Koronawirus raport: Do Myślenic wirus SARS-CoV-2 zbliża się stopniowo
- 31 marca 2020
Do Myślenic wirus SARS-CoV-2 zbliża się stopniowo. Krok po kroku przypominamy najważniejsze wydarzenia związane z jego rozwojem
A co jeśli?
W dniu 25 lutego w Polsce wciąż nie było potwierdzonego przypadku koronawirusa, a w mediach toczyła się dyskusja na temat stanu przygotowania służb do walki z ewentualną epidemią. O scenariusz postępowania w takim przypadku pytali radni powiatowi. Zarówno starosta jak i kierownik wydziału zarządzania kryzysowego zapewniali, że na takie okoliczności „Mamy wojewódzki plan zapobiegania przeciw chorobom epidemiologicznym - przygotowany przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego”.
Szpital w gotowości
Trzy dni później, bo 28 lutego decyzją wojewody Piotra Ćwika dziesięć szpitali z oddziałami zakaźnymi lub zakaźno-obserwacyjnymi na terenie Małopolski postawione zostało w stan podwyższonej gotowości. Wśród nich znalazł się myślenicki szpital.
Pierwszy przypadek
W środę 4 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy przypadek osoby zarażonej koronawirusem w Polsce. Od tego dnia na terenie powiatu odwoływane są imprezy masowe, a Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz w Myślenicach przechodzą ćwiczenia w ramach których rozstawiano mobilne izby przyjęć. „Myślenicki szpital jest traktowany jako placówka strategiczna w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia epidemią. Proszę zachować spokój - to tylko ćwiczenia służb, które sprawdzają swoją gotowość” - apelował starosta Józef Tomal.
Podejrzenie w Myślenicach
Tydzień później mieszkańcami regionu wstrząsnęła informacja o pacjencie z podejrzeniem koronawirusa, który trafił do myślenickiego szpitala. Media społecznościowe błyskawicznie obiegła fotografia przedstawiająca ratowników medycznych ubranych w kombinezony, gogle i maski. Był to moment w którym do świadomości wielu myśleniczan, dotarło zagrożenie jakie niesie ze sobą wirus. „Nie ma powodów do paniki. Czym innym jest pacjent z podejrzeniem, a czym innym potwierdzenie koronawirusa” - uspokajał dyrektor SP ZOZ. Sprawdzenie próbki dało wynik ujemny, a pacjent został wypisany do domu.
Odwołane zajęcia
W środę 11 marca rząd podjął decyzję o zawieszeniu zajęć we wszystkich placówkach oświatowych i uczelniach w Polsce.
Pomoc dla szpitala
Kolejnego dnia odbyła się nadzwyczajna sesja rady powiatu, podczas której radni jednogłośnie przekazali środki dla myślenickiego szpitala na walkę z zagrożeniem epidemiologicznym. Powiat z rządowych środków otrzymał ok. 1,7 mln zł, a ze swojej strony dołożył kolejne 0,5 mln zł.
Pierwszy zgon
W czwartek 12 marca zmarła 57-letnia kobieta leczona w poznańskim szpitalu. To pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Na ten moment w całym kraju odnotowanych było 47 przypadków chorych.
Stan zagrożenia epidemicznego
W piątek 13 marca Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. „Zawieszamy działalność restauracji, klubów, pubów. Przywracamy pełne kontrole na granicach” - mówił podczas konferencji prasowej. Przez sklepy spożywcze przetoczyła się fala konsumentów, a Polacy zaczęli gromadzić zapasy. W kolejnych dniach ulice miast pustoszały.
Burmistrz apeluje
„Zwracam się z prośbą do mieszkańców o wyrozumiałość. To wyjątkowa sytuacja dla nas wszystkich. Chcemy być odpowiedzialni i mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie. Stąd wprowadzone ograniczenia” – decyzje o zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach tłumaczył Jarosław Szlachetka.
Dylemat wiernych
W pierwszych dniach zagrożenia epidemicznego, mimo zakazu organizacji zgromadzeń przekraczających 50 osób - wierni musieli zmierzyć się z dylematem czy brać udział w uroczystościach kościelnych. Duchowni apelowali, aby stosować się do komunikatów i zachować rozsądek. Ks. prob. Zdzisław Balon z Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach przestrzegał przed całowaniem krzyża lub innych relikwii, a komunię zalecał przyjmować na rękę lub w formie duchowej.
Pomoc i infolinie
Pierwsze dni spędzane w domach owocowały w powstawanie wielu akcji sąsiedzkich i obywatelskich w ramach których zwłaszcza osoby starsze, mogą liczyć na wsparcie. Jedną z pierwszych uruchomiło Centrum Społecznego Rozwoju “Kotłovnia” wraz ze spółdzielnią „Zorza” udostępniając numer tel. 881 705 749. Infolinie dla samotnych, starszych i potrzebujących wsparcia uruchomił też Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Myślenicach (531 552 942, 537 553 435), a całodobowe porady psychologa pod numerami: 510 132 396, 506 318 838 zapewnia Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa. Osobom w kwarantannie pomoc pod numerami 695-814-734, 511-832-818, 663-734-601 oferują ochotnicy z Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.
Szpital w zawieszeniu
Od poniedziałku 16 marca dyrektor zawiesił planowane przyjęcia pacjentów do oddziałów szpitalnych oraz wstrzymał planowane zabiegi. Zawieszone zostały przyjęcia w poradniach specjalistycznych, w poradni zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień, w pracowniach diagnostycznych oraz w gabinetach fizjoterapeutycznych. Jak tłumaczył Adam Styczeń; to działania profilaktyczne mające na uwadze dobro pacjentów już hospitalizowanych oraz szpitalnego personelu. Szpital przyjmuje wszystkie nagłe przypadki i udziela teleporad.
#zostańwdomu
Zarządzeniem burmistrza na terenie miasta i gminy Myślenice od 16 marca do odwołania zostają zamknięte wszystkie place zabaw w parkach, na osiedlach oraz przy szkołach i przedszkolach. Kolejnego dnia, również do odwołania - burmistrz zawiesił pobór opłat i kontrole w strefach płatnego parkowania. „Zostańcie w domu” - to najczęściej powtarzany apel tego okresu.
Reakcja przedsiębiorców
Po tym jak w środę 18 marca premier Mateusz Morawiecki przedstawił filary pakietu antykryzysowego dla biznesu i pracowników, kolejnego dnia lokalni przedsiębiorcy wystosowali apel do burmistrza Miasta i Gminy Myślenice o „zdecydowane działania”. Na początek zaproponowali zmianę stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok (więcej s.18-19).
Mniej busów
Wraz z końcem pierwszego tygodnia „społecznej kwarantanny” niektórzy przewoźnicy zawiesili kursy. Z dniem 21 marca przestała funkcjonować linia miejska i połączenia obsługiwane przez tę samą firmę na odcinkach Myślenice-Poręba, Myślenice-Jasienica, Myślenice-Jawornik-Krzyszkowice.
Stan epidemii
Tydzień od ogłoszenia „stanu zagrożenia epidemicznego”, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w kraju „stanu epidemii”. Tym samym poinformował, że przerwa w nauce potrwa do Wielkanocy. Na najbliższe tygodnie rząd prognozuje lawinowy wzrost zachorowań na koronawirusa.
Zamknięte lasy
Kolejnego dnia w reakcji na ogłoszenie „stanu epidemii” Nadleśnictwo Myślenie zakazało wstępu do kompleksów leśnych na swoim terenie. Zakaz ma obowiązywać do odwołania.
Wirus w powiecie
W sobotę 21 marca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem u mieszkanki powiatu myślenickiego. „To kobieta w sile wieku. Przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie” – informowało biuro wojewody małopolskiego.
Główna fala
Na dzień 23 marca liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce to 692 - 8 z tych osób zmarło. Minister zdrowia zapowiada, że w ostatnim tygodniu marca możemy spodziewać się lawinowego wzrostu liczby zarażonych
Obserwuj objawy
Jeżeli masz gorączkę, kaszel, trudno ci oddychać, koniecznie skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną (Myślenice: 122720606, 122720885, 510178338, 536535765, 536535434, 536535420) lub z oddziałem zakaźnym szpitala (Myślenice: 12 2730303). Jeśli masz pytania związane z koronawirusem, zadzwoń na infolinię NFZ: 800 190 590.
Artykuł miał swoją premierę w papierowym wydaniu magazynu Miasto-info.pl
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Komentarze