logo-web9
Myślenice

To nie połączenie MPK do Krakowa. Ten autobus woził medyków do pracy

Na ulicach Myślenic można było zauważyć autobus przypominający ten, który wozi pasażerów na terenie aglomeracji krakowskiej. Jak się jednak okazuje przeznaczony jest dla medyków, jednak do Myślenic już nie dojedzie

Problemy z komunikacją jakie w ostatnich miesiącach wygenerowała pandemia koronawirusa spowodowały, że wielu mieszkańców gminy Myślenice z nadzieją patrzyło na autobus MPK poruszający się po mieście. W wiadomościach wysyłanych na redakcja@miasto-info.pl pytacie, czy to transport publiczny i czy uruchomiona została linia łącząca Myślenice z Krakowem.

Jak się jednak okazuje autobus kursował na takiej trasie, jednak przeznaczony był dla personelu szpitalnego. Za organizację takiego transportu odpowiada Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, który linie medyczne uruchomił na początku kwietnia. W pierwszym miesiącu specjalne linie dowoziły pracowników szpitali m.in. z Sułkowic i Myślenic. Jak dowiedzieliśmy się dzisiaj w biurze wojewody, to połączenie zostało zamknięte, a autobus na trasie Myślenice – Kraków jeździł do… wczoraj, tj. wtorku 12 maja.

Wojewoda Piotr Ćwik: Linie zostały uruchomione w ramach funduszu autobusowego ze względu na związane z epidemią ograniczenia w publicznym transporcie zbiorowym i trudności jakie pracownicy szpitali mieli z dostaniem się do pracy.

Dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom, podjąłem decyzję o rozszerzeniu – zapoczątkowanego przez miasto Kraków – projektu dotyczącego specjalnych linii autobusowych dla medyków. Poszerzoną siecią połączeń zostały objęte dalsze regiony.

Z autobusów będą mogli korzystać pracownicy szpitali walczących z koronawirusem. W tym trudnym czasie szczególnie liczą się elastyczność, dobra współpraca i praca zespołowa – mówi .

Obecnie aktualne połączenia bezpłatnie wożą pracowników szpitali na liniach Kraków – Wieliczka – Niepołomice – Bochnia, Kraków – Wieliczka – Biskupice – Gdów – Dobczyce, Kraków – Zielonki – Skała – Wolbrom. Transport dla medyka w takim kształcie od 4 do 31 maja br. jest realizowany w oparciu o tabor miasta Krakowa i finansowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Weź udział w sondażu!

 

Koronawirus dziesiątkuje transport

Odkąd w kraju ogłoszono zagrożenie epidemiczne, a następnie stan epidemii większość przedsiębiorców zajmujących się przewozem osób zawieszało swoje kursy. Skutki oparcia systemu komunikacji na prywatnych przewoźnikach boleśnie odczuli mieszkańcy Poręby, Jasienicy, Buliny, Krzyszkowic, Zawady, Chełmu, Sułkowic, Pcimia (Pcim-Sucha), Trzebuni, Kornatki, Dobczyc i Gdowa, którzy z powodu braku połączeń mieli problem z dotarciem na czas do pracy i z powrotem do domów.

Dopiero po naszych interwencjach gospodarze gmin zwrócili uwagę na ten problem, organizując linie zastępcze. To jednak pokazuje, że organizacja komunikacji zbiorowej będzie jednym z wyzwań z którymi po zakończeniu pandemii będą musieli zmierzyć się samorządowcy.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!