Koronawirus

Koronawirus się nie cofa. Minister zdrowia zapowiada drugą falę epidemii. Przybywa zachorowań w powiecie myślenickim

Koronawirus się nie cofa. Minister zdrowia zapowiada drugą falę epidemii. Przybywa zachorowań w powiecie myślenickim

Druga fala epidemii nadejdzie jesienią, społecznej kwarantanny nie będzie, ale wróci obowiązek noszenia maseczek – w wywiadzie dla PAP przewiduje minister zdrowia.

W powiecie myślenickim powoli, ale wzrasta liczba zachorowań.

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Szumowski przewiduje, że druga fala epidemii nadejdzie jesienią, razem z sezonem grypowym. W jego ocenie drugiego lockdownu nie będzie, ale zakażeń może być więcej niż obecnie. Zapowiada, że wraz z drugą falą powrócą obowiązkowe maseczki.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia: Druga fala zachorowań zapewne będzie (…)

Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk. Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie”.

W dalszej części przypomina o tym, że obowiązek noszenia maseczek nie został całkowicie zniesiony. Powinniśmy nosić je w sklepach, urzędach i we wszystkich pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z wieloma osobami. Powrót do nagminnego zasłaniania nosa i ust zapowiada w przypadku wystąpienia drugiej fali epidemii.

 

Ministerstwo informuje o kolejnych chorych

W skali kraju w ciągu ostatniej doby mamy 294 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej z woj. śląskiego, gdzie odnotowano 108 nowych zakażeń - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenia SARS-CoV-2 wykryto w województwach: śląskim (108), łódzkim (39), mazowieckim (33), świętokrzyskim (21), wielkopolskim (17), podlaskim (13), podkarpackim (12), dolnośląskim (11), warmińsko-mazurskim (10), opolskim (9), pomorskim (7), małopolskim (5), lubelskim (4), zachodniopomorskim (4), kujawsko-pomorskim (1).

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 21 osób zakażonych koronawirusem. Liczba zakażonych w skali kraju to 32821 z czego 1 396 to przypadki zakończone zgonem.

 

Przybywa przypadków w powiecie myślenickim

Jak informuje biuro wojewody małopolskiego; ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób. To 3 kobiety i 2 mężczyzn, w wieku od 38 do 82 lat, z Krakowa i powiatów: wadowickiego, oświęcimskiego, krakowskiego, myślenickiego (po 1 osobie). Aktualnie 3 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 1629 osób.

Do tej pory w powiecie myślenickim liczba osób zakażonych SARS CoV-2 wynosi 156 (w tym ozdrowieńców - 146, zgonów - 0). Znajdujący się na drugiej pozycji w województwie pod względem potwierdzonych przypadków - powiat myślenicki spadł na trzecią pozycję.

Więcej zakażonych odnotowano w powiecie suskim i mieście Kraków. Od początku walki z wirusem w Małopolsce z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby.

 

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

W dniu 30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Wcześniej zostały otwarte salony fryzjerskie i restauracje.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  24 cze

  Tak się boi wirusa, a Duda lata po Zarabiu bez maseczki, ściska dłoń każdemu i robi sobie słitaśne fotki do kampanii.

  36 7 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   24 cze

   A policja zabezpiecza, skoro nie ma interwencji to według policji Duda miał jednak maskę. Ministerstwa, premier, prezydent - to oni wydają te przepisy więc musi być prawie i sprawiedliwie. Zaś tym co nie noszą maseczek policja może wręczyć mandat. Kara od 500 zł do 30 tys.

   19 5 Odpowiedz
  • 24 cze

   A kłamczuszek Trzaskowski miał maseczkę jak był w myślenicach?

   20 10 Odpowiedz
   • 28 cze

    wiekszosc osob miala

    2 Odpowiedz
   • 28 cze

    a nie widzisz klamstw ,ktorymi karmi nas PIS.Tamci sprzedawali a CI kreca lody na wszystkim-maseczki,przylbice,worki na karty,respiratory-to taka ostatnia namiastka

    3 2 Odpowiedz
 • 24 cze

  Zapewne kolega brata już zamówił na wrzesień kolejnego antonowa maseczek

  42 6 Odpowiedz
 • 24 cze

  Epidemia będzie trwać i powracać dopóki będzie można na niej zarobić.

