Koronawirus

Koronawirus. Od 16 maja koniec stanu epidemii. Minister Zdrowia ogłasza zmiany

Koronawirus. Od 16 maja koniec stanu epidemii. Minister Zdrowia ogłasza zmiany

"Od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego" - podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował minister zdrowia

 

Po ponad dwóch latach obowiązywania w Polsce stanu epidemii, który wprowadzono 20 marca 2020 r., w związku z pandemią koronawirusa, od 16 maja zostanie zniesiony. Zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego.

"To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko - mówiąc symbolicznie - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku" - podczas dzisiejszej konferencji prasowej mówił Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski podczas konferencji uzasadnił swoją decyzję; „Średnia zakażeń dziennie jest grubo poniżej tysiąca. Obserwujemy spadki z tygodnia na tydzień, dynamika zakażeń maleje. Liczba hospitalizacji ok. tysiąca dziennie i spada, lekarze informują, że przypadki nie są już tak ciężkie jak w przypadku wariantu Delta, hospitalizacje są krótsze” - mówił.

Dodał, że do września na pewno stan zagrożenia epidemicznego zostanie utrzymany.

Wcześniej, bo 28 marca został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem placówek leczniczych i aptek, w tym samym czasie zniesiono izolację i kwarantannę oraz zlikwidowano szpitale i oddziały covidowe.

Z kolei od 1 kwietnia zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa, zniesiono m.in. możliwość bezpłatnego wykonania testu na koronawirusa bez zlecenia lekarza, a także w aptekach i mobilnych punktach wymazowych.

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • Brak zdjęcia
  7 maj 2022

  a do kiedy bo na jesień bedzie powtórka z rozrywki z podwojoną siłą

  9 2 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   7 maj 2022

   Nie, nie będzie. Choć może niektórzy będą tak opowiadać.

   1 5 Odpowiedz
 • 7 maj 2022

  Obłuda, nic poza tym ... srowid skończył się wraz z najazdem putina na ukraine. Dwa lata "walki" z celebryto wirusem a ruskie się z tym w jednej chwili uporali haha. Gdzie testy na granicach, tam nic nie ma rozumiem ? Nagle mają pieniądze na rozdawnictwo uchodźcom, a my POLACY będziemy biedować !! Wszystkie podwyżki tłumaczą wojną, sankcjami na ruskich itd. itp. Tylko mądry popatrzy i powie, że chwilę przed wojną cena za baryłkę paliwa była na niewiele niższym poziomie, a cena na stacjach w okolicy 5,50 teraz prawie 7 za śmieciową 95PB ... ZŁODZIEJE nas okradają ... dumny Polak nadal klęczy na kolanach przed zdrajcami.

  16 2 Odpowiedz
 • 7 maj 2022

  No i co na to covidowcy którzy jeszcze pół roku temu walczyli zawzięte z normalnymi ludźmi jaki to covidek groźny jest?

  12 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 maj 2022

  Swoje zarobili. Teraz siedzą i myślą co Nowego wykombinować. Vateusz się postara

  3 Odpowiedz