Wisła Kraków rozbuduje bazę treningową w Myślenicach? Przeszkodą może być cena gruntów
Możliwość rozbudowy bazy treningowej Wisły Kraków była głównym tematem spotkania przedstawicieli krakowskiego klubu z burmistrzem Myślenic. Jarosław Szlachetka przekonuje, że jest możliwa o ile starostwa obniży cenę gruntów na Zarabiu
W minionym tygodniu w Myślenicach doszło do spotkania burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS) z prezesem Wisły Kraków Dawidem Błaszczykowskim i współwłaścicielem „Białej Gwiazdy” Tomaszem Jażdżyńskim. Głównym tematem rozmów była możliwość rozbudowy bazy treningowej z której od 2014 roku korzystają piłkarze krakowskiego klubu.
Temat ewentualnej wyprowadzki krakowskiego klubu z Myślenic po raz pierwszy poruszaliśmy we wrześniu 2019 roku po tym, jak Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków zwróciło się z propozycją współpracy polegająca na budowie kompleksu sportowego na terenie Skawiny. Prezes Rafał Wisłocki mówił wtedy, że taki ruch ze strony Wisły nie przesądza jej wyprowadzki z Myślenic, jednak nie wykluczał, że „zespół ekstraklasowy również może znaleźć swoje miejsce w Skawinie”.
Dzisiaj wiślacka baza treningowa znajduje się w Myślenicach przy ulicy Zdrojowej na Zarabiu, w sąsiedztwie hali sportowej. To właśnie w niej w 2013 roku zawarto umowę pomiędzy właścicielem krakowskiego klubu; Tele-Foniką reprezentowaną przez Ryszarda Pilcha a Spółką Sport Myślenice i jej ówczesnym prezesem, Józefem Moskalem. Mówi o najmie na Zarabiu na okres 20 lat, a jako kluczowe zabezpieczenie interesów spółki wskazuje gwarantowany okres 10 lat najmu. Dzisiaj Tele-Fonika opłaca raty dzierżawy za ośrodek, a następnie odzyskuje te pieniądze od klubu. Zgodnie z zawartą umową taki układ powinien potrwać do 2024 roku.
Jak zatrzymać Wisłę?
O to, czy Wisła Kraków wyprowadzi się z Myślenic i co zrobić, aby do tego nie doszło, w ubiegłym roku zapytaliśmy burmistrza Jarosława Szlachetkę. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi, jednak na łamach Gazety Myślenickiej mówił m.in., że "Umowa między Wisłą i spółką Myślenice Sport obowiązuje do 2024 roku. Współpraca między kierownictwem Wisły Kraków SA i naszym samorządem, a także nowym prezesem Michałem Funkiem jest na dobrym poziomie".
Natomiast w piątek 15 maja 2020 r. burmistrz opublikował na facebooku post na temat ewentualnej współpracy z „Białą Gwiazdą”. Jak przekonuje; „Na chwilę obecną nasza wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodu braku zgody ze strony Zarządu Powiatu Myślenickiego na sprzedaż z bonifikatą nieruchomości na Zarabiu zlokalizowanych obok obecnych boisk treningowych klubu z Krakowa. Wiosną tego roku wystąpiłem z kolejną propozycją zakupu tych terenów, ale niestety Starosta Józef Tomal odmówił. Z podobnym wnioskiem wystąpił Zarząd Wisły, ale nie otrzymał odpowiedzi” – na facebooku pisze Jarosław Szlachetka.
Twierdzi, że cena za jaką starostwo chce sprzedać działkę znajdującą się w sąsiedztwie bazy Wisły Kraków „przekracza możliwości finansowe zarówno gminy jak i Wisły Kraków”. Kwotę jakiej za nieruchomości domaga się starostwo, burmistrz ocenia jako „bardzo zawyżoną”. Nie podaje jej wysokości, jednak twierdzi, że jeśli Wisła zrezygnuje z budowy centrum szkoleniowego w Myślenicach, to będzie to wynikać z braku chęci współpracy starostwa.
Jak informuje wicestarosta Rafał Kudas (FZM) gmina wystąpiła o zakup terenu przy bazie szkoleniowej z bonifikatą 90%. - Powiat myślenicki zgodnie z intencją Rady, która w dniu 27 sierpnia 2019 roku podjęła jednogłośną decyzję o zgodzie na sprzedaż tego terenu w drodze przetargu nieograniczonego, odrzucił możliwość zakupu wymienionej działki przez gminę z bonifikatą 90%, jednak zaproponował możliwość zamiany tych nieruchomości na inne pozostające w zasobie gminy Myślenice. Ta nie odpowiedziała na tę propozycję - sprawę uzupełnia wicestarosta.
W najbliższych dniach władze powiatu planują spotkanie z Zarządem Klubu w sprawie ewentualnych możliwości udostępnienia terenu przy obecnym centrum szkoleniowym Wisły.
Starosta chce 1,26 mln
W przetargu ogłoszonym przez starostwo cena wywoławcza za tereny położone na Zarabiu z przeznaczeniem gruntów pod obiekty i urządzenia sportu, turystyki oraz rekreacji w zieleni wynosi 1,26 mln zł + 23% podatku VAT. Przetarg odbędzie się 30 czerwca o godz. 10 w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach.
- Powiat ustalił wartość działki na podstawie przeprowadzonego operatu. W związku z tym nie ma możliwości wystawienia jej do przetargu poniżej tej kwoty. Byłoby to niezgodne z intencjami rady, w tym również radnych PiS – czyli najbliższego otoczenia burmistrza, którzy 27 sierpnia 2019 roku poparli sprzedaż tego gruntu w trybie przetargu nieograniczonego. Rozumiem, że jako lider PiS w Myślenicach burmistrz Szlachetka ustalił takie postępowanie z klubem radnych tej partii, w którym zasiada również sekretarz gminy Robert Pitala. W związku z tym nie rozumiemy stanowiska i postawy burmistrza. Jego wypowiedź traktujemy jako niepotrzebną zaczepkę o charakterze politycznym, która nie służy sprawie, ani lokalnej społeczności. Wypowiedź burmistrza o zawyżonej cenie świadczy tylko o jego słabej znajomości przepisów dotyczących sprzedaży nieruchomości które nie pozwalają na wystawienie na przetarg terenów za cenę niższą niż oszacowana przez rzeczoznawcę - sprawę komentuje wicestarosta Rafał Kudas.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.