Myślenice

Wisła Kraków rozbuduje bazę treningową w Myślenicach? Przeszkodą może być cena gruntów

Wisła Kraków rozbuduje bazę treningową w Myślenicach? Przeszkodą może być cena gruntów

Możliwość rozbudowy bazy treningowej Wisły Kraków była głównym tematem spotkania przedstawicieli krakowskiego klubu z burmistrzem Myślenic. Jarosław Szlachetka przekonuje, że jest możliwa o ile starostwa obniży cenę gruntów na Zarabiu

W minionym tygodniu w Myślenicach doszło do spotkania burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS) z prezesem Wisły Kraków Dawidem Błaszczykowskim i współwłaścicielem „Białej Gwiazdy” Tomaszem Jażdżyńskim. Głównym tematem rozmów była możliwość rozbudowy bazy treningowej z której od 2014 roku korzystają piłkarze krakowskiego klubu.

Temat ewentualnej wyprowadzki krakowskiego klubu z Myślenic po raz pierwszy poruszaliśmy we wrześniu 2019 roku  po tym, jak Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków zwróciło się z propozycją współpracy polegająca na budowie kompleksu sportowego na terenie Skawiny. Prezes Rafał Wisłocki mówił wtedy, że taki ruch ze strony Wisły nie przesądza jej wyprowadzki z Myślenic, jednak nie wykluczał, że „zespół ekstraklasowy również może znaleźć swoje miejsce w Skawinie”.

Dzisiaj wiślacka baza treningowa znajduje się w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej na Zarabiu, w sąsiedztwie hali sportowej. To właśnie w niej w 2013 roku zawarto umowę pomiędzy właścicielem krakowskiego klubu; Tele-Foniką reprezentowaną przez Ryszarda Pilcha a Spółką Sport Myślenice i jej ówczesnym prezesem, Józefem Moskalem. Mówi o najmie na Zarabiu na okres 20 lat, a jako kluczowe zabezpieczenie interesów spółki wskazuje gwarantowany okres 10 lat najmu. Dzisiaj Tele-Fonika opłaca raty dzierżawy za ośrodek, a następnie odzyskuje te pieniądze od klubu. Zgodnie z zawartą umową taki układ powinien potrwać do 2024 roku.

Jak zatrzymać Wisłę?

O to, czy Wisła Kraków wyprowadzi się z Myślenic i co zrobić, aby do tego nie doszło, w ubiegłym roku zapytaliśmy burmistrza Jarosława Szlachetkę. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi, jednak na łamach Gazety Myślenickiej  mówił m.in., że "Umowa między Wisłą i spółką Myślenice Sport obowiązuje do 2024 roku. Współpraca między kierownictwem Wisły Kraków SA i naszym samorządem, a także nowym prezesem Michałem Funkiem jest na dobrym poziomie"

Natomiast w piątek 15 maja 2020 r. burmistrz opublikował na facebooku post na temat ewentualnej współpracy z „Białą Gwiazdą”. Jak przekonuje; „Na chwilę obecną nasza wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodu braku zgody ze strony Zarządu Powiatu Myślenickiego na sprzedaż z bonifikatą nieruchomości na Zarabiu zlokalizowanych obok obecnych boisk treningowych klubu z Krakowa. Wiosną tego roku wystąpiłem z kolejną propozycją zakupu tych terenów, ale niestety Starosta Józef Tomal odmówił. Z podobnym wnioskiem wystąpił Zarząd Wisły, ale nie otrzymał odpowiedzi” – na facebooku pisze Jarosław Szlachetka.

Twierdzi, że cena za jaką starostwo chce sprzedać działkę znajdującą się w sąsiedztwie bazy Wisły Kraków „przekracza możliwości finansowe zarówno gminy jak i Wisły Kraków”. Kwotę jakiej za nieruchomości domaga się starostwo, burmistrz ocenia jako „bardzo zawyżoną”. Nie podaje jej wysokości, jednak twierdzi, że jeśli Wisła zrezygnuje z budowy centrum szkoleniowego w Myślenicach, to będzie to wynikać z braku chęci współpracy starostwa.

Jak informuje wicestarosta Rafał Kudas (FZM) gmina wystąpiła o zakup terenu przy bazie szkoleniowej z bonifikatą 90%. - Powiat myślenicki zgodnie z intencją Rady, która w dniu 27 sierpnia 2019 roku podjęła jednogłośną decyzję o zgodzie na sprzedaż tego terenu w drodze przetargu nieograniczonego, odrzucił możliwość zakupu wymienionej działki przez gminę z bonifikatą 90%, jednak zaproponował możliwość zamiany tych nieruchomości na inne pozostające w zasobie gminy Myślenice. Ta nie odpowiedziała na tę propozycję - sprawę uzupełnia wicestarosta. 

