Koronawirus

Policja i sanepid sprawdzą czy zakładamy maseczki. Ruszyły kontrole w całym województwie

Policja i sanepid sprawdzą czy zakładamy maseczki. Ruszyły kontrole w całym województwie

Na terenie Małopolski policjanci wspólnie z pracownikami Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologiczych sprawdzą czy nosimy maseczki i przestrzegamy obowiązujących obostrzeń m.in. w sklepach i komunikacji zbiorowej

Funkcjonariusze i pracownicy sanepidów kontrolować będą galerie handlowe, sklepy, targowiska, restauracje, a także punkty obsługi komunikacji zbiorowej. Podcas kontroli policjanci zwrócą uwagę na prawidłowe oznakowanie w placówkach i na dostępność środków do dezynfekcji rąk.

Policjanci wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej sprawdzają, czy mieszkańcy małopolskich powiatów pamiętają o używaniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego tam, gdzie jest to wymagane. W dalszym ciągu regularnie kontrolowane są środki transportu publicznego.

„Pamiętajmy, że troska o życie i zdrowie jest naszą wspólną sprawą, a wprowadzone przepisy służą ochronie życia i zdrowia nas wszystkich. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje, bliskich oraz osób, które są obok nas, stosujmy się do nowych zaleceń i obostrzeń. W dalszym ciągu apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb” – zapowiada policja.

Wzmożone kontrole nie mają na celu karania społeczeństwa, lecz zdyscyplinowania obywateli do przestrzegania obostrzeń, a jednocześnie uświadomienia im skali problemu i zagrożenia, jaki występuje w naszym regionie.

Jak czytamy w policyjnym komunikacie; każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją funkcjonariuszy. Wzmożone kontrole nie mają na celu karania społeczeństwa, lecz zdyscyplinowania obywateli do przestrzegania obostrzeń, a jednocześnie uświadomienia im skali problemu i zagrożenia, jaki występuje w naszym regionie.

Na początku sierpnia podobne kontrole zapowiadała myślenicka straż miejska

W miniony weekend w skali kraju odnotowano rekordowe 903 nowe zakażania. W Małopolsce zaledwie w przeciągu kilku godzin ich liczba wzrosła o 158 przypadków. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, że od początku epidemii w naszym województwie zakażenie zostało potwierdzone u ponad 6 tysięcy osób. Od tego czasu Polsce odnotowano 19389 zgonów spowodowanych COVID-19, a w województwie małopolskim liczba ta wynosi 109.

W Małopolsce najwięcej przypadków zakażania koronawirusem do tej pory odnotowano w mieście Kraków (1220), powiecie nowosądeckim (1077), bocheńskim (420) i nowotarskim (407).

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myślenicach liczba osób zakażonych SARS CoV-2 wynosi 252 (w tym ozdrowieńców - 199, zgonów - 0), liczba osób hospitalizowanych mających wynik dodatni to 11, w izolacji z wynikiem dodatnim przebywają 42 osoby, a aktualnie kwarantanną objętych jest 290 osób (3998 od początku epidemii).

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia w niektórych powiatach wprowadza tzw. strefy. W zależności od dynamiki zmian w tym zakresie – określone województwa, powiaty, gminy lub miasta mogą zostać objęte tzw. żółtą lub czerwoną strefą.

W Małopolsce w strefie czerwonej pozostało miasto Nowy Sącz i powiat nowosądecki. Do strefy żółtej zaliczono natomiast powiat nowotarski i limanowski. Przebywając w tych miejscach należy bezwzględnie stosować się do dodatkowych rygorów reżimu sanitarnego.

W wymienionych powiatach obowiązują obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

We wtorek 18 sierpnia Łukasz Szumowski złożył we wtorek rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Dwa dni później premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że kandydatem na ministra zdrowia został Adam Niedzielski, obecny szef NFZ.

Powiązane tematy

Komentarze (20)

 • 24 sie 2020

  "Wicie rozumicie" i dla niektórych wszystko jasne. Nie wiem ilu policjantów jest w powiecie, ale pewnie trochę ponad 100. Na ponad 11 tys. mieszkańców. Policjanci też ludzie, nie mogą pracować 24 godzin na dobę."Wzmożone kontrole nie mają na celu karania społeczeństwa, lecz zdyscyplinowania obywateli do przestrzegania obostrzeń, a jednocześnie uświadomienia im skali problemu i zagrożenia, jakie występuje w naszym regionie".Czyli wszystkie ręce na pokład. Oczami wyobraźni widzę kontrole w " punktach obsługi komunikacji zbiorowej. Podczas kontroli policjanci zwrócą uwagę na prawidłowe oznakowanie w placówkach i na dostępność środków do dezynfekcji rąk." Itp. mądrości. Po co ta fikcja ? Z informacji policji wynika, że policjanci zostaną odesłani przez rząd do walki z pandemią. Czyli to zobowiązanie się policji do walki z wirusem jest lipą i robieniem z nas idiotów - i z policjantów. Rząd ma cyniczne poczucie, że robiąc to walczy z pandemią.. Policjanci, uważajcie. Ten rząd wplątał Was w politykę. W najbardziej prymitywny sposób.Tzw. walka z wirusem, to mały pikuś. Wy policjanci to wiecie i my szaraki też. Szykują się protesty na ulicach. Dlatego w przyszłym roku policjanci dostaną 27 %podwyżki.Budżetówka dostanie gest Lichockiej.Możecie mnie za to zlinczować,ale to powiem , policja jest upolityczniona tak jak za PRL-u. Widać to po policji warszawskiej. Ta cała tzw. polityka informacyjna rzadu jest do kitu. Jeżeli policja zajmuje się przede wszystkim pandemią, to jest sygnał dla przestępców. Zachęta.

  21 3 Odpowiedz
 • 24 sie 2020

  Podobno znajmy nowego ministra zdrowia ma kilka milionów cewników na zbyciu próbował sprzedać do mongoli po 3,5 zł za sztukę ale stwierdzili Mongołowie ze to trochę drogo I całe szczęście ze ten kolega to wielki patriota i sprzeda te cewniki naszemu ministerstwu po 350 zł za sztukę a my od 1.09 mamy w nich chodzić !!!

  15 Odpowiedz
 • 24 sie 2020

  Zdecydowanie dla naszego dobra, jeśli jesteśmy instruktorami narciarstwa lub handlarzami bronią.

  15 Odpowiedz
 • jan kowa 24 sie 2020

  Wszystko dla naszego dobra.Czy aby dla naszego

  15 Odpowiedz
 • 25 sie 2020

  No tak maska którą używają w budownictwie która zatrzymuje pyły itd chroni przed śmiertelnym covidem. Hipokryzja 21 wieku. I luzie głupi tego nie widzą że coś ty nie gra😂 (zdj policjantki)

  11 1 Odpowiedz

Zobacz więcej