Jest ta pandemia, czy to wielkie kłamstwo? O teoriach spiskowych z doktorem Łukaszem Lamżą rozmawia Adrian Burtan
„Początek pandemii w naszym wykonaniu był naprawdę niezły. Teraz już jesteśmy ewidentne tym zmęczeni. I wymyślamy sobie najbardziej absurdalne teorie spiskowe oraz powody, by nie nosić tych obrzydłych maseczek”
- twierdzi dr Łukasz Lamża, gość cyklu rozmów Za Burtą Pytań realizowanych przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu
Teorie spiskowe również te związane z koronawirusem, to jeden z tematów jakie w rozmowie z doktorem Łukaszem Lamżą w ramach internetowej audycji live „Za Burtą Pytań” poruszał Adrian Burtan.
Dyskusja odbyła się w dniu, kiedy resort zdrowia ogłosił kolejny rekord potwierdzonych przypadków koronawirusa w kraju. W czwartek 24 grudnia liczba ta wynosiła 1136 i aż 183 w Małopolsce.
To największy dobowy przyrost nowych zakażeń od blisko miesiąca, a łączna liczba zakażonych w naszym województwie przekroczyła 10 tysięcy i wynosi 10 058. W powiecie myślenickim, który wciąż objęty jest żółta strefą liczba ta wynosi 487.
Dr Lamża to dziennikarz naukowy, autor książki „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”. Przekonuje w niej, by nie krytykować z góry zwolenników teorii pseudonaukowych. Ale próbować ich zrozumieć oraz dawać szansę na przedstawianie argumentów. Podobnie było w trakcie czwartkowej dyskusji, podczas której przekonywał, że najgorsze co możemy zrobić, to śmiać się i kpić.
Opowiadał o rozmowie z Jerzym Ziębą - najsłynniejszym „polskim szarlatanem”, który głosi m.in. że odpowiednia dawka witaminy C może leczyć nowotwór. - Ten człowiek naprawdę uważa, że tak jest – opowiadał gość dyskusji. - To była interesująca rozmowa. Próbował mnie przekonać i podczas tej rozmowy przyjął pozycję oburzonego człowieka, który jest przedmiotem ataków. Po lekturze jego książki wysuwa się wniosek, że istnieje wiele faktów naukowych, które są przemilczane i nagle pojawia się ktoś odważny, kto o tym mówi. A zwykle są to powyciągane losowo zdania i fragmenty, które złożone w całość, tworzą fałszywy obraz świata – wyjaśnia Łukasz Lamża.
Gość #ZaBurtąPytań razem z widzami zastanawiał się również, dlaczego spiski i teorie pseudonaukowe osiągają taką popularność. Jak się okazuje, wina leży nie tylko w ignorancji i niewiedzy. Powodów trzeba szukać w ludzkim lęku, niepokoju, a także skomplikowaniu nauki. - Nauka jest często bardzo nudna. Od 5 lat zawodowo zajmuję się opowiadaniem nauki i do dzisiaj mam tak, że kiedy siadam nad jakimś artykułem naukowym, myślę sobie: ale to jest nudne, ale to jest trudne, jak mi się nie chce w tym babrać. Nawet nie wiecie, o jakich nudnych bzdurach czasem czytam. A teorie pseudonaukowe są dużo bardziej ciekawsze dla odbiorcy - wyjaśniał.
„Dlaczego przed Polakami ukrywana jest prawda?” i inne pytania widzów
Podczas dyskusji nie mogło zabraknąć bieżących wątków związanych z kwestionowaniem pandemii koronawirusa. Wielu ludzi coraz mocniej neguje istnienie epidemii, krytykując tym samym zasadność utrzymywania obostrzeń sanitarnych. Często dzieje się to pod płaszczykiem teorii spiskowych.
- Czy przed Polakami jest ukrywana prawda? Nie sądzę. Nie wierzę w żadne zjawisko w epoce Internetu, które wydziela informacje jednego narodu nad drugim. Jeśli o czymś może się dowiedzieć mieszkaniec Czech czy Boliwii, to dowie się o tym także Polak. Nie żyjemy w bańce – podkreśla dr Lamża.
Początek pandemii w naszym wykonaniu był naprawdę niezły. Pojawiły się maseczki, ludzie dezynfekowali ręce. Teraz już jesteśmy ewidentne tym zmęczeni i wymyślamy sobie najbardziej absurdalne teorie spiskowe oraz powody, by nie nosić tych obrzydłych maseczek. Zaczyna być coraz gorzej.
Czy w dobie pandemii polskie społeczeństwo zdało egzamin na prawdę? - Początek pandemii w naszym wykonaniu był naprawdę niezły. Śledziłem to uważnie i autentycznie byłem dumny z Polaków. Pojawiły się maseczki, ludzie dezynfekowali ręce. Teraz już jesteśmy ewidentne tym zmęczeni. I wymyślamy sobie najbardziej absurdalne nawet teorie spiskowe oraz powody, by nie nosić tych obrzydłych maseczek. Zaczyna być coraz gorzej – stawia gorzką tezę gość debaty.
Debata stworzyła przestrzeń do dyskusji o pseudonauce. Widzowie zadawali pytania i włączali się w polemikę. Oprócz pandemii interesowało ich życie pozaziemskie, brak zaufania do naukowców czy powody niewiary ludzi w naukę.
#ZaBurtąPytań to cykl społeczno-kulturalnych spotkań w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu prowadzonych przez dziennikarza i blogera Adriana Burtana. Podczas dyskusji poruszane są ważne i kontrowersyjne tematy społeczne, o których na co dzień dyskutujemy nie tylko przy rodzinnym obiedzie.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.