W najbliższych dniach władze powiatu planują spotkanie z Zarządem Klubu w sprawie ewentualnych możliwości udostępnienia terenu przy obecnym centrum szkoleniowym Wisły.

Starosta chce 1,26 mln

W przetargu ogłoszonym przez starostwo cena wywoławcza za tereny położone na Zarabiu z przeznaczeniem gruntów pod obiekty i urządzenia sportu, turystyki oraz rekreacji w zieleni wynosi 1,26 mln zł + 23% podatku VAT. Przetarg odbędzie się 30 czerwca o godz. 10 w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

Czy samorządowcom uda się zatrzymać Wisłę Kraków w Myślenicach?

 • TAK TAK 41%
 • NIE NIE 59%
 • Głosów: 509

- Powiat ustalił wartość działki na podstawie przeprowadzonego operatu. W związku z tym nie ma możliwości wystawienia jej do przetargu poniżej tej kwoty. Byłoby to niezgodne z intencjami rady, w tym również radnych PiS – czyli najbliższego otoczenia burmistrza, którzy 27 sierpnia 2019 roku poparli sprzedaż tego gruntu w trybie przetargu nieograniczonego. Rozumiem, że jako lider PiS w Myślenicach burmistrz Szlachetka ustalił takie postępowanie z klubem radnych tej partii, w którym zasiada również sekretarz gminy Robert Pitala. W związku z tym nie rozumiemy stanowiska i postawy burmistrza. Jego wypowiedź traktujemy jako niepotrzebną zaczepkę o charakterze politycznym, która nie służy sprawie, ani lokalnej społeczności. Wypowiedź burmistrza  o zawyżonej cenie świadczy tylko o jego słabej znajomości przepisów dotyczących sprzedaży nieruchomości które nie pozwalają na wystawienie na przetarg terenów za cenę niższą niż oszacowana przez rzeczoznawcę - sprawę komentuje wicestarosta Rafał Kudas. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 17 maj

  nic z tego nie bedzie jeden na drugiego bedzie probowal zwalic wine i wisla zobaczy jaki mamy klimat i sie wyniesie do skawiny bo po co ma sie pchac w jakies przepychanki

  23 10 Odpowiedz
  • 17 maj

   W Skawinie nie ma tak atrakcyjnych I wymagających terenów do treningów.A zwłaszcza ten brak smoka na dreptoku strategicznym, na Uklejnie.Trza się potargować.

   10 6 Odpowiedz
 • OKOKI 17 maj

  Niech wyślą negocjować Macieja O , Daniela P i Mariana B ,trzech specjalistów od handlu gruntami.

  27 20 Odpowiedz
 • mirek@ 17 maj

  jak zwykle burmistrz szuka winy gdzie indziej bo on przeciez jest cacy i chce tylko powszechnego dobra dla wszystkich. starosta nie odpusci i tym sposobem nic nie zdzialaja. bo razem to oni chyba jeszcze nic nie zrobili dla dobra myslenic

  24 20 Odpowiedz
  • 18 maj

   A co ma burmistrz zrobić skoro starosta nie chce dać działki? tylko ślepy nie zauważy niechęci powiatu do gminy. Dramat! jak dzieci w podstawówce.

   16 35 Odpowiedz
 • 17 maj

  Ten niby „burmistrz" ma teraz na głowie Watchdoga i prokuraturę, nie będzie miał czasu na inne rzeczy, przyjdzie kryska na Matyska, cela czeka

  26 10 Odpowiedz
 • 17 maj

  Prokuratora-niby za co?

  6 9 Odpowiedz
 • 18 maj

  Dzięki za info;)

  9 3 Odpowiedz
 • 18 maj

  Oczywiście "oddajcie" im grunty za bezcen... później będą tylko kłopoty z tym pseudo klubikiem. Zaczną się domagać zmniejszenia opłat, że kolejny raz ich miasto oszukało. Powtórka z sytuacji w Krakowie ... W końcu przestaną płacić za co kolwiek, a my podatnicy będziemy ponosić ko sekwencje. NIE MAM ZAMIARU UTRZYMYWAĆ Gts-u z moich pieniędzy... bo podatki płacę sumiennie jak każdy z Nas.

  31 22 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 18 maj

  Przychodzi Wisła do burmistrza ze wybuduje sobie boisko jeśli ten jm da działkę. On nie wyda na nią kasy bo mówi że nie ma i zaczyna nadawać na tych co mają że chcą za nią pieniądze i już nakręcanie. A to działka starostwa czyli wszystkich i może nie każdy sobie życzy żeby prywatny klub za półdarmo zajmował ta ziemię? Bo niby czemu i czemu akurat Wisła? Co my mamy z tej Wisły że trenuje na zarabiu?

