Koronawirus

Włodarze reagują na wasze apele. Przywracają czasowe połączenia z Myślenicami, Dobczycami i Pcimiem

Włodarze reagują na wasze apele. Przywracają czasowe połączenia z Myślenicami, Dobczycami i Pcimiem

Po naszym artykule dotyczącym problemów komunikacyjnych w Porębie i kolejnych Waszych zgłoszeniach o utrudnieniach, jakie w waszym codziennym życiu generuje koronawirus, gospodarze poszczególnych gmin przywracają kolejne połączenia

Na redakcja@miasto-info.pl zgłaszacie szereg problemów, jakie w codziennym życiu wprowadzają obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Najczęściej dotyczą trudności w prowadzeniu biznesów, braku łączności z poszczególnymi miejscowościami, czy deficytem maseczek i płynów do dezynfekcji. Czekamy na kolejne zgłoszenia. Wspólnie zwróćmy uwagę gospodarzy gmin, gdzie i jaka pomoc jest Wam potrzebna.

Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów z jakimi przychodzi się wam zmagać w codziennym funkcjonowaniu jest brak połączeń z miejscowościami, w których mieszkacie. Pomimo społecznej kwarantanny i wprowadzonych ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa, wielu przewoźników zawiesiło kursy, a niezmotoryzowani mieszkańcy powiatu myślenickiego nadal muszą dojeżdżać do pracy.

Jako pierwsi o interwencję prosili mieszkańcy Poręby w gminie Myślenice. Jak się okazało, przewoźnik zawiesił kursy na tej linii, ponieważ w dobie pandemii koronawirusa i wprowadzonych przez rząd obostrzeń dotyczących liczby przewożonych pasażerów - ich przewóz okazał się nieopłacalny.

Czy władze gminne powinny uruchamiać linię zastępczą do miejscowości, w których z powodu koronawirusa przestali kursować prywatni przewoźnicy?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 80%
 • Raczej tak Raczej tak 7%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 3%
 • Raczej nie Raczej nie 3%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 8%
 • Głosów: 873

Po naszej interwencji i artykule „Żeby się stąd wydostać, trzeba uprawiać kombinacje alpejskie”. Nikt nie wozi pasażerów z Poręby burmistrz Myślenic postanowił uruchomić linię zastępczą. Prekursorem takich działań w powiecie był wójt Tadeusz Pitala, który skomunikował mieszkańców gminy Siepraw z Krakowem i Myślenicami.

Okazało się, że problem jest rozwojowy, a bliźniacze kłopoty komunikacyjne dotyczą m.in. mieszkańców Jasienicy, Buliny, Krzyszkowic, Zawady, Chełmu, Sułkowic, Pcimia (Pcim-Sucha), Kornatki oraz użytkowników trasy Dobczyce-Myślenice-Gdów.

Myślenice

W odpowiedzi na nasze pytanie otrzymaliśmy informację z UMiG w Myślenicach, że burmistrz zorganizował bezpłatną komunikację zastępczą na trasie Myślenice - Jasienica - Myślenice, Myślenice - Zawada - Krzyszkowice -Myślenice oraz Myślenice - Bęczarka - Myślenice.

Z komunikacji można korzystać w dniach 23 - 30 kwietnia w następujących godzinach: Odjazdy z Jasienicy do Myślenic; godz. 5:30, 6:30 * z Myślenic do Jasienicy godz. 15:30, 16:30; * Odjazdy z Krzyszkowic przez Zawadę, Polankę do Myślenic godz. 6:10, 7:10; *Odjazdy z Myślenic przez Polankę, Zawadę do Krzyszkowic godz. 15:10, 16:10; *Odjazdy z Bęczarki do Myślenic godz. 5:30, 6:30; *Odjazdy z Myślenic do Bęczarki godz. 15:30, 16:30.

Bus komunikacji zastępczej zostanie specjalnie oznakowany informacją o bezpłatnej linii zastępczej, umieszczonej na drzwiach wejściowych do pojazdu. W razie konieczności termin funkcjonowania linii tymczasowej zostanie wydłużony.

Dobczyce

Po naszej interwencji, na trasie Dobczyce-Myślenice burmistrz Tomasz Suś wprowadził zastępczą komunikację, która będzie działać do końca kwietnia. - O ewentualnym dalszym funkcjonowaniu komunikacji będziemy informować – odpowiada burmistrz Dobczyc.

Bus wyjeżdża z Dobczyc w godz. 6:30, 13:30, 18:30, natomiast z Myślenic w kierunku Dobczyc w godz. 7:10, 14:15, 19:15.

Pcim 

W odpowiedzi jaką otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Pcim czytamy m.in., że do gminy nie wpłynęły oficjalne prośby i wnioski ze strony mieszkańców, ale po rozmowach z przewoźnikami linie zostaną przywrócone. Taka informacja znalazła się również na oficjalnej stronie gminy.

Gmina informuje, że po spotkaniu wójta Piotra Hajduka z przewoźnikami i ustaleniu szczegółów współpracy przywrócona zostaje Linia Pcim Sucha Działy. Połączenie w Trzebuni pozostaje dostępne.

„Pierwotnie przewoźnik, w związku z sytuacją ekonomiczną, był zmuszony zawiesić działalności, jednak po ustaleniu współpracy z gminą, uda się zachować to połączenie” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Obydwie linie kursują w trybie "sobotnim”, tj. od poniedziałku do piątki, z wyłączeniem weekendów. „Podjęliśmy takie działania, by reagować na odmrożenie gospodarki I wychodzić naprzeciw temu, czego mogą oczekiwać od nas mieszkańcy” – komunikują urzędnicy.

Rozkład jazdy dla linii Myślenice-Pcim Sucha:Odjazdy z Pcimia Suchej Działy do Myślenic; 5.10; 7.05; 8.30; 10.30; 13.00; 14.45; 16.45; 18.45; Odjazdy z Myślenic do Pcimia Suchej Działy; 6.27; 7.47; 9.47; 11.47; 14.07; 16.07; 18.07.

Rozkład jazdy na linię Trzebunia-Myślenice: Odjazdy z Trzebuni do Myślenic; 5.15; 6.30; 8.00; 10.00; 12.30; 14.50; 16.10; 18.30; Odjazdy z Myślenic do Trzebuni; 6.10; 7.30; 9.30; 12.00; 14.20; 15.40; 18.00.

Sułkowice - "Nie widzę potrzeby i możliwości uruchomienia linii zastępczej"

6 maja

Na nasze pytania dotyczące potrzeb uruchomienia zastępczej linii dla mieszkańców gminy Sułkowice burmistrz Artur Grabczyk odpowiada, że nie zgłoszono mu problemu związanego ze znacznymi utrudnieniami z komunikacją, dlatego nie widzi potrzeby i możliwości uruchomienia linii zastępczej.

Artur Grabczyk, burmistrz Miasta i Gminy Sułkowice: W Gminie Sułkowice nie funkcjonuje gminna komunikacja zbiorowa, tak jak ma to miejsce w większych miejscowościach np. Krakowie lub Skawinie. W takim przypadku o możliwości dołożenia dodatkowych kursów autobusów decyduje burmistrz gminy.

Mieszkańcy Sułkowic i sołectw obsługiwani są przez prywatnych przewoźników m.in. z Suchej Beskidzkiej, Myślenic, Wadowic, Krakowa.

Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, przewoźnicy wprowadzili ograniczenia i restrykcja dotyczące przewozu osób m.in. zmniejszenie ilości osób w pojeździe oraz mniej kursów w ciągu dnia. Należy mieć też na uwadze, ze w związku z pandemią wielu mieszkańców bez wątpienia ograniczyło przemieszczanie sę pomiędzy miejscowościami.

Do dnia dzisiejszego (4 maja - przyp. red.), nie zgłoszono mi problemu związanego ze znacznymi utrudnieniami z komunikacją, dlatego też, nie widzę potrzeby i możliwości uruchomienia zastępczej linii dla mieszkańców.

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • 27 kwi 2020

  Kursy uruchomione „zastępczo” są niewystarczające jeśli ktoś potrzebuje załatwić jakąś sprawę, kupić leki, czy choćby jechać na zakupy w chwili gdy nie ma samochodu. Przydałoby się kursowanie według rozkładu niedzielnego, albo chociaż jedna lub dwie pary kursów w godzinach między 8:00 a 15:00

  15 1 Odpowiedz
 • 27 kwi 2020

  Chwali się decyzję o bezpłatnej komunikacji jednak to nie rozwiązuje problemu. Większość sklepów otwiera się o godz 9:00 więc bus o 5:30 czy nawet o 6:30 nie pomaga pracownikom w dojazdach. To samo dotyczy powrotu z pracy gdzie ludzie kończą pracę o 18 czy 19 więc z powrotem też jest problem.
  Problem byl by rozwiązany jeśli przewoznik trasy Poreba- Biertowice (przez Jasienice) przywrócił kursy chociażby weekendowe.

  15 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 kwi 2020

  A od kiedy to obowiązują obostrzenia? Epidemia pokazała, że w razie kryzysu nie ma żadnej gwarancji połączeń, trzeba domagać się, upominać o każdą reakcję.. Urzędnikom zabrakło dalekowzroczności, wizji, teraz jakieś tam doraźne łatanie to prawie bezradność... Leżymy. Zostaliśmy sami.

  11 1 Odpowiedz
 • Zofia 28 kwi 2020

  Dostrzegają apele bo o tym trombicie a tak to mają to gdzieś jak im nie pokazywaliście to busy nie jeździły

  10 2 Odpowiedz
 • 27 kwi 2020

  Dodając bezpłatny bus kursuje od 23 a informacja pojawiła sie dzisiaj 27. Ciekawe!!

  10 2 Odpowiedz

Zobacz więcej