Koronawirus

Rośnie liczba zakażonych. Wicestarosta: „Spełniamy minimalne kryteria czerwonej strefy”

Rośnie liczba zakażonych. Wicestarosta: „Spełniamy minimalne kryteria czerwonej strefy”

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w powiecie myślenickim wzrasta. Dzisiejsze dane mówią o 576, a wicestarosta nie wyklucza, że trafimy do tzw. „czerwonej strefy”

W Polsce 1306 nowych zakażeń i 15 ofiar śmiertelnych - takie dane podało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek 28 września. W czasie minionej doby w Małopolsce zanotowano 134 kolejne przypadki zakażania koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej pochodziło z Krakowa (38) i powiatu myślenickiego (20). Od początku zmagań z koronawirusem w województwie odnotowano 10844 przypadki z których 8394 stanowią ozdrowieńcy. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 191 osób.

Czerwona strefa coraz bliżej: "Brakuje niewiele, konkretnie 28 przypadków"

W powiecie myślenickim liczby rosną regularnie od przeszło trzech tygodni. Kiedy 17 września ministerstwo zdrowia umieściło nas w tzw. „żółtej strefie” liczba zachorowań wynosiła 402 – dzisiaj jest ich o 174 więcej. 

„We współpracy z Powiatową Stacją SANEPID Starostwo monitoruje na bieżąco sytuację epidemiologiczną. Dzisiaj, 28 września, odnotowaliśmy ponowny, duży wzrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem: przez weekend przybyły 53 przypadki, czyli więcej niż w weekend poprzedzający wprowadzenie dla naszego powiatu żółtej strefy. Brakuje niewiele, konkretnie 28, aby spełnić stosowane do tej pory minimalne kryteria czerwonej strefy” – czytamy na oficjalnej stronie starostwa powiatowego w Myślenicach.

Tymczasem w sieci wicestarosta Rafał Kudas (FZM) pisze, że „spełniamy minimalne kryteria czerwonej strefy” i możny do niej trafić lada dzień.

Wicestarosta Rafał Kudas: Od 14 września przybyły 153 przypadki, oznacza to, że według wzoru ministerstwa spełniamy już minimalne kryteria "strefy czerwonej". O wprowadzeniu strefy decyduje ministerstwo po analizie dynamiki wzrostu zakażeń i uśrednionej liczbie przypadków z 14 dni.

Wiem, że martwicie i obawiacie o swoje zdrowie, ale również drugiego lokalnego "lockdownu" dlatego warto się przygotować i zapoznać z zasadami obowiązującymi w poszczególnych strefach. Czekamy na ewentualną decyzję ministerstwa mam nadzieje, że nie znajdziemy się czerwonej strefie, a w najbliższych dniach liczba przypadków będzie spadać.

Trzy kolory bezpieczeństwa, co oznaczają poszczególne strefy?

W sierpniu rząd wyznaczył trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. W ten sposób ograniczenia będą dotykały tylko te obszary, których jest wyższe ryzyko zakażenia.

Strefa czerwona

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.

W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Strefa żółta

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw.

W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Szczegółowe ograniczenia dotyczące poszczególnych stref.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Powiązane tematy

Komentarze

 • 28 wrz

  i stało się jesteśmy gotowi na RED ZONE YES WEEEEKENt ^^

  21 5 Odpowiedz
 • Zofia 28 wrz

  a dajciez ludziom zyc i pracowac w spokoju a nie ciagle utrudniac

  40 9 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 28 wrz

  premier mowil zeby sie nie obawiac a wy ciagle ze jakies strefy, a przeciez wyraznie mowi ze "on jest w odwrocie juz teraz nienalezy sie go bac" https://www.youtube.com/watch?v=vgaEOZl84Aw

  32 4 Odpowiedz
 • mirek@ 28 wrz

  Czy może zabrać głos któryś z włodarzy jak to w końcu jest? Bo kiedy starostwo ostrzega przed czerwona strefa w weekend z urzędu rozdawano sadzonki za odpady i nawet zorganizowano bieg uliczny. To o co tu w końcu chodzi?

  35 3 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Czerwona strefa ? A po co to komu ?
  Ps wpadam tylko poczytać bekowe komentarze

  19 8 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 28 wrz

  To nam zima teraz pokaże moc wirusa będziemy wszyscy płakać i co drugi zachoruje

  21 11 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Chorobą wirus był, ale w marcu. Wtedy za niego zabrał się PiS i skutecznie go wyeliminował. Zresztą rządzący to nieraz oświadczali.
  A teraz to bujda, fanaberia i walka polityczna opozycji.
  Wmawiają sobie ludzie wirusa, a to zwykły kac, albo zaburzenia po dopalaczach, jeszcze inni nadużywają psychotropów. A jeszcze inni chorują na inne schorzenia a wmawiają sobie wirusa.

  6 17 Odpowiedz
 • 28 wrz

  jak starosta zapowiadal zolta strefe to była ogloszona i teraz tez będzie tak samo

  9 3 Odpowiedz
 • DajMI MINUSY! 28 wrz

  No raczej, że czerwona - I LO na zdalnym nauczaniu, ponoć dużo nauczycieli na kwarantannach.

  11 3 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Jak ma nie być czerwonej strefy jeśli pozytywne wyniki wychodzą ludziom z chorymi zatokami a w szpitalu zmarłych z powodu zawału lub komplikacji pooperacyjnych kwalifikuje się jako ofiary covid?

  19 6 Odpowiedz
  • 28 wrz

   Możesz podać źródło informacji. Chętnie zapoznam się ze szczegółami.

