Koronawirus

Koronawirus się nie cofa. Minister zdrowia zapowiada drugą falę epidemii. Przybywa zachorowań w powiecie myślenickim

Koronawirus się nie cofa. Minister zdrowia zapowiada drugą falę epidemii. Przybywa zachorowań w powiecie myślenickim

Druga fala epidemii nadejdzie jesienią, społecznej kwarantanny nie będzie, ale wróci obowiązek noszenia maseczek – w wywiadzie dla PAP przewiduje minister zdrowia.

W powiecie myślenickim powoli, ale wzrasta liczba zachorowań.

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Szumowski przewiduje, że druga fala epidemii nadejdzie jesienią, razem z sezonem grypowym. W jego ocenie drugiego lockdownu nie będzie, ale zakażeń może być więcej niż obecnie. Zapowiada, że wraz z drugą falą powrócą obowiązkowe maseczki.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia: Druga fala zachorowań zapewne będzie (…)

Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk. Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie”.

W dalszej części przypomina o tym, że obowiązek noszenia maseczek nie został całkowicie zniesiony. Powinniśmy nosić je w sklepach, urzędach i we wszystkich pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z wieloma osobami. Powrót do nagminnego zasłaniania nosa i ust zapowiada w przypadku wystąpienia drugiej fali epidemii.

 

Ministerstwo informuje o kolejnych chorych

W skali kraju w ciągu ostatniej doby mamy 294 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej z woj. śląskiego, gdzie odnotowano 108 nowych zakażeń - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenia SARS-CoV-2 wykryto w województwach: śląskim (108), łódzkim (39), mazowieckim (33), świętokrzyskim (21), wielkopolskim (17), podlaskim (13), podkarpackim (12), dolnośląskim (11), warmińsko-mazurskim (10), opolskim (9), pomorskim (7), małopolskim (5), lubelskim (4), zachodniopomorskim (4), kujawsko-pomorskim (1).

Resort zdrowia poinformował także o śmierci 21 osób zakażonych koronawirusem. Liczba zakażonych w skali kraju to 32821 z czego 1 396 to przypadki zakończone zgonem.

 

Przybywa przypadków w powiecie myślenickim

Jak informuje biuro wojewody małopolskiego; ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób. To 3 kobiety i 2 mężczyzn, w wieku od 38 do 82 lat, z Krakowa i powiatów: wadowickiego, oświęcimskiego, krakowskiego, myślenickiego (po 1 osobie). Aktualnie 3 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 1629 osób.

Do tej pory w powiecie myślenickim liczba osób zakażonych SARS CoV-2 wynosi 156 (w tym ozdrowieńców - 146, zgonów - 0). Znajdujący się na drugiej pozycji w województwie pod względem potwierdzonych przypadków - powiat myślenicki spadł na trzecią pozycję.

Więcej zakażonych odnotowano w powiecie suskim i mieście Kraków. Od początku walki z wirusem w Małopolsce z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby.

 

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

W dniu 30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Wcześniej zostały otwarte salony fryzjerskie i restauracje.

Powiązane tematy

Komentarze (22)

 • 24 cze 2020

  Zapewne kolega brata już zamówił na wrzesień kolejnego antonowa maseczek

  42 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 cze 2020

  Tak się boi wirusa, a Duda lata po Zarabiu bez maseczki, ściska dłoń każdemu i robi sobie słitaśne fotki do kampanii.

  36 7 Odpowiedz
 • 25 cze 2020

  Nie ma żadnej epidemii. Jak dopada grypa, to rozkłada po całości, bóle mięśni, ból głowy, gorączka, dodatkowo katar i kaszel, jednym słowem jest się przykutym d łóżka. A tu, można przechodzić zakażenie "bezobjawowo". Ściema, ściema, jeszcze raz ściema...

  29 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 cze 2020

  Epidemia będzie trwać i powracać dopóki będzie można na niej zarobić.

  24 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 cze 2020

  A policja zabezpiecza, skoro nie ma interwencji to według policji Duda miał jednak maskę. Ministerstwa, premier, prezydent - to oni wydają te przepisy więc musi być prawie i sprawiedliwie. Zaś tym co nie noszą maseczek policja może wręczyć mandat. Kara od 500 zł do 30 tys.

  19 5 Odpowiedz