Koronawirus

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 30 maja 2020 r., czyli od soboty, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, o ile zostanie zachowany dystans społeczny (2 m)

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie to kolejny, czwarty już etap odmrażania kraju. Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, a także ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego poinformował o złagodzeniu kolejnych obostrzeń związanych z IV etapem odmrażania gospodarki.

W czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa wejdziemy w sobotę 30 maja. Od tego dnia nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Zasłanianie twarzy obowiązywać będzie m.in. w sklepach, kościołach, autobusach, czy tramwajach.

Ponadto otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Rząd umożliwia organizację wesel do 150 osób. - Zapanowaliśmy nad pandemią dużo sprawniej niż najbogatsze kraje świata – liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa wynosi w Polsce 27 na milion mieszkańców. To prawie 4 razy mniej niż w Niemczech – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, każdy dzień przynosi kolejne nowe wyzdrowienia. - Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć. Mam nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej. Trzymajmy się jednak zasad. Walka wciąż trwa – dodał premier.

Premier podkreślił, że w wielu województwach liczba zakażeń jest niewielka, dlatego rząd może przedstawić kolejny etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Pierwsze łagodzenie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu rząd analizuje, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia.

 

Odległość od innych, albo maseczka

Według najnowszych rozporządzeń; jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans.

Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Jak często pierzesz swoją maseczkę wielokrotnego użytku?

 • codziennie
 • co kilka dni
 • w ogóle jej nie piorę
 • wyrzucam kiedy się zbrudzi
 • noszę jednorazowe maseczki
 • Zobacz wyniki
 • codziennie codziennie 46%
 • co kilka dni co kilka dni 18%
 • w ogóle jej nie piorę w ogóle jej nie piorę 23%
 • wyrzucam kiedy się zbrudzi wyrzucam kiedy się zbrudzi 4%
 • noszę jednorazowe maseczki noszę jednorazowe maseczki 10%
 • Głosów: 938

 

Gdzie maseczka będzie obowiązkowa?

Autobusy, busy, tramwaje, sklepy, kina, teatry, salony masażu, tatuażu, kościoły, urzędy to miejsca w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne i w restauracji lub barze, gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Od 30 maja zniesione zostaną także limity osób w sklepach, na targu, poczcie, restauracjach. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Od 6 czerwca możliwa będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 28 maj 2020

