Myślenice

Pierwsza ofiara koronawirusa w Małopolsce. Pacjent zmarł w szpitalu w Myślenicach

Pierwsza ofiara koronawirusa w Małopolsce. Pacjent zmarł w szpitalu w Myślenicach

W myślenickim szpitalu zmarł 89-letni mężczyzna. Trafił na oddział pulmonologiczny. Wynik badań dotarł do szpitala po jego śmierci. Był dodatni. Domowa kwarantanna czeka 19 osób z personelu szpitala

Mający 89 lat mieszkaniec powiatu krakowskiego trafił do myślenickiego szpitala z niewydolnością oddechową w piątek 27 marca. Przyjęto go na oddział pulmonologii. Kontrolnie pobrano od niego próbkę wymazu i wysłano do laboratorium. Zmarł kolejnego dnia (w sobotę 28 marca).

- Potwierdzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zostało przekazane do Szpitala już po jego śmierci. Potwierdzono, że była ona spowodowana chorobą COVID-19. Zmarły miał choroby współistniejące – informuje biuro prasowe wojewody Małopolskiego. To pierwsza ofiara koronawirusa w Małopolsce. Obecnie w województwie potwierdzono zakażenie u 150 osób.

Chciałbyś/-abyś zrobić sobie test na koronawirusa?

 • TAK TAK 77%
 • NIE NIE 23%
 • Głosów: 1535

Jak na łamach Dziennika Polskiego  przekonuje dyrektor szpitala; wywiad przeprowadzony przez zespół ratownictwa medycznego był "czysty" i nie wskazywał na to, aby pacjent lub jego bliscy mieli styczność z osobami, które wróciły z zagranicy.

Śmierć pacjenta, który okazał się zakażony dla 19 osób personelu szpitala oznacza domową kwarantannę. Zostaną również zbadani pod kątem zarażenia koronawirusem.

W sumie w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 1862 z których zmarły 22 osoby.

Powiązane tematy

Ks. Zdzisław Balon: Ten trudny czas kiedyś się skończy
Wywiad 26

Ks. Zdzisław Balon: Ten trudny czas kiedyś się skończy

Z jednej strony czuję ból, że w kościele jest nas tak mało, bezradność, że nie mogę tego zmienić; z drugiej strony czuję radość, że na moje „Pan z Wami” w tej samej chwili, przed monitorami i tabletami odpowiadają mi setki osób - o życiu kościoła w czasach pandemii mówi ks. kanonik Zdzisław Balon, proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  ...

Koniec parkowania za darmo. Gmina przywraca opłaty
Myślenice 22

Koniec parkowania za darmo. Gmina przywraca opłaty

Gmina przywraca opłaty za parkowanie w strefach na terenie Myślenic. Ich pobór został zawieszony 17 marca „z uwagi na nadzwyczajne okoliczności stanu zagrożenia epidemicznego”. Dzisiaj gmina zaleca „korzystanie z mobilnych aplikacji w celu wniesienia opłaty za postój”. Od 17 marca na terenie Myślenic obowiązywało zawieszenie opłat za parkowanie w...

Na co zwracać uwagę, aby zakupy były bezpieczne? 14 porad ministerstwa zdrowia
Koronawirus 2

Na co zwracać uwagę, aby zakupy były bezpieczne? 14 porad ministerstwa zdrowia

Mimo wprowadzanych ograniczeń wciąż możemy wychodzić na zakupy. Często są jedynym powodem, aby wyjść z domu. Na co zwracać szczególną uwagę, kiedy już znajdziemy się w sklepie? Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii i związane z nim zakazy. Najnowsze (zaktualizowane 1 kwietnia) dotyczą zachowania dystansu od innych w odległości minimum 2 me...

Komentarze

 • 30 mar

  Ludzie! Czy niewydolność oddechowa to za mało, żeby podejrzewać koro? Skończcie z tymi kontaktami z osobami z zagranicy. Teraz zarażamy się już od siebie nawzajem. Wystarczy że był w kościele, w sklepie albo w przychodni.

  70 2 Odpowiedz
  • 30 mar

   To jest właśnie ten wspaniale zarządzany szpital :D mówiłem o tym od dawna, gość z trudnościami oddechowymi i nikt nie wie jak się zachować. Brawo dla dyrektora szpitala ! :D pierwszy przypadek i już mamy cyrk na kółkach...

   37 55 Odpowiedz
   • mysleniczaninzdziada 30 mar

    Skoro chcesz być taki skrupulatny to nie wprowadzaj innych w błąd. Pierwszy przypadek to był w połowie marca. Co nie zmienia faktu że mamy zgon. Jeśli epidemią się rozwinie to będzie ich więcej

    36 5 Odpowiedz
   • 30 mar

    Szpital zapewne zgodnie z wymyśloną przez rządowe głowy procedurą wysłał próbki do testu, czekał na wyniki kilka dni a przez ten czas pacjent zmarł. Pewnie w dalszej kolejności trafiłby do szpitala krakowskiego. W stanie takiego zagrożenia każda godzina się liczy, czasem o życiu decydują minuty, sekundy...