  39 12 Odpowiedz
  • 18 maj

   Dokadnie to samo co ze Strzelnicy Sportowej.

   11 11 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   18 maj

   Nie wiemy co mamy, bo niestety takich mamy urzędników... Ile Wisła płaci i na co urzędnicy przeznaczają te pieniądze to dobre pytania.

   12 4 Odpowiedz
 • 18 maj

  A jak nikt tam nie będzie trenować to za parę lat zarośnie to krzakami bo kto tu przyjedzie? ??????

  16 11 Odpowiedz
 • 18 maj

  CALL TO BANAZIA ^^

  11 Odpowiedz
 • 19 maj

  Prawda jest taka ze ta działka jest warta pół z tego...chyba ze zmienia przeznaczenie terenu pod bloki itp z tego co wiem tak być nie może !
  Jeśli Wisła zostanie to kasa miesiąc w miesiąc rok w rok! Z tego co wiem to im tu pasuje tylko potrzeba rozbudowy ze względu na akademie która Wisła bedzue prowadzić ! I teraz albo się dogadają i miasto powiat i my będziemy mieli coś z tego chcicuaxby reklamę regionu gminy miasta albo będzie wielkie g i to na co kasa poszła dawno temu pójdzie się srac i zgnije i zardzewieje
  Drodzy panowie skoro ktoś kiedyś powiedział A to teraz trzeba powiedzieć B bo jak nie to A zniknie a z B nam wielkie G
  Dla kogoś kto nie rozumie co mamy z tego ze Wisła tu trenuje to niech poszuka jakie korzyści z tego płyną a zaręczam ze one są !!!

  16 24 Odpowiedz
  • 19 maj

   Zgadzam się w 100%

   6 18 Odpowiedz
  • 19 maj

   "Jeśli Wisła zostanie to kasa miesiąc w miesiąc rok w rok! " BUHAHAHA nie rozśmieszaj społeczeństwa. Niezły z Ciebie komik. Ile wisła zalega kasy wobec Krakowa ? I masz czelność powiedzieć, że będą płacić miesiąc w miesiąc do Myślenickiej kasy ? Jedyne co mamy z tego pseudo klubu w Myślenicach to to, że kojarzeni jesteśmy z bandytami i chuliganka która KRĘCI SIĘ WOKÓŁ tego zomowskiego belzebuba. Szukają miejscówki i naiwnego, bo wszędzie gdzie pytali już się na nich poznali i wystawili im środkowy palec na do widzenia.

   21 5 Odpowiedz
   • 26 maj

    Prawie milon zł rocznie płaci telefonika jako pośrednik i gwarant ! Sama tekefonika zabezpiecza się na kasie z praw tv! Cóż taki był czas ze Wisła rządzili bandyci miejmy nadzieje ze będzie lepiej! Jednak uważam ze milion od Wisły rocznie to dużo bo ten kompleks bez Wisły się nie utrzyma i zgnije i zardzewieje ! Na dodatek napisze ci tylko ze nie wrzucaj do artykułu o bazie w mce informacji ze zalega do krk bo to inna sprawa! Podpisujac umowę ktoś się na coś umawia a jak jedna strona się z umowy nie wywiązuje to prędzej czy później sporo za to zapłaci

    Odpowiedz
  • 28 maj

   whitestar1906 - może akademia mogłaby korzystać z istniejącej infrastruktury Dalinu ?

   Odpowiedz
 • 19 maj

  Tu jest tylko pilnowanie własnego nosa i granie powiatu na gminę i odwrotnie. Jak już pisałem piaskownica .
  Ps.
  Wiśle umowa kończy się 2024. Po tym okresie zostanie fajny kompleks treningowy z dobrą infrastrukturą. SportMyslenice tylko musi znaleźć kasę na bazę noclegową i biznes będzie się kręcił za większe pieniądze niż od Wisły. Do tego jeśli na terenach powiatu powstały by inne komercyjne atrakcje to tylko in plus.
  Ps. Murawa na boisku sztucznym to już dramat i nadaje się tylko do wymiany. Drugie boisko Dalinu też jak by reanimować to całkiem fajny kompleks.

  10 7 Odpowiedz
 • 19 maj

  Chciał powiat sprzedać budynki gminie Sułkowice to było źle, nie chce dać Wiśle za darmo też źle hmmm?

  9 2 Odpowiedz
 • Roman 27 maj

  No cóż jeśli niema kasy to nie ma tematu. Koniec umowy i co dalej?? 🤔 Kuba sam wszystkiego nie załatwi na piękne oczy.

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej