Myślenice

Wisła Kraków rozbuduje bazę treningową w Myślenicach? Przeszkodą może być cena gruntów

Wisła Kraków rozbuduje bazę treningową w Myślenicach? Przeszkodą może być cena gruntów

Możliwość rozbudowy bazy treningowej Wisły Kraków była głównym tematem spotkania przedstawicieli krakowskiego klubu z burmistrzem Myślenic. Jarosław Szlachetka przekonuje, że jest możliwa o ile starostwa obniży cenę gruntów na Zarabiu

W minionym tygodniu w Myślenicach doszło do spotkania burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS) z prezesem Wisły Kraków Dawidem Błaszczykowskim i współwłaścicielem „Białej Gwiazdy” Tomaszem Jażdżyńskim. Głównym tematem rozmów była możliwość rozbudowy bazy treningowej z której od 2014 roku korzystają piłkarze krakowskiego klubu.

Temat ewentualnej wyprowadzki krakowskiego klubu z Myślenic po raz pierwszy poruszaliśmy we wrześniu 2019 roku  po tym, jak Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków zwróciło się z propozycją współpracy polegająca na budowie kompleksu sportowego na terenie Skawiny. Prezes Rafał Wisłocki mówił wtedy, że taki ruch ze strony Wisły nie przesądza jej wyprowadzki z Myślenic, jednak nie wykluczał, że „zespół ekstraklasowy również może znaleźć swoje miejsce w Skawinie”.

Dzisiaj wiślacka baza treningowa znajduje się w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej na Zarabiu, w sąsiedztwie hali sportowej. To właśnie w niej w 2013 roku zawarto umowę pomiędzy właścicielem krakowskiego klubu; Tele-Foniką reprezentowaną przez Ryszarda Pilcha a Spółką Sport Myślenice i jej ówczesnym prezesem, Józefem Moskalem. Mówi o najmie na Zarabiu na okres 20 lat, a jako kluczowe zabezpieczenie interesów spółki wskazuje gwarantowany okres 10 lat najmu. Dzisiaj Tele-Fonika opłaca raty dzierżawy za ośrodek, a następnie odzyskuje te pieniądze od klubu. Zgodnie z zawartą umową taki układ powinien potrwać do 2024 roku.

Jak zatrzymać Wisłę?

O to, czy Wisła Kraków wyprowadzi się z Myślenic i co zrobić, aby do tego nie doszło, w ubiegłym roku zapytaliśmy burmistrza Jarosława Szlachetkę. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi, jednak na łamach Gazety Myślenickiej  mówił m.in., że "Umowa między Wisłą i spółką Myślenice Sport obowiązuje do 2024 roku. Współpraca między kierownictwem Wisły Kraków SA i naszym samorządem, a także nowym prezesem Michałem Funkiem jest na dobrym poziomie"

Natomiast w piątek 15 maja 2020 r. burmistrz opublikował na facebooku post na temat ewentualnej współpracy z „Białą Gwiazdą”. Jak przekonuje; „Na chwilę obecną nasza wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodu braku zgody ze strony Zarządu Powiatu Myślenickiego na sprzedaż z bonifikatą nieruchomości na Zarabiu zlokalizowanych obok obecnych boisk treningowych klubu z Krakowa. Wiosną tego roku wystąpiłem z kolejną propozycją zakupu tych terenów, ale niestety Starosta Józef Tomal odmówił. Z podobnym wnioskiem wystąpił Zarząd Wisły, ale nie otrzymał odpowiedzi” – na facebooku pisze Jarosław Szlachetka.

Twierdzi, że cena za jaką starostwo chce sprzedać działkę znajdującą się w sąsiedztwie bazy Wisły Kraków „przekracza możliwości finansowe zarówno gminy jak i Wisły Kraków”. Kwotę jakiej za nieruchomości domaga się starostwo, burmistrz ocenia jako „bardzo zawyżoną”. Nie podaje jej wysokości, jednak twierdzi, że jeśli Wisła zrezygnuje z budowy centrum szkoleniowego w Myślenicach, to będzie to wynikać z braku chęci współpracy starostwa.

Jak informuje wicestarosta Rafał Kudas (FZM) gmina wystąpiła o zakup terenu przy bazie szkoleniowej z bonifikatą 90%. - Powiat myślenicki zgodnie z intencją Rady, która w dniu 27 sierpnia 2019 roku podjęła jednogłośną decyzję o zgodzie na sprzedaż tego terenu w drodze przetargu nieograniczonego, odrzucił możliwość zakupu wymienionej działki przez gminę z bonifikatą 90%, jednak zaproponował możliwość zamiany tych nieruchomości na inne pozostające w zasobie gminy Myślenice. Ta nie odpowiedziała na tę propozycję - sprawę uzupełnia wicestarosta. 