  Zobacz co Pan Simon mówił jeszcze nie tak dawno.. spokojnie zwykła grypa.. niepotrzebna panika i strach.. ale jak większośc lekarzy .. sprzedał sie ..dobrze że sa nadal tacy i ich przybywa że mówia że to jak zwykła grypa a nawet lżej.. bo mniejsza śmiertelność a że zapisuja covida bez sekcji zwłok to inna sytuacja... zamkniecie w domach nie miało uniknąć ofiar jedynie chodziło jak mówili żeby nie zapychać szpitali.. ale juz sam Pan Szumowina powiedział że ponad połowa łóżek była wolna!! ale gospodarka poszła sie jeb..... pamietajmy że w 2009 zmienili nazwe pandemi gdzie przed 2009 aby ogłosic pandemie musiało umrzec wiele ludzi teraz pandemie moga ogłosić jak spodziewaja się wiele chorych .. wiec np mamy pandemie kataru, nowotworów, kaszlu palacza..
  wówczas chcieli wszystkich zaszczepić można sprawdzic 98% szczepionek poszło do kosza a część wysłali do Afryki , Szwecja sie zaszczepiła.. i płaca im do dzisiaj odszkodowania..za skutki poszczepienne.. wiec jak mówia za szczepionke od WHO na covid dziekuja..ale w mediach opłaconych pzez BG tego nie usłyszysz !!pandemie ogłosili ludzie WHO bez wykształcenia medycznego ..opieraja sie na badaniach instytutów które sponsoruja. widzisz logike?? dlaczego wszelkie inne badania wskazuja że to jak grypa?? prezydent madagaskaru wzywa wszystkie kraje afryki do zerwania współpracy z who..jedyna opcja odciąć sie od WHO być niezależnym .. bo oni tylko wciskają swoje leki szczepionki.. aby ludzi truć póżniej leczyć i biznes im sie kręci..a noszenie masek doprowadza do niedotlenenia organizmu. szczególnie osób starszych i z poblemami odechowym co może skutkowac atakiem serca.!...... na Słoweni ogłosili koniec pandemi.. ludzie co tydzień strajkach pokojowych o to walczyli.. .....gdzie nie rzadzi WHO nie ma pandemi NIEMIECCY LEKARZE TWIERDZĄ, ŻE COVID 19 TO MIĘDZYNARODOWE PRZESTĘPSTWO! Kalifornijski lekarz w imieniu wielu pracowników medycznych mówi prawdę o "pandemii" a w Polsce?? nadal posłusznie wykonuja polecenia WHO.. długo jeszcze??..Włoska deputowana Sara Cunial chce by BG został aresztowany za zbrodnie przeciwko ludzkości.. ..Stowarzyszenie ponad 700 włoskich lekarzy przeciwko sianiu paniki i rządowemu sposobowi walki z COVID-19: „Muszą utrzymać panikę aż do pojawienia się szczepionki”..zobacz co sie dzieje w Hiszpani.. w Niemczcech..ludzie na ulicach wiedza że wielka ściema z pandemia żądaja wolnośći ...a nie...nowej nomalnośći bo juz normalności nie odzyskamy jak o zaakceptujemy!! ale jak sie boisz nik cie nie zmusza do opuszczania swego domu.. ale ludzia chcą życ.. depresja głod samobójswa bieda zabije wiecej niż niby pandemia.. polecam czyac wiarygodne żródła a nie opierać sie na oplaconych wcześniej mediach! ...dlaczego WHO ogłosiło pandemie po tym jak BG wpłacił na konto kilka milionów dolarów?? dlaczego badania pokazywane w mediach wykonuja instytuty..przez nich opłacone??! a naukwocy i lekarze niezależni nie pod władza WHO ostrzegaja żeby ludzie sie budzili że nie ma pandemi!! ale zanim ludzie sie obudza .. bedzie za póżno...wycofaja gotówke..nie bedzie małych firm.. i zaszczepia ludzi.. jak bydło.. wiec w najbliższych latach bedziesz widzieć jak ludzie umieraja ..każdego dnia.. z głodu.. z powikłań poszczepiennych..depresja ... samobójstwa... ale siedz i słuchaj tv

  15 Odpowiedz
 • 28 maj 2020

  jak i we Włoszech... ale tam ludzie na ulicach... nie odpuszcza... juz nie dadza sie zamknąc na 2 fale pseudo pandemi a wiec grypy! !!! We Włoszech nie umarło 25 000 osób z powodu Coronavirusa - to nie prawda! To jest sposób aby terroryzować ludzi i wprowadzać dyktaturę!” 01-03 2019 185 tys zgonów
  01-03.2020 165 tys zgonów
  Takie słowa padają obecnie we włoskim parlamencie ❗️ ludzie na inne choroby przestali umierać??..we Włoszech dziennie średnio umiera 1700 ludzi podczas szczytu pandemi umierało ok.700 na covid i tylko 700 na inne choroby.CUD. dziwna pandemia..ludzi mniej umiera.. a owieczki nadal w domach!!!!.........Włoska deputowana Sara Cunial chce by BG został aresztowany za zbrodnie przeciwko ludzkości.............Stowarzyszenie ponad 700 włoskich lekarzy przeciwko sianiu paniki i rządowemu sposobowi walki z COVID-19: „Muszą utrzymać panikę aż do pojawienia się szczepionki”....dziwi mnie że ludzie jeszcze w Polsce wierza że jest jakies wieksze zagrozenie zwykła grypa jak mówia lekarze nie ci przekupni ..widzimy ile ich jest(tych pzekupnych) niesrety.. ale wiedzą ze bedzie kryzys dożyzna..wiec kasa im sie przyda....rozumiem że nadal moga wierzyc w śmietelna pandemie emeryci nie mający innej wiedzy niz z tv..zapewne uwierzyli w stare zdjęcia z Włoch..oraz z Brazyli .. ale oni tego nie sprawdza bo jak.... co oni wiedzą... co sie naprawde dzieje ale pozostali ??? wszystko można sprawdzić zweryfikować.!!..ale chyba nie każdy potrafi szukać wiarygodnych żródeł informacji... ...jeśli nadal mysli że nas wirus śmierć pozabija..... mysle że mamy większe zagrożenie dostac grzybice płuc przez maski niż wirus nas zabije...pamiętajmy że codzinnie stres - choroby układu krązenia zabija setki ludzii - CODZIENNIE - a po pandemi?? gdzie ludzie beda myśleć.. czy uda im sie wyżywic rodzine czy nie... ale kryzys dopiero zobaczymy....po akceptujemy Nowa Normalność...a nie powinnismy...maski?? powinnismy nie nosić.... pokazać że już wiemy.. nie wierzymy.. nie byc wiecznie posłusznym nieowolnikiem który wykonuje każde polcenie...

  13 1 Odpowiedz
 • 28 maj 2020

  Ta siedźmy z kilka lat na kwarantannie upadnie wszytko nie będzie za żyć to się zacznie jazda.
  Chyba lepiej ratować gospodarkę niż być na kwarantannie. A no tak ratujmy każde życie. Tylko ludzie nie umierają na inne choroby? Ile ludzi popełni samobujstwa bo straciło majtki.... Ludzie włączcie myślenie...

  12 3 Odpowiedz
 • 28 maj 2020

  Jakże wiele fundamentalnych decyzji na świecie zapada za kurtyną, za którą my nie mamy dostępu. A chyba lepiej wiedzieć niż żyć w nieświadomości:

  "Pozew Jane Burgermeister!

  2009-08-28 12:12 | Falco Parker

  Jane Burgermeister, austriacka dziennikarka śledcza, złożyła w czerwcu bieżącego roku na ręce przedstawiciela Federalnego Biura Śledczego (FBI) przy ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki w Wiedniu oraz w sądzie austriackim oskarżenia kryminalne dotyczące przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz wielu innych wysokich rangą urzędników państwowych i korporacyjnych w sprawie bioterroryzmu i usiłowania popełnienia ludobójstwa.

  Przygotowała ona również dokument w sprawie zakazu sądowego szczepień przymusowych, który został złożony w sądach w Stanach Zjednoczonych. Wymienione działania pani Burgermeister nastąpiły po uprzednim (w kwietniu bieżącego roku) złożeniu przez nią oskarżeń przeciwko firmom farmaceutycznym: Baxter AG oraz Avir Green Hills Biotechnology z Austrii dotyczących wytwarzania zanieczyszczonej szczepionki przeciw ptasiej grypie. Oskarżenia te zawierają stwierdzenie, że działania wymienionych firm były celowe i w rezultacie miały doprowadzić do pandemii i czerpania z niej korzyści (sprzedaż lekarstw i szczepionek). (...)"

  http://www.polityka.pl/forum/1030475,pozew-jane-burgermeister.thread

  Książka Jane Burgermeister "Czwarte imperium"

  https://www.empik.com/czwarte-imperium-burgermeister-jane,p1100693763,ksiazka-p

  9 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  "PO RAZ PIERWSZY W HISTORII ZDROWYCH LUDZI PODDANO KWARANTANNIE - rozmowa z Joanną Słaboń"

  https://www.youtube.com/watch?v=YI4a5aknO8U

  8 Odpowiedz