Koronawirus raport: W kwietniu wirus SARS-CoV-2 przyśpieszył i znacznie zmienił nasze życie

W kwietniu wirus SARS-CoV-2 przyśpieszył i znacznie zmienił nasze życie. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich kilku tygodni

 

Pierwsza ofiara

W sobotę, 28 marca, w myślenickim szpitalu zmarł 89-latek. Dzień wcześniej trafił na oddział pulmonologiczny z niewydolnością oddechową. Wynik badania na obecność koronawirusa dotarł do Myślenic po jego śmierci. Był dodatni. To pierwsza ofiara COVID-19 w Małopolsce. W tym czasie w województwie zakażenie potwierdzono u 150 osób. Na domową kwarantannę skierowano 19 pracowników szpitala.

Tu policja

„Tu Policja. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach”to fragment komunikatu, jaki przez kilka dni można było usłyszeć z radiowozu patrolującego ulice miasta. W kolejnych dniach z podobnym przekazem po miejscowościach powiatu jeździli strażacy OSP oraz straż miejska.

Coraz mniej wolno

Dystans 2 metrów między osobami, niepełnoletni poza domem tylko z dorosłymi, w sklepie 3 klientów na 1 kasę, ograniczenie dostępu do parków, bulwarów i lasów, miejsc rekreacji, dodatkowo zamknięte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu, a także hotele i miejsca noclegowe oraz limity pasażerów w komunikacji. To tylko kilka ograniczeń, jakie od 1 kwietnia rząd dodał do tych wprowadzonych w marcu.

Więcej policji

Funkcjonariusze nie tylko informowali o zagrożeniu, ale przede wszystkim sprawdzali, w jaki sposób mieszkańcy regionu stosują się do wprowadzanych w całym kraju ograniczeń. Kontrolowali, czy przewoźnicy przestrzegają liczby pasażerów, patrolowali ulice, wystawiali mandaty gromadzącym się osobom oraz pilnowali, czy mieszkańcy przebywający na kwarantannie, rzeczywiście jej przestrzegają pozostając w izolacji.

Wszystko zamknięte

Oprócz tego, że koronawirus SARS-CoV-2 pustoszył płuca zarażonych, to wprowadził ważne zmiany w otaczającej nas rzeczywistości. W Myślenicach w czasie pandemii zdecydowana większość lokali pozostaje zamknięta, a klientów wita kartka z napisem „zamknięte do odwołania”. Wśród najbardziej zagrożonych bankructwem branż na pierwszym miejscu wymienia się handel, turystykę i gastronomię. W samym mieście i gminie Myślenice zarejestrowanych jest ponad 5000 firm.

Szpital w zawieszeniu

Pierwszego dnia kwietnia dyrektor myślenickiego szpitala przedłużył zawieszenie planowanych przyjęć pacjentów. Adam Styczeń wykonał podobny ruch jeszcze dwukrotnie, a w takim trybie placówka będzie działać przynajmniej do 10 maja. Ze względu na oddział zakaźny, szpital znajduje się w dziesiątce postawionej w stan podwyższonej gotowości.

Darmowy bus

Wójt Tadeusz Pitala jako pierwszy w powiecie zorganizował bezpłatną komunikację zastępczą dla mieszkańców swojej gminy. Najpierw autobus wyjechał na trasę Zakliczyn – Kraków, a kolejne połączenia ruszyły na liniach Siepraw-Kraków i Siepraw-Myślenice.

Na pomoc szpitalowi

Po cyklu społecznych akcji charytatywnych, w pomoc medykom włączają się coraz większe firmy. „Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy tym, którzy stoją na pierwszej linii walki z epidemią. Razem możemy wygrać bitwę o nasze zdrowie, życie i przyszłość” - namawiali ich przedstawiciele. Przez cały czas pandemii równolegle funkcjonuje kilka zbiórek. Po paru tygodniach, podczas sesji rady powiatu, starosta poinformował, że łącznie darowizny na rzecz szpitala przekroczyły pół miliona złotych.

Samorządowcy z gestem

Radni i sołtysi z gminy Wiśniowa postanowili przeznaczyć część swoich diet na zakup masek dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych myślenickiego szpitala. To jedyni samorządowcy z terenu powiatu myślenickiego, którzy zdecydowali się na taki gest.

Co z przedsiębiorcami?

Na początku kwietnia burmistrz Myślenic zapowiedział, że na dodatkową pomoc (pomijając rządową tarczę antykryzysową) mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy w oparciu o gminne lokale i grunty. Dla tych firm obniżył czynsze i dzierżawę do poziomu 1 zł + VAT. W rozmowie z nami wyjaśniał, że to ponad 100 firm i zapowiadał, że „każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie".

Grupa wsparcia

„W tym trudnym dla biznesu czasie musimy wspierać się nawzajem. Mam wrażenie, jakbyśmy każdego dnia musieli walczyć o przetrwanie. Trzeba zrozumieć, że za przysłowiową ladą stoją nie tylko pojedynczy sprzedawcy, ale całe ich rodziny. Dzisiaj ważą się ich losy, a często przyszłość. Dlatego tak ważne jest wzajemne wsparcie i wszelka pomoc. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku” - w rozmowie z nami mówi Katarzyna Reklińska, restauratorka i założycielka internetowej społeczności „Wspieram lokalny biznes: Myślenice”.

