Koronawirus

Rośnie liczba zakażonych. Wicestarosta: „Spełniamy minimalne kryteria czerwonej strefy”

Rośnie liczba zakażonych. Wicestarosta: „Spełniamy minimalne kryteria czerwonej strefy”

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w powiecie myślenickim wzrasta. Dzisiejsze dane mówią o 576, a wicestarosta nie wyklucza, że trafimy do tzw. „czerwonej strefy”

W Polsce 1306 nowych zakażeń i 15 ofiar śmiertelnych - takie dane podało Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek 28 września. W czasie minionej doby w Małopolsce zanotowano 134 kolejne przypadki zakażania koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej pochodziło z Krakowa (38) i powiatu myślenickiego (20). Od początku zmagań z koronawirusem w województwie odnotowano 10844 przypadki z których 8394 stanowią ozdrowieńcy. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 191 osób.

Czerwona strefa coraz bliżej: "Brakuje niewiele, konkretnie 28 przypadków"

W powiecie myślenickim liczby rosną regularnie od przeszło trzech tygodni. Kiedy 17 września ministerstwo zdrowia umieściło nas w tzw. „żółtej strefie” liczba zachorowań wynosiła 402 – dzisiaj jest ich o 174 więcej. 

„We współpracy z Powiatową Stacją SANEPID Starostwo monitoruje na bieżąco sytuację epidemiologiczną. Dzisiaj, 28 września, odnotowaliśmy ponowny, duży wzrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem: przez weekend przybyły 53 przypadki, czyli więcej niż w weekend poprzedzający wprowadzenie dla naszego powiatu żółtej strefy. Brakuje niewiele, konkretnie 28, aby spełnić stosowane do tej pory minimalne kryteria czerwonej strefy” – czytamy na oficjalnej stronie starostwa powiatowego w Myślenicach.

Tymczasem w sieci wicestarosta Rafał Kudas (FZM) pisze, że „spełniamy minimalne kryteria czerwonej strefy” i możny do niej trafić lada dzień.

Wicestarosta Rafał Kudas: Od 14 września przybyły 153 przypadki, oznacza to, że według wzoru ministerstwa spełniamy już minimalne kryteria "strefy czerwonej". O wprowadzeniu strefy decyduje ministerstwo po analizie dynamiki wzrostu zakażeń i uśrednionej liczbie przypadków z 14 dni.

Wiem, że martwicie i obawiacie o swoje zdrowie, ale również drugiego lokalnego "lockdownu" dlatego warto się przygotować i zapoznać z zasadami obowiązującymi w poszczególnych strefach. Czekamy na ewentualną decyzję ministerstwa mam nadzieje, że nie znajdziemy się czerwonej strefie, a w najbliższych dniach liczba przypadków będzie spadać.

Trzy kolory bezpieczeństwa, co oznaczają poszczególne strefy?

W sierpniu rząd wyznaczył trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. W ten sposób ograniczenia będą dotykały tylko te obszary, których jest wyższe ryzyko zakażenia.

Strefa czerwona

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.

W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Strefa żółta

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw.

W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Szczegółowe ograniczenia dotyczące poszczególnych stref.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Powiązane tematy

Komentarze (28)

 • Zofia 28 wrz 2020

  a dajciez ludziom zyc i pracowac w spokoju a nie ciagle utrudniac

  40 9 Odpowiedz
 • mirek@ 28 wrz 2020

  Czy może zabrać głos któryś z włodarzy jak to w końcu jest? Bo kiedy starostwo ostrzega przed czerwona strefa w weekend z urzędu rozdawano sadzonki za odpady i nawet zorganizowano bieg uliczny. To o co tu w końcu chodzi?

  35 3 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 28 wrz 2020

  premier mowil zeby sie nie obawiac a wy ciagle ze jakies strefy, a przeciez wyraznie mowi ze "on jest w odwrocie juz teraz nienalezy sie go bac" https://www.youtube.com/watch?v=vgaEOZl84Aw

  32 4 Odpowiedz
 • 28 wrz 2020

  Gmina pewnie śladem premiera odwołała pandemie.

  25 1 Odpowiedz
 • 28 wrz 2020

  Wszystko to ciekawe.! Podam przykład w jednej rodzinie w ok. Myslenic i w jednym domu, jest jedna osoba chora, dwie podejrzane ,a 78 letnia babcia i dziadek 80 letni przeszli testy i zdrowi.

  20 1 Odpowiedz