Koronawirus

Czerwona strefa

Czerwona strefa

Powiat myślenicki w czerwonej strefie, wzrasta liczba zachorowań, a na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala brakuje wolnych łóżek

Tak wyglądała sytuacja związana z pandemią w dniu oddania tego wydania magazynu Miasto Info do druku. O ile w lecie zastanawialiśmy się, czy druga fala zachorowań w ogóle nadejdzie, to początek jesieni rozwiał wszelkie wątpliwości. Niemal każdy z pierwszych dni października przechodził do historii Polski jako rekordowy pod względem liczby potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2.

W ciągu lata rząd zmienił strategię do walki z pandemią, wprowadzając obostrzenia w powiatach, w których odnotowano największą dynamikę wzrostu zakażeń. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, od 3 października powiat znalazł się w tzw. „czerwonej strefie”, co wiąże się z obostrzeniami. Te dotyczą m.in. obowiązku zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej i wprowadzają ograniczenia dotyczące wesel, imprez, przewozu osób czy funkcjonowania lokali. - Rozporządzenie dotyczące listy stref wprowadza obostrzenia po to, aby przez jakiś czas zwiększyć czujność epidemiologiczną i żeby wyjść z tej strefy. Takie jest ogólne założenie stref – radnym podczas sesji powiatu wyjaśniała Małgorzata Bajer, kierownik wydziału zdrowia w starostwie.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Tego samego dnia (tj. 2 października) dyrektor myślenickiego szpitala informował, że wszystkie łóżka na oddziale zakaźnym są zajęte przez osoby z potwierdzonym koronawirusem i nie przyjmuje na niego pacjentów z innymi chorobami zakaźnymi. - Ponieważ mamy cały oddział zakaźny wyłączony dla pacjentów wymagających hospitalizacji z potwierdzonym wynikiem dodatnim, coraz częściej zespoły ratownictwa medycznego przywożą nam pacjentów w stanie bardzo ciężkim, pozostawiając ich na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Podjęliśmy decyzję, że fragment SOR-u wyłączyliśmy jako część „brudną” po to, żeby zwiększyć ilość łóżek dla pacjentów z podejrzeniem – mówił Adam Styczeń.

W dniu oddania tego numeru do druku, w województwie małopolskim, od początku zmagań z pandemią, badania laboratoryjne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły u 12 258 osób, z których 9 197 stanowią ozdrowieńcy, a 204 zmarło. W powiecie myślenickim liczba potwierdzonych przypadków wynosiła 740 w tym 472 ozdrowieńców. Hospitalizowanych było 20 osób, w izolacji z wynikiem dodatnim przebywało 246 kolejnych, a kwarantanną objętych było 793 mieszkańców. 

Powiązane tematy

Komentarze