  to prawda! na razie ludzie na urlopach, na postojach ale nikt nie wie czy bedzie mial prace jak to sie skonczy bo nikt nie informuje ile cala ta przerwa potrwa i niewiadomo ile ludzi trafi na bezrobocie

  36 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 27 mar 2020

  "W porządku obrad planowanej na poniedziałek 30 marca sesji Rady Miejskiej" jak to na poniedziałek? A zakaz zgromadzeń? Radnych to nie obowiązuje? Kto to wymyślił?

  32 3 Odpowiedz
 • 27 mar 2020

  Pracują też sprzątaczki w spółdzielni A dezynfekcję klamek i poręczy muszą robić płynem do naczyń bo nie ma i nie było żadnych płynów do dezynfekcji. No i jedno opakowanie rękawiczek dla wszystkich z hasłem: podzielcie się tym, bo więcej nie mamy.

  32 5 Odpowiedz
 • mirek@ 27 mar 2020

  To byłby szczyt nieodpowiedzialności

  23 4 Odpowiedz