   10 6 Odpowiedz
   • 29 wrz

    Ech ludzie, źródło źródło. O wszystkim musisz przeczytać w Internecie? Mam tę wiedzę bezpośrednio od ludzi których to dotyczy.

    8 1 Odpowiedz
   • 29 wrz

    Możesz też zadzwonić do sanepidu w Krakowie i zapytać o inne wirusy, czy możliwe, żeby wychodziły w teście na covid. To jest info bezpośrednio z sanepidu właśnie (podejrzewają że może tak być)

    8 1 Odpowiedz
  • 28 wrz

   Bzdury piszesz, nikogo nie kwalifikuje sie jako covid jesli nie chorowal na covid i testy tego nie potwierdzily. Ludzie plotki puszczaja. W mysl nie lecza covida wiec takowych zgonow tutaj nie ma.

   7 19 Odpowiedz
   • 29 wrz

    Nie są to plotki w żadnym wypadku. Znam osobiście rodzinę, którą chodziła do szpitala odkręcać wystawiony błędnie akt zgonu. Ich krewny zmarł w domu, była to starsza osoba, która źle zniosła operację i zmarła wkrótce po zabiegu, z powodu komplikacji.

    13 1 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Wszystko to ciekawe.! Podam przykład w jednej rodzinie w ok. Myslenic i w jednym domu, jest jedna osoba chora, dwie podejrzane ,a 78 letnia babcia i dziadek 80 letni przeszli testy i zdrowi.

  20 1 Odpowiedz
 • 28 wrz

  ...żartujecie sobie....a jak tak dalej będzie to miejsca w szpitalach zabraknie, nie mówiąc o respiratorach. Ale co tam sprzęt, ludzie tam pracujący nie wytrzymają fizycznie i psychicznie. Czas poważnie potraktować chorobę, tym bardziej, że zdrowi, silni i też umierają...wiem coś o tym, pracuję w służbie zdrowia.

  10 24 Odpowiedz
  • 30 wrz

   Katarina nie pograzaj sie bo sporo ludzi bylo w wielu szpitalach i sa pustki bajki takie to dziecia opowiadaj

   12 3 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Też pracuje w służbie zdrowia (między innymi). U mnie jakoś nie chorują i nie umierają...

  18 5 Odpowiedz
 • 28 wrz

  Tak przy okazji, bo nie wszyscy są na bieżąco:
  "(...) W Genewie odbyła się konferencja prasowa Światowej Organizacji Zdrowia. Szefowa działu chorób i chorób odzwierzęcych organizacji, doktor Maria Van Kerkhove, przedstawiła nowe stanowisko WHO. Dotyczy ono bezobjawowych nosicieli koronawirusa. Do tej pory WHO stała na stanowisku, że zarażają oni tak samo jak osoby, u których objawy ujawniły się. Teraz Maria Van Kerkhove wyjaśniła, że chorzy, u których COVID-19 przebiega bezobjawowo, nie przyczyniają się do rozprzestrzenienia pandemii koronawirusa. Według nowych danych rzadko zarażają oni osoby zdrowe.

  Do tej pory argumentowano, że bezobjawowi nosiciele nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia, nie zachowują szczególnych środków bezpieczeństwa i tym samym częściej zarażają innych. Jednak z raportów z poszczególnych państw wynika, że tak nie jest.

  Naukowcy przyjrzeli się skutkom kontaktów bezobjawowych nosicieli koronawirusa ze zdrowymi osobami i nie wykryto dalszej transmisji wirusa. (...)"
  https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/bezobjawowi-nosiciele-koronawirusa-nie-zarazaja-who-zajmuje-stanowisko-aa-EXPY-4f6A-Tpw3.html

  16 4 Odpowiedz
 • 29 wrz

  Panie kudas mało kto w to wierzy bo nik ze znajomych nie jest chory tylko podejrzany a to ogromne różnice

  8 13 Odpowiedz
 • 29 wrz

  Dostali wytyczne od góry to się stosują, więcej testów=więcej "zakażeń", a wszyscy zdrowi. jak to jest Panie Kudas? Chcecie nas koniecznie pozamykać to róbcie testy. A my wam za kilka lat podziękujemy za tą nadopiekę.
  Chyba zdajecie sobie już z tego sprawę i idziecie na całość?!
  Łukaszenka się już przyznał a wy kiedy?!

  18 5 Odpowiedz
 • 30 wrz

  Skończcie już z tą błazenadą! Chcecie to chodźcie sobie nawet z workami na głowie jak lubicie być traktowani jak malpy w zoo. 191 osób zmarło na covid? Hahaha dobre , lekarze dopisują do karty że zmarł na covid bo kasę dostaje tak samo szpital proste A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, maska nam pomoże Ale dostać zapalenia płuc i innych chorób A później jak będziemy umierać to poradę dostaniecie online haha , obudzmy się zanim zrobią z nas ci popaprance więźniów!

  18 5 Odpowiedz
 • 30 wrz

  Podobno w następnym etapie obostrzeń wszyscy w przestrzeni publicznej ,mają chodzić w dzwoneczkach na szyi i robić beee.Info nie sprawdzone.

  8 1 Odpowiedz
 • 1 paź

  Gdybyscie dostali 500+ za noszenienie maseczki to grzecznie byscie nosili, znamy to? Nikt nie przekupil durnych ludzi wiec durni sie wypowiadaja

  2 13 Odpowiedz
 • 2 paź

  Lalka zrob zdjecie u siebie w szpitalu jakie to sa kolejki a najlepiej nagraj filmik i go tutaj dodaj co Ty na to??

  14 Odpowiedz

Zobacz więcej