Miesiąc od pacjenta zero

Miesiąc od potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Małopolsce, zakażone były 432 osoby na terenie województwa i 13 wśród mieszkańców powiatu myślenickiego. Liczba zgonów wynosiła 8, a ozdrowieńców 6.

Pierwszy ozdrowieniec

Natomiast 10 kwietnia starostwo wydało komunikat, w którym informowało, że pośród mieszkańców powiatu myślenickiego, u których potwierdzono COVID-19, odnotowano pierwszego ozdrowieńca. To kobieta w sile wieku, która przebywała w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

#WielkaMoc

"Dziękujemy za Wasz trud, poświęcenie i wielkie serce! Jesteście naszymi bohaterami"taki napis w Sobotę Wielkanocną mogli przeczytać pracownicy myślenickiego szpitala. To inicjatywa organizatorów akcji #PoMOCnaMaseczka, w ramach której zbierane są pieniądze na respirator dla myślenickiego szpitala.

Odcięci od świata

„Żeby się stąd wydostać, trzeba uprawiać kombinacje alpejskie. Nikt nie wozi pasażerów z Poręby”pisała jedna z naszych czytelniczek. Jak się szybko okazało, nikt nie woził pasażerów z Jasienicy, Buliny, Krzyszkowic, Zawady, Chełmu, Sułkowic, Pcimia (Pcim-Sucha), Kornatki oraz użytkowników trasy Dobczyce-Myślenice-Gdów. Z Waszą pomocą skutecznie mobilizowaliśmy samorządowców do utworzenia zastępczych połączeń.

Zamaskowani

Wychodząc z domu mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Wielu myśleniczan już kilka dni wcześniej korzystało z maseczek, a w czwartek, 16 kwietnia, zdecydowana większość osób poruszających się po mieście miała zakryte twarze. Dwa dni wcześniej wójtów i burmistrzów zapytaliśmy, czy wzorem sąsiednich Niepołomic i Wieliczki zapewnią mieszkańcom bezpłatne maseczki.

„Nowa normalność”

Od poniedziałku 20 kwietnia, przedstawiciele rządu wprowadzają czteroetapowy plan łagodzący obostrzenia, swoje działania nazywając „powrotem do nowej normalności”. Proces odmrażania kraju podzielono na 4 etapy. W pierwszym m.in. wpuszczono więcej osób do sklepów i kościołów, otwarto lasy i parki oraz dopuszczono poruszanie się bez opiekuna młodzieży powyżej 13 roku życia.

Wracają opłaty

Tego samego dnia burmistrz Myślenic przywrócił opłaty za parkowanie w strefach na terenie miasta. Ich pobór został zawieszony 17 marca „z uwagi na nadzwyczajne okoliczności stanu zagrożenia epidemicznego”. Jako bezpieczne gmina rekomenduje „korzystanie z mobilnych aplikacji w celu wniesienia opłaty za postój”.

Szycie z wirusem

U 13 pracowników jednej z myślenickich firm odzieżowych potwierdzono obecność koronawirusa. Kolejnych 31 osób trafiło na kwarantannę. Szwalnia nie przerwała pracy, jej zarząd nie komentował sprawy, a Sanepid wydał krótkie oświadczenie: "Stanowi to mniej niż 5% załogi, dlatego nie ma na razie uzasadnienia do wstrzymania produkcji w zakładzie, który wykonuje pracę o istotnym znaczeniu w dobie pandemii, szyjąc maseczki”.

Jak często pierzesz swoją maseczkę wielokrotnego użytku?

 • codziennie
 • co kilka dni
 • w ogóle jej nie piorę
 • wyrzucam kiedy się zbrudzi
 • noszę jednorazowe maseczki
 • Zobacz wyniki
 • codziennie codziennie 46%
 • co kilka dni co kilka dni 18%
 • w ogóle jej nie piorę w ogóle jej nie piorę 23%
 • wyrzucam kiedy się zbrudzi wyrzucam kiedy się zbrudzi 4%
 • noszę jednorazowe maseczki noszę jednorazowe maseczki 10%
 • Głosów: 938

Wirus w piekarni

U jednego z pracowników piekarni Złoty Kłos potwierdzono koronawirusa. Osoby, z którymi miał styczność, zostały objęte kwarantanną, a firma podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji i sprzedaży. Komunikat obiegł media lokalne i społecznościowe, a działania firmy pozytywnie przyjęli mieszkańcy regionu.

Wzrasta liczba zachorowań

W dniu oddania tego wydania magazynu Miasto-info.pl do druku, Covid-19 potwierdzono u 102 mieszkańców powiatu myślenickiego (338 przebywało na kwarantannie), co pod względem liczby zachorowań stawia go na trzecim miejscu w Małopolsce. Łącznie w województwie badania potwierdziły zakażanie u 944 osób, 31 pacjentów zmarło, a 249 wyleczono. W skali kraju odnotowano 13 693 zakażonych i 678 zgonów.

 

Artykuł miał swoją premierę w papierowym wydaniu magazynu Miasto-info.pl

Powiązane tematy

Komentarze