Alarmujecie

Na szczycie Grodziska ktoś zniszczył tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej

Na szczycie Grodziska ktoś zniszczył tablicę upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej

Tablica upamiętniająca partyzantów Armii Krajowej walczących w tym rejonie podczas II wojny światowej została zniszczona. „Ktoś pomalował ją pomarańczową farbą i dopisał niewybredny napis” – pisze jeden z naszych czytelników

Grodzisko (618 m.n.p.m) to szczyt w północnej części Beskidu Wyspowego ma który można się dostać szlakiem z Poznachowic Dolnych (gmina Raciechowice). W czasie II wojny światowej na jego szczycie partyzanci AK mieli swój schron i to właśnie tam chowano poległych żołnierzy.

Jesienią 1944 rozegrała się tu jedna z największych bitew partyzanckich w Małopolsce. Okrążeni przez Niemców partyzanci AK obwodu „Murawa” toczyli tu walki z Niemcami, których kulminacją była „Bitwa pod Łysiną” stoczona w dniach od 12 do 15 września. Nocą z 15 na 16 września udało im się wymknąć z oblężenia. Po wojnie ciała poległych żołnierzy ekshumowano i zostali pochowani na cmentarzach komunalnych. Wewnątrz ruin dawnego zamku obecnie znajduje się symboliczny grób partyzantów.

Dla uczczenia walk partyzantów z Niemcami 22 maja 2018 postawiono na szczycie Grodziska duży Dębowy Krzyż ze specjalną tablicą informacyjną.

O jej zdewastowaniu poinformował nas jeden z czytelników, który pisze: „zdewastowana została tablica upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej (…) została posmarowana oraz pojawił się na niej obraźliwy napis DUDA BUC”.

Na załączonych przez niego fotografiach widać pomalowane na pomarańczowo tablice z sylwetkami partyzantów oraz wspomniany napis.

Komentarze

Zobacz więcej