  24 3 Odpowiedz
 • 25 cze

  Nie ma żadnej epidemii. Jak dopada grypa, to rozkłada po całości, bóle mięśni, ból głowy, gorączka, dodatkowo katar i kaszel, jednym słowem jest się przykutym d łóżka. A tu, można przechodzić zakażenie "bezobjawowo". Ściema, ściema, jeszcze raz ściema...

  29 5 Odpowiedz
 • 26 cze

  Bardzo ciekawie wyglądają dane z Ministerstwa Zdrowia:

  "(...) Od początku epidemii do 19 maja osób, które zmarły na COVID-19, ale nie miały chorób współistniejących, było w Polsce dokładnie 200. Taką informację Ministerstwo Zdrowia podało osobie prywatnej, która wystąpiła z prośbą o udostępnienie informacji publicznej. Podano jednak tylko samą liczbę, bez komentarza, w jakim wieku były te ofiary. (...)"

  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-najbardziej-zagadkowa-grupa-ofiar-covid-19-ministerstwa-zdrowia-wspomnialo-o-nich-pierwszy-raz-6517563539220097a

  "(...) Dodatkowe informacje znajdujemy w piśmie zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego z 27 maja: średnia wieku osób zmarłych z pozytywnym testem na koronawirusa (zarówno z chorobami współistniejącymi, jak i bez nich) wyniosła ogółem 75,5 lat.
  W związku z tymi danymi konieczne jest zadanie pytania, czy naprawdę mamy do czynienia z epidemią, która wymagała tak radykalnych reakcji rządu? I czy przypadkiem nie będzie więcej ofiar „terapii” niż samej „choroby”? – te pytania pojawiają się dzisiaj regularnie."

  https://naszapolska.pl/2020/05/31/oficjalne-dane-ministerstwa-zmarlo-200-osob-sredni-wiek-75-lat/

  "(...) A jednak to, co zrobili wobec koronawirusa Szwedzi, wyraźnie odstaje od strategii zastosowanej praktycznie przez wszystkie państwa europejskie, także pozostałe skandynawskie.

  Każdy z krajów skandynawskich wprowadzał swoją strategię na podstawie zaleceń ekspertów, ale w żadnym przypadku formuła, wedle której je wprowadzano, nie głosiła, że to jest jedyny i najlepszy sposób, że my sobie z epidemią najlepiej poradzimy. Ta formuła głosiła, że robimy to, co zdaniem ekspertów jest racjonalne, oparte na wiedzy i adekwatne do możliwości naszego społeczeństwa. Myślę, że dzięki temu unika się pewnej pychy, która pojawia się już choćby w Polsce, gdzie możemy usłyszeć od polityków, że sobie radzimy dużo lepiej niż inni.

  Tak naprawdę nie wiemy, czy sobie radzimy lepiej, bo to będziemy mogli ocenić dopiero za rok lub dwa. Wtedy zobaczymy, jakie są długofalowe konsekwencje, nie tylko dotyczące kwestii szerzenia się koronawirusa, ale generalnie zdrowia publicznego, gospodarki, kondycji psychicznej społeczeństwa itp. Skandynawowie biorą takie kwestie pod uwagę. (...)"

  https://krytykapolityczna.pl/swiat/szwecja-wobec-pandemii-kazimierz-musial/

  Na COVID nie zmarł nikt! To ŚCIEMA! Co dzieje się w szpitalach? Relacja lekarza! | dr A. Martynowska
  https://www.youtube.com/watch?v=e0WbCkL5Kgs

  Doktor Wodarg: To panika jest przyczyną problemów z koronawirusem
  Read more: https://www.pch24.pl/doktor-wodarg--to-panika-jest-przyczyna-problemow-z-koronawirusem,75122,i.html#ixzz6QTF5qWZz

  Kłamstwa | Manipulacje | Maski | Odporność Zbiorowa | Polski komentarz i tłumaczenie
  https://www.youtube.com/watch?v=hRPb-Cya9ic

  Perspectives on the Pandemic | The (Undercover) Epicenter Nurse | Episode Nine
  https://www.youtube.com/watch?v=UIDsKdeFOmQ

  11 1 Odpowiedz
  • 28 cze

   ktos,gdzies mial pomysl na zarobienie stad korona-poprostu inna zmutowana grypa.Poza tym te testy sa byle jakie.a podstawa, za zgon z korona szpital dostaje 3x wiecej kasy

   6 Odpowiedz
 • 26 cze

  Problem jest z testami, bo nierzadko dają błędne wyniki. Wyniki dodatnie wiążą się z kwarantanną nie tylko dla osób badanych ale też dla osób z którymi miała kontakt....

  https://portal.abczdrowie.pl/test-na-koronawirusa-dr-grzesiowski-zdrowi-ludzie-dowiaduja-sie-ze-sa-chorzy-a-zakazeni-koronawirusem-ze-sa-wolni-od-covid-19

  7 Odpowiedz
 • 26 cze

  Szkoda, że jasnowidzenie tego profesora z Kalkuty objawiło się dopiero w tym roku, jakoś w zeszłym grypy nie przewidział?!
  Czy tylko korona$wirusa potrafi przewidzieć? Może jest w stanie przewidzieć wynik wyborów?

  3 1 Odpowiedz
 • 28 cze

  Oni juz wiedzą że będzie druga fala haha, to będzie grypa a nie koronawirus, nie róbcie z ludzi ciemnych jak ciemni sa ludzie Pisu, Szumowski chce niech sobie chodzi z maską , nawet z wiadrem na głowie, oby nie wygrali wyborów , muszą ponieść porażkę!

  8 1 Odpowiedz
  • 28 cze

   ON jest tak wiarygodny ,ze szok.
   ''Maseczki nic nie daja''
   ''obowizkowo je noscie''
   noscie w sklepach
   cala ta AKCJA KUPY DU........sie nie trzyma.
   lbo trzeba bylo wszystkich ''zatrzymac''albo zostwic jk bylo tylko uwaazac
   a tak to gospodrka polozona ,dzieci na pastwe losu
   a wiekszosc i tak sptykala sie i pracowala
   wracali do domow i to tak samo jakby domownicy wyszli
   dzis to ochrona urzednikow bo tylko oni nadal przyjmuja po kilku petentow

   2 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    28 cze

    Grunt że znajomy z Zakopca wiedział kiedy 5 mln urwać, takie całe to maskowanie. A innych za cukierka w sklepie chcą do ciupy wsadzać...

    4 Odpowiedz
  • 9 lip

   Skoro wiedzą że będzie 2 fala to po co te obostrzenia itd wszyscy na tym cieprią...

   3 Odpowiedz
 • 29 cze

  "Jak epidemia wpłynęła na statystyki zgonów w Polsce

  (...)
  NIE WZROSTY A SPADKI

  W kwietniu 2020 roku w Polsce zmarły 30 534 osoby. Według danych Ministerstwa Zdrowia w tym miesiącu na COVID-19 zmarło 615 osób.

  Ta liczba NIE wpłynęła na wzrost statystyk – jak pokazują dane, w kwietniu br. w Polsce było nawet o 3079 MNIEJ zgonów niż w kwietniu 2019 (33 613) i o 4105 mniej niż kwietniu 2018 (34 639). To również mniej niż w 2017 roku (o 1,5 tys. mniej), 2016 (o 1,3 tys.) i 2015 (o 4 tys.). (...)"

  https://konkret24.tvn24.pl/zdrowie,110/jak-epidemia-wplynela-na-statystyki-zgonow-w-polsce-analiza-konkret24,1015645.html

  Wobec tego pytam gdzie jest ta straszna pandemia???