W najbliższych dniach władze powiatu planują spotkanie z Zarządem Klubu w sprawie ewentualnych możliwości udostępnienia terenu przy obecnym centrum szkoleniowym Wisły.

Starosta chce 1,26 mln

W przetargu ogłoszonym przez starostwo cena wywoławcza za tereny położone na Zarabiu z przeznaczeniem gruntów pod obiekty i urządzenia sportu, turystyki oraz rekreacji w zieleni wynosi 1,26 mln zł + 23% podatku VAT. Przetarg odbędzie się 30 czerwca o godz. 10 w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

Czy samorządowcom uda się zatrzymać Wisłę Kraków w Myślenicach?

 • TAK TAK 41%
 • NIE NIE 59%
 • Głosów: 509

- Powiat ustalił wartość działki na podstawie przeprowadzonego operatu. W związku z tym nie ma możliwości wystawienia jej do przetargu poniżej tej kwoty. Byłoby to niezgodne z intencjami rady, w tym również radnych PiS – czyli najbliższego otoczenia burmistrza, którzy 27 sierpnia 2019 roku poparli sprzedaż tego gruntu w trybie przetargu nieograniczonego. Rozumiem, że jako lider PiS w Myślenicach burmistrz Szlachetka ustalił takie postępowanie z klubem radnych tej partii, w którym zasiada również sekretarz gminy Robert Pitala. W związku z tym nie rozumiemy stanowiska i postawy burmistrza. Jego wypowiedź traktujemy jako niepotrzebną zaczepkę o charakterze politycznym, która nie służy sprawie, ani lokalnej społeczności. Wypowiedź burmistrza  o zawyżonej cenie świadczy tylko o jego słabej znajomości przepisów dotyczących sprzedaży nieruchomości które nie pozwalają na wystawienie na przetarg terenów za cenę niższą niż oszacowana przez rzeczoznawcę - sprawę komentuje wicestarosta Rafał Kudas. 

Powiązane tematy

Komentarze (24)

 • Jacek Karwatowski 18 maj 2020

  Przychodzi Wisła do burmistrza ze wybuduje sobie boisko jeśli ten jm da działkę. On nie wyda na nią kasy bo mówi że nie ma i zaczyna nadawać na tych co mają że chcą za nią pieniądze i już nakręcanie. A to działka starostwa czyli wszystkich i może nie każdy sobie życzy żeby prywatny klub za półdarmo zajmował ta ziemię? Bo niby czemu i czemu akurat Wisła? Co my mamy z tej Wisły że trenuje na zarabiu?

  40 12 Odpowiedz
 • 18 maj 2020

  Oczywiście "oddajcie" im grunty za bezcen... później będą tylko kłopoty z tym pseudo klubikiem. Zaczną się domagać zmniejszenia opłat, że kolejny raz ich miasto oszukało. Powtórka z sytuacji w Krakowie ... W końcu przestaną płacić za co kolwiek, a my podatnicy będziemy ponosić ko sekwencje. NIE MAM ZAMIARU UTRZYMYWAĆ Gts-u z moich pieniędzy... bo podatki płacę sumiennie jak każdy z Nas.

  32 22 Odpowiedz
 • 17 maj 2020

  Ten niby „burmistrz" ma teraz na głowie Watchdoga i prokuraturę, nie będzie miał czasu na inne rzeczy, przyjdzie kryska na Matyska, cela czeka

  26 10 Odpowiedz
 • 19 maj 2020

  "Jeśli Wisła zostanie to kasa miesiąc w miesiąc rok w rok! " BUHAHAHA nie rozśmieszaj społeczeństwa. Niezły z Ciebie komik. Ile wisła zalega kasy wobec Krakowa ? I masz czelność powiedzieć, że będą płacić miesiąc w miesiąc do Myślenickiej kasy ? Jedyne co mamy z tego pseudo klubu w Myślenicach to to, że kojarzeni jesteśmy z bandytami i chuliganka która KRĘCI SIĘ WOKÓŁ tego zomowskiego belzebuba. Szukają miejscówki i naiwnego, bo wszędzie gdzie pytali już się na nich poznali i wystawili im środkowy palec na do widzenia.

  22 5 Odpowiedz
 • OKOKI 17 maj 2020

  Niech wyślą negocjować Macieja O , Daniela P i Mariana B ,trzech specjalistów od handlu gruntami.

  28 20 Odpowiedz

Zobacz więcej