    Czas oczekiwania na wynik musi zostać SKRÓCONY i nie ma żartów, żaden szpital tego nie przepchnie bo to nie ich działka, za decyzje odgórne odpowiedzialny jest pisowski rząd. Druga sprawa to dostępność testów.
    Siedzimy na tykającej bombie i będziy się zarażać, to siedzenie w domu utrudni ale wirusa nie zatrzyma, będziemy zarażać się z tą różnicą że dłużej. Izolacja ludności musi iść w parze z jak najszybszym wykrywaniem zarażonych, inaczej nici.

    43 9 Odpowiedz
   • 30 mar

    No tak, wina dyrektora bo zmarł 89 letni pacjent na zapalenie płuc. Gdyby był nim wyznawca jedynie słusznej partii to by pewnie przeżył. Chciał bym tyle dożyć.

    39 15 Odpowiedz
  • 30 mar

   Jak można w tym czasie, z płucnymi dolegliwościami, nie podejrzewać korony? I zainfekować dwa oddziały w tym sor? BEZMYŚLNOŚĆ I BRAK PROCEDUR. Kto kieruje tym szpitalem?

   16 5 Odpowiedz
 • 30 mar

  Krótko mówiąc teraz dopiero się zacznie w Myślenicach... Personel medyczny , który miał styczność z tym Pacjentem w piątek prawdopodobnie poszedł sobie jak zwykle po dyżurze do swoich domów... To co czeka Myślenice i okolice można sobie niestety dopowiedzieć. Jednak biorąc pod uwagę, że nasz szpital został wyznaczony do bezpośredniej "walki" z wirusem to niestety kiedyś musiało nastąpić.

  31 5 Odpowiedz
 • 30 mar

  Nie mogli go zawieźć do Krakowa, skoro był z tamtego powiatu?
  No dobrze nie jest, bo jedyny szpital został zainfekowany.

  30 5 Odpowiedz
 • 30 mar

  Władze, służby, media apelują, aby poza niezbędnymi sytuacjami nie wychodzić z domu! Tymczasem ulica Średniawskiego (Górne Przedmieście) to aleja spacerowiczów! Nagle tu zrobił się deptak! (tak było wczoraj i tak jest dzisiaj). Bezpośrednie zwrócenie uwagi nie przynosi żadnych skutków. Wręcz przeciwnie! - mogłam dostrzec oburzenie, urazę. Co robić?

  20 8 Odpowiedz
  • 30 mar

   Jeżeli ludzie nie spotykają się i nie zatrzymują w grupach, to nic się nie stanie.
   Można iść parkiem czy lasem, ale omijając się na wdechu i w odległości 2m.
   Gorzej w pomieszczeniach zamkniętych.

   19 5 Odpowiedz
  • 1 kwi

   I bardzo dobrze niech wychodzą młodzi zdrowi z domów !! Strasi i schorowani owszem niech zostaną w domu ale ludzie zdrowi niech wyjdą na swierze powietrze !!

   1 1 Odpowiedz
 • 30 mar

  Wyjście na miasto w pełnym zestawie: maseczka + rękawiczki + izolować odzież po powrocie do domu + dezynfekcja rąk i twarzy

  18 5 Odpowiedz
 • 30 mar

  Pownni zamknac personel w szpitalu na kwarantannie. Teraz żeby nie było, że lekarze siedza w chalupie, a ich rodziny robią zakupy w sklepie, w warzywniaku i w stu innych miejscach i pół Myślenic będzie zarażonych. I nie wiadomo też co lekarze robili od piątku do czasu otrzymania wyników tego pacjenta, pewnie sami byli za zkupach. Pacjent od razu powinien terafic na oddziała zakaźny, a nie na pulmonologie. Bo teraz presonel mogół już przenieść wirusa na pacjentów z pulmonologii, na panie sprzatajce, które z kolei zaniosły to do swoich domów. W ten sposób nigdy z tego nie wyjdziemy. Ale ludzie w myslenicach sa małomyslacy, kochaja lezec na soebie w kolejakch i ogladac mieso na sto sposobow, brac to co jest i wypad.

  24 19 Odpowiedz
 • 30 mar

  Kwarantanną objąc LEKARZY WRAZ Z ICH RODZINAMI I LUDŻMI Z KTÓRYMI MIELI KONTAKT. Kwarantanna dla RODZINY PACJENTA I LUDZI Z KTÓRYMI SIĘ SPOTYKALI W TYM CZASIE. Bo zaraz z 19 ososb bedzie 190 zrazaonych.

  21 20 Odpowiedz
  • DajMI MINUSY! 30 mar

   Uważaj, bo zaraz sama będziesz mieć kwarantanne. To nie wina lekarzy, że tak się długo czeka na wyniki w tym kraju.

   25 67 Odpowiedz
  • 30 mar

   Po pierwsze to nie wiadomo czy w ogóle ktoś z tych osób jest zakażony a po drugie nie wiadomo czy wszyscy wychodzili na zakupy, spotykali się z innymi itd. Takie gdybanie nie ma żadnego sensu. Dowiemy się za dwa dni ile z tych osób co jest w kwarantannie jest chorych bo akurat w tym przypadku podejrzewam, że zrobili im wczoraj testy od razu.

   6 8 Odpowiedz
   • 30 mar

    Racja, lepiej "poczekac" tydzień i zobaczyć ile osób zostanie zarażonych. Później poczekać kolejny tydzień i zobaczyć co sie stanie. A co tam, nic nie róbmy i zobaczmy co sie stanie.
    Oczywiście że @amuminek ma racje. Nie jest to wina lekarzy i pielęgniarek ale wirus nie pyta kto jest winny tylko się przenosi. Jak będziemy czekać i sprawdzać czy oni są zarażeni pozwalając im się poruszać pośród zdrowych ludzi to za kilka dni się może okazać że jedna z nich się zaraziła i dalej pójdzie lawinowo

    9 2 Odpowiedz
  • 31 mar

   Kwarantanna tak w tym przypadku jak i w przypadku powracających z zagranicy wobec najbliższej rodziny to fikcja. A poza tym praktycznie nie możliwe do realizacji oraz egzekwowania prze służby porządkowe.

   3 Odpowiedz
 • 30 mar

  Ich wina ze nie przyjmuja podejrzanych przypadków od razu na zakaźny i ze swoj personel powinni podac kwarantannie w szpitalu, a nie w domu. Gdyby lekarze z prokocimia mieli kwarantanny domowe to kraków bylby jak wlochy. Myslenickie doktory to Oni sa po medycynie czy po wyzszej szkole gotowania na gazie ze nie mysla nic.

  27 27 Odpowiedz
 • 30 mar

  A czy ktoś wie ile osób zarażonych zostało wyleczonych? ???Pytam bo media informują tylko o nowych przypadkach zarażonych a ile osób wyzdrowialo to cisza

  9 1 Odpowiedz
 • 30 mar

  ​W najnowszych badaniach stwierdzono, że połowa pacjentów leczonych z powodu łagodnej infekcji COVID-19 nadal miała w organizmie SARS-CoV-2 do ośmiu dni po ustąpieniu objawów. To oznacza, że standardowa, dwutygodniowa kwarantanna może być niewystarczająca w celu zahamowania pandemii.

  Czytaj więcej na https://nt.interia.pl/raporty/raport-koronawirus/strona-glowna/news-koronawirusem-mozna-zarazac-nawet-po-wyzdrowieniu,nId,4409785#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  8 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dallas; Dom weselny, hotel, restauracja. Wielkie otwarcie 1 czerwca
Myślenice 0

Dallas; Dom weselny, hotel, restauracja. Wielkie otwarcie 1 czerwca

Dallas jest firmą zaangażowaną społecznie. Właścicielki przekazały darowiznę w wysokości 2000 złotych na sprzęt medyczny ratujący życie dzieci przebywających w myślenickim szpitalu.  Dallas uchodzi za idealne miejsce na organizację przyjęcia weselnego, komunii, chrzcin, rocznic i innych imprez okolicznościowych. Chwaleni za świetną domową kuchnię...

Tak będzie wyglądać lokal na Górnym Jazie. Ma powstać w 2022 roku
Myślenice 12

Tak będzie wyglądać lokal na Górnym Jazie. Ma powstać w 2022 roku

Na Górnym Jazie na Zarabiu powstanie restauracja, publiczne toalety, a nawet prysznice. Taki obiekt mają zamiar wybudować tu nowi dzierżawcy terenu. Ma być gotowy na czerwiec 2022 roku Gmina Myślenice wyłoniła przedsiębiorcę, który w ramach długoletniej dzierżawy zagospodaruje lokal gastronomiczny na Górnym Jazie na Zarabiu. W środę 27 maja w magi...

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja
Koronawirus 12

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 30 maja 2020 r., czyli od soboty, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, o ile zostanie zachowany dystans społeczny (2 m) Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie to kolejny, czwarty już etap odmrażania kraju. Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie wice...

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?
Koronawirus 6

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?

Od tygodnia wśród mieszkańców powiatu myślenickiego nie odnotowano nowego przypadku zakażenia koronawirusem. W Małopolsce w tym czasie przybyło 55 przypadków W ostatnim tygodniu nie zmienia się liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród mieszkańców powiatu myślenickiego. Od 16 maja utrzymuje się na poziomie 148, co wciąż utrzymuje powiat...

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie
Koronawirus 3

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie

„Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale nie wszędzie” – w programie "Graffiti" na antenie Polsat News zapowiedział minister zdrowia „Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej” – w programie „Graffiti” Łukasz Szumowski zaznaczył też, że ostateczna decyzja będzie zal...