  6 Odpowiedz
 • 29 cze

  .okropna ta choroba bezobjawowa.. okropna pandemia że liczba zgonów wszedzie spadła.. a najgorsze że owoce chorują!! ale zrobili ludziom wode z mózgu.. aż wierzyc sie nie chce że sa jeszcze covidianie.. widac ich z daleka nosza znak ich braterstwa.. jak mówią maseczka..
  większość nie musi nosić kagańca. chyba że ktos nie zna swoich praw.. wyrażnie w dzienniku ustaw pisze.. osoby z problemami zdrowotnymi nie musza nosic maseczki..a wiele osób jakieś ma.. alergia, cukrzyca, astma, migrena..... a sprzedawca jesli cie nie obsłuzy ..może dostac mandat .. ona łamie prawo nie ty..nie ma nawet prawa zwrócic ci uwage że nie masz maski..Art. 135. Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru,podlega karze grzywny..........grzybica płuc?? problemy z oddychaniem z układem krązenia?? widze ze bedzie druga fala pseudo pandemia.. w szpitalu beda ludzie którzy dusza sie w maseczkach.. nie dotleniaja płuc.. a póżniej beda efekty.. a oczywiście wpisza im covid19.. jak aktualnie wpisuja ludziom umierajacym na raka czy atak serca.. zniewolenie ludzi.. bo jak wiemy pandemia a wszystkie szpitale były w połowie puste.. pandemia strachu. ...WHO rozkazało zobić cyrk i nosić kombinezony i maski!!pandemi nie ma ...ale ma być strach!! zaczyna sie tzw Nowy Porządek Świata!! jak mówią nowa normalność! bo kilka biznesmanoów z WHO postanowiła zawładnąć światem!! odpowiadaja tez za media, ! cel- szczepionka depopulacja- wycofanie gotówki - pełna kontrola..likwidacja małych firm! !ciekawe na ile ludzie sobie pozwola.. bo covidian jeszcze nie mało,..wiec działaja wg plnu..widza ze ludzie nadal..wierza w pseudo pandemie.........wiadomosci/onz-stworzyl-strone-poswiecona-nowemu-porzadkowi-swiata-nwo....https://wolna-polska.pl/wiadomosci/onz-stworzyl-strone-poswiecona-nowemu-porzadkowi-swiata-nwo-2020-06?fbclid=IwAR1jqTa3qJQeFxyvLj_e1YQ4N0AahyVpPRR0BRtgaxIvF1ZLBIlMrYZdvc4

  6 Odpowiedz
 • 29 cze

  Kiedyś myślałam, że to tylko teorie spiskowe.
  Niestety teraz to staje się rzeczywistością...

  "Szach Mat dla Ludzkości"

  https://www.youtube.com/watch?v=iYJtlCs5iYk

  5 1 Odpowiedz
 • 30 cze

  Ciekawe czy i kiedy nasz rząd przeprosi nas Polaków za zbyt drastyczne decyzje w sprawie epidemii. Swój naród przeprosiła premier Norwegii.

  "Koronawirus w Norwegii. Premier Erna Solberg przyznała: spanikowałam w sprawie epidemii, obostrzenia były zbyt drastyczne. (...)

  - Nasza obecna ocena jest taka, że ​​moglibyśmy osiągnąć te same efekty bez blokad, stosując jednak środki kontroli zakażeń – mówiła Camilla Stoltenberg, dyrektor NIPH (siostra szefa NATO, Jensa Stoltenberga). (...)"

  https://polskatimes.pl/koronawirus-w-norwegii-premier-erna-solberg-przyznala-spanikowalam-w-sprawie-epidemii-obostrzenia-byly-zbyt-drastyczne/ar/c1-15000879

  4 Odpowiedz
 • 9 lip

  Jak duda wygra to zobaczycie jak zwiększy się zachorowalność na wirusa zamkną wszystko komunizm wróci

  Bo mają przyzwolenie tępych Polaków bo wirusek szaleje.

  5 Odpowiedz
 • 5 sie

  buhahahah drugo falo a do szkoły od 1 wrzesnia maskofff nie trza ani dystansa za to jak RYCHU z klana godoł UMYJCIE DZIECI RĄCZKI nosz CESKY FILM A JE TO ^^

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej