Myślenice

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji

Podczas dyskusji na temat kondycji finansowej Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Mirosław Fita (PiS) pytał o wysokość straty jaką odnotowała spółka.

W odpowiedzi od skarbnik usłyszał, że na koniec roku obrotowego strata wynosiła 971 471 zł. - Część to transakcje z kilkoma podmiotami naszym zdaniem nieuzasadnione – mówiła Anita Kurdziel

Dyskusja oraz głosowanie odbył się podczas XXIII sesji rady miejskiej, która miała miejsce 26 maja. Posiedzenie zostało przeprowadzone korespondencyjnie, a radni obradowali w ramach wideokonferencji.

Jak czytamy w uzasadnieniu do procedowanych uchwał „ze względu na ujemny wynik finansowy spółki Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz związany z tym brak możliwości obniżenia kapitału zakładowego zgodnie z uchwałą rady miejskiej z 2018 roku” radni głosowali m.in. w sprawach wyrażenia zgody na obniżenie kapitału zakładowego poprzez umorzenie udziałów w spółce, a także w sprawie zgody na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym jednoosobowej MARG. Wprowadzenie do procedowanych uchwał przypadło skarbnik gminy.

Anita Kurdziel, skarbnik gminy: Uchwała z grudnia 2018 była następstwem działań przeprowadzonych w latach wcześniejszych. Chodzi o przekazanie aportem działki do spółki MARG na Osiedlu Tysiąclecia, w miejscu gdzie znajdują się garaże tzw. „blaszaki”. Po przekazaniu aportem okazało się, że jest roszczenie jednego z byłych właścicieli.

Spółka musiała wypłacić odszkodowanie, gmina zwróciła jej koszty, było to 520 tys. zł. Następnie rozpoczęliśmy procedurę obniżenia kapitału zakładowego, ponieważ aport był mniej wart niż początkowo zakładano. Taka uchwała była podjęta w lutym 2018 roku, jednak z uwagi na stratę jaką mamy w spółce w związku z nieprawidłowościami jakie w niej zaistniały, nie udało się obniżenia zarejestrować.

Prosimy o wycofanie tej uchwały, ponieważ jest ona niemożliwa do zrealizowania. Gmina nie odzyska tych środków, ponieważ zaliczka która była wpłacona na poczet tego obniżenia będzie zaliczona na poczet sprzedaży działek jakie gmina dokona na rzecz spółki. W związku z tym będziemy uchylali kolejną uchwałę o podwyższeniu kapitału, będzie to zamienione na sprzedaż.

Podczas dyskusji Mirosław Fita (PiS) pytał o wysokość straty jaką odnotowała spółka. W odpowiedzi od skarbnik usłyszał, że na koniec roku obrotowego strata wynosiła 971 471 zł. - Część to transakcje z kilkoma podmiotami naszym zdaniem nieuzasadnione – mówiła Anita Kurdziel.

Grażyna Ambroży (Bez Układów) pytała co obecnie generuje straty w MARG. - Na ten moment straty z działalności bieżącej są zniwelowane. Pochodzą z lat ubiegłych i mam nadzieję, że uda się je pokryć po zakończeniu umowy z Tele-Foniką z zysku z lat przyszłych. Trudno powiedzieć jak potoczą się te sprawy, ponieważ spółka dochodzi na drodze sądowej swoich należności – wyjaśniała skarbniczka.

W dalszej wypowiedzi Anita Kurdziel mówiła, że obecna sytuacja nie sprzyja działaniom. – W Gazecie Myślenickiej spadły dochody z reklam. Trudno na ten moment powiedzieć jak zakończy się rok. Zarówno gmina jak i zarząd spółki starają się robić wszystko, żeby tą działalność przynajmniej wyzerować, bo trudno mówić o zysku. Gigantyczna kwota o której mówiłam, wynika z tego że spółka poniosła straty, musiała też utworzyć rezerwę na sprawy sądowe. Ich wynik wpłynie na wynik MARG – uzupełniała.

Czym jest Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego?

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta i gminy Myślenice (brak informacji na stronie agencji w zakładce „o nas”) oprócz tego, że Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego (MARG) jest wydawcą Gazety Myślenickiej, to również „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale mieszanym, której głównymi udziałowcami są: gmina Myślenice, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna z siedzibą w Krakowie oraz 9 lokalnych przedsiębiorców i przedsiębiorstw.

Kapitał zakładowy Agencji to blisko 1,4 mln zł. MARG funkcjonuje od 2005 roku i zajmuje się promowaniem i wspieraniem wszelkich inicjatyw gospodarczych mających wpływ na rozwój regionu myślenickiego. Najważniejszym obszarem działalności MARG jest aktywne promowanie rozwijającej się przedsiębiorczości w regionie w zakresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw”.

Jej prezesem w 2019 roku został Witold Rozwadowski. W marcu 2020 zaistniał w przestrzeni medialnej biorąc udział w konferencji prasowej w sprawie działki zakupionej przez jego poprzednika. Ponadto wobec byłego prezesa agencji przed myślenickim sądem toczyło się postępowanie w związku o wyprowadzenie z kasy MARG 200 tys. zł.

O to czy były prezes oddał spółce wszystkie pieniądze podczas sesji dopytywał radny Piotr Motyka (PiS). Skarbnik zapewniała, że kwota główna i koszty sądowe zostały zwrócone.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • Marta 4 cze 2020

  nie wiedzialam ze gazeta myslenicka dostaje pieniadze z naszych oplat i jeszcze trzeba za to placic w kiosku nie rozumiem tego

  13 4 Odpowiedz
 • 5 cze 2020

  Bardzo dobre pytania Pan Fita zadaje , teraz trzeba przejść do działania i zlikwidować takie patologie .

  10 4 Odpowiedz
 • mirek@ 5 cze 2020

  Po co nam ten marg jak ciągle w mediach są informacje o nim że stwarza tylko afery albo długi. Niby agencja rozwoju gospodarczego a teraz recesja i jakoś nie widać żeby pomagali firmom.nie lepiej to zamknąć skoro przynosi straty?

  20 1 Odpowiedz
 • 5 cze 2020

  Trzeba być bardzo naiwnym żeby wierzyć że ten twór powstał po to żeby służyć mieszkańcom i przedsiębiorcom. To po prostu kolejne koryto dla kolegów królika.

  19 3 Odpowiedz
 • 6 cze 2020

  MAŁA SZKODLIWOŚĆ SPOŁECZNA. Cytując klasyka:
  "[...]Walenda: I co ci potrzeba?
  Franz: Teczki Sarzyńskiego...
  Walenda: Oryginał, czy ksero?
  Franz: Może być ksero, przeczytać chcę, nie lustrować.
  Stopczyk: Sto... i coś na gościa nazwiskiem Wolf.
  Franz: Co pan, panie kapitanie, ja nie jestem kapusiem...
  Stopczyk: A my nie jesteśmy łapówkarzami... Mamy sprawę tego Wolfa w spadku po Bieniu, no i musimy coś z tym zrobić...
  Franz: Umorzyć.
  Walenda: A tak po prostu się nie da.
  Franz: Sto pięćdziesiąt...
  Stopczyk: Nie, Franz. Tu nie chodzi o drobne, a nas jest dwóch.
  Franz: Dwieście...
  Walenda: Zgoda.[...]"

  3 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 cze 2020

  O MARG chodziły różne słuchy... Ponad 10 lat temu starałem się tam o dofinansowanie działalności, chętnych wielu, a były to można rzec początki tego szału z dotacjami. Potem usłyszałem na mieście że dostali ci co mieli dostać...

  Tu bądźmy realistami - PiS tworzy bardziej korupcjogenne środowisko niż jakakolwiek grupa wcześniej, poprzez kastowość, naginanie prawa na własny użytek. Nawet gdy Szlachetka umieścił tam swoich ludzi w miejsce tych od Macieja to ciągle mamy do czynienia z czymś co na styku biznesu z samorządem powinno byc bardziej przejrzyste, a chyba ciągle nie jest...

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej