Krzyszkowice

Tunel powstanie tu najwcześniej w 2024 roku. Mieszkańcy chcą tymczasowej sygnalizacji świetlnej

Tunel powstanie tu najwcześniej w 2024 roku. Mieszkańcy chcą tymczasowej sygnalizacji świetlnej
Fot. Bartek Ziółkowski

GDDKiA ogłosiła przetarg na przebudowę skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową w Krzyszkowicach. Procedura, prace projektowe i środowiskowe, a następnie budowa tunelu potrwają minimum cztery lata. Czy na ten czas powinna stanąć tu sygnalizacja świetlna?

Takie pytanie zadają mieszkańcy skupieni wokół ruchu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”, jaki powstał po organizacji styczniowego protestu pod tą samą nazwą. Na początku roku ponad dwieście osób przez trzy godziny blokowało przejście dla pieszych na Zakopiance, domagając się budowy tunelu.

Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu związanego z zagrożeniem jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. „Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć” – w styczniu przekonywali organizatorzy protestu.

Blokada Zakopianki miała pokazać, że mieszkańcy stracili cierpliwość do kolejnych zapewnień i obietnic, że domagać się będą konkretnych działań, a nie słów. Protest zapowiadali od przeszło dwóch miesięcy mówiąc, że wyjdą na ulicę, aby zamanifestować swoje niezadowolenie z nadzieją, że ich głos zostanie usłyszany w Ministerstwie Infrastruktury, a potrzeby zaspokoi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza Zakopianką.

 

GDDKiA ogłosiła przetarg

Tak też się stało, a ich głos dotarł do krakowskiego oddziału GDDKiA, który ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski nad przebudową skrzyżowania. Wykonawca wyłoniony w przetargu (oferty można składać do 4 maja), będzie musiał przygotować m.in.: dokumentację projektową, uzyskać niezbędne opinie, uzgodnienia i decyzje administracyjne włącznie z decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Obecnie skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową oraz drogą gminną zlokalizowane jest na jednym poziomie. W jego obrębie znajdują się drogi zbiorczo-rozprowadzające oraz przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, które przy obecnym poziomie natężenia ruchu nie gwarantuje bezpieczeństwa pieszym. Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r. tym odcinkiem każdego dnia przejeżdżało 30 397 pojazdów, badanie wykazało tendencją wzrostową.

Jak czytamy na stronie GDDKiA „przewiduje się rozbudowę istniejącego układu komunikacyjnego m.in. poprzez budowę odcinków dróg samorządowych w nowym śladzie, likwidację pasa do skrętu w lewo z drogi krajowej na drogę powiatową, zamknięcie pasa środkowego rozdzielającego dwie jezdnie DK7 oraz likwidację przejścia dla pieszych przez DK7. W koncepcji zaprojektowano nowe połączenie drogi powiatowej i drogi gminnej z Zakopianką, obsługujące tylko relacje skrętu w prawo, dodatkowo wyposażone w pasy wyłączania i włączania do DK7. Drogę powiatową w skorygowanym przebiegu planuje się prowadzić w murach oporowych zmiennej wysokości, a na odcinku pod DK7 w tunelu, w którym powstanie także w chodnik dla pieszych”.

 

Tunel za cztery lata, światła mogą powstać teraz

- Z zadowoleniem przyjęłam wiadomość o ogłoszeniu przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej. W końcu po kilku latach są konkretne działania w sprawie skrzyżowania w Krzyszkowicach. Zdaję sobie jednak sprawę, że to dopiero początek procesu inwestycyjnego. Kolejnym elementem będzie ogłoszenie przetargu na wykonawstwo i samo wykonanie, co łącznie zajmie kilka lat – zwraca uwagę Bożena Góra, inicjatorka akcji „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć!”.

Dwupoziomowe skrzyżowanie i równoczesna likwidacja lewoskrętów mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz kierowców, minimalizując możliwość kolizji. Zanim do tego dojdzie w latach 2020-23 trwać będą prace przygotowawcze, a sama realizacja robót zajmie 2023 i 2024 rok.

Bezpieczna przeprawa przez Zakopiankę w Krzyszkowicach powstanie w 2024 roku. Czy do tego czasu powinna działać tam sygnalizacja świetlna?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 59%
 • raczej tak raczej tak 10%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 6%
 • raczej nie raczej nie 8%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 17%
 • Głosów: 674

I właśnie kalendarz robót nie zadowala mieszkańców, którzy proponują, aby do tego czasu nad bezpieczeństwem pieszych czuwała sygnalizacja świetlna. Napisali w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W odpowiedzi otrzymali pismo odmowne zawierające informacje o tym, że płynność ruchu na Zakopiance jest dla GDDKiA priorytetem.

- Chcemy, aby mieszkańcy już w najbliższym czasie odczuli poprawę bezpieczeństwa na tym niebezpiecznym skrzyżowaniu, a nie za 4 lata, gdy prace zostaną ukończone. Termin zakończenia prac datowany jest na październik 2024 r. Jest to data planowa i może ulec przedłużeniu. To okres 4,5 roku. Przykładowo mieszkaniec Krzyszkowic, który raz dziennie pokonuje to skrzyżowanie będzie musiał narażać swoje życie i zdrowie ok. 1600 razy. Chcemy zminimalizować to ryzyko, dlatego złożyliśmy pismo do dyrektora Pałasińskiego z GDDKIA z prośbą o zainstalowanie tymczasowej sygnalizacji świetlnej – argumentuje Bożena Góra.

Według niej montaż świateł ułatwi pokonywanie Zakopianki przez pieszych oraz włączanie się samochodów z drogi gminnej i powiatowej zlokalizowanej po lewej i prawej stronie DK7.

 

Plany może pokrzyżować epidemia?

Mieszkańcy nie ukrywają, że wyczekiwana przez nich inwestycja może odwlec się w czasie z powodu panującej epidemii koronawirusa i ewentualnego wyczerpania środków. Obaw tych nie podziela Władysław Kurowski, który od 2019 roku reprezentuje nasz region w Sejmie. Poseł Prawa i Sprawiedliwości powołuje się na zapewnienia ministra Andrzeja Adamczyka o powstaniu tej inwestycji, a także jednego z ostatnich wystąpień premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiadał kontynuacje tego typu działań w dobie koronawirusa.

- Zadanie zostało rozpoczęte. Deklaracje polityczne najważniejszych osób w państwie dają dobre perspektywy do zrealizowania zadania zgodnie z kalendarium. Oczywiście każde przyszłe zdarzenia wiążą się z pewną dozą niepewności. Ze swojej strony deklaruję chęć współpracy i pełne zaangażowanie na rzecz zrealizowania tej, jak i pozostałych inwestycji związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach Ziemi Myślenickiej, co jest przecież realizacją moich zobowiązań wyborczych – mówi poseł.

Kontrolę procesowania i wykonawstwa prac w tym miejscu zapowiada Bożena Góra, inicjatorka akcji „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”. - Rola organizatorów protestu się nie kończy. Nadal będziemy monitorować postępy prac oraz działania dotyczące skrzyżowania w Krzyszkowicach – podkreśla.

Powiązane tematy

Wychodzili ten tunel!
Krzyszkowice 0

Wychodzili ten tunel!

Tunel w Krzyszkowicach ma powstać w 2024 roku. W starostwie złożono pierwsze podpisy w trójstronnym porozumieniu. To m.in. wynik determinacji mieszkańców, któ...

Komentarze

 • 22 kwi

  A za cztery będzie wielkie g!
  Znowu śmieją się w twarz mieszkańcom !!
  Lepiej kwiatki sadzić niż ludziom pomoc !

  33 32 Odpowiedz
  • 23 kwi

   Nie w twarz mieszkańcom tylko w twarz wam, tym co myślą ze szantażem i cwaniakowanie można wszystko osiągnąć :D bardzo dobrze gddka robi, nie dość ze niedługo zakopianka zamieni się wypłać budowy to jeszcze co pół kilometra może maja światła stawiać? Korek do Myslenic będzie się już wtedy w gaju zaczynał !

   32 50 Odpowiedz
   • 23 kwi

    Odpowiedział Ci Lukaszz

    I już nie pierdziel o korku
    Bo lepszy korek niż czyjaś smierć lub kalectwo!
    Na wszystkich przełączkach jest mega niebezpiecznie!
    I nawet umiejętności kierowcy często nie pomagają bo auta zapierdzielaja po 120km/h

    10 21 Odpowiedz
    • 25 kwi

     To miejcie pretensje do tych co stworzyli i zatwierdzili projekt z takimi przejazdami. To jest zakopianka a nie droga wojewódzka

     1 6 Odpowiedz
 • 22 kwi

  Zwiekszenie płynności ruchu o której pisze GDDKiA to większe prędkości samochodów na zakopiance.
  Szybciej pokonujące drogę samochody to mniejsze przestrzenie czasowe na włączenie soe do ruchu z drugą podporządkowanych.

  W tym miejscu światła:
  A) zwalniają ruch na zakopiance,
  B) umożliwiają bezpieczniejsze włączenie do ruchu mieszkańców.
  C) poprawiają bezpieczeństwo pieszych na pasach,
  D.) dzielą ruch samochodowy tworząc dodatkowe przestrzenie do włączenia samochodów w Jaworniku, Bęczarce i Glogoczowie.
  E) ułatwiają przemieszczanie mieszkańców Krzyszkowic od strony Wilczego Godu do centrum.
  F) poprawiają bezpieczeństwo na lewoskręcie.

  36 43 Odpowiedz
  • Mariusz Marioosz 23 kwi

   G) powodują korki przy dużym natężeniu ruchu. Przykład z Myślenic, gdzie korek nieraz sięgał aż do zjazdu na Zarabie.

   11 8 Odpowiedz
   • 23 kwi

    To o czym piszesz jest ważniejsze od zdrowia i życia ludzkiego ?

    13 24 Odpowiedz
    • Mariusz Marioosz 23 kwi

     Oczywiście że nie, dlatego jak najszybciej musi powstać tam tunel.

     4 1 Odpowiedz
     • 23 kwi

      Ani ja, ani Ty, ani nikt z nas nie jest pewien jak długo ten proces może jeszcze trwać.
      Niby 4,5 roku. ale zwróć uwagę, że ...

      a.) rozpisany jest przetarg na wykonanie samego planu,

      b.) nie został rozpisany przetarg na wykonawstwo (a można było to zrobić w jednym przetargu typu zaprojektuj i wybuduj),

      c.) nie widziałem ani jednego dokumentu zabezpieczającego środki finansowe na inwestycje,

      d.) jest zielone światło w temacie tunelu, ale do jego realizacji jeszcze daleka droga - może dlatego warto w czasie realizacji projektu zabezpieczyć zdrowie i życie ludzi, ułatwiając tym samym bezpieczniejsze pokonywanie zakopianki nie tylko przez uczestników ruchu drogowego na S7, ale również pieszych w Krzyszkowicach czy mieszkańców w Jaworniku i Głogoczowie.

      e.) ludzie płacą podatki, niech ludzi decydują na co powinny zostać przeznaczone ich podatki,

      8 15 Odpowiedz
 • 22 kwi

  Dlatego światła rozwiążą problem, budowanie tunelu w tym miejscu to wyrzucenie pieniędzy podatników w błoto.

  34 28 Odpowiedz
 • mirek@ 23 kwi

  I tym sposobem nie będzie ani tunelu ani świateł

  14 15 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Trzeba było nie wojawac jak generalna chciała współpracować, miały być tymczasowe światła ale ci co krzyczeli „ze nie jest to protest polityczny” powiedzieli ze NIE ! bo oni chcą już NATYCHMIAST tunel :D a teraz płaczą o światła hahahaha gdzie wasza logika? :D przykro mi ze jest zakaz zgromadzeń i żadnej szopki politycznej na pasach nie zorganizujecie :D jaka szkoda :D:D tak się kończy cwaniakowanie i granie szantażem jak to cały czas miało miejsce :) w ogóle z racji tych szantaży zerwalbym wszelkie dyskusje :) jak ktoś nie potrafi się w XXI wieku dogadać jak człowiek z człowiekiem tylko straszy i szantażuje to niech lepiej sam łopatę do ręki bierze i kopie ten tunel bo do tego sie tylko nadaje.

  39 60 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi

  Minister pbiecał, poseł obiecał, burmistrz obiecał.. to dopiero za etarg na dokumentację, minie nie kilka a lat 10. Za ten czas dużo może się zmienić. Światła - to zdaje się najrealniejszą perspektywą

  16 21 Odpowiedz
 • 24 kwi

  Narobmy sygnalizacji na zakopiance i przejść i zmieńmy prawo żeby piesi jeszcze mieli pierwszeństwo przed.
  Witamy w Polsce w kraju gdzie większąść społeczności to ameby

  13 5 Odpowiedz
 • 24 kwi

  Widzę, że kolega od "minusowania" wrócił :-)
  Dziecinada.

  6 1 Odpowiedz
 • 25 kwi

  zlikwidować w ogóle to skrzyżowanie i będzie po problemie

  5 6 Odpowiedz
 • 25 kwi

  Dokładnie

  2 5 Odpowiedz
 • 7 lip

  Szanowne Miasto Info cierpi na brak tematów. Współczuję Państwu Redaktorom.Trzeba byłoby jak najszybciej zorganizować ten protest. Myślę,że oswoiliśmy już koronawirusa. Niech zacznie się coś dziać.

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dachował na zakopiance w Krzyszkowicach
Krzyszkowice 0

Dachował na zakopiance w Krzyszkowicach

Uszkodzone samochody blokowały jeden pas ruchu w kierunku Krakowa. Zastępy strażaków na miejscu wypadku potwierdziły dwie osoby poszkodowane z samochodu, któr...